:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,580
Активни 636
Страници 12,145
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Разлом

През изминалите седем дни научихме за Европейския съюз повече, отколкото през последните десет години. И тази седмица заплашва да е доста поучителна. Докато е наред икономиката, стабилни приходи весело звънтят в трезора, смазват зъбните колелца на държавната машина, парата надува свирката и големият кораб "Европа" смело пори световния океан. В големия дипломатически салон и в сепаретата бизнес класа свирят Одата An die Freude, цари безупречен acquis на дружелюбие, възпитано се търкалят политически коректни фрази. Но като извие буря и вълните на кризата заблъскат кораба, страх изтрива дежурните усмивки, зад тренираното дружелюбие се оголват озъбени и криви физиономии. В блъсканицата за малкото спасителни лодки джентълмени нямат място. Бедствието е откровение. Когато трус клати недрата, земната повърхност се разкъсва, стават видими пукнатини и цели бездни. Разломът между дълбоките икономически интереси на страните в обединена Европа стана видим в кризата.



ЕС се изправи пред реалните проблеми,



които не може нито да продължи да крие, нито да заобиколи, а отгоре на всичко няма време да решава по познатия муден начин. Оскъдни са и ресурсите, с които разполага общността, за да противодейства на кризисните процеси. А по-оскъдна стана волята на страните с висок икономически потенциал да ангажират своите ресурси в чужда полза. Стана ясно, че дружбата си е дружба (на дума и на книга), но първо: всеки сам ще си плаща сметката. Второ: всеки, който се усеща по-силен, ще може да подритва интересите на по-слабия дори и за удобство в схоластиката на националните ежби. Трето: налагани с десетилетия норми на поведение и стотици



договори могат да бъдат задраскани



с лекота и без дебат, ако някое нахално балканско юначе подритне портмоненцето на друго, по-ячко другарче. Години се вайкаме, че Евросъюзът няма (достатъчно) възпиращи механизми да го предпазват от груби гафове в националната политика на отделна страна. Няма ред за ограничаване на членските права на страните в клуба (ЕС) и в специалните му зали (Шенген, еврозона). Но миналия четвъртък видяхме как само за часове взеха решение за спиране на договорено с Гърция финансиране - и то на неясно правно основание. Излезе, че и без правни аргументи Гърция ще бъде натирена (точният термин бе beseitigen, отстранявам на немски) не само от еврозоната, но и въобще от евросъюза, ако ползва вътрешнополитически номера в пазарлъка с кредиторите. Изводът за България: никога в дълг; длъжникът няма запазени права, няма съюзници, дори суверенитетът му се поставя под съмнение. По-интересни за нас от острите ежби между длъжници и кредитори се оказват



дългосрочните промени в същността на ЕС



Например дълбокият разлом между страните във вътрешния кръг на еврозоната и другите 10 членки на съюза. Странно, че засега икономистите отказват да видят в него съвсем нова мутация в самата същина на Евросъюза, а се опитват да напъхат този съвсем нов разлом в шаблона за "Европа на различните скорости", години преживян от политическите наблюдатели. Ще плаче страната, която не види навреме промяната. Словения реве с глас. Метафората с различните скорости приема, че всички в съюза припкат в една посока, защото имат еднаква цел, само скоростите им са различни. Тази представа вече е грубо погрешна. Не само скоростите са различни, страните в ЕС имат различни интереси, включително полярно различни.



Евросъюзът вече не е каша,



в която блажното изплува отгоре, а триците потъват към дъното. В кризата ЕС се поляризира на ядро и периферия. Страните в ядрото изпитват остър недостиг на интеграция. В техен интерес е бързо да синхронизират икономическата си политика, да уеднаквят облагането, да се сближат до степен на сливане, за да стане възможно бъдещото обединяване на администрациите и контролните органи. Това не е приумица или любовен порив на политици от тези страни, а дълбока общност на интереси. Стокообменът между икономиките им е толкова интензивен, че различията пречат, от тях те губят. Полярно обратни са интересите на страните в периферията. Различието им - в рамките на общността - е техният най-съществен потенциал, по-ниското облагане, по-ниските прагове за влизане в бизнеса са главното им конкурентно предимство. Дълбоко грешен е изводът, че новият разлом между страните в ядрото и периферията на ЕС е признак за нестабилност и предвестник за възможно разпадане на общността. Напротив! С новата си структура



съюзът придоби динамична стабилност



Нещо повече - едва сега, след и чрез разлома, той става единно и трайно скрепено цяло. Такава е логиката на природата. Като атома. Той има ядро с позитивно заредени, тясно слепени един с друг протони и неутрони без заряд. Това са все сочни, охранени частици. Около ядрото кръжат електрони с обратен заряд - бързи и сравнително мършави (електронът има около 1/1836 от масата на протона). Груба грешка за електрона е да се вземе за протон и да се втурне към ядрото. Вместо радушно присъединяване следва сблъсък и отритване на сбъркания електрон назад отвъд разлома, разделящ ядрото от облака трабанти. Продължете аналогията, още важни изводи следват от нея.
35
8158
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
06 Ноември 2011 19:10
И Сорос е разколебан за бъдещето.
В интервю за "Ройтерс", той споделя своите опасения, че Европа се намират на важен кръстопът и сегашните им планове почти не помагат за измъкването на континента от дълговата криза. Затова те трябва да започнат да гарантират банките си, а не да ги рекапитализират.Пред Централноевропейския университет в Будапеща, Сорос допълва, че подходящото средство в кризата е Европейският фонд за финансова стабилност, стига той да бъде използван правилно.
Натиснете тук

Редактирано от - Derek на 06/11/2011 г/ 19:11:48

06 Ноември 2011 19:27

Изводът за България: никога в дълг; длъжникът няма запазени права, няма съюзници, дори суверенитетът му се поставя под съмнение.



Май полека лека и на икономическите доктори ще им стане ясно това дето са го написали в най-издаваната книга за всички времена - Библията:

Притчи Соломонови, 22:7:
Богатият господарува над бедния, и длъжникът става роб на заемодавеца.


А това важи не само за държавите - там даже е по-лесно щото все пак не е шега работа държава да фалира. Виж с отделните индивиди такива скрупули няма - там се действа на принципа "Какво тук значи някаква си личност" и съдия изпълнителите са безмилостни и безкомпромисни. Затова, правилото е едно:

NO CREDIT!


____________________________
Кредитът - модерното робство
06 Ноември 2011 21:08
Напомняме на доктора по икономика, че Щатите ги има от около 200 години и са с една валута пак толкова. Има силни, има и слаби щати - има Калифорния, има и Дакота. Който си давал парите назаем на лошо управлявани щати ги е губил - фалирали са. Така трябва да е и в Европа.
06 Ноември 2011 21:16
въпреки че често не съм съгласна с тезите на автора, бих искала да го поздравя за интервюто за Синхуа - една от най-сериозните световни информационни платформи.

Натиснете тук
06 Ноември 2011 22:07
Той има ядро с позитивно заредени, тясно слепени един с друг протони и неутрони без заряд. Това са все сочни, охранени частици. Около ядрото кръжат електрони с обратен заряд - бързи и сравнително мършави (електронът има около 1/1836 от масата на протона).


А между ядрото и обвивката има 99.9999% вакуум! Д-р Хърсев да се яви на зачот по квантова физика, гдето принципа на Хайзенберг ще бъде обяснен с гадни амброзиални явления в/у царевицата!
06 Ноември 2011 22:20
Седи грей се. Това е за БГ в момента. И колкото по бързо в еврото, толко по-добре, така сметам, независимо от сегашните трудности.
Защо? Защото БГ си избра зависимост. Имаше идеалната възможност да си избере независимост, но постъпи обратно, както винаги.
07 Ноември 2011 03:52
Хърсев почва да ми става симпатичен. Какво доживяхме.
07 Ноември 2011 04:21
Проблемите на ЕС са структурни. Няма как по-слаборазвита страна приела еврото да не затъне в дългове, колкото и да затъва в мизерия. Защото общата валута предполага и общ държавен (федерален) бюджет, включваш възстановяване на изтеглената към по развитите части парична маса, чрез безусловни субсидии.
-
Илюзия е, че при напълно свободното движение на работна сила по-ниските данъци и заплати са някакво предимство за развитието на неразвитите части. Освен данъците и заплатите има още много фактори, един от които е качеството на работната ръка. А то няма как да бъде задържано в по-неблагоприятните за живот части на континента, при разликите от до дестина пъти в заплащането.
Ако все още има някакви остатъци от квалифицирана работна ръка, то е единствено поради езиковата бариера. Нещо, което вече изчезва за новото поколение.
07 Ноември 2011 04:48
Незнам какво целят с тези високоумни аналогии. Работата е много проста - някой трябва да плати огромната сметка, която продължава да нараства. И не само в Гърция, ами и във "високоскоростните" държави също. Ако си плати сметките Европейското население сигурно ще слезе на подобно финансово дереже като средния китайски бачкер. Също като допреш голям студен обект до малък горещ, без изолация помежду - малкия ще стане почти толкова студен колкото големия. Да ама от хубаво на лошо не се слиза лесно, и некои ще почнат да налитат на бой, вместо да плащат...В такова време аз бих започнал да си стягам сериозно отбраната и да си търся голям силен батко за приятел.
07 Ноември 2011 04:51
Според някои видни икономисти основна причина за колапса на еврото е шокът от внезапното секване на потока инвестиции към периферията след началото на световната криза.

Според други основна причина е утопичният статут на ЕЦБ, да поддържа стабилни цени, но да не е кредитор от послeдна инстанция (lender of last resort), каквато роля са играли всички централни банки в историята.

Най-голямо бедствие според трети е прекалено ниската инфлация в ядрото, която индуцира дефлация в периферията. Това прави изплащането на дълга й невъзможно въпреки обедняването на населението.

Еврото беше полезно за Германия, проклятие за Гърция, липсата му е шанс за България.
07 Ноември 2011 05:38
Чичо Фичо,
нещата са простички.
1 евро и в Германия и в Гърция е 1 евро. То е в обращение и в двете страни, независимо дали става въпрос за размяна на Опел и Мерцедес между Ханс и Гюнтер, маслини и портокали между Янис и Петрос, или Опел срещу маслини между Ханс и Янис. И какво става :
-
Опела на Ханс струва 10 000 евро, а маслините на Янис само 1000. Янис взима на заем от Петрос, Христос, Пасхалис и т.н. 9 000 евро и купува Опела. Да де, ама парите са заминали в Германия, от там във Франция и т.н., но са изтеглени от Гърция. И сега нито Янис вече може да си продава маслините на Петрос, нито Петрос портокалите на Христос, нито Христос рибата на Пасхалис, щото нямат хартийки, които да опосредстват размяната по-между им. А и не могат да си напечатат, щото са си затворили печатницата за драхми. Могат да минат на натурална размяна, ама от времената на драхмата са свикнали да си опосредстват размяната по между си с хартии.
-
Затова си поръчват отвън лихваря да им напечата пари. Печата им, с лихва. Ама Франсоа е открил хипермаркет в Атина и предлага френска риба, портокали и маслини. Парите заминават за Франция. Нашите гръцки герои отново нямат пари дори за да разменят по между си стоките си. Поръчват си пак в печатницата, срещу още по висока лихва, ама тогава пък Франц е отворил сергия в Солун. И евро парите отново заминават извън Гърция и се загубват да циркулират нейде сред Европа. А лихвата искана от печатницата расте. Щото се бавят с връщането. А няма от де да ги вземат да ги върнат, щото чуждите стоки им ги прибират всичките. А няма как да спрат това в общият пазар.
-
И въпреки, че са взели само 100 000, то лихварите им искат 400 000, като са готови да им опростят 100 000, ако Янис, Петрос, Христос, Пасхалис им продадат евтино имотите си и парите веднага дадат на Ханс и Франсоа, за да им остане да им дават още само 200 000.
-
Нашите гръцки герои са взели 100 000, останали са без имоти на улицата, а им остава да "връщат" още 200 000 (главница + лихва). Лихварите са вземали дотук лихвите, взели са им имотите, ще си върнат 100 000 и ще спечелят още 100 000 отгоре.

Редактирано от - Brightman на 07/11/2011 г/ 06:12:08

07 Ноември 2011 05:46
Пропуснах основното - Франсоа и Ханс казват на Янис - ако купиш от мен портокали и риба, а не от Петрос и Хпистос, то ще ти го дам на кредит, понеже те знам, че нямаш пари. Давам ти и стоката и парите за нея. Е парите ще ти ги дам на ужким, щото направо ще си ги взема, ама лихвата ти почва да тече и ще ми ги върнеш двойно.
-
Е в действителност така са продавани не портокали и риба, ами немски и френски самолети и подводници за десетки милиарди, включително и след избухване на кризата през 2009 г..
07 Ноември 2011 06:31

Брайтман е направил чудесно описание на механизма на кредита като начин и метод за модерно заробване. за което.
Само е пропуснал, че същото нещо, което става между Ханс (произвеждащ Опел-ите) и Янис (с маслините), става и в самата Германия, между Гюнтер, който произвежда Ауди-та и живее в богат квартал на Инголщад и Хелга, която е учителка и живее в панелка в източен Берлин. По абсолютно същия начин (т.е. на кредит), Хелга трябва да си купи това, което Гюнтер е произвел. И по абсолютно същия начин парите й заминават в Инголщад, от там във Франкфурт и започват да циркулират по спекулативните пазари, а Хелга няма пари за нищо повече. Освен това, ако се върнем в Гърция и допуснем, че могат да си печатат драхми, то това няма да промени съществено ситуацията защото в Гърция, между Янис и Петрос също го има нещото наречено "неравни възможности". На практика се получава така, че Петрос успява да заработи концентрира много повече драхми от Янис, с тези драхми си купува скъпия Опел от Ханс и Янис пак духа супата. Т.е. бедните си остават бедни независимо дали държавата им може да си печата колкото иска пари. То ако ставаше с печатане на пари по света нямаше да има бедни държави. Уви, има и не само има, ами и повечето са такива. Значи работата не е в това да можеш да печаташ пари (което и Хелга в Берлин знае). И не, данъците не помагат особено. Дори единна Германия има държавен дълг над 80% от БВП-то си (същото важи и за единните САЩ, Франция, Япония, Италия и т.н. и т.н). А ако вземем предвид, че в наши дни, БВП-тата са обект на масивни стъкмистически упражнения, то процентите на дълга стават и още доооста по-големи. И какво излиза, че дори в Германия проблема си го има и е същия. Значи нещо друго трябва да е. Някъде другаде е и проблема и съответно и решението.


____________________________
Кредитът - модерното робство
07 Ноември 2011 07:57
Значи, Ханс накарал Янис да си купи опел от него с пари, взети назаем, които после трябвало да връща с големи лихви.Щото нямало на кой да си продаде маслините...
Обаче, изникват следните въпроси:
1. Как Ханс е накарал Янис да купува опела и да взема заеми - като му е опрял пистолет на челото или по някакъв друг начин?
2. Янис, като не иска да затъва в дългове, пък му се кара кола, що не си произведе такава? Да не би да са му наврени някъде отзад ръцете?
07 Ноември 2011 09:02
2. Янис, като не иска да затъва в дългове, пък му се кара кола, що не си произведе такава? Да не би да са му наврени някъде отзад ръцете?


Навряни са му! И не само ръцете, и не само неговите...
Докато политическите решения се вземат от алкохолик с пура и грузинец с мустаци, примерно, или нанопрезидент и лелка с тенденция към бабка, така ще е!
07 Ноември 2011 09:10
Не е нужно да си икономист, да не говорим, че то не си е и за хвалба вече, та не е нужно да си икономист, за да разбераш, че тъй наречените демокрации и тъй наречените пазарни икономики са на път да си изпеят песента. Тези структури работеха до преди 10-20 години, докато не бяха набрали сила Китай и другите развиващи се страни ( да, така ги водят още - интересно, като вземат, че наистина се развият - какво ли ше стане). И така, развивайки си се, почнаха да си режат все по-голямо парче от баницата и съответно все по-малко да остава за Щатите, Япония и Европата. И вече се вижда, че намалението в порциона води до невъзможност от поддържането на досегашната благоденстваща структура на обществото и проблемите от последните две-три години са само началото.
07 Ноември 2011 11:05

1. Как Ханс е накарал Янис да купува опела и да взема заеми - като му е опрял пистолет на челото или по някакъв друг начин?

По друг(и) начин(и). Например, Ханс е приел стандарти и директиви, на изискванията на които малко производители, начело с немски такива, могат да отговорят. Така че, Янис не може да си купи трактор или джип от Китай, а трябва да си купи немски такъв.


____________________________
Кредитът - модерното робство
07 Ноември 2011 11:19
...Янис да купува опела и да взема заеми - като му е опрял пистолет на челото...

Тъй..тъъй...ногу сте прави...Ся остава Янис да си направи и "силиконова" долина...Щото и той иска да пише по форумите...А, и интернет требе да си направи...
Послепис: През петдесетте години на миналия век по иждивение на Великият Кормчия излиза ираде в което се изволява на сите китайци следующие:
Великият Китайски народ изостава в добива на стомана на глава от населението. За да се преодолее това, нареждаме у сяка паланка у сяка къшла и къща да съ построят вагрянки. Нека докажем предимството на нашия строй!...
В резултат на това Китай излиза на първо място по добив на чугун...Само, че полученият чугун ставал саде за чупене на орехи

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
07 Ноември 2011 11:36
Така че, Янис не може да си купи трактор или джип от Китай, а трябва да си купи немски такъв.


Ама нали по-горе ставаше въпрос за опели и аудита? Не знаех, че сте имали предвид трактори. Мислех, че говорим за автомобили.

Янис, като няма пари да кара опел, да си беше купил жигула. Пък ако няма и за жигула пари - да ходи пеша или с обществения транспорт. Щом не иска да взема пари назаем...
07 Ноември 2011 11:48
Изводът за България: никога в дълг; длъжникът няма запазени права, няма съюзници, дори суверенитетът му се поставя под съмнение.


07 Ноември 2011 12:34
Янис, Петрос, Хелга, Ханс, Франсоа, Жан и другите така са се уплели като пилета у кълчища, че нема отплитане. Какво следва? Някой трябва да разсече Гордиевия възел. На Ахмед му писва, щото иска и той парче от баницата и прави това което може най-добре - праща я една от многото си жени, я някое от многото си деца облечени от глава до пети в С4 да щракнат с бутончето на някое по-многолюдно място. Бомба - тук, взривче - там докато не пламне всичко. "Колете наред. Аллах ще познае своите!" Това последното го беше казал един друг монсеньор в едно друго време, което май не е много по-различно от сегашното. Уж става въпрос за вяра, пък то си е все за пари! Лошото тепърва предстои.
07 Ноември 2011 13:14
Пропускате обаче какво казва Моше, а там е заровено кучето.
07 Ноември 2011 13:15
А по-точно какво не казва Моше.
07 Ноември 2011 13:29
Ако трябва да приложим аналогията с елементарните частици към Хърсев, единствената възможност е неутриното. Без маса, без цвят, мирис и физиономия. Но! - плещи дивотии със скоростта на светлината.
07 Ноември 2011 13:32
Изводът за България: никога в дълг;

Искам да го видя, не само за България...
07 Ноември 2011 14:55
Няколко пъти вече съм казвал, но пак ще повторя.
Немско-френската империя (ЕС), е като австро-унгарската такава. И я чака същата съдба.
07 Ноември 2011 16:43
Натиснете тук
07 Ноември 2011 17:55
Добре , колеги , гивиждате проблемите, но не давате решения. Такива дисбаланси винаги ще има, освен ако не се премине към централизирана планова икономика. Ако това предлагате, дайте повече детайли.
07 Ноември 2011 18:53
GBG,
дисбалансите се преодоляват или с изолация и затваряне до нива в които има баланс, или с преразпределение (в най-широкият смисъл и по най-разнообразни начини).
08 Ноември 2011 02:12
Емо, страхотна статия, изкефих се на стила ти и си спомних Лозница. Знам, че се отрече от брадатия чичко, но трябва да признаеш, че той си остава гений и единственият, който дава обяснение на протичащите глобални процеси. Най-интересното днес е да се чете критика на западната икономика и политика писана от западни икономисти, които тъгуват по изгубения рай от 20 век. Дори за тях стана интересно какво е писал брадатият чичко по въпроса за кризите. Колкото до последната и задаващата се, да си спомним какво учихме за държавно-мополистическия капитализъм. По дяволите, не вървах, че нещта, които сме чели толкова отдавна ще се окажат верни.

http://macrobusiness.com.au/

08 Ноември 2011 02:24
Забравих да обърна внимание на твоята дисертация. Не изпитваш ли удовлетворение от факта, че анализът ти се оказва потвърден от развоя на реалността? Никога не се отричай от диалектиката. Тя е най-силното оръжие срещу догмата, апологетиката и ограничеността на мисленето. Много по-изненадваща е не самата криза, а колко много хора се оказват неподготвени и изненадани от нея. Ако бяха чели подходящата литература по въпроса, нямаше да са толкова изненадани.
08 Ноември 2011 18:51
Изхода ще е нестандартен от ситуацията която създаде Гърция!
Тя ще се сдобие със статут на специален член на ЕС, по някакви причини, които няма са станат ясни на широката публика.
В следствие на този статут ще и се опростят, или изплатят от бюджета на ЕС ваички възможни дългове и ще има право да допълва бюджета си от този на ЕС безвъзмездно с толкова, че да поддържа жизненият стандарт на народа си на нивото на 2010 г.
08 Ноември 2011 19:15
Maximus||, като спомена за Мошето, че си спомних за един виц как
един евреин учил сина си на бизнес. И обяснил той на сина си, че Моше
Циберман има да връща на фирмата голяма сума пари. Как той ще напише
писмо Мошето да върне парите.
И започнал сина писмото: г-н Циберман, според нашите архиви и договорености
Вие имате да ни връщате тази и тази сума. Срока мина. Моля изпратете
парите по-скоро. Бащата не харесал писмото защото било много дълго.
Започнал сина по-кратко.
–-Моше, имаш да ми даваш пари. Кога ще ми ги върнеш?
Бащата пак не харесал писмото- било пак дълго.
Показал му как да го напише.
---Моше, кога?
14 Ноември 2011 11:58
Великолепно! Но за съжаление пропуска се и не се анализира една частица в устройството на атома , която е с ОГРОМЕН отрицателен потенциал. Това е негово величество ЧОВЕКА, който стои в основата на всички , като че ли откъснати от него ВЕЛИКИ ИКОНОМИЧЕСКИ ПРОЦЕСИ .Тази частица е предопределена от природата - да иска да ПРИТЕЖАВА и да КОНСУМИРА без граници.. Точно това качество на "скромната" частица се проектира на всички следващи нива на АТОМА / ГОЛЕМИТЕ ИКОНОМИЧЕСКИ СИСТЕМИ /.Не може да се прави верен и точен анализ на икономическите системи без да се оценява поведението и психологията на ЧОВЕКА, на когото те трябва да служат. Може би е крайно време в името на неговото оцеляване да се заговори за КУЛТУРА НА ПОТРЕБЛЕНИЕТО , защото не след дълго ще се говори и за ЛИМИТ НА ПОТРЕБЛЕНИЕТО ... Ако не се моделира подходящо поведение на тази основополагаща частица ще бъде невъзможно да се овладее с каквато и да било икономическа теория хармонията на АТОМА.
14 Ноември 2011 13:11
Емил Хърсев, доктор по икономика
През изминалите седем дни научихме за Европейския съюз повече, отколкото през последните десет години.



През 1982 година на български бе издадена една култова за нашето поколение лекари книга - "От симптома към диагнозата" под редакцията на проф. д-р В. Хадорн. В 600 страници бе брилянтно подредена логиката на диагностичния процес.


Защо се сещам за тази книга ли?
Защото икономическите диагностици и анализатори зле разчетоха симптомите на сегашното заболяване. Спомняте си, че имаше една Лисабонска стратегия , приета през 2000 година. Тя чертаеше пътя на рИформите и предвиждаше ЕС да се превърне в най-динамичната и конкурентоспособна икономика в света към 2010.
Тя изискваше open method of coordination, за да се осъществят трите й стълба -икономически, социален и екологичен. За да успеят силните да подкрепят слабите, а Европа да се движи равномерно и с еднаква скорост напред. За да не се говори вече за богатия Север и бедния Юг, за да не се противопоставя проспериращия Запад на кретащия Изток. Имаше програми за заетостта, функционирането на пазарите, макроикономическия диалог..А всяка страна трябваше да има своя одобрен action plan.


Още в началото на 2007 страните членки осъзнаха, че са твърде далеч от постигането на заложените амбициозни цели. И вместо анализаторите да отчетат симптома, те го игнорираха - просто престанаха да говорят за Лисабонската стратегия. А днес се правят на изненадани от диагнозата и предлагат нещо съвсем различно - Европа на две скорости. Което доказва класическия постулат, че когато не знаеш накъде вървиш, не отиваш никъде. Време е да се осъзнае също, че не само лекарските, но и грешките на докторите по икономика или политически науки, завършват трагично с траурен марш и раздаване на жито.


P.S. И пак, за кой ли път, след 22 години ходене по мъките, ще се връщаме към баснята за орела, рака и щуката. За която колумнистът ще се присети в някое от следващите си писания (a modo...след дъжд - качулка).


Редактирано от - Doctora на 14/11/2011 г/ 13:56:35

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД