:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,837
Активни 874
Страници 1,767
За един ден 1,302,066

Синдикатите отвръщат на реформите в БДЖ със стачка

Железничарите спират всички влакове от 8 до 16 часа
Макар реформирането на държавните железници да е единственият начин за одобряването на спасителния заем за БДЖ от страна на Световната банка, синдикатите се обявиха срещу промените и отново заплашиха със стачка.

Като част от отчаяните мерки за спасяване на държавната компания ръководството на превозвача обяви в петък, че ще съкрати 2000 души, ще намали броя на влаковете със 160 и ще увеличи цената на билетите с до 15%. По-рано премиерът Бойко Борисов заяви, че ако държавата не реформира железниците, дружеството "ще умре". "Моята роля е като на хирург, който трябва да излекува БДЖ. Компанията има близо 1 млрд. лв. задължения, които продължават да се трупат", заяви министър-председателят пред БНТ. Реакцията на железничарите бе мигновена и в събота те заявиха, че ако идеята за реформи не бъде преосмислена, ще се стигне до ефективна стачка, която ще бъде предшествана от предупредително спиране на всички влакове в активната част на деня - от 8 до 16 часа. Кога точно ще започне то, трябва да стане ясно днес.

"Всички тези стъпки - освобождаването на 2000 души, разреждането на линиите и увеличението на билетите за превоз, звучат като шокова терапия, която едва ли ще се случи, не само защото ние ще се противопоставим, а защото трудно мога да си представя, че в реалния живот това може да се случи, освен в представите на някого", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. На тези служители на холдинга ще бъдат предложени по 6 работни заплати, за да напуснат доброволно, заявиха от БДЖ. Според синдикатите обаче компанията не може да си позволи подобни обезщетения, тъй като на практика е във фалит.

Държавата обаче не е на същото мнение. Само от разреждането на влаковете по губещи линии ще се спестяват по около 25 млн. лв. годишно, изчисли неотдавна шефът на борда на директорите на холдинг БДЖ Владимир Владимиров. По думите му компанията трябва да покаже подобрение на финансовите резултати, защото иначе в нея няма никакъв смисъл да се наливат пари. До края на годината превозвачът ще опита да се освободи и от неоперативните си активи - вагони, резервни части и т.н., и така в бюджета на дружеството да влязат допълнително около 10 млн. лв. Тези мерки, заедно с приватизацията на "Товарни превози", са единственият вариант да бъде одобрен заемът от 460 млн. лв. от Световната банка за холдинг БДЖ и Националната компания "Железопътна инфраструктура", с който да се покрие част от старите задължения на превозвача. Процедурата по отпускането на парите е блокирана от финансовия министър Симеон Дянков, който се обоснова с големите дългове на държавните железници.
5
1340
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
06 Ноември 2011 20:51
Симеон Дянков е розов, но понякога синдикатите много прекаляват. Много!
06 Ноември 2011 21:01
Лошото състояние на една компания най-често се дължи на слаб мениджмънт.
Затова нека първо ръководството на БДЖ първо уволни себе си, а след това техните приемници планират евентуални съкращения и ценова политика.
07 Ноември 2011 10:18
Синдикатите и служителите в БДЖ да седнат и да си изготвят стратегия за действие. Стачките доведоха до изчезването на корабостроенето като отрасъл, на БГА, като солидна фирма със самолетен парк и наземни съоръжения... до тука сценария е ясен- синдикати, стачки, тумба- луба и предприятието "приватизирано", служителите на пътя и икономиката, респективно държавата- отървала се от още една собственост. Номера с вълненията и стачките сме го научили на изуст... както и със спонтанните протести.
07 Ноември 2011 11:04
Два месеца стачка - два месеца без плащане на заплати. Чиновниците и "мениджърите" обаче няма да стачкуват и ще си получат пачките редовно също като синдикатите.
07 Ноември 2011 19:30
Симеон Дянков е розов, но понякога синдикатите много прекаляват. Много!
Ти да не си му видял задника, че ти се е видял розов.
Лошото състояние на една компания най-често се дължи на слаб мениджмънт.
На лош мениджмънт на цялата държава от 22 години.
У нас вече мислят, че само със заеми и пари от ЕС ще се управлява.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД