Макар реформирането на държавните железници да е единственият начин за одобряването на спасителния заем за БДЖ от страна на Световната банка, синдикатите се обявиха срещу промените и отново заплашиха със стачка.
Като част от отчаяните мерки за спасяване на държавната компания ръководството на превозвача обяви в петък, че ще съкрати 2000 души, ще намали броя на влаковете със 160 и ще увеличи цената на билетите с до 15%. По-рано премиерът Бойко Борисов заяви, че ако държавата не реформира железниците, дружеството "ще умре". "Моята роля е като на хирург, който трябва да излекува БДЖ. Компанията има близо 1 млрд. лв. задължения, които продължават да се трупат", заяви министър-председателят пред БНТ. Реакцията на железничарите бе мигновена и в събота те заявиха, че ако идеята за реформи не бъде преосмислена, ще се стигне до ефективна стачка, която ще бъде предшествана от предупредително спиране на всички влакове в активната част на деня - от 8 до 16 часа. Кога точно ще започне то, трябва да стане ясно днес.
"Всички тези стъпки - освобождаването на 2000 души, разреждането на линиите и увеличението на билетите за превоз, звучат като шокова терапия, която едва ли ще се случи, не само защото ние ще се противопоставим, а защото трудно мога да си представя, че в реалния живот това може да се случи, освен в представите на някого", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. На тези служители на холдинга ще бъдат предложени по 6 работни заплати, за да напуснат доброволно, заявиха от БДЖ. Според синдикатите обаче компанията не може да си позволи подобни обезщетения, тъй като на практика е във фалит.
Държавата обаче не е на същото мнение. Само от разреждането на влаковете по губещи линии ще се спестяват по около 25 млн. лв. годишно, изчисли неотдавна шефът на борда на директорите на холдинг БДЖ Владимир Владимиров. По думите му компанията трябва да покаже подобрение на финансовите резултати, защото иначе в нея няма никакъв смисъл да се наливат пари. До края на годината превозвачът ще опита да се освободи и от неоперативните си активи - вагони, резервни части и т.н., и така в бюджета на дружеството да влязат допълнително около 10 млн. лв. Тези мерки, заедно с приватизацията на "Товарни превози", са единственият вариант да бъде одобрен заемът от 460 млн. лв. от Световната банка за холдинг БДЖ и Националната компания "Железопътна инфраструктура", с който да се покрие част от старите задължения на превозвача. Процедурата по отпускането на парите е блокирана от финансовия министър Симеон Дянков, който се обоснова с големите дългове на държавните железници.
|
|