:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,132
Активни 944
Страници 2,062
За един ден 1,302,066

Българите предпочитат по-ранна пенсия, макар и по-ниска

Само 29 000 души са отложили излизането си от пазара на труда, и то с по-малко от година
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Не всички пенсионери имат възможността да избират кога да се пенсионират и дали да работят и получават пенсия едновременно.
Българите не са много склонни да остават по-дълго на пазара на труда, дори това да им носи по-висока пенсия, след като могат да вземат и пари за старост, и заплата в пълен размер. Това става ясно от справка, изготвена за "Сега" от НОИ за хората, отложили пенсионирането си.

От 2008 г., когато е решено всяка изработена година след придобиване право за пенсия да вдига парите за старост с 3% вместо 1.1% с идеята хората да се отказват от пенсионирането си, досега едва 29 142 души са го отложили. Толкова са горе-долу новоотпуснатите пенсии за едно тримесечие. При това средният брой месеци на отложено пенсиониране е едва 8.5 месеца, показва справката на НОИ. Жените са се пенсионирали средно на 60 г. и 10 месеца при обща приета възраст 60 г., а мъжете - 64 г. и 4 месеца при общоприета възраст 63 г. Средната им пенсия е 344.81 лв. и по-дългото оставане на пазара на труда увеличава парите им за старост с 3.5%.

В същото време около 120 000 пенсионери преди кризата и около 100 000 по време на кризисните 2009 г. и 2010 г. едновременно са работили и са получавали пенсия. За тях това е по-добрият вариант, тъй като у нас и двата дохода се вземат в пълен размер без никакви удръжки. В същото време работещите пенсионери могат да продължат да се осигуряват за пенсия и да поискат преизчисляване на парите си за старост веднъж в годината. Така за три години, в които ще вземат два дохода, ще могат да си вдигнат пенсията с толкова, колкото биха я увеличили за една година труд, без да се пенсионират, но и без да получават пари от две места.

Въпреки съмнителния ефект върху по-дългото оставане на пазара на труда чрез увеличение на процента, с който годината повече работа участва в изчисляването на пенсията, социалният министър Тотю Младенов предлага той дори да се увеличи от 3 на 4%. Предложението за промяна в Кодекса за социално осигуряване вече е в Народното събрание, макар че то се оспорва от всички експерти в социалното осигуряване, тъй като изкривява основния принцип в него - справедливостта.

Пред депутати от социалната комисия Ася Гонева, която е член на надзора на НОИ и експерт на КНСБ, обясни, че след 34 г. трудов стаж, ако шефът й я държи пет години, след като е придобила права, тя ще си гарантира половин пенсия само с тези допълнителни години. "Всички ли имат тази възможност да работят след това? Хората искат да остават на работа. Целият проблем е, че не им се дава възможност", обяви Гонева.

Дори да се премахне възможността работодателят да освобождава без проблеми хората, придобили право на пенсия, пак не се гарантира възможност на всички да работят повече, тъй като важен фактор е и видът работа. Ясно е, че при по-тежък труд хората трудно могат да останат на работното си място повече, е друго обяснение на експертите защо прекаленото увеличение на стимула е несправедливо.

Шефът на НОИ Бисер Петков пък обясни, че в краткосрочен план хората може да облекчат системата, като отложат пенсионирането си, но в дългосрочен ще я натоварят, защото ще трябва да им се плащат по-високи пенсии.
9
2760
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
06 Ноември 2011 20:16
Кой те пита искаш ли повече да работиш? Толкова дългокраки създания има...
------------------------------- -------------------
Блогът на Генек

07 Ноември 2011 08:48

Хим, работете по-дълго и ще имате по-високи пенсии, хем ще натоварвате системата, като ви плащаме повече. Демек, що не земете да мрете преди да се пенсионирате.
07 Ноември 2011 09:24
С това ще си докарате голяма стачка и невъзможност да си влезнете в министерствата и парламента.....Тоя народ е много търпелив, но Дянков не знае какво са 50 хиляди разгневени на жълтите павета....
07 Ноември 2011 09:47
Натиснете тук
Каквото искаш да чуваш, това чуваш!

Редактирано от - читатель на 07/11/2011 г/ 09:48:55

07 Ноември 2011 09:53
От 2008 г., когато е решено всяка изработена година след придобиване право за пенсия да вдига парите за старост с 3% вместо 1.1% с идеята хората да се отказват от пенсионирането си, досега едва 29 142 души са го отложили.


Да, ама Невдянков (естествено) твърди обратното!
"“Анализът ни показва, че голяма част от хората (над 60%), които навършат пенсионна възраст, продължават да работят. През 2010 г. са пенсионирали 90 хил. души, от които 63 хил. са навършили преди това нужните години, но не са спрели работа. Което показва, че самите хора предпочитат да работят по-дълго”, аргументира се Дянков." Натиснете тук
И (пак естествено) бърза! Ако мине!

Редактирано от - myrmorko на 07/11/2011 г/ 09:56:57

07 Ноември 2011 10:22
Да направим простата аритметика! Човек се пенсионира на 63 г. и взема пенсия 200 лв., щото се е осигурявал на минимална заплата през годините. Ако реши да не се пенсионира след навършване на пенсионна възраст и ще вземе по 3%, или по 6 лв. върху тези 200, т.е. става 206 лв. Но в същото време плаща по 50 лв. осигурителна вноска към НОИ, на месец. Е, как е по-добре, да се пенсионира или не? Или, да се пенсионира и да продължи да работи?
07 Ноември 2011 10:23

"" В същото време около 120 000 пенсионери преди кризата и около 100 000 по време на кризисните 2009 г. и 2010 г. едновременно са работили и са получавали пенсия. За тях това е по-добрият вариант, тъй като у нас и двата дохода се вземат в пълен размер без никакви удръжки ""

07 Ноември 2011 10:26
На малоумни ли ни правят? При средна продължителност на живота 70 г. и пенсиониране на 63 г. за каква ранна пенсия става дума? Кое е ранното, че някой може и да я получи ли? Каква е идеята на властниците- средна продължителност на живота 70 г., а пенсионна възраст 73 г.- това ли? Тогава какъв е смисълът от пенсионните фондове? Те и сега си ги ограбват и изяждат без никакви проблеми. Тук няма място за избор- алтернативите са 2: 1.Възрастите да получават 6-7 г. пенсия, при положения, че цял живот им удържат или 2. Да си мрат без да получават пенсия, само да плащат за пенсионни фондове, които други да си ги лапкат. За какви предпочитания, или избор иде реч?
07 Ноември 2011 15:02
Вдигане на всички пенсии искат от БСК и Подкрепа. Дянков вдига възрастта за пенсия още от 2012?
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД