:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,110
Активни 931
Страници 2,040
За един ден 1,302,066

Властта още не знае къде има висок риск от наводнения

Работата уж е започнала през 2006 г., а ще приключи чак през 2015 г.
Снимка: IMPACT PRESS GROUP
Година след огромните наводнения през 2005-а държавата реши да вземе превантивни мерки и да картотекира рисковите райони. Това още не е станало.
Не е ясно каква работа е свършена от бивши и настоящи управляващи по изготвянето на карти на зоните с висок риск от наводнения, показа проверка на "Сега". Преди две седмици правителството взе решение да похарчи 16.5 млн. лв. за изготвянето им. Идеята е по този начин институциите да съберат информация за рисковите за наводнение точки в страната и след това да се правят укрепвания и да се вземат мерки за превенция. За тези карти обаче се говори още от 2006 г. В интервю тогавашният министър на извънредните ситуации Емел Етем казва, че работата по тях е започнала още през септември 2006 г.

От официалните отговори на двете институции, занимаващи се със съставянето на картите - МВР и министерството на околната среда, обаче не става ясно каква работа е свършена за 5 години и колко пари са похарчени. "Накратко, може да се каже, че органите, отговорни за защита на населението, са силно заинтересовани от изготвянето на тези карти с възможно най-голяма точност", обясниха от силовото ведомство, което пое функциите на закритото през 2009 г. министерство на извънредните ситуации. От МВР прехвърлиха топката към МОСВ, което според правителственото решение вече ще отговаря за изготвянето на картите. Оттам обаче също не можаха да обяснят каква работа е свършена от 2006 г. досега. Неофициално пък от метеорологичния институт на БАН коментираха, че имало идея да се обяви обществена поръчка за изготвянето на такива карти, но това така и не е било направено. "Ако все пак се случи, ние със сигурност ще участваме в конкурса", коментираха оттам. Също през 2006 г. и БАН, в лицето на зам.-шефа на института по хидрология и метеорология Добри Димитров, обяви, че започва проект за изготвяне на карти за риска от наводнения, но не е ясно докъде е стигнала работата по него.

До момента е ясно, че са похарчени 200 хил. лв. за "предварителна оценка" на риска. Дейностите са извършени през миналата година от консорциум "Германо-българско обединение за оценка на риска от наводнения", а средствата са предоставени от междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС.

Към момента екоминистерството все още не знае как ще се разпределят по дейности гласуваните 16.5 млн. лв. До края на тази година трябва да приключи предварителната оценка на риска, а до 2013 г. трябва да са готови същинските карти на районите под заплаха от наводнения. Срокът за разработване на планове за управление на риска от наводнения пък е 2015 г.
2
1920
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
06 Ноември 2011 19:23
Баняджиите вземали парите и рекли ще видим.
07 Ноември 2011 12:14
Където е текло, пак ще тече. Това е.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД