:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,647
Активни 319
Страници 8,810
За един ден 1,302,066
Криза

Дългове мъчат местната власт в Испания

Скъпи и безсмислени проекти са реализирани с кредити, които кметствата с орязани бюджети не могат да върнат
Снимак: ЕПА/БГНЕС
Заради кризата испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро бе принуден да предприеме сериозно орязване на държавния бюджет. Част от местните власти предприеха същите действия.
Ако медицинската сестра Кармен Мартинес Гомес иска да види резултатите от драматичното орязване на бюджетните средства, на което в момента е подложена Испания, трябва просто да погледне през балкона си към строителните работи по метрото - първата подземна линия в Гранада.

Дължината й е по-малко от 16 км, но метрото вече пет години е в процес на строеж. Работниците не са получавали заплатите си от януари и тържественото му откриване отново е отложено за 2013 г. "Имам чувството, че никога няма да бъде завършено", казва Мартинес. "Цялата улица "Камино де Ронда", която е сред основните пътни артерии в Гранада - "изглежда все едно, че е паднала бомба. Магазините затварят, тъй като фактически оттук няма движение, а на по-възрастните и на хората с увреждания им е много трудно да минат от другата страна. Проектът раздели града на две части", допълва тя.



Причината за безкрайното отлагане на метрото в Гранада е проста - няма пари



Това обаче е доста позната история. До началото на лятото 40% от кметствата или местните власти в Испания изпитват сериозни икономически затруднения, или са "финансово бездиханни", казва Педро Арауете, кмет на Сеговия и председател на Испанската федерация на местното самоуправление. В цяла Испания местните власти и регионалните съвети като автономното правителство на областта Андалусия, което финансира изграждането на метрото в Гранада, сериозно орязват бюджетите си. Целта е с 5 млрд. евро да се намалят всички бюджетни разходи в страната само в последното тримесечие на 2012 г.

Общите задължения на местната власт, поне според данните, предоставени от правителството, показват, че са почти осем пъти повече - 37 млрд. евро. Орязването на харчовете до голяма степен цели през 2013 г. да се постигне бюджетен дефицит до тавана, поставен от ЕС - 3% от БВП. Най-тежките мерки в опита да балансира счетоводните си сметки взе селцето Какабелос в Кастилия. С дългове от 1 млн. евро на кмета му хрумва идеята да заложи годишния бюджет в националната лотария.

В южния град Херес, чиито дългове възлизат на 957 млн. евро,



полицията използва автомобили, които са били конфискувани от наркодилъри



Властите там са с крачка пред колегите си в униформи от Моратайа в Мурсия, където органите на реда са принудени да патрулират из града пеша, след като са натрупали дългове от 120 000 евро за бензин към местните гаражи. По на юг, в Коин, уличното осветление в момента работи с прекъсвания заради неуреден дълг от 240 000 евро към електрическата компания "Ендеса". Дори и в Каталуния, един от най-богатите райони в Испания, има почти фалирали градове като Моиа, чийто дълг през август достигна 25 млн. евро или 400% от годишния бюджет. Кметът предупреди, че съвсем скоро вече няма да има възможност дори да се организират погребения на покойниците.

Това обаче е нищо в сравнение с Пелос де Абахо в западната част на Испания, чиито жители - изправени пред дълг от по 18 400 евро на човек - просто ще трябва да работят 500 години, за да го платят. Общинската собственост е намалена до една сграда - тази на кметството и до един служител.

Местните власти обаче съвсем не са единствените в Испания, затънали до гуша. В автономната област Кастилия-Ла Манча например компанията за здравни услуги "Сескам" обяснява, че има над 159 000 неплатени сметки. В резултат на това ще трябва да спре дейността си. Кастилия-Ла Манча реши да намали обществените си разходи с огромните 20%, като властта там взима пример от испанското правителство. Премиерът Хосе Луис Родригес Сапатеро вече намали заплатите на държавните чиновници с 5%, както и заплатите на министрите с 15%, замрази пенсиите за период от една година и сложи край на т.нар. "премия за раждане на бебе" на стойност 2500 евро, която получаваше всяко семейство на новородено.



През октомври с наближаването на парламентарните избори



(насрочени са за 20 ноември) кабинетът в Мадрид взе още по-радикални мерки. С първата голяма промяна на испанската конституция от 1978 г. насам Сапатеро прокара лимит върху бюджетния дефицит - политика, която неговата Социалистическа партия в миналото критикуваше.

В цяла Испания, преди началото на икономическата рецесия през 2009 г., безкрайната поредица от кредити позволи на кметства да харчат много повече от средствата, с които разполагаха. Пример е метрото в Гранада. Строителството му стартира през 2007 г., а през май т.г. 73% от него бяха готови. Оттогава едва 1% е построен - а три кметства, сред които и това в Гранада, заявиха, че вече няма да дадат и един евроцент за изграждането на метрото.

Всъщност е трудно да се открие испански град, който да няма реализиран скъп проект от времето на икономическия бум. Такъв проект в северния град Авилес е центърът за изкуствата "Нимайер", който погълна 44 млн. евро и е сравняван с музея "Гугенхайм" в Билбао. Той бе затворен само 6 месеца след откриването му. В Тардиента (чието население е около 1000 души) лъскавата гара за високоскоростни влакове се използва дневно от 22-ма пътници. В Уеска в Пиренеите ново летище за 40 млн. евро е приело четири търговски полета за три месеца работа. В Кастейон, който е близо до Валенсия, през март бе открито летище за 150 млн. евро, но първите полети ще се осъществят най-рано през април догодина.

"Не можеш да помогнеш, разсъждавайки докъде ще стигне всичко това. Необходима е голяма социална промяна", казва Себастиян Мартинес, който е градски съветник в Линарес, средно по големина градче в Андалусия. Всеки четвърти жител на града е безработен, след като местната автомобилна фабрика спря да функционира.
Снимка: Ideal .es
Централната част на Гранада е разкопана заради метрото, чийто строеж е замразен. Местната власт обяви, че няма да даде и евроцент за доизграждането му.
Снимка: Архив
Центърът за изкуствата "Нимайер" в северния испански град Авилес глътна 44 млн. евро, но бе затворен само 6 месеца, след като отвори врати, и не може да си върне вложенията на местната власт.
19
4073
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
16 Ноември 2011 20:25
Да земат си направат повечко магистрали нещастниците. После ше цъфнат.
16 Ноември 2011 20:44
Стъпка 1: (RumenS)
Стъпка 2: Да намалят пенсиите до размерите на българските (Бойко Борисов)
Стъпка 3: Да намалят заплатите до размерите на българските (Сиол Ен)
Стъпка 4. Да вземат един бял чаршаф и да тръгнат бавно към гробищата (Фитьо Тъпанчев)
16 Ноември 2011 23:57
Aбе по-добре магистрали отколкото пътеки за бягане в селото на Дуган костващи по 20 милиона.
17 Ноември 2011 00:36
По-добре ББ, отколкото червенопрашковеца и хидроспециалиста, а? И аз така мислех, ама вече не съм сигурен. Завиждам ти на увереноста. Живота без мисли и съмнения сигурно е много приятен.
17 Ноември 2011 00:40
Поредното доказателство, че комбинацията "социалисти на власт + криза" е много взривоопасна смес ! Затова са и предсрочните избори там тази неделя - да се дезактивира "бомбата", докато още не е гръмнала (като в Гърция, Португалия, Ирландия, накъдето върви и Италия, която Марио Монти дано успее да спре на ръба на пропастта)...
17 Ноември 2011 10:25
Това в Испания може би надминава гръцките магарии. Може би единствената разлика е, че все пак Испания има действаща икономика.
Сега просто ще се сгърчат от свиване на разходи, при условие че досега са се радвали на неоправдано разточителство. Примерите в статията са много малка част и дори не са най-фрапантните.
17 Ноември 2011 10:45
Е , как няма да ги мъчат дългове ? Мой братовчед живее там , колкото пъти го потърся - все имат "фиеста" ! Всяка седмица по 2-3 почивни дни ! Отделно отпуските ! През седмица две - карнавали , празник на незнам си кво ! Те докато се засилят да работят и седмицата свършила ! То и засилката им е толкова ама... Абе , ще питат и те къде серат гладните ...
17 Ноември 2011 11:50
Чоки,
определено говориш глупости.
Де живее в Испания братчед ти, че
да отскоча и да видя тези 2-3 дни на
седмица с фиеста ... че и с карнавали?

17 Ноември 2011 12:06
После,
в. Индипендънт пише субективно.
Все едно някой да напише статия за
Видин, Монтана или Враца и по този си
начин да се вади дивидент за цяла България.
Защо въпросният вестник не е написал и ред,
че цялата индустрия в Испания е концентрирана
на север от Мадрид?
Ами за Каталуня със столицата си Барселона?
Билбао - Страната на Баските?
А Коруня - Галисия?
Това, че град Виго е морският вход на цяла западна Европа
и снабдява същата Европа с морски дарове и всякакъв вид
океанска риба?
Тръгнали да пишат за чушкарска Андалусия, която е
характерна със земеделските си култури и е бедна
като църковна мишка.
Само в Мадрид, който е 7, 5 милиона има на практика
високотехнологични предприятия, които работят.
Там също се произвеждат и части на известният АИРБУС.
Вярно е че заради световната криза има стегнация на пазара,
но хората си работят.
Нещо повече.
Много от продуктите от първа необходимост сега са със занижени цени.
Нещо, което в БГ едва ли са го сънували.


17 Ноември 2011 13:05
В Барселона е братовчед ми . Преди 2 години прскочих да го видя и попаднах баш на карнавал с огромни кукли , състезание за най-висока пирамида от хора и др. подобни .
Но предната седмица ми се оплака , че "ще затягат коланите" , така че си окъснял с "отскачането".
Ама пробвай - то туризма не е като постоянното местожителство .
***
Ти па кога си смени ника ?

Редактирано от - Чок觧 на 17/11/2011 г/ 13:15:48

17 Ноември 2011 13:25
Таня е загатнала за нещо, което извън Испания не се познава или просто се взима най-лошото от дадена част на Испания и от там се правят генерални изводи.Испания е съставена от автономни области.Някои от тях са си над 90% независими от централната власт, като баските Навара и Баската страна, Каталуня.А точно те са и най-индустриализираните области, с най-добрите икономически и социални показатели.
Нивото на баските области си е като на Холандия, Германия или Франция.И ако някой напише статия за тях и обобщавайки, че това е Испания, то тогава читателите ще останат с впечатление, че Испания се справя добре на фона на тази криза.Само за сведение-630 000 наварци имат БВП почти колкото зяла България.И в основата му е производство, дето може да се пипне, види и да се хапва..,
17 Ноември 2011 14:44
Малка подробност за Таня - един от най-големите дългове е на Каталуня.
Още една "малка" подробност - сигурно знаеш за пуентес. В това отношение са като нас. Сигурно знаеш, че на доста места се работи от 8 до 14 часа. Най-вече в държавните и общински служби и фирми.
Частите на "АИРБУС" се произвеждат в Севиля. Което кара сърцето ми да прескочи един път като трябва да летя до някъде.
Не знам къде живееш, но ако си била в Андалусия щеше да имаш други идеи. Там никога не можеш да получиш топло кафе.
17 Ноември 2011 14:53
Таня, обърни внимание на това.
A gran distancia de las demás, la autonomía más endeudada es Cataluña, con 38.530 millones de euros, el 19, 2 por ciento del PIB, casi 7 puntos superior a la media nacional; no obstante en la ratio deuda/ PIB ocupa el segundo lugar. Cabe añadir a esta cifra la deuda de sus empresas públicas, que añade otros 7.963 millones de euros (el 4 por ciento del PI
17 Ноември 2011 15:21
Че има доста празници, има, aма чак пък "Всяка седмица по 2-3 почивни дни"... Къде е тая Испания, да отида там да живея?
За справка - празничните дни в Барселона за 2009г:
Натиснете тук (13)
17 Ноември 2011 15:29
Чоки,
поне във вторият си коментар, си по-обективен.
Просто си гостувал във време на някаква местна,
каталунска фиеста.
Съгласи се все пак, че всяка седмица хората из
земите на Сервантес НЕ “щракат“ с пръсти.



17 Ноември 2011 15:33
sasoss,
хвани “серкания“ от гарата (дето на 11М
беше атентата) в посока Парла или Пинто
и ще видиш заводите на АИРБУС (Мадрид).
За Севиля не знам.
Сега го научавам от теб.





17 Ноември 2011 15:36
Amilcar,
много правилно си го написал.
Но първо на хората в БГ трябва да
им се обясни, какво е “Calendario Laboral“.




17 Ноември 2011 15:40
toronegro
,

17 Ноември 2011 18:24
Е как няма да ги мъчат дългове? Строяха като бясни: "по 800 000 жилища средногодишно - повече от построените в Германия, Франция и Англия взети заедно - общо около 600 000". И после балона като гръмне: Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД