:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,671
Активни 316
Страници 8,834
За един ден 1,302,066

Бюджет 2012: ако не знаеш къде отиваш, никога няма да стигнеш

Правителството напълно подмени априлската макроикономическа рамка
Гарабед Минасян
Представеният проект на държавен бюджет за 2012 г. повдига много въпроси и дава много малко отговори. Натрапва се усещането за дефицит на професионализъм. Виждаме технократското комбиниране на числа, без осъзнаване на движещите сили на прогреса, без опит за формулиране на адекватна макроикономическа политика.



Как (не) се прави бюджет



В доклада към бюджета има пространни описания на социално-икономическата обстановка в чужбина и у нас. Читателят научава КАКВО се е случило и КАКВО очакват да се случи авторите на документа, но старателно се избягва въпросът ЗАЩО нещата се случват. Изобилстват оправдания със световната финансово-икономическа криза, без опит за обяснение и осмисляне на конкретните й проявления на национална почва. Напълно отсъства анализ и оценка на ефекта от прилаганите политики и мерки - доколкото ги е имало - за противодействие на негативните процеси и за стимулиране на развитието.

Преди да пристъпи към съставянето на годишен бюджет, правителството трябва да се ангажира с детайлна прогноза за макроикономическите показатели за следващите три години. То е длъжно да се постарае максимално дълбоко да си изясни вероятните и възможните плюсове и минуси в перспективното развитие и на този фон да проектира своите макроикономически решения и ходове. Изработването на такава прогноза не е формално изискване, то е условие за насочване към възможно най-добри управленски решения. Ако тази основа липсва, къде тогава отива правителството, накъде води държавата?



Формално макроикономическа прогноза има



Тя е приета с РМС №246 от 15 април т.г. Но от април насам тази макрорамка търпи сериозни корекции и макар че официално актуализация няма, почти всички основни параметри са променени. В РМС-то са предвидени 4.1% прираст на БВП за 2012 г., докато в доклада към проектобюджета се посочват 2.9%, а министри вече говорят за 1 и дори за 0%. Величината на БВП е коригирана от 80.8 млрд. на 81.6 млрд. лева. Курсът долар/лев е променен от 1.49 на 1.39. Дефицитът по консолидираната фискална програма е свит от 1.5% на 1.3% от БВП. Приходите в КФП са понижени от 28.9 на 28.7 млрд. лева, а разходите - от 30.1 на 29.8 млрд. лв. Тези корекции в бюджетната прогноза всъщност не са санкционирани от МС. Остава под въпрос дали и доколко всички тези числа са обвързани помежду си.

В доклада към бюджета има очаквания за оживление на инвестиционната дейност, но не се посочват конкретни управленски въздействия за стимулирането на този процес. Формира се впечатлението, че нещата ще се оправят, защото са тръгнали да се оправят, но тогава възниква въпросът какви ще бъдат функциите на макроикономическото управление?

Авторитетни европейски учени установяват, че за 2008-2010 г. делът на икономиката в сянка у нас е около една трета от БВП. Ситуацията не се променя и през 2011 г. По този показател България заема неблаговидното първо място сред страните членки на ЕС, а международната организация "Трансперънси интернешънъл" оценява нашата страна като най-корумпираната в ЕС, като през 2008-2010 г. корупцията се разраства в сравнение с 2002-2007 г.

До средата на текущата година са усвоени около 2.5 млрд. евро от заделените за България еврофондове, т.е. едва една четвърт. Примерно същата сума (2.3 млрд. евро) е изнесена от страната за 2009-2011 г. (първото полугодие) от български фирми и граждани. Същевременно



чуждестранните инвеститори упорито избягват нашата страна,



независимо от примамливо ниското равнище на двата подоходни данъка у нас. Това е определено негативна оценка за България и тя не е следствие от някаква световна криза, а си е чисто наше вътрешно "постижение" в резултат на вътрешната макроикономическа политика. Защо не погледнем съседна Турция, която незнайно как съумява да осигурява реални средногодишни темпове на прираст на БВП за 2010-2011 г. от около 8%!

Правителството не може да бяга от важните теми. То трябва да обясни защо едва след възникването на кървави ексцесии и неимоверно социално напрежение се установи, че всички сгради на т.нар. Цар Киро са незаконно построени. Кои са хората и институциите, допуснали това беззаконие, и защо толкова дълго време остават неназовани и ненаказани? И колко още такива проблеми съществуват, към чието разрешаване вероятно ще се пристъпи едва след случването на нещо необичайно и нежелано?

Недопустимо е да се оправдават и мотивират промени в развитието на националната икономика чрез привеждане на оценки на ЕС, както се практикува напоследък у нас. Икономическата и управленска логика изисква ЕС да формира своите предвиждания за развитието на българската икономика въз основа на вижданията и политиката на вътрешното за страната макроикономическо управление, а не МФ да формира своите предвиждания според оценките на ЕС.

И бюджет 2012, и цялостното поведение на правителството напомнят за китайската мъдрост: ако не знаеш къде отиваш, никога няма да стигнеш.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
А сега накъде?
26
6436
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
16 Ноември 2011 20:54
Априлската рамка...
16 Ноември 2011 21:04
Щом се повдига въпроса за цар Киро и неговия бизнес, упреци трябва да има не само срещу правителството Борисов, но и към предходните. Нали така?
16 Ноември 2011 21:17
Разхождайки се из гората, един Гарабедян видял вълча яма с паднало агне в нея. Опитал се да го извади и загубил равновесие-паднал и той вътре...След малко паднал и вълка вътре.Агнето започноло :мее, меее...Нама мее, няма еее, той, другарят вълк, знае кого да изяде....
16 Ноември 2011 23:43
Съгласен съм с оценките на автора, особено в първата половина на статията. Невдянков няма хабер какво става в тази вселена, сам си каза, че една този месец научил, че ще има рецесия.
16 Ноември 2011 23:55
Каква макро икономическа политика може да се провежда професоре?Имаме не централна банка, а паричен съвет т.е. парична политика няма и не може да има.Остава фиска, който обаче е с вързани ръце защото предишното правителство въведе т. нар. плосък данък и то забележете на пика!!! на икономическия цикъл, при това на абсолютно възможния минимум от 10% лишавайки следващиТЕ правителстВА от каквито и да са възможни ходове.Това което може да се прави е консервативен бюджет и толкова.Може да се спори по разходите за едно или друго перо, къде да са повече, къде да са по-малко само че спорът става повече от технократски, направо скучен и не предизвикващ обществено внимание.
Що се отнася до Турция, достатъчно е да четете сп. Икономист и ще знаете причината - за миналата година търгомията на тази страна с Иран, Ирак и Сирия е надхвърлила в стойностно изражение търговията с ЕС.Просто Турция се обърна към онези свои съседи, които загърбваше цяло столетие по идеологически, исторически и прочие причини.
По-важното обаче е друго.Продължава да се налива в главите на хората че проблеми на икономическото развитие могат да бъдат решени с държавния бюджет.А той преразпределя доход създаден в тази икономика.Схващането че с бюджетна политика може да се направи така че икономиката да има растеж, да се увеличат заетостта, доходите, потреблението и да намалее безработицата е абсолютен нонсенс.На всичкото отгоре някои хора продължават да се държат така сякаш още живеем във времето на балона в строителната индустрия, строят се по три мола в град - справка Русе - има работа и доходи и за най-слабо квалифицираните, само дето някакви лоши хора / от ГЕРБ / не позволяват хубавите неща да се случат.Хайде със здраве, че тя темата край няма.
17 Ноември 2011 00:14
За 2 и половина години, недоразумението Дянков 5 пъти вади БГ от Кризата, която според батко му Дмитриевич никога не е настъпвала. И горкото се надява, че ще има възможност още 5-6 пъти да проведе операцията по спасяването...
17 Ноември 2011 01:49
Бюджет 2012: ако не знаеш къде отиваш, никога няма да стигнеш


Бюджет 2012: ако не знаеш къде отиваш, ще стигнеш някъде другаде...
17 Ноември 2011 02:36
Не си правих труда да чета мислите на проф. Гарабед, ма със сигурност са интересни...
17 Ноември 2011 05:07
bespoke

а на все недоволните да напомним..., кучетата си лаят, кервана си върви...
17 Ноември 2011 05:46
Статията ми се струва недовършена. Добре почва, но от средата вместо да продължи по логиката си, се забива в повърхностни кръчмени отклонения, вместо да се доразвие и завърши по темата.
17 Ноември 2011 05:59
Каква макро икономическа политика може да се провежда професоре?Имаме не централна банка, а паричен съвет т.е. парична политика няма и не може да има.Остава фиска, който обаче е с вързани ръце защото предишното правителство въведе т. нар. плосък данък...

bespoke,
съжденията ти са много хубава илюстрация на неоконсервативната (погрешно наричана неолиберална) безпомощност. Показват защо тази идеология се провали, провали и страните в които зае управляваща позиция, а китайците и другите, които не са зомбирани от Чикагската школа ги бият, като маче у дирек.
-
Паричният съвет не е пречка за провеждане на парична политика. Има достатъчно обиколни механизми, включително и през бюджета. Данъците, дефицитът или излишъкът са само едни от инструментите.
-
Главното е обаче държавата да действа пряко и активно. Да инвестира, да създава производства, технологии, работни места, а не да чака някой да се сети с частната си инициатива. Видно не се сеща и няма да се сети. В страната явно назначените бизнесмени не могат, а от вънка не искат. Не им е до нас.
17 Ноември 2011 07:59
който обаче е с вързани ръце защото предишното правителство въведе т. нар. плосък данък и то забележете на пика!!! на икономическия цикъл, при това на абсолютно възможния минимум от 10% лишавайки следващиТЕ правителстВА от каквито и да са възможни ходове
Щом този данък им е вързал ръцете що не го изменят за да си развържат ръцете. Ама не го променят, а се хвалят с него гаче те са го въвели. Ама си приказвате глупости, кой както му дойде.
17 Ноември 2011 09:01
Продължава да се налива в главите на хората че проблеми на икономическото развитие могат да бъдат решени с държавния бюджет.А той преразпределя доход създаден в тази икономика.Схващането че с бюджетна политика може да се направи така че икономиката да има растеж, да се увеличат заетостта, доходите, потреблението и да намалее безработицата е абсолютен нонсенс.

17 Ноември 2011 09:10
Вината на правителството не е, че Дянков прави консервативен бюджет, а че ПРАВИТЕЛСТВОТО:
не реформира министерствата
не прави управлението прозрачно
не намалява сивата и черната икономика
не намалява корупцията
не реформира БАН
не налива достатъчно % от БВП в образование, наука и иновации
не се справя с корупцията
не намалява драстично бюрокрацията
не прави бюрокрацията прозрачна и предвидима
не въвежда електронно правителство (колко му беше да направим като Естония - всяка лична карта да бъде и електронен подпис, след това всичко става за нула време)
и т.н.
ама никой друг последните 30-40 години, че и повече, не ги е правил тея неща, така че не разбирам какъв е тоя рев Нали поне не ни спират евро парите
17 Ноември 2011 09:13
Поздравления за вестник "СЕГА". Явно започва, както препоръчах, да дава място и за мнения, различни от тези на неолиберастните "икономисти" от двустайните ФОНДАЦИИ ОО и ИПИ. Седмица на БАН-яджиите, седмица на неолиберастите.
17 Ноември 2011 09:34
Интересно, че в.Сега не засяга темата за избора на скандалният бизнесмен Любомир Павлов, който вчера оглави Съюза на българските издатели (СИБ):
.
Гласовете, с които Любомир Павлов бе избран за шеф на СИБ, се оказаха неговите собствени. Общо пет са сателитните дружества с право на глас от кохортата на Павлов и Огнян Донев. Подкрепа за тях заявиха източвачът на газ Сашо Дончев, издаващ малотиражния „Сега”, пловдивският свинар Георги Гергов, който се оказа шеф на полуанонимния вестник „Новият глас” и още няколко собственици на миниатюрни издания.

http://www.monitor.bg/article?i d=315108
17 Ноември 2011 10:27
И от мен поздравления за вестника, че наруши монопола на еднокнижниците от ипи и прочие нпо-та, установен във всички български медии. Но -
една лястовица пролет не прави...

Абадабчо: не реформира БАН


напротив, "реформира" я по дянковски - като не можа да я разпродаде, унищожава я финансово, белким падне до обявената от него цена 250 млн долара...
17 Ноември 2011 10:38
комар

Кой трябва да реформира БАН всъщност и защо не го прави?
17 Ноември 2011 11:16
Читателят научава КАКВО се е случило и КАКВО очакват да се случи авторите на документа, но старателно се избягва въпросът ЗАЩО нещата се случват.
Ех, мамка му и случване!Нещата с случват само при лентяите, при нормалните хора нещата стават, защото са се постарали да станат.
17 Ноември 2011 12:31
Абабдабчо:Кой трябва да реформира БАН всъщност и защо не го прави?


А защо мислиш, че не го прави - това е една от малкото, ако не единствената институция в страната, която самостоятелно извърши ред реформи още веднага след 1989 и го прави и досега - в състава, устава, управленските звена (напр. създаване на Общо събрание), броя на институтите, научните направления, публичност на резултати и финансови източници, допускане на независимо международно оценяване на изследователската дейност, и много още.

Разбира се, още много трябва да се направи, всъщност образованието и науката трябва да се реформират заедно - но това е възможно само при:

1. доброжелателно и отговорно отношение на държавата,

2. наличие на компетентни управленци в тази сфера,

3. с активното участие на най-изявените и с международен опит български учени, включително такива успели и активно работещи в чужди университети и научни институти.

Нищо от тези основни три условия не е в сила - до голяма степен не беше в сила и при предишните правителства, просто сегашното е връх на невежество, примитивизъм и нагла безцеремонност, както и на клиентелистко поведение към контролиращата го мафия от банкер(к)и, олигарси и сороски НПО-та, която подбра и кадрите му в основните министерства, включително дянков и игнатов.






17 Ноември 2011 13:12
Натрапва се усещането за дефицит на професионализъм.

Защо ли не откривам информация за професионализма на г-н професора в базата данни на Scopus? Виж, за лицето Дянков наукометрията е умопомрачителна- 52 статии, 2593 цитата и h-20 . Вместо да го критикува, Гарабет да вземе да викне Киркор и да предложат Дянков немедлено за Академик във въпросния Икономически институт на БАН.

Редактирано от - SerElias на 17/11/2011 г/ 13:13:58

17 Ноември 2011 13:20
комар
Не ми се задълбава по темата. БАН си има доволно много кусури - бъка от агенти на ДС, прекалено много хора над 65 години, самия Съботинов е на 70, имат някакви измислени хора на щат да получават хонорари като Александър Лилов, прекалено много корупция - КОРУПЦИЯ е, например, когато използваш апаратурата на БАН за да работиш на частно и Академията да не получава нищо от спечеленото, обаче шефа ти или си затваря очите или е в схемата, не работят по ПР-а си, не предлагат конкретни неща или поне никой не е разбрал, липсва им прозрачност и елементарно обяснение - какво аджеба се случва в БАН.
Ей такива неща, за които никой друг не им е виновен. И докато те не се променят, няма да има и положително отношение към БАН.

Редактирано от - Абадабчо на 17/11/2011 г/ 13:23:26

17 Ноември 2011 13:48
Абадабчо: Не ми се задълбава по темата.


И на мен не ми се задълбава - става дума за сериозни неща, не за
махленски лакърдии, дето си ги заредил, от сорта на -
някакви измислени хора на щат да получават хонорари като Александър Лилов


То не се и разбира - дали въображаемият "кусур" е , че "някакви измислени хора на щат" получават хонорари като тези на Лилов (?!), или, че самият Лилов е "на щат и получава хонорари"(?!)...
17 Ноември 2011 14:14
за лицето Дянков наукометрията е умопомрачителна- 52 статии, 2593 цитата и h-20


Да, учЕнът дянков е жива илюстрация на тезата - повече пари, повече публикации - остава да се сметне колко пари на Световната банка са отишли за информацията, която по същество съставя "научните" изследвания на дянков - ще излезе, че той е най-добре финансираният български учен в чужбина...

Де да беше си стоял при "фундаменталната наука" (колкото е наука икономиката), а той взел да се изживява като "приложник" и "иноватор", с предсказуем катастрофален резултат...
17 Ноември 2011 15:35
американците провеждат наказателна акциа врьщаики режима от преди 1989 година
използваики правителството на борисов
опозициата е спокоина плоскиат даньк не е премахнат и парите на червените фирми са непокьтнати
17 Ноември 2011 18:00
"Aко не знаеш къде отиваш, никога няма да стигнеш"... е да де, ама трябва да знаеш и пътя до крайната си цел иначе...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД