Задължително ли е да се явя на конкурс, за да стана държавен служител? Имам много висока квалификация, според мен много по-висока от чиновниците, с които съм имал досег. Това ли е единственият начин за подбор?
А. Б., София
Според чл.10 от Закона за държавния служител постъпването на държавна служба в съответната администрация задължително се предхожда от конкурс. Законодателят определя и че дори назначаването на всяка длъжност на лице, което вече е държавен служител, се извършва "чрез конкуренция, основана на професионални качества".
На практика това означава, че конкурсното начало за постъпване на държавна служба е повсеместно. Има няколко изключения, които обаче преимуществено се отнасят до случаите, в които съответното лице е постъпило вече на държавна служба. Затова и няма да бъдат предмет на този консулт. Правилото е, че има задължителен конкурс. За съжаление има много твърдения, че често конкурсите се провеждат формално, че победителите са известни предварително. Засега обаче не е измислен по-добър начин от конкурсния, конкурентен подход и вече е въпрос не на право, а на морал как ще бъде използван той.
Според Закона за държавния служител съответният конкурс се обявява от органа по назначаването. Това може да е министър, шеф на агенция, на комисия, служба. Последният със заповед определя:
- длъжността, за която се провежда конкурсът;
- минималните и специфичните изисквания, предвидени в нормативните актове за заемане на съответната длъжност;
- начина за провеждане на конкурса;
- необходимите документи, мястото и срока за подаването им, който не може да бъде по-кратък от 10 дни и по-дълъг от 14 дни от публикуването на обявлението за конкурса;
- общодостъпното място, на което ще се обявяват списъците или други съобщения във връзка с конкурса.
Обявлението за конкурса задължително се публикува в предвидения от Закона за администрацията регистър, както и в един централен или местен ежедневник. Задължително е да се постави и на вече споменатото общодостъпно място в съответното ведомство.
За провеждането на съответния конкурс се определя и специална конкурсна комисия. Тя може да се състои от трима до седем души. В състава на комисията задължително се включват непосредственият ръководител на свободната длъжност, служител или лице с юридическо образование и представител на звеното "Човешки ресурси".
Именно тази конкурсна комисия прави и допускането на кандидатите до същинския конкурс. Законът определя, че до участие не се допускат лица, които не са представили необходимите документи и не отговарят на минималните и специфичните изисквания за заемане на съответната длъжност. След това конкурсната комисия изготвя списъци на допуснатите и недопуснатите кандидати. Тях също е длъжна да ги постави на общодостъпно място в съответната администрация и да ги обяви в електронната си страница, при наличие на такава, на седмия ден от крайната дата за подаване на документите. Комисията посочва датата, часа и мястото на провеждане на конкурса, която не може да бъде по-рано от 14 дни след изтичането на срока за подаване на документите.
В списъка на недопуснатите кандидати трябва задължително да се посочват основанията. Недопускането до участие в конкурса подлежи на административен контрол пред органа по назначаването в тридневен срок от обявяването на списъка. Органът по назначаването се произнася в тридневен срок. Жалбата не спира конкурсната процедура. Решението на органа не подлежи на съдебен контрол.
Според чл.10 от Закона за държавния служител комисията провежда и класира от първо до трето място най-успешно издържалите конкурса. За проведения конкурс се съставя протокол. Протоколът и всички документи на класираните кандидати се представят на органа по назначаването в 10-дневен срок от провеждането на конкурса. Преценката на комисията и класирането на кандидатите не подлежат на съдебен контрол.
Недоволните участници могат да възразят пред органа по назначаването в 7-дневен срок от получаването на протокола на комисията. При основателност на възраженията органът насрочва нов конкурс. Решението на органа по назначаването също не подлежи на съдебен контрол. В 14-дневен срок от представянето на протокола органът по назначаването издава акт за назначаване на кандидата, класиран на първо място.
Ако назначеният служител не встъпи в длъжност или не положи клетва, се назначава следващият класиран. Тази хипотеза може да се използва и в случаите, когато в едногодишен срок заетата въз основа на конкурс длъжност или друга длъжност със същите функции, се освободи.
...Преценката на комисията и класирането на кандидатите не подлежат на съдебен контрол....