:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,564
Активни 916
Страници 2,494
За един ден 1,302,066

Дрямката е само привидна. По-бунтовни сме от италианци и американци!

Скромната ни гражданска активност е напълно прилична с оглед на кратката ни демократична история и липсата на политически лидери
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Протестите в България може да не са толкова масови и атрактивни, както в САЩ, но гражданската активност по мащаби може да бъде една в САЩ, друга - в България, съвсем трета - в Андора.
"В Гърция - протести и фалит, в Италия пада Берлускони, в САЩ - окупация на Уолстрийт. В България - облачно, възможни са превалявания." Така участник във "Фейсбук" преразказа новините в 19. Привидно противоречието е налице: кризата шества по света, народите се бунтуват, правителства падат; върлува и у нас, където властта е преизбрана убедително, а хората си стоят мирно и тихо. Синдикалните и браншовите протести дори по медиите не са впечатляващи. Да не говорим за палаткови лагери, шествия с маски и други протестни хрумки.

По телевизиите се чуха и дежурните обвинения към българския народ:



заспал, мързелив, граждански пасивен



Във форумите е пълно със заклинания към "лумпените", които взели, че пак гласували за себеподобни (партията на Бойко Борисов). Само че една Италия, с несравнимо по-голям принос от България в световната култура и гражданските традиции, избира за премиер Берлускони три пъти. Изтърпя го 17 години в политиката, вероятно и още.

В САЩ протестират 2000 души. Това става на петата година от старта на ипотечната криза, повлякла световната икономика като домино и с несравнимо по-големи щети, отколкото у нас. И 5000 да станат митингуващите, за многомилионния Ню Йорк те са толкова, колкото са 50-ината, които през ден скандират в София срещу орязани социални права, погубването на природата или монополите. Ще кажете, глупаво е да се правят груби сравнения. Не е. Гражданската активност по мащаби може да бъде една в САЩ, друга - в България, съвсем трета - в Андора. Четвърта - в Гърция. А щом Италия е толкова напред с "лумпениадата", трябва да знаем, че днешното наше зло е детска игра в сравнение с това, което може да настане.

България изживя своя малка гражданска революция на 14 януари 2009 г. Протестът пред Народното събрание премина с минимум партийно участие, много ентусиазъм в полза на справедливи каузи и полицейски бой. Свикаха го интернет мрежите, които и у нас се превърнаха в парламент на масите. Не бива да пренебрегваме тази наша малка "пролет". Тя бе организирана по същата технология както днешните по света, имаше същата антиелитна насоченост, естествено, различна по размери и нюанси на проблемите.

Тази зима вероятно ще има още протести. И ако някой пак тръгне да пресмята квадратните метри на площада и гневно да клейми "заспалия народ", то нека отговори как будният американски наказа войната в Ирак. Стотици хиляди загинаха, мнозина невинни, чужди и свои, а после оръжията за масово унищожаване, заради които бе мотивирано нахлуването, не бяха намерени. Днес САЩ все още воюва, а американецът гледа Джей Лено.



Щом и там телевизорът,



а не "съгласието на управляваните" (Декларация на независимостта) крепи властта, как искаме да е у нас?

Ние сме малък народ. С оскъден граждански опит, с все още неизживян преход от тоталитаризъм, застаряващо и емигриращо население. При отворени граници добрите ни лекари, учени, граждански активните хора няма как да бъдат много. А и качествените политици. Видно е - липсват ни лидери. Та кой синдикален или политически водач си струва да последват хората? Нашата гражданска активност е скромна, но напълно прилична за късата ни следдесетоноемврийска история и наслояваните векове порядки. Виним се, че сме "тъп и заспал народ", без да забелязваме, че народи, облагодетелствани доста повече исторически, не са по-умни и активни.

Сега да отговорим на втория въпрос - защо не пада Бойко Борисов. Отговорът е прост - няма как. Където и да се обърнеш, с когото и да говориш, което и съсловие да питаш, всеки ще каже лоши думи за ГЕРБ и Бойко Борисов - земеделски производители, дребен бизнес, среден, хора в туристическия бранш, учени, чиновници. И въпреки това общинските листи на ГЕРБ спечелиха 1.006 млн. гласа (чисто партиен вот). И то почти без коалиции. Втората партия - БСП, с коалиции взе 594 000 гласа. Разликата не се получава само с изборни машинации.

Недоволството срещу властта по принцип е приоритет на граждански активните хора. Те винаги и навсякъде са малцинство. Новите медии (блогове, електронни мрежи, форуми) дадоха възможност на всеки да се изявява. Изявяват се предимно хора с позиция и склонни към активност. Това създава впечатление, че в обществото ври и кипи, властта е на ръба, срещу нея е огромно множество. Но това е изкривена представа, каквато и е действителността, сътворявана от официозните медии с непрекъснатите хвалби към управляващите. И в Италия, където от години наричат Берлускони "палячо", но си го избират, и в България, където форумното гражданство бълва срещу ГЕРБ, но бюлетините показват друго, съществува



огромна маса, чийто глас не се чува



нито в интернет, нито по площадите.

Когато говорим за падане на Борисов, трябва да имаме предвид кой ще дойде след него. Единият вариант е някаква сложна коалиция. Подобна коалиция е и комбинацията, с която ГЕРБ може да се задържи още няколко мандата. Но ако говорим за нови електорални настроения, те могат да се появят само при наличието на лица, различни от сегашните.

Политиката винаги се идентифицира с личности. Хората не искат дискредитирани, търсят нови, силни, промяна на статуквото може да стане само след появата им. Борисов може да бъде победен от друг харизматичен като него (харизмата, дори и базирана на популизъм, не подлежи на съмнение). На принципа на махалото може да бъде победен и от БСП, но това може да стане пак, след като лявото намери нови лидери. С други думи - ако хората имат алтернатива, и тя не се заключава в Станишев, Сидеров или Костов, може и да не гласуват за Борисов.

Дотогава обвиненията към "простия и заспал народ", непрекъснатото самобичуване и търсене на светли външни образци е търсене на изход в грешна посока.

СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
-------
37
5022
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
29 Ноември 2011 20:19
Хубава статия, умна
С други думи - ако хората имат алтернатива, и тя не се заключава в Станишев, Сидеров или Костов, може и да не гласуват за Борисов.

Ей това ако осъзнаят амбразурчиците на СерГея ще хабят по-малко нерви по форумите и ще живеят по-дълго.
29 Ноември 2011 20:46
Мдааа... И какво толкова предлага Борисов, че да е безалтернативен????
29 Ноември 2011 20:51
не е безалтернативен, не съм видял някои да го твърди, просто няма алтернатива сега... виж пак цитата
29 Ноември 2011 20:59
"Дотогава обвиненията към "простия и заспал народ", непрекъснатото самобичуване и търсене на светли външни образци е търсене на изход в грешна посока"
Не съм съгласен. Ако не бяхме наистина прости и заспали, утре щяхме да стачкуваме срещу "зърнопроизводителите", до пълна отмяна на субсидииите за тях. 1 200 милиона /толкова, оказва се, е пълната издръжка на зърнената мафия/ са по 5 лева дневно за всеки българин! Достатъчни за безплатното изхранване на народа, макар и скромно
29 Ноември 2011 21:18
За статията!

Форумното множество да не се надъхва прекалено, когато чете писанията на себеподобните си, които громят управляващите - които и да са те.
29 Ноември 2011 21:30
Ако правилно съм схванал, смисълът на статията е, че няма избор, няма алтернативи. Тогава съм съгласен Но че плашип.тарникът е безалтернативен - не съм съгласен. Може да бъде замене с всеки от изброените накрая "безалтернтивници", нама и да се усети. Цялата криминално-политическа олигархия фалира, а либерално-демократичната форма изветря напълно.
29 Ноември 2011 21:31
За статията и от мен

Излишното самобичуване и посипване на пепел в небивали мащаби е любим национален спорт.
Съпоставим в популярността си с горенето на одеяла заради бълхи и най-любимия - народопсихологическите обобщения.
29 Ноември 2011 21:33
Борисов може да бъде победен от друг харизматичен като него (харизмата, дори и базирана на популизъм, не подлежи на съмнение)

Ох, аман от тази харизма, харизматясахме. И къде я видяха тая харизма? Ако простащината, откровеното лъготене и пуешкото дуене поради комична самовлюбеност се приемат за харизма, Бог да ни е на помощ.
29 Ноември 2011 21:45
Трябва ни , да си риголваме герена . Какъв трактор трябва да изберем или ще чакаме , той сам да дойде ??? ...
29 Ноември 2011 22:06
проблемът не е в лиността на боко, а във модела, в галопиращата и смазващата простотия, на която той е рекламно лице. а самобичуването е напълно основателно. българинът постъпва типично по ориенталски, което е още един сериозен (явно летален) проблем. народите на северозапад от нас отдавна биха се разбунтували. сравнението със сащ е удобно, но безпредметно. със същия успех можеше и с китай да има паралел.
29 Ноември 2011 22:08
И къде я видяха тая харизма? Ако простащината, откровеното лъготене и пуешкото дуене поради комична самовлюбеност се приемат за харизма, Бог да ни е на помощ.
именно. това МУ е харизмата, но и бог няма да помогне. просто българите не го заслужават.
29 Ноември 2011 22:22
Ей, най-накрая някой интелектуалец да каже добра дума за българския народ!


Щото то признак на интелектуалец е като плюваш народа си, по това се разпознават и надушват.
А народа си е добър, ентелектуалците, бизнесменините и прочее ла.нян каймак е нефелен
29 Ноември 2011 22:41
Много разумна статия! А плюенето по "простия" народ е манипулация, мантра на лъжците на "прехода" с която се опитват да ни заблуждават че сами сме виновни за окаяната си съдба. Виновни за всичко са господарите на света, архитектите на следвоенния свят- Британската империя, руската и американската империи.
И техните слуги в България разбира се. (къде е емотиконът за целуване на задник?)
29 Ноември 2011 23:18
Статията е манипулативна - играе на тънката струна за "НЕ-простия и НЕ-заспал нарад" и по стар навик всчико живо скача в защита, че "Ей, на, не сме "прости и заспали".
Само дето тънкият момент е, че не е нужно един народ да непременно "прост и заспал", за да няма гражданско общество, каквото несъмнено НЯМА в България!
А граждаско общество няма, защото завистта и принципа на "прехеби другарчето" е ОСНОВОПОЛАГАЩ в българския манталитет. Защото общото е наше, ама моето си е мое. Защото не е важно на мен да ми е добре, а на Вуте да е зле. Защото никой за нищо не ще "да се мине". Защото общото благо на българина свършва до входната му врата, оттам нататък е Всемирното Кошче за Боклук, което българина не го касае. Защото всички са забравили какво е да се помага, доброволства, какво е безкосистност, всеотдайност, подаване на ръка в нужда (не личната, а на дуигия!) и милосърдие...
Защото България е пълна с байганьовци и боковци, но са изчезнали отец-Ивановците...
Това е причината да няма гражданско общество. И няма нужда автора да измества причините с елемнтарния подход на патриотарството - с тежки квалификации и леки манипулации...
29 Ноември 2011 23:55
Бабина ти трънкина! Или иначе казано- на баба ти фърчилото.
А още по-иначе- някой който е тръгнал да ми доказва че по-добро нещо от най-простото правителство управлявало - това на Бойко Борисов / в периода след 1947 и 50-те може и да има, де/ не може да се намери... няма и какво да го коментирам.
А че го вдига... духа на четящите го и ги гъделичка по-самочувствието...
30 Ноември 2011 00:13
Яяяя, колко променен форумът (засега май само външно) за тия 3 месеца в хладилната камера !!! Минаха изборите, но гледам страстите пак си кипят (на ББ се клатят, повече от 2 години, и все не пада !), , а няколко колеги си заминАха - гъркът, италианецът, и испанецът служебно кеси докъм края на месеца. Яка криза навсякъде, но Дянков още е тук, БДЖ? - а-ха да се гътне , земеделците и те Боко клатят, абе - купонът тече с пълна сила. А иде зима...
..........................

Статията е добра, за автора ! Но не е съвсем прав, че гражданската активност у нас е съизмерима с тази в другите страни, дето ври и кипи. Твърде дълго го мориха и приспиваха народа, та сила не му остана за протести, а и вяра. Нови лица в политиката няма, само на някои млади депутатки дето прелитат от един цвят на друг в търсенето на медец. Останлите - все познати, амортизирани муцуни, до болка познати и изтъркани. Не съм пропуснал много по време на заточението !
..........................

Апропо, не разбирам тоя номер дето се копира като в огледало написаното, някой да ми го обЯсни, колеги ?
30 Ноември 2011 00:50
Или авторът не може да смята ( 1 милион за ГЕРБ и 600 хиляди за БСП и още там да речем 400-500 хиляди за останалите всъщност пак прави някакво си малцинство, което все още си въобразява, че тази работа може да се оправи с гласуване), или авторът иска и той да ни изпързаля, че проблемът не бил в системата, за която все по-ясно става, че трябва да бъде сменена. Разните там палячовци, били те Берлускони, Саркози или Боко Тиквата, са само дрънкулки от системата, която някои погрешно наричат демокрация, а всъщност си е капитализъм. Демокрацията, доколкото я има, играе ролята на лубрикант, за да се намали скърцането. Напоследък скърцането взе значително да се усилва...
30 Ноември 2011 01:03
Хули(гане),


Бе има "капитализЪм" и капитализъм, погледни страни като Норвегия, Финландия, Швеция, Канада, и някои други, дето и демокрацията им работи нормално, и бизнесът им социално отговорен, и краденьето е изключение, а не национален спорт, и етнически проблеми си нямат особени (с имигранти и други малцинства)... Значи може да се п?дреди добре дома, стига хората на територията да го искат и изискват (от тези, които ги управляват). Орисията ни като народ е, че от тия 1300 и кусур години, периодите когато сме били наистина свободни, се броят на пръсти, пък и тогава "големите батковци" от школото ни крадяха закуската и ни биеха "шокчета" (ако знаеш какво е това де), и все трябваше по тяхната музика да танцуваме (я Германия, я СССР, или пък УСА - напоследък). Като си малък "на бой" и слаботелесен при това (да не бъркаме с Дан Колов), е така. Пък сме си и заплюли територия на ветровито място, дето всички минават и се опитват, квото могат, да завлекат. Онази поговорка за наведената глава, дето сабя не я сече, си е като рибена кост в гърлото (поне за мен). И доста неща от развитието ни обяснява, в т. ч. и защо, аджеба, не рипаме веднага, когато ни настъпят по мазола, а само гледаме под око и псуваме, ама не мого високо, че началникът може и да ни чуе.
30 Ноември 2011 01:50
Май сме на едно мнение, Mars Attacк, само терминологията е нужно да си уеднаквим, защото между социално отговорния бизнес и капитализЪма, разликата е като между табуретка и електрически стол. Колкото до страните, които посочваш за пример, имал съм възможност да ги опозная. Две от тях - Норвегия и Финландия - са започнали съвременното си развитие десетилетия след като българите са се сдобили с модерна самостоятелна държава. В момента, за по-малко от век, срещу тях да тичаме, пак няма да ги стигнем. Наистина, норвежци и финландци не са имали щастието да обитават Балканите, затова пък за разлика от нас са имали обща граница със СССР, а Финландия дори имаше съюзен договор с Москва, досущ като нашия договор за дружба, сътрудничество и ...взаимопомощ. Не ми се ще да изглеждам нихилист, но няма начин, причината да не е и в човешкия материал. Явно и тук има нещо сбъркано. Но това е отделна тема...
30 Ноември 2011 03:08
Всеки опит да се сравнява Берлускони и Борисов, каквито напоследък виждаме много, е осъден в повечето случаи да доведе до погрешни заключения и изводи сред мнозинството на тези които се захващат с подобно начинание. Борисов е кукла на конци, параван осигуряващ свобода на действие за лицата Дянков, Младенов, Цветанов, Игнатов, а и не само на тях, които имат поставени конкретни задачи за изпълнение, кукла която не след дълго ще се изтърка от употреба и ще бъде подменена с друга подобна поради многобройните негативи които е осъдена да натрупа - осъдена защото е влязла във властта след като е поела определени ангажименти към известни родни и чужди сили. Берлускони от своя страна беше играч, който в течение на времето успя да придобие известна самостоятелност, поради и с която по късно стана неудобен за много външни за Италия сили. Тези сили чрез съдействието на вътрешната опозиция дълги години упорито търсеха начини да го неутрализират, и преди няколко седмици тези опити се увенчаха с успех. Самата идея да се сравяват единия с другия е сигурен признак за неразбиране и непознаване на силите които действат в България и Италия, плъзагне по повърхността на нещата, базиращо се и изхождащо от употребата на популистките на пръв поглед послания отправяни от тях към избирателите, които за Борисов са в почти всички случаи неподплатени с нещо реално, което не може да се каже обаче за Берлускони. Освен това се пропуска друг важен момент както очевидната и коренна разлика в постиженията на единя и другия в областта на държавното управление.
30 Ноември 2011 03:14
Авторът се опитва да сравнява несравними неща - поведението на българите на прага на крайната мизерия, пред лицето на които биват ликвидирани последните остатъци от държавата им, с поведението на италианци или американци на които тепърва предстоят някакви евентуални орязвания на социалните придобивки.
30 Ноември 2011 07:47
Така си е. Полетарий от всички страни съединявайте се!
30 Ноември 2011 08:35
Кроткия, Добър (3, 50) по правопис и граматика за тебе. 0, 50 ти дадох за това, че можеш да пишеш на компютър.
30 Ноември 2011 08:40
Статията е вярна по отношение на фактите, но съвършенно невярна по отношение на обяснението на тези факти. ББ е на власт, защото поне създава видимост за това, което народа иска от управляващите. В България няма "гражданско общество" и това е хубаво! Гражданското общество служи за решаване на проблеми на западните атомизирани и алиенирани общества. Българското общество такива проблеми почти няма (имаме други проблеми, но тези не) следователно няма нужда от "гражданско общество" каквото се опитват да ни присадят вече двадесет години!
Българските политици от всички бои, посоки и конфесии, съвършенно не отговарят на желанията на народа. И затова ги избираме на принципа на "по-малкото зло", а политиците си продължават напред по логиката - не е важно какво иска народа, ние ще си караме както си знаем, пък те все трябва да изберат някого.
Евроцентризма така е замъглил мисленето на политиците, че те искренно не разбират какво не им е наред. И после се чудят как очевиден мафиот като ББ или явен фашист като Волен Сидеров успяват да вземат места в парламента или дори мнозинство.
Или мислите, че народа са прости и не виждат същността на въпросните субекти? Не е така - хората много добре разбират за какво става въпрос. Просто в морето от съвършенно неприемливи политически предложения, Борисов е единственият който поне малко притежава това качество, което народа търси от управляващите.
Ако може да си позволя груба метафора - на политическата софра, на българина му предлагат красиви ястия, направени от лайна. Тортата на ГЕРБ обаче, поне е със захарна глазува. Вярно че е гадно, ама нали все нещо трябва да се яде. Та озверелият от политически глад българин с омерзение се мъчи да вижда само глазурата.
И сега си представете след 20 години политически глад, как ще реагира българина, ако му предложат истинско ястие, пък макар и фасул яхния.
30 Ноември 2011 10:11
Ако държавата банкрутира финансово, протестите ще бъдат други и правителството си отива.
30 Ноември 2011 10:12
Дрямката е само привидна. По-бунтовни сме от италианци и американци!

Ей сега ще изкарат 200 000 сенилни пенсионери с активна гражданска позиция на амбразурите да защитават гражданското общество.
Какво гражданско общество бе, другари, като ние сме най-застаряващата нация в света.
Скоро по изборните кампании ще се предлагат безплатни памперси, катетри и изработване на ченета по мярка.
30 Ноември 2011 10:35
По телевизиите се чуха и дежурните обвинения към българския народ: заспал, мързелив, граждански пасивен

За разлика от гърците - мързеливи, но граждански активни...
30 Ноември 2011 11:53
с автора сме се сетили за едни и същи примери, когато сме се чудили как можахме да го изберем бойко, че и да го търпим - италия и сащ.

може да добавим и сериозния внос на пропагандно, мафиотско и ченгесарско ноухау от русия.

колкото и да не ни харесва мащаба и нивото ни на развитие ни осъжда на вървене в чужди стъпки и имитация на чуждестранен пример, при това със сериозно закъснение във времето и със занижено качество на изпълнението, от което идва впечатлението за засилена абсурдност.

затова националистите ни вместо страх предизвикват присмех, а вожда-популист не е нито наследствен богаташ и политик, нито медиен или бизнес магнат, нито даже военен, взел властта със сила, а един прост гавазин, чийто възход като на всяко друго (политическо) жиголо започва със споделяне на леглото на една червена принцеса-мутреса.
30 Ноември 2011 11:58
"Скоро по изборните кампании ще се предлагат безплатни памперси, катетри и изработване на ченета по мярка".


Ако става дума за митингите на БСП-със сигурност ! За другите не е много сигурно.

По-горе един колега казва, че България нямала нужда от гражданско общество, дълбоко греши. Именно то, извън партиите, е коректив на техните извращения и залитания (в корупция, клиентелизъм и другите им "благинки", когато се самозабравят, което у нас си е ежедневна практика). Затова след 45 г. социализъм, дето го нямаше, и 22 г. мутризъм, дето така и не успя да порасне и "възмъжее", а си остана хилаво недоносче, сме на този хал. Затова и когато има протести, излизат една шепа хора, под пасивните погледи на останалите и потриващите от кеф ръце политици и техния антураж. Без натиск от улицата и то масивен, политиците никога не си размърдват задниците. Универсален принцип, и сега случващото се в арабския свят и в Европа и САЩ ( макар и по различни причини), го показва съвсем ясно.
30 Ноември 2011 12:10
Това създава впечатление, че в обществото ври и кипи, властта е на ръба, срещу нея е огромно множество.


тук също не откриваме топлата вода - тази теза е възкресена в съвременността от никсън преди повече от 40 години с неговото изказване за "the silent majority".

само че е важно кои изграждат това "тихо мнозинство", и дали то стои зад или срещу властта.

когато те са образованите, способните, продуктивните и инициативните, които смятат, че държавата върви в правилна посока и не е нужно да си дерат ризите по мегданите, защото властта е компетентна, тогава всичко е наред.

но когато в "тихото мнозинство" са същите тези образовани, способни, продуктивни и инициативни, които са изгубили вяра в обществото и държавата и са минали в режим "оцеляване по единично" тогава има проблем, защото без тях обществото е като тяло без глава и ръце. причината тези хора да могат да си позволят такова неангажирано съществуване е посочена от автора - границите са отворени. ако на някой ми писне или му се прище повече няма нужда да повежда битка на живот и смърт за да го получи тук, когато в чужбина може да го получи много по-лесно и бързо. затова 1997-а няма да се повтори скоро - тогава нямаше накъде да излиза парата от тенджерата под налягане, а сега тенджерата е без капак.

проблем е и когато "тихото мнозинство" е изградено от хора, на които им липсва елементарна политическа култура, и за които изборите са поредното риалити, което върви един сезон и завършва с гласуване с sms, и евентуално награди за някои късметлии от публиката.



30 Ноември 2011 12:24
така че може да внасяме чужд опит, но го внасяме на родна почва, и покълналите абсурди трябва да се борят за съществуване в условия далеч от тези, за които са замислени и изпробвани.

това, което сащ и италия могат да си позволят ние не можем. или по-точно можем, но цената ще си я платим ние, а не като тях да я прехвърляме на по-слабите и изостанали народи.

така че "тихото мнозинство", правилно охарактеризирано от бойко като "мат'рял", както и самозабравилата се върхушка, вече започват да берат горчивите плодове на своя политически съюз, който чрез крадливостта на едните и многобройността на другите им помага да си делят парите на "гласовитото малцинство" - средната класа. обаче тази средна класа не е принудена от желязна завеса да стои и да търпи, така че се разделя на три потока:
- тези, които емигрират
- тези, които се приспособяват и присламчват към върхушката
- тези които искат да подменят върхушката, но не за да облекчат живота на безнадеждното (или обезнадеждено) "тихо мнозинство", а за да направят своя живот по-хубав

мат'ряла и тиквократите да се готвят за затягане на коланите, защото коня им избяга и остави каручката в калта, която дружно забъркаха.
30 Ноември 2011 12:26
По телевизиите се чуха и дежурните обвинения към българския народ: заспал, мързелив, граждански пасивен

За разлика от гърците - мързеливи, но граждански активни...

Круело, да не намекваш, че българите са мързеливи и откъде дойде до тоя си извод? Освен очевидните стъпки - сички, които не са мен, са мързеливи и искат да изядат пенсията ми.
30 Ноември 2011 14:00
Нищо не намеквам, само цитирам.
Коментарът ми беше за гърците.
30 Ноември 2011 15:24
По-горе един колега казва, че България нямала нужда от гражданско общество, дълбоко греши. Именно то, извън партиите, е коректив на техните извращения и залитания (в корупция, клиентелизъм и другите им "благинки", когато се самозабравят, което у нас си е ежедневна практика).

..
Това е мое мнение. Обяснявам по-подробно. Далече съм от идеята, че властта няма нужда от коректив. Работата е там обаче, че т.н. "гражданско общество" е предназначено за съвършенно друг тип общества, а именно западните, индивидуалистични, атомизирани и алиенирани общества. В тези общества се приема, че всеки човек е сам за себе си - самостоятелен егоистичен атом, който действа единствено заради собственият си интерес. Когато този личен интерес го изисква, този атомарен човек може да се съюзява с други атоми-членове на обществото за съвместни действия за защита на егоистичните му интереси. Именно такъв съюз е т.н. "гражданско общество". В такова общество, противоречията се решават на базата на гласуване, като малцинството си остава на собственото мнение и си запазва правото да клати лодката според собствените си интереси.
..
Българското общество не е такова и едва ли скоро ще стане (и добре ли е то да се превърне в такова?) Нашето общество (което ние изобщо не познаваме) е от традиционалистичен тип. В такова общество, личността на човек не е атомарна и отделна, а освен от индивида, тя е изградена и от връзките между този индивид и другите около него - семейство, работен колектив. Подобни общества са характерни за изтока - Япония е типичен пример.
В такова общество, решенията се вземат не след гласуване, а след консултации, завършващи с консенсус. Разбира се гласуване може да има, но за разлика от "гражданското общество", малцинството, в името на цялото е длъжно да приеме решението на мнозинството и да не "клати лодката", след като веднъж е взето решение. Девизът "съединението прави силата" отразява именно това виждане на обществото.
Именно затова и протестите не възникват, когато народа е стигнал до извода, че консултациите са проведени и решението е взето (добро или лошо). Протести могат да възникнат в такова общество единствено, когато народа реши, че необходимите преговори не са проведени и не е постигнат консенсус, а управляващите нарочно пречат за постигането на консенсус.
..
Разбира се, в природата няма абсолютно чисто общество - в западните общества има остатъци от традиционните, а и в България има елементи на "гражданското общество". Важното обаче е в какво съотношение са тези елементи и доколко са естествени или са просто идеите на политиците за това какво представлява Българското общество.
Впрочем, смяната на типа общество изобщо не е толкова лесна като приватизацията или национализацията. Типа общество се предава от поколение на поколение чрез съвършенно фини механизми, за промяната на които са нужни стотици години или огромен шок - В Западна Европа, по време на реформацията е избито значителна част от населението.
Лично според мене, ако трябва да се следва някакъв модел за развитие на обществото, трябва да се ориентираме по-скоро към Япония - страна, която постигна мощна икономика и висок стандарт, без изобщо да притежава такова нещо като "гражданско общество".
30 Ноември 2011 16:09
за статията.
липсват ни лидери
аха. И това, както вече намекнаха някои колеги по-горе, е исторически предначертано/за това не можем да се сравняваме с Норвегия, Финландия, Швеция, Канада/ : 500г. сме били част от Османската империя; по-будните и ербапи-не са оцелели, оцелели са тези "лидери", които са се нагаждали и предавали народа си(чорбаджия е дума, с негативни асоциации), .........в по-ново време комунистите смазват/избиват или изселват/ къде що е имало опозиция, в още по-ново време читавите хора се изнесоха зад граница.....ми то какъв лидер да остане по наште земи???
А инак, като измре поколението, които помним 10 ноември-обществото ще стане още по-активно. Дано.
30 Ноември 2011 17:42
"а именно западните, индивидуалистични, атомизирани и алиенирани общества. В тези общества се приема, че всеки човек е сам за себе си - самостоятелен егоистичен атом, който действа единствено заради собственият си интерес"


Инспекторе,


Това ни го набиваха в главите 45 години, докато ние бодро марширувахме пред мавзолея на героя от Лайпциг, а на спартакиадите и универсиадите демонстрирахме с разни композиции верност към Партията и вождовете й. Тук (в "гнилия Запад" ) има много повече колективизъм и чувство за общност на интересите (на отделни групи или обществото като цяло, пък и към чуждите проблеми - много хора безплатно отиват да работят в развиващите се страни, където напоследък ги отвличат и понякога - убиват). Алиенацията се развихри именно у нас, защото въпросът за личното оцеляване стана повсеместно "верую". Не мога да се съглася с теб. Друг въпрос е, че успехът на обществото се разбира като успех и на отделните му членове, които го формират.
24 Януари 2012 01:53
Причината е продължаващото робство - липсата на свобода.
Останалото са следствия и от болната глава (чужда власт) - на здравата (Андрешковци и шушумиги по неволя).
Тря си бунтче, но си иска.. работа.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД