:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,346
Активни 515
Страници 2,220
За един ден 1,302,066

България изостава сериозно с пречиствателните съоръжения

Страната ни има нужда от 2.5 млрд. евро, но е малко вероятно да получи пълно еврофинансиране
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Регионалният министър Лиляна Павлова призна, че страната ни драстично изостава в строежа на пречиствателни станции.
България изостава сериозно с изпълнението на рекламирания от премиера Бойко Борисов приоритет на правителството - изграждането на пречиствателни станции. Това признаха от екологичното министерство. С влизането си в Европейския съюз страната ни пое ангажимент до края на 2010 г. да построи 87 съоръжения в населени места с над 10 хил. души. Досега напълно са изградени едва 16, а 31 имат частично пречистване на отпадните води, каза Георги Терзов от Министерството на околната среда и водите. Още по-тежко е положението при малките общини с население между 2000 и 10 000 жители, като в 236 от общо 273 липсва изобщо пречистване на събраните отпадни води. Крайният срок за изпълнение на водните проекти при тях е 2014 г.

Разширяването на канализацията също върви бавно, като в повечето селища тя е само частично изградена. "Повечето съоръжения са на 30-50 години, използвани са бетонови тръби, които са в лошо техническо състояние", посочи Терзов. По думите му основните причини за изоставането на водните проекти са големият обем работа, нереалистичните срокове, липсата на подготвени служители, недостатъчното финансиране и разпокъсаността на сектора между различни институции.

Вчера регионалният министър Лиляна Павлова обясни, че строителството на пречиствателни съоръжения остава сред основните задачи на кабинета заедно с изграждането на пътищата и пускането на електронно правителство. Тя допълни, че България ще има нужда от поне 2.5 млрд. евро до 2020 г., за да довърши всички приоритетни пречиствателни съоръжения, но призна, че е малко вероятно да получим пълната сума европейско финансиране. Въпреки това се работи в посока процентът да е максимално висок.

Въпреки неизпълнението на поетия ангажимент Европейската комисия все още не е започнала наказателна процедура срещу страната ни. По време на посещение в Брюксел миналата седмица министър Павлова е изтъкнала желанието на държавата да подпомогне общините в изпълнението на водните проекти. Тя обаче е била категорична, че това няма как да стане с прехвърляне на пари между различните оперативни програми.

------ОБЯСНЕНИЯ

Проблемът с мръсните води от морските ни курорти няма да бъде напълно решен и за следващия туристически сезон, стана ясно още. Причината е, че реализацията на проектите за дълбоководно заустване на отпадните води на Равда, Созопол и Варна ще започне най-рано другата пролет. Лиляна Павлова успокои, че туристите ще могат да се къпят спокойно, тъй като водата във Варна не е замърсена и не съдържа зарази.

5
2100
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
05 Декември 2011 20:15
Г-ца Свинка да не се оправдава с г-жа Алкохол.
05 Декември 2011 21:41
Не ви ли е срам да обиждате някого или приличате на Ален Делони затова сте о.к на тази тема. По добре да бяхте забелязали професионално по темата , че не са били 87 , а цели 200 пречиствателни станции трябваше да изградят, а поради престъпно бездействие нямат даже проекти за над 70% до 2010г.
05 Декември 2011 21:50
България изостава, щото на нейна територия пречиствателни станции се строят от една фирма - СПХ /Строително-предприемачески холдинг/. Така е от времето на Димчо Михалевски. И нищо не се е променило. В Това министерство само си предават щафетата. Е и ЕСГРАОНА, но това е друга тема
05 Декември 2011 22:03
Проблема с пречиствателните станции е много сериозен защото: 1)80% от приходите в Туризма се генерират на морето, а всеки 5 лев набългарите.т.е 20% от бюджета на Бг е от туризъм, официално 14%. 2) всяка майка взимайки решение да почива на море идва за ЗДРАВЕ преди всичко, представете си какво и продаваме с това непречистено море заради мързела на някои, ама няма протестиращииии ... 3) то майтап уж ама тези дето имат активи за по 10-50 млн евро на Златни Пясъци примерно , общо в курорта само инвестиции за 3милиарда си представете как се чувстват, че НЯМА вече 10-15 години 30 млн примерно за 1 бр.пречиствателна станция, това е абсурд спрямо инвестициите в Зл.П
06 Декември 2011 12:51
"България изостава сериозно с пречиствателните съоръжения", но преизпълнява сериозно плана по бетониране на бреговата ивица. С други думи, печалбите от хотелите частни, а разходите за пречиствателни съоръжения върху данъкоплатеца. И какво значи "дълбоководно заустване на отпадните води" - аман от ефмеизми - това означава фекалиите вместо на 2 метра да се изхвърлят на 200 метра от брега.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД