Регионалният министър Лиляна Павлова призна, че страната ни драстично изостава в строежа на пречиствателни станции. |
Разширяването на канализацията също върви бавно, като в повечето селища тя е само частично изградена. "Повечето съоръжения са на 30-50 години, използвани са бетонови тръби, които са в лошо техническо състояние", посочи Терзов. По думите му основните причини за изоставането на водните проекти са големият обем работа, нереалистичните срокове, липсата на подготвени служители, недостатъчното финансиране и разпокъсаността на сектора между различни институции.
Вчера регионалният министър Лиляна Павлова обясни, че строителството на пречиствателни съоръжения остава сред основните задачи на кабинета заедно с изграждането на пътищата и пускането на електронно правителство. Тя допълни, че България ще има нужда от поне 2.5 млрд. евро до 2020 г., за да довърши всички приоритетни пречиствателни съоръжения, но призна, че е малко вероятно да получим пълната сума европейско финансиране. Въпреки това се работи в посока процентът да е максимално висок.
Въпреки неизпълнението на поетия ангажимент Европейската комисия все още не е започнала наказателна процедура срещу страната ни. По време на посещение в Брюксел миналата седмица министър Павлова е изтъкнала желанието на държавата да подпомогне общините в изпълнението на водните проекти. Тя обаче е била категорична, че това няма как да стане с прехвърляне на пари между различните оперативни програми.
------ОБЯСНЕНИЯ
Проблемът с мръсните води от морските ни курорти няма да бъде напълно решен и за следващия туристически сезон, стана ясно още. Причината е, че реализацията на проектите за дълбоководно заустване на отпадните води на Равда, Созопол и Варна ще започне най-рано другата пролет. Лиляна Павлова успокои, че туристите ще могат да се къпят спокойно, тъй като водата във Варна не е замърсена и не съдържа зарази.