Опитите на държавата да освободи осигурителния институт от неприсъщи плащания като инвалидните добавки винаги удрят на камък. |
В същото време НОИ плаща 930 000 инвалидни пенсии, показва проверка на "Сега" в регистъра на осигуряването към 30 септември т.г. Такава пенсия вземат 262 228 българи в работоспособна възраст, според по-стари данни към 30 юни 2010 г., цитирани от лекарите. 500 000 пенсионери се възползват заради някаква степен на инвалидност от правото на 25% от социалната пенсия за инвалидност към основната си, т.е. към 27 лв. Тази т.нар. четвъртинка беше въведена през 2000 г. и накара много пенсионери да се освидетелстват допълнително за заболяване. Общият брой на хората, които получават инвалидни пенсии, обаче трудно може да се посочи, тъй като много имат право и на двата вида, т.е. вземат повече от една.
Още една промяна от 2000 г. в осигурителния кодекс е довела до рязко увеличение на броя на освидетелстваните лица, твърдят медицинските експерти. Тогава се даде възможност "нормалната" пенсия да се преизчисли при свидетелство от ТЕЛК в инвалидна, която е по-висока благодарение на редица добавки. "Това рязко увеличи броя на освидетелстваните лица до 250 000 годишно през 2003-2005 г., което значително претовари системата. Решението на ТЕЛК стана заветна цел за много граждани на възраст, близка до пенсионната, на които не достигат съответната възраст или трудов стаж за придобиване на пенсия", обясняват лекарите.
Само четвъртинката излиза на бюджета на НОИ около 250 млн. лв. на година, а няма нищо общо с осигуряването. През м.г. от ГЕРБ решиха да прехвърлят плащанията на социалните пенсии от НОИ към Агенцията за социално подпомагане и те да се дават след подоходен тест. След реакция на организациите на хората с увреждания управляващите се предадоха и решиха социалните пенсии за инвалидност да се получават в същия размер от всички, но вече директно от бюджета. Това трябваше да стане от 2012 г., но се отложи за началото на 2013 г. поради липса на подходяща информационна система.
БЕЗ ИНТЕРЕС
152-ма са докторите, членове на Сдружението на лекарите от медицинската експертиза в България. Желаещи да участват в ТЕЛК-овите комисии няма заради ред законови ограничения. Това са медици с една или две основни клинични специалности и не по-малко от 5 г. стаж по специалността. В същото време законът им забранява да упражняват допълнително професията си, а заплатите им са средно около 580 лв., което създава условия за корупция. Финансовият министър Симеон Дянков призна пред "Сега", че е запознат с проблема и до 15 декември трябва да има единно становище на социалното и здравното министерство дали тези лекари могат да упражняват допълнително професията си. Лекарите от ТЕЛК настояват за адекватно заплащане, бързо изграждане на единната информационна система на медицинската експертиза, която ще следи процесите в реално време и ще засили контрола.