:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,065
Активни 423
Страници 5,968
За един ден 1,302,066
Истинската история

Великата българска школа е най-старият славянски университет

Илюстрация: Авторът
Голямата базилика и нейната обител (въздушна снимка) образуват на обща площ от 25 хиляди кв. м добре укрепен архиепископски дворец, който през Х в. продължава да съществува като важна обител. Плановата схема и местоположението на двуетажната сграда и обширния двор от изток към нея, както и добитият при археологически разкопки подемен материал определят комплекса южно от Голямата базилика като главно средище на Великата българска школа в Плиска, което със сигурност съществува и в извънстоличния период; В средата: Изображение на Златната църква в Симеоновия (Светославовия) сборник, 915-920 г. Във Велики Преслав главно средище на Великата българска школа е обителта около княз-Симеоновата така наречена Кръгла църква (виж Извори); Вдясно: Една от сградите, вероятно подарени от княз Борис-Михаил на Климент Охридски според Пространното му житие от ХI в. за седалища на Великата българска школа в югозападните краища на българската държава, снимка от 1942 г.
Все си мисля, че България е съхранила достатъчно от оная нечовешка духовна мощ, която я превърна в първото всеславянско научно и образователно средище през втората половина на IХ в.

Все си мисля, че няма как да успеят да изродят в примитивно консуматорско общество от неопалеолитен тип нашата държава на духа, та ако ще още пет смешни мутри на конци да турят за вседържавни началници, още пет чужди университета да направят, още пет малоумни телевизии да купят, за да ни промиват мозъците, та дано да забравим откъде сме тръгнали.

Знам със сигурност, че съпротивителните сили на България и на българския народ, на балканските народи, на славянството са достатъчни, неподозирано големи, огромни са. Само през последното хилядолетие сме виждали какво ли не - и монголи, и татари, и османски турци и всякаква нецивилизована паплач от изток, ще се справим и с тая от запад. Никой дори и за миг не бива да се съмнява в това, включително и тия, които днес го играят вождове и кардинали.

Нека почнем с телевизорите, че е най-лесно, оттам нищо смислено не може да научите. Защо да им доставяме удоволствието да си мислят, че ни работят всекидневно?! Нашият, преди много години, беше достатъчно голям, за да отглеждаме в него кокошки носачки. Сега могат да показват каквото си искат, и да си го гледат сами. Да говорят каквото им хрумне и да си се слушат сами. Могат до нечувани висини на пропагандата и манипулацията да стигнат и да си се манипулират сами. Ние, които сме все повече, даже няма и да научим за това. Да не би пък да ви изглежда, че злорадствам?! Ами, да! Изхвърлете си и вие телевизорите като начало и също бъдете свободни, кой ви пречи.

* * *

Най-старият университет е Цариградската школа. Официалният документ, с който той се основава, макар да е действащ от доста по-рано, е закон на император Теодосий II от 27 февруари 425 г. В него се определят броят и видът на университетските катедри, както и преподавателите, наречени магистри (т. е. днешните професори). На всички останали преподаватели, например в частните школи, се забранява да се кичат с това звание. При определени условия званието "магистър" (сиреч професор) се унаследява от децата им, ако покажат достатъчно способности. Преподавателите в Цариградската школа не могат да дават частни уроци или да работят по съвместителство в частните училища, а преподавателите в частните школи не се допускат до магистърска длъжност в университета. След 20-годишна преподавателска работа магистрите обикновено получават високата дворцова титла "комес".

На латински Цариградският университет носи названието Капитолийски аудитории (Auditorium Capitolii). Университетът се издържа изцяло от държавата, в него се получава единственото официално признато висше образование във Византийската империя.

Днес бихме определили структурата на Цариградския университет като състоящ се от три факултета - по латинска граматика и реторика с 13 преподаватели, по гръцка граматика и реторика с 15 преподаватели, освен това има един магистър по философия и двама по право (П. Льомерл, 1971).

Спорно е дали Философската Магнаурска школа, съществуваща и през целия Х в., е пряк продължител на Цариградския университет. Не е съвсем ясно също дали тя е основана преди или след 855 г. Със сигурност обаче неин създател е кесарят Варда, брат на императрица Теодора и чичо на император Михаил III, а начело на школата е поставен известният учен Лъв Философ. Катедрите са три - по геометрия, по астрономия и по граматика. Заплатите на преподавателите са изключително щедри, а обучението е безплатно.



* * *



Трудно ще се сетим, дори много да се постараем, за друг повод, който да ни носи по-голямо национално самочувствие от създаването на най-стария български и славянски университет в Плиска около 885 г. Не е шега работа, третият университет да е български. Колкото и да е необичайно, до днес дори името му не бе направено да изглежда вярно, всички усилия бяха насочени към събиране парче по парче на чудовищно разпилените доказателства за наличието на такъв университет.

Ако внимателно проследим развитието на книжовните школи, които станаха известни като Плисковска, Плисковско-Преславска или само Преславска, Преславско-Охридска или само Охридска, не може да не установим с почуда може би, че школата е всъщност само една-единствена - Българска. А нейните книжовници работят в поне три главни средища. Те пътуват между тези средища, обменяйки вероятно достатъчно ускорено и идеи, и книги, може би и ученици. Управлението на това висше училище е също напълно ясно, само от едно-единствено място. Изглежда, че и структурата му е единна. Тогава защо зорлем го разпокъсваме, като губим най-важното му качество, неговото единство?!

Великата българска школа е наистина изключително явление за цялото Средновековие, "велика", сиреч "голяма", е тя не само поради немислимите си дотогава размери, но и точно поради своята изключителност. Средновековните общества по същото време не биха могли да познават нито нещо толкова мащабно, нито толкова ефективно, нито толкова всеобхватно. По своя замисъл още Великата българска школа е единствена.

През цялото време на своето съществуване, чак до първите две десетилетия на ХI в., Великата българска школа следва главния град на държавата ни. Преместването на столицата във Велики Преслав не осакатява Плисковското книжовно средище, то продължава да работи чак до втората половина на Х в. Създаването на Охридското книжовно средище предшества падането на Велики Преслав поради неотложната държавна необходимост. Така съвсем плавно Великата българска школа намира приют след 970 г. в югозападните български земи, където вече близо век се работи на книжовното поприще, при това как само се работи.

Само един напълно непредубеден поглед върху творческата, но и върху преводаческата работа в трите главни старобългарски книжовни средища ще ни убеди, че те са едно цяло. Само политическата необходимост кара някое от тези средища да има ролята на най-важно, на водещо. Сами отлично образовани, старобългарските владетели възприемат духовността, творчеството, мащабното образование като важна, ако не и като най-важна държавна задача. И в това Средновековна България е единствена.

(следва)



Извори



"Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки.

Когато се кръстиха, бяха принудени да пишат славянската реч с римски и гръцки букви без устроение.

След това . . . Константин Философ, наречен Кирил, праведен и истинолюбив мъж, и той им състави 38 букви: едни по образец на гръцките букви, а други пък според славянската реч . . .

А други мислят, че бог ни е създал буквите. И не знаят, окаяните, какво говорят и мислят, че бог е заповядал да се пишат книги на три езика . . . На това какво друго да кажем или що да речем на такива безумци? . . .

А славянските книги сам св. Константин, наречен Кирил, ги преведе и буквите създаде за малко години . . ."

Из "За буквите" на Черноризец Храбър, краят на IХ - началото на Х в.



"От Йоан, недостойния презвитер, който преведе това.

Аз пък грешният, като завърших превода . . . искам да побеседвам малко с всички слушащи черноризци, пък и изобщо с обикновените [читатели]. И моля прошка от вас, ако сме сложили неправилно и нестройно някоя дума, превеждайки . . . Тъй като не сме толкова опитни да преведем от елински език тези думи, които тогава ги нямаше в славянския език, и се помъчихме да предадем смисъла им. И не се надявахме само на своя ум . . . бяхме помолени от църковния строител Йоан, наш господар, архиепископ на българската земя . . .

Из Послеслов към старобългарския превод на житието на Антоний Велики (краят на IХ - началото на Х в.)



56
15333
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
08 Декември 2011 00:57
Иван Петрински
08 Декември 2011 01:49
kotka
08 Декември 2011 02:57
Можем да проследим границите например на испанската империя по разпространението на испанския език (или поне исп. имена, като на Филипините) и католицизма.

Можем да проследим и границите на бълг. империя на духа по разпространението на кирилицата, която е по-правилно да наричаме Симеоница. Тя е създадена в днешна североизточна България в Преславската книжовна школа, явно по нареждане на Симеон. На нея днес пишат над 200 млн души, а на гръцката азбука пишат около 13 млн.

Преславската школа е имала много средища. Освен находките в Плиска и Преслав, най-големият скрипториум (средновековно книгоиздателство) не само в България, но и в Ромейската империя, от 9-10 в. засега е разкрит във Варна (не е консервиран, мястото не е отбелязано на картите, нито има нормален път или каквито е да било условия за посещение от туристи), а най-голям брой стенни надписи от 10 в., вкл. от обикновени хора, на няколко езика, вкл. старобълг., и няколко азбуки, вкл. кирилица, са намерени в с. Равна, Провадийско. Други големи находки на стенни надписи са в с. Черноглавци, Шуменско, и с. Мурфатлар, северна Добруджа (днес в Румъния). Най-старият датиран надпис на кирилица от 10 в. е намерен в с. Крепча, Поповско, а най-много амулети с надпис на кирилица са намерени из цяла североизт. Б-я от Преслав до Силистра.
08 Декември 2011 04:39
Да бе, кирилицата! Дето я измислили българските двама братя от Солун!
08 Декември 2011 05:50
Не, анацефале, кирилицата не са я измислили двамата братя. Кирил създава глаголицата, а кирилицата е по-късна, предполага се (според цитираното от Петрински "За буквите", че я създава Климент, вече в България, и я нарича в чест на учителя си Кирил. Кирилицата се опира на две различни неща - установената преди това традиция в България да се ползват гръцки букви, но и запазването на трите основни принципа на глаголицата: всяка буква да си има име (цялата азбука образува всъщност акростих), на всяка буква да съответства цифра и най-важният, фонетичният принцип - всяка буква да е знак само на една фонема, т.е. на един звук, простичко казано. Има теории, че двете азбуки са били използвани паралелно още при Кирил, но фактите сочат друго - най-старите палимпсести в Моравия и документите в Хърватия (ъглестата глаголица - съществувала някъде до 19 в.), т.е. там, където са работили или минали оттам двамата братя, се е утвърдила глаголическата традиция, която е по-стара. Въпреки глупостите за "рушките" букви, глаголицата е действително творение на един-единствен човек. Доказателството е както в единството на принципите й, които посочих по-горе, така и в единството на самата графика - цялата е изградена от трите основни християнски символа - кръг, кръст и триъгълник. А Кирил е обладавал невероятен лингвистичен гений - всички фонеми с общи признаци имат общо в начертанията си - елемент за носовост при двете носовки, за лабиалност при О и У и т.н. (Да обособиш фонемите от един български, безписмен, предназначен само за битово общуване, диалект, солунския, и да създадеш книжовен език, превеждайки и до днес най-трудния за превод текст - евангелския, би било непосилна задача за цели институти днес) Бог изглежда действително е слязъл през 9-ти век над балканските земи и славянските народи и за известно време се е задържал в България. Когато четеш написаното от българските книжовници (малко оригинални произведения са запазени, уви, но дори само "За буквите", "Азбучна молитва", "Проглас към Евангелието" са достатъчни като доказателство), действително усещаш Божието дихание. Прав е г-н Петрински
08 Декември 2011 05:59
П.П. Тогава е нямало изобщо значение, кой българин, кой хърватин, имало е една обща, славянска, кауза - правото и възможността да четеш и проповядваш словото Божие на своя език. Нито е имало значение дали двамата братя са били гърци, българи и пр. Били са, вярно, дипломати на Византия и именно като такива отиват и в Рим, но светът би бил съвсем различен, ако всичките дипломати бяха като тях! Делото и съдбата им са и част от противопоставянето между католицизма и православието, борбата за влияние върху славяните. Това обаче са странични неща. По-важното е, че чрез тях южните славяни, а по-късно от нас и русите, се приобщават към християнската цивилизация. Другите племена и държавици, дето не го правят, отдавна ги няма изобщо на картата. А книжовниците, за които пише г-н Петрински, са най-важната част от това усилие. Видимо е от статията му, че византийските и българските владетели тогава са разбирали изключителната значимост на държавното и безплатно висше образование, за разлика от днешните
08 Декември 2011 06:15
Американците се говят за "гореща" война и за това има много доказателства.
Друг път ще изпадам в подробности, но бих дал два линка.
Чували ли сте за американския стоунхедж?
На този построен през 1979г. паметник, американците са написали послания за оцелелите от апокалипсиса, че светоната популация ще се подържа под 500 милиона. Замислете се какъв им е плана.

Ето тука на английски: http://en.wikipedia.org/wiki/Georgia_Guidestones
и руски: http://ru.wikipedia.org/wiki/Скрижали_Джорджии

В Америка за елита усилено се строят бункери:
http://www.youtube.com/watch?v=DP7kMdLHc98
Събудете се от розовите сънища. Ик. криза е само началото.
08 Декември 2011 06:27
Впрочем Vivat Academia, Vivant Professores! на всички, за които днешният ден е празник! А той е днес в чест на създателя на българската академична традиция - св. Климент. Да си честитим, не juvenes dum sumus (щото повечето не сме чак толкоз juvenes), а дорде не са я затрили съвсем!
08 Декември 2011 06:30
Котка, скъпа, благодаря за информацията, обаче май си объркала стаите. Тука сме в гостната, а твоят пост е за дневната, а най-паче за кухнята
08 Декември 2011 07:12
Котка!
08 Декември 2011 07:22
Честит празник, София!
08 Декември 2011 07:37
Котка
Добре дошла в Джоджа , Мачко !
Виж герба на щата ! Травелинг Иист , Брадър !
08 Декември 2011 07:56
Честит 8-ми декември на всички!
За статията !
SvSophia,
08 Декември 2011 09:31
Все си мисля, че няма как да успеят да изродят в примитивно консуматорско общество...
Има, има. Има как да успеят. Като изопчават и обезбългаряват историята ни и ни изкарват какви ли не но не и българи.
"Прочее преди "славяните" нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки.
Когато се кръстиха, бяха принудени да пишат "славянската" реч с римски и гръцки букви без устроение.
След това . . . Константин Философ, наречен Кирил, праведен и истинолюбив мъж, и той им състави 38 букви: едни по образец на гръцките букви, а други пък според "славянската" реч . . .
А "славянските" книги сам св. Константин, наречен Кирил, ги преведе и буквите създаде за малко години . . ."

А в оригинал е:
"Прочее преди словестните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки.
Когато се кръстиха, бяха принудени да пишат словестната реч с римски и гръцки букви без устроение.
След това . . . Константин Философ, наречен Кирил, праведен и истинолюбив мъж, и той им състави 38 букви: едни по образец на гръцките букви, а други пък според словестната реч . . .
А словестните книги сам св. Константин, наречен Кирил, ги преведе и буквите създаде за малко години . . ."
08 Декември 2011 09:55
Палажението става от фън на биг фън.
Четивото от историческо плавно преминава в памфлет с елементи на историчност.
А градацията Книжовна школа ВЕЛИКА книжовна школа НАЙ-СТАРИЯТ славянски УНИВЕРСИТЕТ, е направо умопомрачителна...
Прочее, честит 8 декември.
08 Декември 2011 10:00
Плямпало, голяма каша си забъркал, братко. В текста иде реч за слов?не, което си означава славяни. Чак след туй иде да кажем, че слов?не е самоназвание - така се самоназовават славяните, за да се отличат от старите си северни съседи, германците, в рамките на опозицията слов?не-немци, сиреч славяните говорят, имат словото, а немците са "неми" (щото не им разбираме езика). И словесТен няма как да бъде, щото иде от слово-словеса, същата парадигма, от същата основа като небо-небеса, чудо-чудеса и пр. Та няма как да е небесТен, чудесТен и т.н. Ползвайте правилните, сиреч академични, източници, като четете, бе джанъм! Иначе става каша ала Иванчо Богоров и етимологиите на Раковски.
08 Декември 2011 10:06
София, благодаря ти за това което си написала по темата!...Като каза за дипломатите - тия хора са служели само на един Господар и той не е бил тоя в Константинопол. Вече го каза за боговдъхновението...Ама все си мисля , че ако бяхме приели католицизма България щеше да има по лека и значима историческа съдба. Европа нямаше да е разделена.Руснаците щеха да са католици... Ама знае ли човек божиите планове и кое наистина е добро.
08 Декември 2011 10:08
Опсс, при всичките ми старания ятовата гласна излиза като ?. Съжалявам.
08 Декември 2011 10:16
Православието, Федаин, има и добри страни - по-мистично е, по-прибрано в духовното, не така жадно за власт (нямам предвид днешния клир естествено), по-малко войнствено и по-близко до религиозните учения на Изтока, от които всичко тръгва. Но, добро или лошо, то е било съдбата ни. Когато правиш избор, обикновено мислиш, че е за добро. Но не винаги излиза така накрая.
08 Декември 2011 10:20
Честит осми март на всичките студенти!
Боя се, че днес Петрински пак е бръкнал здраво в контакта (може би докато си е изключвал телевизора)
08 Декември 2011 10:33
много повърхностно и като цяло слабо.
08 Декември 2011 10:37
SvSophia,
Хайде да не се халосваме. На български думата слово е различно от слава. Тия приказки че слово и слава са едно и също ги разправяйте на други. Така че кашата я забърквате Вие.
Второ - в писанията словестните (на старобългарски словени) не са били народност а културно понятие в противовест на немци - неми. Народността е българи. И тъй като словестен идва от слово - превода си е много правилен. Словестни тоест българи обогатени със Словото Божие. Затова се и подчертава че преди те са били езичници тоест не са били словестни - не са били озарени от Словото Божие.
08 Декември 2011 10:51
ако требе да се тупаме (типично по български) в гърдите за случки отпреди 1000 години - калоян разбива паплачта от запад. много слабо, много слабо, другарю петрински. сантиментът за славянството е просто жалък.

08 Декември 2011 10:57
А най-важният извод (на бюромски): "Що бееме, що се сторихме. Со пари ракия да пиемо."
08 Декември 2011 11:15

А в оригинал е:
"Прочее преди словестните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки.
Когато се кръстиха, бяха принудени да пишат словестната реч с римски и гръцки букви без устроение.
След това . . . Константин Философ, наречен Кирил, праведен и истинолюбив мъж, и той им състави 38 букви: едни по образец на гръцките букви, а други пък според словестната реч . . .

Това за фантазиите на един болен мозък - неграмотен при това.
словесьнъ си е напълно отделна лексема, която липсва в текста.
И да напомня за един съвременен текст: "Лети сега и славянското племе. Към кръщение се обърнаха всички, които желаят да се нарекат твои хора; .."
08 Декември 2011 11:50


София, много хубави мисли, но изпускат редица подробности, които някак поставят под въпрос смисъла на написаното.
Няма как да избягаме от фанкта, че Кирил е бил имперски емисар поне до известен момент от катиерата си. Той е изпратен
лично от императора в Мооравия, както преди това е пращан при Хазарите и арабите. Тезата за единия господар е привлекателна,
но изпуска мястото, много специално място, на византийския император в църквата. Само да напомня, че според византийската
докртина императорът свиква и председателства вселенските събори. Византийското християнство от 9ти век е немислимо извън
структурата на империята (вкл. имагинерните връзки със земите, които не били под пряката и власт) и без личността на императора.
Също тъй е грешно да виждаме в усилията на братята някакво противопоставяне между Православие и Католицизъм. Трима папи, Николай I, Адриан II и Йоан VIII специално се вглеждат в този въпрос и последните двама не виждат в братята противници на учението на Римската църква, а напротив - подкрепят дейността на Методий в Моравия , назначеният от Рим епископ в онези земи.
08 Декември 2011 11:51
Все си мисля

Г-н Петрински, статията Ви трябваше да свърши с горното Ви изказване още в първото изречение
08 Декември 2011 11:55
Плямпало, а кречетало ще е по-точно да се рече, не беше нужно да дозабъркваш кашата Слава и слово са съвсем различни думи и аз никъде не съм писала за "слава", та не знам кои сме тези "ние", дето толку ти бодат очите. А защо о в словяне става а, еми поразрови се там малко, като си такъв капацитет, потърси, виж... За допълнителния бъркоч от племена, етноси, народности и пр. - думи немам (глупави явно са били хорицата - седмочислениците и последователите им, та не са знаели, че трябва идеологически правилно да се пишат словесТни , ами взели, та се писали словяне. Не е имало тогаз плямпала да ги научат ) Що се отнася до
И тъй като словестен идва от слово - превода си е много правилен
, ха вземи посочи поне на чий "превод" се позоваваш и на кой от всичките преписи. И за какъв "превод" изобщо може да иде реч, след като текстът е написан на български език, само че от 9 век, т.нар. старобългарски, ненормализиран в преписите. Аман от капацитети с дипломи от гуглето! Желая ти все по-небесТни преживявания с чудесТните "преводи", дето ги четеш.
08 Декември 2011 12:22
Само през последното хилядолетие сме виждали какво ли не - и монголи, и татари, и османски турци и всякаква нецивилизована паплач от изток, ще се справим и с тая от запад. Никой дори и за миг не бива да се съмнява в това, включително и тия, които днес го играят вождове и кардинали.

Нека почнем с телевизорите, че е най-лесно, оттам нищо смислено не може да научите. Защо да им доставяме удоволствието да си мислят, че ни работят всекидневно?! Нашият, преди много години, беше достатъчно голям, за да отглеждаме в него кокошки носачки. Сега могат да показват каквото си искат, и да си го гледат сами.


Да започнем с компютрите и лаптопите? ми тогава кой ще те чете г-н Петрински?
08 Декември 2011 12:28
SvSophia,
Да, на старобългарски, а не някакъв си несъществуващ "славянски" език е словени. Тъй като някои "историци" си позволяват да го изопачават на "славяни" аз пък подчертавам че не става въпрос за "славяни" а за словестни хора озарени от Словото Божие. И тези словестни хора не са безродни а са българи по род. И тези по род българи чрез книжнината си разпространяват Словото Божие и по другите сродни на тях народи. Тоест искам да кажа че езикът (словото) е български, писмеността (ази буки-та) е българска, книжнината е българска, културата е българска.
08 Декември 2011 12:31
В тази статия трябва да се разграничат двете основни тези: първата - за способностите и духа на просветителите от 9ти и 10 в. в България е похвална и моите поздравления за Петрински.
Втората - за българския университет, обаче е под всякаква критика. Да оставим настрана спорността на определението за Магнаурската школа като "университет" и цялата полемика относно "що е университет в средновековието", няма данни, че различните средища на образование в Симеонова България са част от една единна институция. Може да твърдим, разбира се, че има централна политика за образование в лицето на Симеон (въз основа на житийните данни за кариерите на Климент и Наум и тяхната връзка със Симеон), но оскъдността на данните е в ярък контраст с изключителната и доста добре документираната активност на Каролингите от втората половина на 8ми и 9ти в. в организацията на училищата към катедралите и развитието на образованието във Франкската империя, където се е предлагало под една или друга форма също "висше образование". До голяма степен подобни процеси се развиват и в ислямския свят, където имаме бум от медресета, а също така и данни за жени получили образование по дисциплините предлагани в ислямските училища. Нещо повече - както каролингските, така и ислямските училища имат за резултат една циркулация от образовани хора, разбира се в рамките на съответно западния и ислямския свят. Това не се забелязва за Балканите от кр. на 9ти и през 10 в. Та не е зле в продължението на този материал, Петрински да се опита да постави българските книжовни школи в съвременния им средновековен контекст.
08 Декември 2011 12:42
Окончателно се обърках Я, да ми обясните: Прабългарите славяни ли са, или славяните са прабългари?
08 Декември 2011 13:08
Аз пък, както обикновено в четвъртък, затвърждавам мнението си, че историята не е никаква наука.
За една дума ("славяни" или "словестни" не може да се стигне до едно мнение, камо ли за по-сложни неща...
А бе, то само в тоя форум, ако питаш какво се е случило в България през последните 20 години, ще чуеш поне 10 различни хипотези, дето нямат нищо общо една с друга... И това - за събития, дето всички сме ги видяли и преживяли.
А за неща, дето са станали преди 1000 години - иди доказвай славяни ли са били или словени...
08 Декември 2011 13:10
вестник Дума,
Окончателно се обърках Я, да ми обясните: Прабългарите славяни ли са, или славяните са прабългари?

Въпросът е невероятно погрешен. Няма и никога не е имало "славяни", нито е имало "прабългари". Тези понятия са исторически измишльотини от 18ти век. Виж това което го е имало от преди няколко хилядолетия (близо три хилядолетия) и все още го има е българският народ. И този бълграски род е бил винаги тук на Балканите - коренното население.
08 Декември 2011 13:17
Енчо,
Ами как ще да са "славяни" като във всички исторически извори са словени или словено българи при това на чист български език, тоест словестни българи. Това което правят "историците" е чиста проба изопачаване на историческите факти и от там обезбългряване на историята ни.
08 Декември 2011 13:27
Bolgar,

Това все пак е напредък
Преди беше: „Както ще видим по-нататък“, и „Както вече видяхме!“.
08 Декември 2011 13:28
тоест словестни българи.


Виждам, че след творческите приноси към гръцкия и латинския е дошъл редът и на славянското езикознание.
Апропо намери ли пример за ранносредновековната употреба на sclavus/ sklavos като "роб" извън контекста за славяните?
08 Декември 2011 13:31
Виж това което го е имало от преди няколко хилядолетия (близо три хилядолетия) и все още го има е българският народ.

Аз пък си мислех, че вашето отделение говореше за 5то хил. пр. Хр., основавайки се на "Именника". Какво наложи промяната на датировката ?
08 Декември 2011 13:38
бонго-бонго,
Изчака ми се чакалото бе братче. Бях вече загубил надежда всякъква да видя тук триединството - роб, слово и слава набутани в гърнето на историческите измисшльотини и сервирани като най-пикантния тюрлю гювеч на последните два века. Но, ще ми се да ми се обясни като как така от роби, през словени се пръкват "славяните".
08 Декември 2011 13:55
бонго-бонго,
Аз пък си мислех, че вашето отделение говореше за 5то хил. пр. Хр
бъркате ме с Черното Петърче. Той е от онова отделение. В нашата забавачница се осланяме на писанията на отец Спиридон за цар Колед и Брем и Болг и те са отнасят за 8ми век преди Христа.
08 Декември 2011 14:22
Защото ти липсва елементарно понятие за това как работи етногенезисът в предмодерното общество.
Славяните се появяват в изворите като членове на славиниите. Иде реч за местни полуавтономни организации на
пограничното "варварско" население по поречието на р. Дунав. Ако искаш ги наречи "разбойнически поселения",
които са под егидата на големите евразийски империи като хуни, авари, българи, хазари. Освен това, то изпълнява
специфични специализирани военни задачи в рамите на тези империи срещу Византия. Тази специализация е видна както от
"Стратегикона" на псевдо-Маврикий, така и от "Чудесата на Св. Димитрий". Повече или по-малко модерният еквивалент е "морска пехота",
като имаме уговорката, че иде реч и за речни операции.
Постепенно това население развива собствен език, който е единен поне някъде до средата на 9ти в.
Т.е. имаме процес в който общият занаят (грабежи от империята), начин на живот и на воюване, военни култове и развилият се жаргон дават нов "народ".
Сходният вид (облекло, въоръжение и проече) и начин на живот дава същото впечатление и на тогавашните наблюдатели от противниковата страна (т.е. латински и гръцки автори) , които (с изключение на малцина) не са особено заинтересувани от "националната принадлежност" на варварите в модерния смисъл.
Подобен процес наблюдаваме по-късно при мамелюците, и е особено очевиден при казаците от Запорожката сеч.
В случая общият жаргон става знаменател за обща идентификация, особено в момент, когато мрежата от тези поселения се оказва разпокъсана в рамките на повече от една империя (авари, българи, хазари, че и самата Византия). Това е видно особено от факта, че през 7-ми- 8 в. антите (друго подобно население) постепенно се превръщат в "славяни".
Въпросът за "славата" е твърде второстепен, тъй като "слАвенин/слАвянин" имаме засвидетелствани сравнително късно, по-всяка вероятност като по-късно влияние от гръцки и от тюркските езици. Тук паралелът с преминаването на "бл^гар" в "българ/болгар" през 14-15 в. е очевидно, макар самият езиков процес да е малко по-различен.
08 Декември 2011 16:12
Св. София,
Кирилицата не е създадена от Климент в Охрид - всички съвременни археологически данни сочат, че тя е създадена в днешна североизточна България по времето на Симеон и явно по негово указание. Охрид последен приема крилицата и изглежда Климент й е бил противник.

Плямпало,
Старобълг. език е славянски език - и първоначално самоназванието му е "славянски", както виждаме и Черноризеца, в приписката на Тодор Доксов и на много други места. В "За буквите" и в приписката езикът е славянски, а владетелят (нашият) - български. Самоназванието "български" за езика е по-късно, от 11 в. Името "старобългарски", което сега използваме, е точно, защото това е книжовният език на Българското царство, първият славянски книжовен език, легнал в основата на съвр. руски, и защото диалектът, на който К. и М. "превели книгите", е в основата си солунският диалект на българския език, запазен чак до 20 в., в 9. в - диалектът на солунските славяни от "българската група".

Бонго,
За първия бълг. (или славянски) университет (а не изобщо "варварски" европейски) - по наше време се смяташе, че това било школата на Климент в Охрид, дето обучил 3500 ученика. Затова и СУ се казва така. Но тезата на Петрински, че това е станало в Плиска-Преслав, е наглед основателна, само трябва да се подкрепи с още изследвания.
08 Декември 2011 16:41
За първия бълг. (или славянски) университет (а не изобщо "варварски" европейски) - по наше време се смяташе, че това било школата на Климент в Охрид, дето обучил 3500 ученика. Затова и СУ се казва така. Но тезата на Петрински, че това е станало в Плиска-Преслав, е наглед основателна, само трябва да се подкрепи с още изследвания.


Броят на учениците не определя дали едно училище е "университет".
Прочети внимателно сведението за 3500те ученика и образователната дейност на Климент:
"Той имал във всяка енория избрани измежду дру­гите и те никак не били малко, защото се наброявали до три хиляди и петстотин. С тях той прекарвал повечето си време и им разкривал по-дълбоките места от писанията.
А нас смирените и недостойните поради своята сър­дечна доброта той ни беше направил по-близки от другите и ние винаги бяхме с него, присъствувайки във всичко, което вършеше, което говореше и на което учеше чрез едното и другото. Ние никога не го видяхме да бездействува, но той или учеше децата, и то по различни начини – на едни показваше формите на 6уквите, на други обясняваше смисъла на написаното, а на трети нагласяваше ръцете, за да пишат, и не само денем, но и нощем, или се отдаваше на молитва, или се занимаваше с четене, или пък пишеше книги, а понякога в едно и също време вършеше две работи: пишеше и преподаваше на децата някакво знание, понеже знаеше, че безделието е учител на всяко зло, както е казала чрез един от своите служители мъдростта (Сирах 33, 28), учителката на всяко добро.
Затова и неговите ученици били най-добри от всички по живот и по знание. Наистина необходимо е било така добре насадените и така грижливо поливаните да порас­нат с божия помощ (1 Кор. З, 6-7). От тях той поставял четци, иподякони, дякони и свещеници. Във всяка област той си служел с триста ученици без техните помощници и те не плащали нищо на княза, но служели на бога и били опре­делени нему да плащат или по-скоро да му се отплащат. Тези дела извършил Климент в продължение на цели седем години."

Ако вникнеш внимателно в тезата на Петрински, ще разбереш, че той де опитва да свърже школата от Охрид с Плиска-Преслав, като я превърне в неин клон или модерно казано "звено". Не мисля, че има каквито и да е основания за такава теза. Освен това, самата "Охридска школа" в разрастването на научените се децентрализира. Т.е. създава се мрежа от учебни центрове във всяка "област" или "енория", както е текстът на гръцки. По същество това е повече "Франкският механизъм", където към местните катедрали се образуват училища, а техни ученици на свой ред правят нови училища. Това е напълно естествено, като се има предвид, че новопокръстената (плямпало мълчи!) държава е изпитвала остър недостиг на кадри с поне елементарна християнска образованост. Климент е бил човекът, който организирал и ръководел тази работа.
08 Декември 2011 17:28
Да, съгласен съм, просто у нас едно време така се "смяташе".

Според мене не това за Охрид като филиал на Преслав е най-важното, а това, че в Преслав е имало държавна школа, която може да се нарече и университет. Това е логично, като се има предвид амбицията на Симеон. Българският университет на Петрински, Симеоновата библиотека на Надежда Драгова са само допускания, но логични. Затова беше толкова важно и предположението на Попконстантинов, подкрепено и от компетентни чужденци, за "най-големия скрипториум" изобщо в ромейския свят на Теке Караач.
08 Декември 2011 17:51
Св. София,
Кирилицата не е създадена от Климент в Охрид

И кога и къде съм твърдяла, че в Охрид???
08 Декември 2011 18:06
***
08 Декември 2011 18:17
Всичко добре, но само не успях да разбера теорията на Петрински за движение на книжовния център заедно със столицата. И по-специално в тази й част, в която той обявява, че школата в Охрид била създадена при Борис и процъфтявала при Симеон, защото след Петър Преслав щял да падне във владение на русите. Аз лично не се сещам за който и да е в Охрид във времето между Климент и Наум от една страна и Теофилакт гръка от друга.

Да, при Роман, Борис II и Самуил столицата се мести на юг, но едва ли Борис I и Симеон са допускали подобно нещо, че това да е причината за създаването на книжовния център в Охрид. А и както споменах, не ми е известно Охридската школа да е блестяла с нещо забележително до падането на областта под ромейска власт.
08 Декември 2011 19:53
бонго-бонго, ,
Истината е съвсем друга. Българите са тези които населяват от двете страни долното течение на Дунав и то от предисторически времена. Рим в 1ви век от новата ера успява да завладее българите от Стара Велика България на юг от Дунав. Но тези на север от Дунав остават. Остава там и Стара Велика България. През началото на 2ри век Траян се вижда принуден да завладее и части от Стара Велика България които са на север от Дунав. Нещо което Рим прави за пръв и единствен път в хиляоделетната си история - да простира владенията си на север от Дунав. Но това им владичество на север от Дунав трае едва 2 века. След още 2-3 века българите си въазвръщат земите и на юг от Дунав. Езика който са говорили е български и хората са българи.
08 Декември 2011 20:03
Според мене не това за Охрид като филиал на Преслав е най-важното, а това, че в Преслав е имало държавна школа, която може да се нарече и университет. Това е логично, като се има предвид амбицията на Симеон. Българският университет на Петрински, Симеоновата библиотека на Надежда Драгова са само допускания, но логични. Затова беше толкова важно и предположението на Попконстантинов, подкрепено и от компетентни чужденци, за "най-големия скрипториум" изобщо в ромейския свят на Теке Караач.

Това са все различни неща. Наличитето на скрипториум (и то повече от един), колкото и да е голям, не предполага непременно университет. Примери много, най-вече със съвременните (9-10 в.) манастири. Пък и самият комплекс на Теке Караач си е манастирски комплекс - т.е. имаме нещо подобно на Монте Касино или Фулда, да речем.
08 Декември 2011 20:07
Истината е съвсем друга.

Винаги съм бил много скептичен към подобни твърдения (и "истинската история" е едно от тях).
Никога не бива да забравяме, че картината на миналото, която гледаме или пък дръзваме да рисуваме,
е нищо повече от "educated guess". Е, в твоя случай "educated" липсва.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД