:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,458
Активни 411
Страници 6,361
За един ден 1,302,066
ГЕОПОЛИТИКА

Америка подхваща студена война с Китай

Отделно Пентагонът разглежда Индийския океан като основен театър на конфликти в следващото десетилетие
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Китайски военен кораб патрулира в Китайско море. Барак Обама твърди, че САЩ ще играят дългосрочна роля за бъдещето на Тихоокеанския регион. А ако Китай изпрати кораби, самолетоносачи или подводници към калифорнийското крайбрежие, за да играе същата роля относно западното крайбрежие на американския континент?
Президентът Барак Обама пресече червената линия, като обяви намерението си да изпрати 2500 морски пехотинци в Австралия. Така той на практика започва нова студена война с Китай, чиято същност е обкръжаването му по суша и море. Това ще струва неизвестно колко трилиона долара военни средства и ще засили пазарите на евтина работна сила в зоната на свободната търговия, изключваща Китай. Засилването на критиките към Пекин заради системното нарушаване на човешките права ще даде необходимата обосновка за ново глобално съперничество.

Както някои се чудят какво прави НАТО в Афганистан, по същия начин може да се питат какво правят американските военноморски сили (ВМС) в Китайско море. Може да наречете това империализъм, глобализация или политика на великите сили - въпреки това новата стратегия си остава копие на студената война срещу СССР от 80-те години. Резултатът от този конфликт бе разпадът на Съветския съюз и многото приказки за превръщането на Америка в "единствената свръхдържава".



Това обаче помогна малко за войните на САЩ



в Ирак, Афганистан и Пакистан, за прекратяването на американската изолация в Латинска Америка или за превръщането на Китай в икономическа сила. А междувременно в хода на кръвопролитните конфликти по време на студената война милиони хора бяха убити, ранени или превърнати в бежанци. По аналогия новата студена война, замислена по историческия модел от времето на Съветския съюз, предвижда натиск върху китайския бюджет чрез военно обкръжаване на Китай с надеждата, че това може да предизвика бунт на китайските работници и интелигенцията срещу репресиите и строгите икономически мерки. Новата студена война може би е замислена повече като икономическа, политическа и дипломатическа, отколкото като чисто военна. Но могат да възникнат и истински кръвопролитни войни между Северна и Южна Корея, между Китай и Тайван или войни, които да се водят с чужди ръце - примерно между Пакистан и Индия. Разширяващата се мрежа от военни алианси на Америка може да я принуди да се намеси в такива конфликти.

Водещият гуру на американската външна политика Хенри Кисинджър, който е посещавал Китай над 70 пъти, в своята книга "За Китай" сигнализира за стратегическото предизвикателство, което тази страна представлява за глобалните цели на Америка. Той препоръчва внимателна политика на съвместно съществуване с новата свръхдържава. Разбира се, отдясно стоят онези, които отдавна изискват "да победим" Китай, подстрекавани от многобройните привърженици за въвеждането на търговски санкции. В ноемврийския брой на "Форийн полиси" държавният секретар Хилари Клинтън призова да се създаде "по-широко военно присъствие" в съчетание с "изнесена напред дипломация". Тя предупреди най-вече срещу постиракския и постафганистанския синдром, изразен в призивите за "връщане у дома" (иронията е, че именно Хилари и Бил Клинтън подкрепиха призива "Америка, връщай се у дома", който се превърна в предизборен лозунг на кандидата за президент Джордж Макгъвърн през 1972 г.).

В момент, когато страната ни се разтърсва от мощни протести срещу угнетяващата нищета, изземването на ипотекирано имущество и безработицата, нейният външнополитически елит се стреми повече към създаване на военни бази в чужбина, вместо към търсене на отговори, поставяни у дома от протестното движението "Окупирай Уолстрийт".



Това е класически пример на експанзия в чужбина



- външната политика на "отворените врати", която Уилям Епълмен Уилямс е описал в своята книга "Трагедията на американската дипломация". Тази политика предвижда отклоняването на внимание и ресурси от решаването на вътрешните проблеми. Новата студена война на Барак Обама включва продължаване на двустранното сътрудничество с Китай, докато се възприеме по-агресивна и по-конфронтационна политика. Обама твърди, че САЩ са "тихоокеанска държава", която възнамерява да играе "по-важна и дългосрочна роля във формирането на този регион и на бъдещето му". Може ли някой да си представи, че китайското правителство изпраща самолетоносачи или подводници към калифорнийското крайбрежие, и заявява за намерението си да играе по-важна и дългосрочна роля във формирането на западното крайбрежие на американския континент? Вместо да се осъждат призивите за "връщане у дома" като нова форма на изолационизъм, въпросът е дали Америка трябва да се ангажира с нарасналото харчене на ресурси, които трябва да се вложат у дома за създаването на нови работни места.

Ако Обама изключва съкращаването на военните разходи за Азиатско-Тихоокеанския регион, откъде ще се вземат средства за финансирането на нашите градове? Ако Китай реши да действа агресивно примерно спрямо Тайван, дали САЩ ще отвърнат по същия начин, или ще бъдат принудени да отстъпят? Защо САЩ трябва да наблегнат на твърдата сила срещу държава, която е невъзможно да бъде победена с военни средства? Защо да не се приложи ненасилствената стратегия на "меката сила", като непреклонно се защитават човешките права, гражданските свободи, откритостта на интернет и елиминирането на предприятията с ниско заплащане и лоши условия на труд, които са плод на таен сговор между китайските власти и глобалните западни корпорации? Защо да не се заложи върху ненасилственото сътрудничество с Китай по въпросите на енергийната ефективност и опазването на околната среда?

От гледна точка на макиавелизма дали новото американско разгръщане не е прикритие за предстоящото изтегляне на американските бойните части от Ирак и Афганистан,



или е реална подготовка за една Дълга война?



Ето какво пише неоконсервативният мислител Робърт Каплън: "Стабилизирането на Афганистан е нещо много повече от антитерористичната война срещу "Ал Кайда" и талибаните. Това значи да се осигури бъдещото процъфтяване на цяла южна Евразия, а също подтикване на Индия и Пакистан към мирно съществуване чрез съвместно използване на енергосуровини" (от книгата "Индийският океан и бъдещето на американската мощ", 2010 г.). Експанзионистките цели на нашата политика в Афганистан никога не са били огласявани. Както отбелязва Каплън, американските бойни кораби вече са нанасяли удари по Ирак и Афганистан от Индийския океан. ВВС се опитват да гарантират сигурността на Ирак и Афганистан от базите си в Персийския залив и Индийския океан. "Всеки американски удар срещу Иран, а също последиците му, свързани с доставките на нефт, ще имат един адрес - Индийския океан", добавя той.

Документът от юни 2008 г. на американската морска пехота "Виждане и стратегия" (Vision and Strategy) предвижда Индийският океан да стане основният театър на конфликти и съперничество в следващото десетилетие. В документ пък за военноморската стратегия на САЩ звучи призивът за "изнесено напред постоянно присъствие" в същия регион. "А през него минава цялата арка на исляма, от източния край на Сахара до Индонезийския архипелаг", продължава Каплън. Тук е епицентърът на "Ал Кайда", тероризма и анархията. Тук, продължава той, лежат главните морски трасета за превоз на нефт, а също "тесните места" на световната търговия. "Около 40% от доставяния по море петрол преминава през Ормузкия пролив в единия край на Индийския океан, а 50% от световния търговски флот минава през Малакския пролив на другия край", припомня Робърт Каплън. В заключение той казва: "Над 70% от световните превози на нефтопродукти се падат на Индийския океан, от Близкия изток до Тихия океан". Затова без обществен дебат, без съгласието на Конгреса, без каквото и да е прогнозиране на разходите, американците са тикани като стадо към нова студена война.

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Президентът Барак Обама не се чувстваше притеснен, че пресича червената линия, когато обяви пред американски войници в австралийската база Даруин за плановете си да изпрати 2500 морски пехотинци в Австралия.
74
5459
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
07 Декември 2011 20:00
Обама провозгласил защиту прав геев приоритетом внешней политики США
07 Декември 2011 20:26
На гол тумбак чифте пищови. Банановата държавица САЩ ( според американския икономист Пол Кругман) е като Наполеон.. само, че от Палата №6.
Тия са out of date. Да не говорим, че са решили да се репчат на Китай като изпращат 2500 войници .... в "г..за на географията" Австралия.
Клиника
07 Декември 2011 20:30
Индийският океан е спомагателен театър.
Писах доста пъти и продължавам да твърдя, че следващата Дълга война ще бъде в Тихия океан, а фронтовата линия ще се казва Индонезия или това, което остане от нея. Напълно излишно е, но за пълна яснота ще спомена отново воюващите страни - САЩ и КНР.
Северна Евразия има историческия шанс да изиграе ролята на Щатите през Първата и Втората световна войни.
07 Декември 2011 20:44
Войната е лошо нещо, но ако ще има война - по-добре да е в Индонезия или Австралия... или още по-добре в Нова Зеландия... а най-добре отвъд орбитата на Сатурн, ма последното е малко вероятно
07 Декември 2011 20:47
Най-вероятно статията е вътрешно политическа персонална атака към Обама.

Първо, Обама не е този който сложи началото или ще сложи началото на подобна политика на САЩ.

Второ, Китай има много дълга история на конфронтация със Запада за последните 5 десетилетия. Китай е в основата на разпространението на ядреното оръжие към неконтролируеми радикални режими като: Пакистан, Либия, Сирия, КНДР, даже и в Южна Америка. Това е част от доктрината на Китай за предизвикване на регионални войни, включително ядрени, които да ангажират вниманието на Запада. Доктрината на Китай е за осъществяването на глобален контрол посредством дестабилизиране на Запада чрез ангажирането му във локални войни с режими въоръжавани от Китай. Дефакто, вадене на картофите от жарта с чужди ръце. И досега нищо не се е променило.

Китай има експанзионистична политика в тихоокеанският регион и няма съсед който да му е потенциален съюзник. Даже Виетнам с който Китай води война 79г. Да не говорим за Русия или Япония. Китай е изолиран в собственото си котило благодарение на собствената си политика и това няма да се промени. Най-малкото с въоръжаване, с нова Студена война и загуба на Глобалните си пазари. Китайците го знаят много добре. Нито пък Запада се е загрижил да бута режимът в Китай както посочва авторът.

Изобщо авторът преиграва. Днешен Китай все повече заприличва на Зап общества. Възприема културата на Запада. Хората се обличат по зап. мода, празнуват Коледа.
07 Декември 2011 20:51
Лянча, за Китай е отредена ролята която изгра Германия през ВСВ. САЩ нито са имали, нито сега имат намерение да воюват с Китай. Още от 70те годни се намират в приятелски отношения, особено по линията на Ротшилдите, в и крайна сметка не са самоубийци. Да не говорим каква част от промишлеността в Китай е тяхна собственост и колко стоки внасят ежегодно от там. Хората които държат производството и търговията няма да позволят да им се случи нещо.
07 Декември 2011 20:58
Засилването на критиките към Пекин заради системното нарушаване на човешките права ще даде необходимата обосновка за ново глобално съперничество.

След тоя текст спрях да чета.
Критики на заемополучателя към заемодателя към момента няма никакви.
07 Декември 2011 21:17
Тази политика предвижда отклоняването на внимание и ресурси от решаването на вътрешните проблеми. Новата студена война на Барак Обама включва продължаване на двустранното сътрудничество с Китай, докато се възприеме по-агресивна и по-конфронтационна политика.


Разбирам желанието да се откликне на нуждите на контингента (който на свой ред е окликнал вече във форума),
привличайки материали от разни левичарски анти-глобалистки сайтове, но все пак как е възможно да се "препечатват" глупости като тази:
"Тази политика предвижда отклоняването на внимание и ресурси от решаването на вътрешните проблеми. Новата студена война на Барак Обама включва продължаване на двустранното сътрудничество с Китай, докато се възприеме по-агресивна и по-конфронтационна политика. "
07 Декември 2011 21:23
В избор между американския империализъм и китайския хегемонизъм , малко ми е чудно - кое е по-лошото за Европа...? На мястото на европейците -аз бих заложил на триъгълника Париж-Берлин-Москва.
07 Декември 2011 21:32
Да не говорим каква част от промишлеността в Китай е тяхна собственост и колко стоки внасят ежегодно от там. Хората които държат производството и търговията няма да позволят да им се случи нещо.

Касапин, тези аргументи останаха в миналото. Първо, трета година вече Китай е нетен инвеститор в чужбина, т.е. ограничаването на връзките ще удари много повече него, отколкото западните инвеститори. Второ и по-важно: дори западните инвестиции, които се правят днес, няма да струват нищо след 5-7 до 10 години, или ще бъдат под китайски контрол. Поради характера им, който сам посочваш - производство и търговия, а характерът им е такъв, защото никой и никога дори не си е помислял да прави дългосрочни инвестиции /ресурси и инфраструктура/ в Китай. И трето, "малотрайността" на инвестициите се отнася в още по-голяма степен за стоките. Китайският внос може да бъде забравен не за 5, 7 или 10 години, а за броени месеци. Ротшилд няма да го коментирам
07 Декември 2011 21:58
И чий го дири САЩ в Азиатско-Тихоокеанския регион, че нещо не разбрах...
07 Декември 2011 22:00
И чий го дири САЩ

Амии...то който търси - намира!Се някога.
08 Декември 2011 00:10
Оригиналът:
Натиснете тук
Доста интересни коментари отдолу:
In the bilateral balance, China is the one taken advantage of. Fair trade has to mean equal profits. In that aspect the trade is ABSOLUTELY AND GROSSLY UNFAIR. American companies were basically given free rein to expand into China. American auto companies sell more cars in China than anywhere else. Walmart has 350 stores. Yum Brands has the largest restaurant chains in China. Hospital diagnostic equipment is dominated by GE. The list just goes on. Aircrafts are dominated by the likes of Boeing. The Gap is now talking about shuttering 22% of its American stores, and tripling its number of stores in China in the next few years.
In 2010, American companies made more than $100 Billion in profits in and from China.
Yet with extreme asymmetric treatment, America basically blocked most Chinese investment­s into America. WHAT Chinese companies are allowed to have hundreds of outlets in America? Deal after deal was blocked by the xenophobes in Washington­.
As a direct result of the above, the profit imbalance is at least 5 or 6 to 1 in favor of America (exports to America typically gives the Chinese exporters no more than 3-5% margins).

И отговор:
So American companies made more than $100 billion...­. and yet... over the past decade we lost 45, 000 factories and 3 million jobs to China. I understand what you are saying to a certain extent... but it is not just about money -- Americans of lower educationa­l and socio needs have to have a way to make a living.. There needs to be balance... China has seriously gained in the area of a middle class and employment - and in the process we have given them the means (at least for now) of avoiding the loss of power that will come with an inability to provide an increasing standard of living. I think China has gained much more than you are giving them credit for.
08 Декември 2011 00:25
http://geopolitica.eu/spisanie-geopolitika/1062

Наличните данни за състоянието на икономическата, образователната и военната сфери сочат, че, що се отнася до глобалната мощ на САЩ, негативните тенденции ще започнат бързо да се обединяват в едно цяло към 2020, като, най-вероятно, ще наберат критична маса не по-късно от 2030. Американското столетие, толкова триумфално прокламирано в началото на Втората световна война, ще бъде грубо прекъснато към 2025 и може окончателно да се превърне в история след още пет години.

Показателно е, че през 2008 Съветът за национално разузнаване на САЩ за първи път призна, че глобалната мощ на Америка действително се движи по низходяща траектория. В един от периодичните си футуристични доклади, озаглавен „Глобалните тенденции 2025”, Съветът споменава за „безпрецедентно в световната история изместване на световното богатство и икономическа мощ от Запада към Изтока”, като основен фактор за упадъка на „относителната сила на Съединените щати, включително и във военната сфера”. Но, подобно на мнозина други експерти във Вашингтон, анализаторите на Съвета прогнозират едно твърде продължително и „меко” приземяване на американското глобално превъзходство и дори се надяват, че САЩ ще съумеят по някакъв начин задълго „да съхранят уникалния си военен потенциал и да продължат да проектират военна мощ на световната сцена”, още в течение на дълги десетилетия.

Всъщност, едва ли ще се окаже точно така. По текущи разчети, по отношение на икономическото производство, САЩ ще отстъпят на Китай (който вече е втората световна икономика) някъде към 2026, а на Индия – към 2050. По същия начин, китайските иновации, които вървят по възходяща траектория, ще си осигурят водещите позиции в сферата на приложната наука и военните технологии в периода между 2020 и 2030, т.е. тъкмо тогава, когато сегашната блестяща генерация американски учени и инженери ще се пенсионира, а доста по-зле образованото и подготвено младо поколение няма да успее да стане тяхна адекватна замяна.

.....................

Още през 2008, САЩ се свлякоха до третото място в списъка на световните износители на стоки, с дял от 11%, докато Китай имаше дял от 12%, а ЕС - 16%. Няма никакви причини да се смята, че тази тенденция ще се промени.

По същия начин преживява упадък и американското лидерство в сферата на технологичните иновации. През 2008, САЩ продължаваха да заемат второ място след Япония, по брой на подадените патентни заявки (232 хиляди), но Китай вече им дишаше във врата със своите 195 хиляди, демонстрирайки смайващ ръст от 400%, в сравнение с 2000. Предвестник за по-нататъшното влошаване на ситуацията стана фактът, че през 2009 Съединените щати се оказаха на дъното на рейтинга, изготвен от Фондация „Информационни технологии и иновации” (Information Technology & Innovation Foundation), който обхваща общо 40 държави. Като САЩ демонстрираха особено негативни показатели по отношение на „промените” през последното десетилетие и „глобалната конкурентоспобност, базираща се на иновациите”. Илюстрирайки нагледно тази статистика, през октомври с.г. китайското Министерство на отбраната представи най-мощния суперкомпютър на планетата Tianhe-1A, който е толкова мощен, че по думите на един американски експерт „тотално засенчва сегашният компютър №1 в Съединените щати”.

Към това следва да добавим и очевидните доказателства, че американската образователна система – този основен източник на бъдещи учени и иноватори, през последните години значително изостава от конкурентите си. Десетки години наред САЩ лидираха в света по броя на своите граждани между 25 и 34 години, притежаващи университетски дипломи, но през 2010 се свлякоха до 12-то място по този показател. В рейтинга на Световния икономически форум за 2010, от 139 държави, САЩ се оказаха чак на 52-ро място, по качество на преподаване на математика и точни науки във висшите си учебни заведения. Днес почти половината от всички докторанти по точните науки в САЩ са чужденци, повечето от които след това смятат да се върнат в родината си, а не да останат в Америка, както беше доскоро. С други думи, към 2025 САЩ, най-вероятно, ще се сблъскат с критичен недостиг на талантливи учени.
08 Декември 2011 02:23
Китай е в основата на разпространението на ядреното оръжие към неконтролируеми радикални режими като: Пакистан, Либия, Сирия, КНДР, даже и в Южна Америка.
Не беше ли свободния пазар в една глобална икономика!? Има търсене и френски частни компании предлагат стоката в Либия и Сирия, английски в Пакистан, американски в Южна Америка. После талабинати виновни, че били въоръжени с американско оръжие.
Доктрината на Китай е за осъществяването на глобален контрол посредством дестабилизиране на Запада чрез ангажирането му във локални войни с режими въоръжавани от Китай.
Ако се замести "Китай" със "САЩ", би звучало по-достоверно. Тъй де, все още няма китайски войски ни на Балканите, ни в Близкия изток, ни Северна Африка. Ако САЩ са пример за "процъфтяваща икономика и общество", що другите да не ги следват ... с ядрени подводници и самолетоносачи чак до акваторията на САЩ, та и отвъд!?
08 Декември 2011 03:10
Начи САЩ ще дестабилизират себе си? Много хитро...
08 Декември 2011 03:14
Но могат да възникнат и истински кръвопролитни войни между Северна и Южна Корея, между Китай и Тайван или войни, които да се водят с чужди ръце - примерно между Пакистан и Индия. Разширяващата се мрежа от военни алианси на Америка може да я принуди да се намеси в такива конфликти.


Само, че войната, която се задава няма да е студена , а гореща. УСА ще използва войната за да се справи с ик.криза и голямата си безработица.
08 Декември 2011 03:30
Започналата кампания в САЩ за студена война с Китай засега е по-скоро на чисто пиар ниво и цели да отклони вниманието на общественото мнение там от вътрешните проблеми. А пък и ако тази пиар кампания доведе и до някой и друга военна поръчка - берекет версим за плащащите я. Само дето за пореден път се доказва, че нивото на американската пропаганда много е паднало от времето преди 30 години. Те се надяват и че най-сетне могат да си намерят истински враг, за да няма нужда да си го измислят.
-
Изтупвайки от прахоляка сценария за студената война не съзнават, че ако Китай им се върже, то ролята на СССР ще я играят САЩ. Просто китайската икономика е много по ефективна, а социалната инфраструктура действаща за развитието. Както горещите необявени войнички в Ирак и Афганистан тласнаха САЩ в посока на изоставане, така една студена война с Китай ще ги запрати бързо на дъното. САЩ нямат ресурс да издържат студена война с Китай. Тя ще е убийствена за тях.
08 Декември 2011 03:44
[Но могат да възникнат и истински кръвопролитни войни между Северна и Южна Корея, между Китай и Тайван или войни, които да се водят с чужди ръце - примерно между Пакистан и Индия./quote]-Абсолютни глупости!Пакистан и Индия?Две ядрени държави?За какво и е и война на Ю.Корея при положение, че Севера и той има А-Взрив?Обратното също не е оферта за Севера при положение, че щатите ще ги изметат ако се закучат нещата.За Китай и Тайван няма какво да говорим ако можеха отдавна щяха да си го върнат, но не могат заради там едно спорузомение и т.н, нивто на тази статия е под всякаква критика само и само да се измисли някава новина за нова студена война, при положение, че и щатите в момента заради кризата не са хич добре, а и едва ли ще се оправят още няколко години..
08 Декември 2011 03:44
Само, че войната, която се задава няма да е студена , а гореща. УСА ще използва войната за да се справи с ик.криза и голямата си безработица.

Гореща война не е възможна, а в локални войнички вече са затънали и изтощени достатъчно за да видим догодина как губат Ирак и Афганистан веднага след изтеглянето си. Щото отдавна е казано - на щика можеш да се облегнеш, но на щика не можеш да седнеш.
-
А ефектите от една война (хиперинфлация и допълнително свръхзадлъжнаване) могат да си ги направят и без нея. Няма нужда и бомби да разрушават градовете им - банките го правят превръщайки ги в необитаеми призраци. После вятърът и дъждът се грижат само за няколко години да станат, като бомбардирани.
08 Декември 2011 04:19
За съжаление написаното е истина, и Китай вече е отговорил, самият Ху Жинтао вчера/днес е поставил задача на китайският флот да се готви за война с американците.
08 Декември 2011 04:37
"Възприема културата на Запада. Хората се обличат по зап. мода, празнуват Коледа."
По представата на някого за това какво е културата може достоверно да се съди за културата му..
08 Декември 2011 04:42
Има едно словосъчетание, което се упорито лансира напоследък, то е Freedom of navigation. Това само по себе си нищо незначещо словосъчетание е лоша поличба за Китай. И доста прилича на нещо, което ще бъде употребено когато му дойде времето.
08 Декември 2011 05:34
A откъде у САЩ пари за една такава война?
Китай работи и бълва продукция. Америка в заеми.
Тогава - прах в очите за наивници.
Отгоре на всичко на китайците им е писнало все някой да ги прецаква.
08 Декември 2011 06:36
Американците се говят за "гореща" война и за това има много доказателства.
Друг път ще изпадам в подробности, но бих дал два линка.
Чували ли сте за американския стоунхедж?
На този построен през 1979г. паметник, американците са написали послания за оцелелите от апокалипсиса, че светоната популация ще се подържа под 500 милиона. Замислете се какъв им е плана.

Ето тука на английски: http://en.wikipedia.org/wiki/Georgia_Guidestones
и руски: http://ru.wikipedia.org/wiki/Скрижали_Джорджии

В Америка за елита усилено се строят бункери:
http://www.youtube.com/watch?v=DP7kMdLHc98
Събудете се от розовите сънища. Ик. криза е само началото.
08 Декември 2011 06:55
Мокри сънища.
КНР си знае много добре мястото.
Кротко и спокойно изгражда мощ.
И така ще е поне още 20 години.
После ще опитат да си вземат заселения с китайци Сибир...
08 Декември 2011 07:57
Чарли Дарвин -
08 Декември 2011 08:25
Ех, най-после българските контингенти ще стъпят на китайска земя.
08 Декември 2011 08:54
За Китай приоритет № 1 е Сибир.
Там са ресурсите.
Мои познати руснаци ми казват колко методично китайците завземат целия бизнес там.
И примирено признават, че русите за бизнес не стават.
08 Декември 2011 08:59
Велик Китай = американски технологии +сибирски ресурси
08 Декември 2011 10:08
, , САЩ е един книжен тигър"
Мао Це Дун .....
08 Декември 2011 10:23
"Хуанхъ е голяма и велика река!" (туй през зъби, плувайки)
"Не е важно какъв цвят е котката, важното е да лови мишки."
08 Декември 2011 10:27
Американците да печатат долари и да се стягат в кръста.
08 Декември 2011 11:01
Монтен, а ключи от квартиры, где деньги лежат, не хочешь?
08 Декември 2011 11:15
Сетих се за определението за американски университет: "Това е място където руски евреи преподават математика на китайски студенти."
Има много вярно в това. Баш американчетата учат юридически науки, финанси, политология, социология, лобизъм и пр. приложни дисциплини.
08 Декември 2011 11:23
Хората се обличат по зап. мода, празнуват Коледа.В Китай има християни още преди Петър Велики.Само за сведение.А пък западна мода на облекло произведено в Китай Ето още едни, дето празнуват Коледа, но на 6 януари.
08 Декември 2011 11:25
Натиснете тук
08 Декември 2011 11:28

Убеждаваха ни и някои се убедиха , че студената война завърши и че виновника СССР е повален . Рухна и желязната завеса със символа и Берлинската стена. Световния „Рамбо“ прилъска чепика и лампазите си , изпъчи се и си добави още една длъжност на световен стражар , като събраните накуп Поаро, Мегре, Коломбо и една дума нещо като ББ в БГ. Вълка козината си мени , но нрава не . Пазарите на свалили „доброволно“ гащи, европейци(бивши соц ) с поразтурени икономики , а някои като нас изцяло с разрушени(след костовчетата), се понаситиха за двайсетина години. Безплатната храна за „стара Европа“ и страната на „неограничените възможности“ привърши , а трябва да се плюска . Захапката този път трябва да е по голяма , че и запаси почти не останаха. Така и сега за„Рамбо“ настана време пак да свърши това което , най добре може да прави , една студена войничка. Ако символа на следващата студена война стане пак стена в Китай си имат готова едничка такава с някакви си 6700 км. Питам се колко ли ще е студена войната , или ще трябва все пак и котлон при такъв символ ?
08 Декември 2011 11:39
Все пак днес е Празник на студентите, та ше ви пусна линк с образователна цел и за успокоение на нервата.
"Китай има около 1 милиард и 300 милиона население, и 56 националности" - Натиснете тук!
08 Декември 2011 11:52
Котка
08 Декември 2011 12:15
emir-чо, вмирисаните ти потури явно пречат на мисловната ти дейност.Икономиката не я разтури Костов, той почна да я възстановява.
08 Декември 2011 12:31
Верно, днес е празник на студенцията.Те може и да не са вече в състояние да изслушат.Но...за всички минали през невъзвратимото прекрасно време, с купончетата от 0.50 лв, с купоните и ...още нещо...Натиснете тук
08 Декември 2011 12:51
Може към 2007-8 да е имало илюзии че Китай ще изпревари САЩ и то "нетно" около или малко след 2020.
Само че вече е ясно, че са били крайно меко казано консервативни.
Светът влезе в точка на бифуркация.
"Кризата" е само един от признаците.
Прогнози като 2015, вече не звучат невероятно.
08 Декември 2011 14:40
1. Империализъм е.
2. Сащ-ците трябва да са мн. глупави, за да предизвикват Китай с такива военни изцепки-колко щатски фирми има в Китай??? Какъв е обема на движение на стоки от Китай към САЩ? Може би целта не е точно война, а някакъв вид контрол или мерак да облажат нещо покрай икон. растеж на Поднебесната империя....
3. "Нарушаване на човешките права" ха, Държава, създадена на чужда територия, с масово изтребване на местното население, убивала години наред чернокожото си население, участваща във всеки конфликт по света пез последните 60г. - ще ми говори за човешки права
4.
Може ли някой да си представи, че китайското правителство изпраща самолетоносачи или подводници към калифорнийското крайбрежие, и заявява за намерението си да играе по-важна и дългосрочна роля във формирането на западното крайбрежие на американския континент
-е моля някой фен на новите ни задокеански господари "партньори"-да обясни.
5.
Тук, продължава той, лежат главните морски трасета за превоз на нефт, а също "тесните места" на световната търговия. "Около 40% от доставяния по море петрол преминава през Ормузкия пролив в единия край на Индийския океан, а 50% от световния търговски флот минава през Малакския пролив на другия край
-ахааа, каква била работата...ми кат сте се усетили да си правите държава неколко хиляди години след другите-те хубавите места са заети.
08 Декември 2011 15:05
Другарки и другари,

Как стоят нещата в тази наша грешна вселена? САЩ е в началото на големи съкращения на военните разходи и на военното си присъствие по света. До края на годината се изтегля от Ирак, по някое време и от Афганистан. В сравнение с това приказките за Австралия са само за кумова срама.

САЩ започва да изтегля (решоринг) производства от Китай и да работи сериозно за балансиране на търговията си.

Китай е в навечерието на пукането на имотно-кредитния си балон. Вече социалният хаос е далече над всичко известно в последните години (стачки, други трудови конфликти). Предстои конгрес на ККП и смяна на ръководството.

Ако погледнете Теми на форумците и онзиденшната реч на Обама в Канзас, ще видите, че най-сетне САЩ става опора на прогресивните сили по света в борбата им против пазарния фундаментализъм, за интересите на трудещите се, както прогнозирам от много години вече. А Китай реално е една тюрма за работниците си и заплаха за поминъка на работниците в развитите страни и всички останали бедни страни в Третия свят, както и най-голям световен замърсител.

Пита се, от кой "левите" в България трябва да "болеят" за Китай тъкмо в тоя момент? Събудете се, другарки и другари. Елате си в нашата вселена, зарежете паралелните.
08 Декември 2011 15:14
По въпроса за правата на човека - да погледнем накъде се стремят бедните хора от цял свят, вкл. в масови мащаби и от Китай? Към САЩ. Никой не се стреми към Китай, напротив - според китайския посланик в София от 90-те години, при въвеждане в Китай на западните стандарти по правата на човека 300 млн китайци щели веднага да емигрират на запад. Настина, в последните години "общественият договор" в САЩ се развали, както каза онзи ден и Обама. Сега трябва да се възстанови. Но в Китай никога не е имало такъв.

Историята на САЩ не е по-различна от историята на почти всяка друга страна, дето придошло земеделско население в с по-висока техника е изтласкало местното ловно-събираческо и пастирско население. Такава е и историята на Китай, и на Русия, и на Индия, и на Япония, и на Индокитай, Малая, Индонезия, Австралия, Нова Зеландия. Само Нова Гвинея със съседните острови и полинезийските острови май не се вписват в този сценарий. Безправието на черните в САЩ не е било много по-различно от безправието на низшите касти в Индия и на китайците в Югоизточна Азия в миналото, дето имало масови погроми с/у тях.
08 Декември 2011 16:25
***
08 Декември 2011 16:48
Самият факт, че американците могат да пратят самолетоносачи край източното азиатското крайбрежие трябва да говори за това кой кой е в световната политика. Китай са в отбранителна позиция, отговаряща на възможностите им като военна сила. САЩ са световният жандарм, бият през ръцете непослушните. Както казва автора обратното е немислимо, китай да изпратят кораби край североамериканските брегове....ами нали ще изчезнат безследно от обхват
08 Декември 2011 16:55
"Около 40% от доставяния по море петрол преминава през Ормузкия пролив в единия край на Индийския океан, а 50% от световния търговски флот минава през Малакския пролив на другия край", припомня Робърт Каплън. В заключение той казва: "Над 70% от световните превози на нефтопродукти се падат на Индийския океан, от Близкия изток до Тихия океан".


С други думи, битката ще е за нефта и световните търговски пътища. Ами като са толкова загрижени за тях, САЩ защо не стимулират изобретяването на нов вид технология, която да е независима от въглеводородите и защо не изместят основните промишлени производства (които ползват въпросните търговски пътища) обратно в собствената си страна, в Европа, Русия или дори в Африка. Така Китай ще бъде изолиран и няма да има нужда да се воюва с него. Или работата тук е друга?...
08 Декември 2011 16:59
К сожалению, нумерологично-кабалистичните изчисления от вида "Америка ке се удави у Индийскио океан= 2015" са уеко обркани. Големио Сатана, той и Главен душманин на прогресивните сили разполага с авионосни съединения. Цярът за авионосни съединения са достатъчно голямо количество самолети и подводници с противокорабни ракети, за предпочитане свръхзвукови. С прискърбие, Ви съобщаваме, че Големия приятел на прогресивните колячески режими от цял свят, пръв подръжник на демократични диктатори и последна надежда на политвизионерите у форумо, Китай разполага с няколко ескадрили нефелни копия на Ил-28 и Ту-16 с противокорабни ракети, на базата на П-5, достойно отроче на славната Fi-103 "Фриц", модел 1944г. Китайският вариант на Су-27/30 Джъ-12 не го слагаме в сметките, понеже засега изпълнява основно ПВО функции. Ако има някаква опора за прогресивните сили, това е усвоеното производство, тип ширпотреба на краднатата Х-55. Нема радари, нема АУАКС-и, нема летящи командни пунктове, нема сателити. Има маршировка, врескане, кунг-фу физзарядка и дрънкане на железо, произведено по съветска технология с китайско качество.
ВМС на Китай не е Тихоокеанския флот на Русия, эще раз к сожалению. Повече трябва да се постараят, това да не е като да газиш студентчета или тибетци с танкове. На политвизионериятия препоръчвам студени компреси, хладни вани и горещи сълзи.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД