:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,989,775
Активни 654
Страници 5,223
За един ден 1,302,066
интервю

В годината на "Трайков" може да има предсрочни избори

2012-а се очертава тежка, с нисък икономически растеж, с увеличаваща се безработица и с фалиращи фирми, казва председателят на комисията по социална политика Драгомир Стойнев
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Драгомир Стойнев
Драгомир Стойнев е роден на 6 май 1976 г. в Триполи, Либия. По образование е икономист. Завършил е в Сорбоната и е специализирал във френското висше училище по администрация ЕНА. През 2009 г. е избран за депутат от БСП. Оглавява парламентарната социална комисия.

---------------------



- Г-н Стойнев, какъв бюджет прие парламентът след безсънни нощи и бурни прения и как ще го усетят хората догодина?

- Управляващите направиха така, че до късно през нощта да се разпределят милиони, без народните представители от ГЕРБ да знаят къде точно отиват тези милиони. Това си е бюджет на правителството и каквото е казало правителството досега, се случва и в пленарна зала. Гласуваният бюджет по никакъв начин няма да помогне на хората. 2012-а се очертава тежка година, с нисък икономически растеж, с увеличаваща се безработица, с фалиращи фирми. За съжаление управляващите смятат, а е заложена и в бюджета, че безработицата ще намалява през следващата година. Не знам как ще стане това, тъй като те не пожелаха да увеличат парите за активни мерки на пазара на труда със 100 милиона, както предложихме ние и какъвто бе досегашният им размер - 190 млн. лв. Това е начин по време на криза да се помогне на хората - чрез временна заетост, квалификация и преквалификация. Основният аргумент на управляващите е, че се залага на оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Само че министърът на труда и социалната политика изглежда не разбира няколко основни елемента. Първият е, че тези пари от Европа се дават, за да подпомогнат националната политика, а не да я заместят. Второ, те се усвояват на проектен принцип и това отнема време. Значи резултатът няма да се усети на момента. Едва тази година се усвоиха договорените още от предишното правителство 340 млн. лв. по подобни проекти. За следващата година е заложено усвояемостта да нарасне петкратно. Това няма как да се случи, защото все пак се работи със същата администрация, с абсолютно същия капацитет. Дай боже да стане, но аз съм в правото си да се съмнявам. Да не забравяме, че България е на последно място в ЕС по усвояване на средства от европейския социален фонд. Което ясно показва, че в сегашния тежък момент парите няма да стигнат до хората. Проблемът е, че вместо да седнем - и опозиция, и управляващи - да намерим пресечната точка между различните предложения, така че парите да се усвояват, ние сме в постоянен конфликт. Вината се стоварва на предишното правителство, на международното положение. Може би Австралия и Канада също са виновни, че правителството не може да си свърши работата? Проблемът е, че в пленарна зала няма диалог, няма сблъсък на аргументи, така че да се роди най-правилната политика.

- Как си обяснявате това - с ниска политическа култура или с предварително поети ангажименти?

- И двете. Но смятам, че на първо място е от ниска политическа култура. ГЕРБ е нова политическа сила. Депутатите й никога не са се занимавали с политика. Нормално е да бъдат плахи и нерешителни. Все пак те знаят, че са тук благодарение на министър-председателя и по никакъв начин не могат да оспорят негови решения. И това е разбираемо. Това, което те не разбират, е, че са народни представители, избрани да защитават интересите на хората. А хората в България живеят все по-тежко. Българският народ обеднява. Европейската комисия посочи България като държавата, в която рискът да изпаднеш в мизерия е най-голям. Ние бяхме посочени като единствената държава членка, която има проблем с бедността. Това е срамно. Нещо повече - представлява риск за националната сигурност. И ако ГЕРБ не започне да води политика, в която човекът да бъде на централно място, то няма защо да се учудва на масовите протести. Имаме проблем със застаряването, с обновяването на работната сила. Вместо да се стимулира раждаемостта, се прави точно обратното, като се увеличава периодът, върху който се изчислява обезщетението за бременност и раждане, така че една майка да получава по-малко пари. С увеличаването на този период от 12 на 18 месеца ГЕРБ ще спечели по 2 лв. на ден от майка. Което е скандално. ГЕРБ не виждат този проблем, защото мандатът им приключва 2013 г. Но пикът на демографския проблем ще бъде 2030 г. Затова ние призовахме всички политически партии да седнем на една маса и да видим какви политики ще водим с конкретни приоритети. За съжаление правителството прибягна до най-лесния и най-болезнен вариант - рязане на разходи. Това го може всеки студент трета година по финанси. Защото либералното разбиране е, че разходите са виновни за кризата в Европа, а това въобще не е така. Швеция и Германия, които стимулираха държавните програми за подпомагане на хората, преживяват кризата много по-леко.

- Няма ли да се стигне до обратен ефект и при т.нар. пенсионна реформа и дефицитът на НОИ, вместо да намалее, да се увеличи заради масовото пенсиониране на хора, които бързат да изпреварят вдигането на възрастта за пенсия?

- Това е така, защото хората загубиха доверие в правителството. За да бъде успешна една реформа, тя трябва да се ползва с обществена подкрепа. И да бъде подкрепена от всички политически сили. Многократно призовавах г-н Тотю Младенов всички партии да седнем на една маса и да излезем с едно консенсусно решение, така че всяка следваща партия, която дойде на власт, да спазва приетите от ГЕРБ промени. Те не се вслушаха и решиха да вдигнат стажа и възрастта за пенсия. Защото колкото по-малко пенсионери има, толкова по-добре за бюджета. Ефектът за първата година е 30 млн. лв. За 30 млн. лв. да наказваш хора, и то по време на криза, за мен е антидържавническо мислене. Ако човек на 60 години, примерно, загуби работата си, той не може да се пенсионира. Къде са гъвкавите форми за пенсиониране? В момента правителството създава безработни, а пазарът на труда не може да ги поеме. И смятам, че това ще бъде един следващ шамар от Брюксел, който ще даде конкретни препоръки към българското правителство да изработи политика за възрастните работници. У нас никой не мисли за това. Управляващите живеят в свой си свят, в който може би животът е прекрасен, но реалният живот е на глада и мизерията.

- Има ли държавата пари за социална политика, защото рефренът на премиера е "няма пари"?

- Предишното управление достави един доста добър финансов ресурс, благодарение на който това правителство все още съществува. Само че той трябваше да бъде използван за стимулиране на икономиката. ГЕРБ направи антикризисен план, който е пълен провал. След това викна работодателите и синдикатите да му напишат домашното и това се оказа вторият им провал. Парите от фиска изчезват. Икономиката умира. Благодарение на ГЕРБ малкият и средният бизнес вече е мъртъв. Останали са 30 фирми, приближени до правителството, които работят с него. И ако те имат много подизпълнители, горе-долу икономиката крета. Но няма конкретна идея как се преструктурира икономиката, къде България ще бъде конкурентоспособна спрямо другите европейски държави? По какъв начин привличаме преки чуждестранни инвестиции? Защо тези инвеститори не вярват на правителството и се отдръпват от страната независимо от ниските данъци. Едва ли е само заради кризата. Нормално е икономическите субекти да напускат , не плащат данъци, както показа скандалът с Мишо Бирата. Ние в момента с нашите ниски данъци и осигуровки правим фискален дъмпинг, но ако в бъдеще Европа реши да уеднакви данъците, тук няма да остане нито един чуждестранен инвеститор, защото няма да има какво да му предложим. Няма да имаме квалифицирана работна ръка.

- Ще подкрепите ли пакта за финансова стабилност, предложен от министър Дянков, който бе притоплен покрай европейския план за стабилност?

- Пак гледаме да се покажем по-умни от европейците. Само че това, което те предлагат, е решение на конкретните им проблеми с дълга, каквито ние нямаме. Да се слагат ограничения за водене на политика за мен лично не е необходимо на този етап.

- Възможно ли е "годината на Трайков" - по определението на премиера, да се окаже последна за това правителство?

- Напълно е възможно. Напълно е възможно да има предсрочни избори. Напълно е възможно да се сменят конфигурациите в парламента. При всички положения ни чака една нестабилна икономически, политически и финансово година.
18
5906
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
15 Декември 2011 21:35
Нека Боковаците да почнат да плюят... СЕГА!
15 Декември 2011 22:21
Рогати, наистина ли вярваш , че ще има избори идещата година? Наистина ли мислиш, че има и най-малкият шанс, БСП да тръгне за властта при условие, че цяла Европа ще задейства 3% граница на дефицита? Хайде па стига демагогия!
15 Декември 2011 23:04
Стойнев, предсрочни избори може да предизвика Бойко / ако реши / и никой друг, щото нрава на българина си го знаем ...... Виденов ? Да благодарят на Черномирдин , че хохъла се сопна на Виденов, щото последния не искаше да им дава земята под газовите тръби и го отстраниха.
Избори ще има , само, ако БСП се оглави от човек близък до Първанов и едва тогава Борисов ще тръгне на избори , за да избегне катастрофата на ниските проценти на ГЕРБ при регулярните избори. Времето не работи за него. А при предсрочни , може да спаси нещо при пазарлък за коалиционен кабинет с БСП. Невъзможно? Айде, де..... - " сега е криза, да видим как го правят на Запад" - демек широки и национално отговорни коалиции , с още един балансьор - и готово.
Но със Станишев начело на БСП - никога коалиция. Дали ще има избори - зависи от решението ви колко ще търпите мистър Клийн да продължава да ви обезличава.
А това, че си потенциален кандидат за шеф на БСП като компромис между крилата - ставаш, ама малко повече търпение , палиш се лесно, повечко опит в работата с хората, повечко познание по международната политика и проблемите на националната сигурност. Лошо няма - млади да са на път , ама не разбирачи по военни униформи , а земни хора, битни, да живеят с проблемите на електората ви / че бедните стават все по-много , а вие дека сте ?....... / , а не да се вълнуват от това дали има ток в електромера на такива като Кадиев например.
16 Декември 2011 04:48
Така е то, с тия 3% във време на криза на търсенето не БСП, а Хитлер е къде по-вероятен.
16 Декември 2011 06:19
Мъ много хитлери, много нещо в мамковината, бе чиче, кого по-напред да си изберем - болния, пожарникарина (пазвантина, ще е по-точно да се рече), а и други мераклии ще се намерят?! То не бяха езди на валкирии, то не бяха магистрали, то не бяха популизми, шпиц команди в Катуница и не само, тежко детство, бояджийски, пардон, рисувачески таланти, любовници, песове, каишки... Фарс до фарса, мила моя майно льо. И за хитлери не ги бива, щото за хитлери требе дупе, а тези са най-обикновени пудели на Н.В. настоящия Голям брат
16 Декември 2011 06:57
ТЕ ТОВА чака народът!
НАПРОЛЕТ Тиранът щял бил да се гътне!
Напролет!
Щото с ония данни за средната възраст на БСП от завчера -
2017 си е бетер фар авей...
16 Декември 2011 07:03
Тоз симпатяга защо не е останал във Францата?
ЕНА е училището за универсални началници-нищоправци.
Седиш си и гепиш 10 000 юро.
Минимум!
16 Декември 2011 09:33
Драго, Драго-о-о! Какви предсрочни избори, бе, момче? Нали лично ПЕС-оглавецът, по съвместителство съсел, се обяви против такова нЯщо??? Костофф ли ще дига народа, Мавтинчо ли ще събаря правителство..?
16 Декември 2011 09:48
келеш
мн. келеши, м. Разг.
1. Презрян, долен човек. Никой не иска да си има работа с келеш като тебе.
2. Неопитен, незрял човек. Събрал няколко келеши и чака да му построят къща!
3. Дребен, нисък човек.
16 Декември 2011 09:57
Другарят Стойнев е умен човек, но "лъжицата катран разваля кацата с мед".
И след няколко думи цялото му интервю олекна...
*
Ето и примера - НОИ изплаща осигурителни обезщетения при майчинство, а не социална помощ!
АКО държавата реши да стимулира майките (което е правилно само по себе си) ТО това трябва да става не през НОИ (вноските на работещите), а през социалното министерство (данъците)!
Предвид факта, че пълното обезщетения за безработица се заработва след 10 години стаж, дори 2те години на Дянков са твърде малко и в голямата си част плащанията за майчинство продължават да са социални, а не осигурителни.
Което доближава мисленето на Стойнев до това на Дянков, който прибра пък парите на НЗОК за "запуши" други дупки...
*
Не отива на възпитаник на Сорбоната да словоблудства... или Сорбоната вече не е това, което беше!
16 Декември 2011 11:17
Мъ много хитлери, много нещо в мамковината, бе чиче, кого по-напред да си изберем -

Бърдака и политиката имали едно общо и едно различно нещо.
И в двете - първо избираме.
Разликата.
Сетне - в бърдака - отиваме и го начукваме на избранника.
Сетне - в политиката - избранника идва и ни го начуква.
За Стойнев и статията - добре говори момчето, но доста комсомолски баласт има да изхвърли и ще стане политик.В някакво бъдеще.Има качества.
16 Декември 2011 11:21
В годината на "Трайков" може да има предсрочни избори

Може, можее!!!
16 Декември 2011 11:32
А дано...
16 Декември 2011 12:04
Дано, ама надали.
16 Декември 2011 12:16
Бойко и шайка са некадърници, което не значи в никакъв случай, че другите не са.На Бълтария сеа нужни ДЪРЖАВНИЦИ.
16 Декември 2011 12:23
Това момченце, може би не знае, че преди годината на Трайков имахме:
Годините на бай му Тодар-няколко петилетки;
Годините на Андрюша Карлович-съветски възпитаник;
Годината на Фил-"Тя танцува само едно лято";
Годините на папа Жан-фалирали банки и "народни изедници"
Годините на "За бога братя не купувайте"
Годините на "Двойния байпас"
Годините на Костов-Черният командир
Годините на триизмерната илюзия-Орел, Рак и Щука
Годините на Бриджит Бардо....
16 Декември 2011 16:41
Ей, какво умно момче си имали в БСПту - роден в Либия, учил в Сорбоната - браво, следващия сергей направо виждам. Младите лъвчета на бспту излизат на манежа на цирк България.
16 Декември 2011 19:50
В цирка БСП няма лъвчета -
только медвежата!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД