:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,136
Активни 494
Страници 25,603
За един ден 1,302,066
Тенденции

Кризата утвърди емигрантите като инвеститор №1 у нас

Средно по 68 млн. евро на месец изпращат сънародниците ни, работещи или живеещи зад граница
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Около 200 000 са гурбетчиите, които работят сезонно зад граница.
Ролята на емигрантите като доставчици на стоки от модерния свят вече се поизчерпа, тъй като у нас има всичко, което може да се види в магазините на Рим, Мадрид, Лондон и т. н. Но те продължават да бъдат най-значителният източник на средства в страната - парите им обаче не са насочени вече изцяло към подпомагане на семейството в родината, вече немалко емигранти инвестират в бизнес в България.



Емигрантските пари са повече от привлечените капитали



По данни на централната банка за първите десет месеца на годината в България са влезли близо 680 млн. евро емигрантски пари, като страната ни е на второ място в Европа по приток на такива капитали. За цялата 2010 г. преводите от емигрантски пари се оценяват на 760 млн. евро. Да не забравяме обаче, че БНБ отчита само преводите по банков път, а не се знае колко още влизат в брой или под формата на стоки. Също така според европейското законодателство централният трезор отчита само преводи над 50 000 евро, а търговските банки все по-рядко подават информация за по-малките трансфери.

Сумата и така си е значителна, като се има предвид, че голяма част от българите в чужбина са базирани в Европа, която през 2011 г. отбеляза високи нива на безработица. А и парите, които постъпват от емигрантите, отново са повече от привлечените чужди инвестиции. За същия период: януари - октомври 2011 г., чуждестранни компании са вложили в България 668 млн. евро. Освен това трансферите от емигранти се запазват на относително постоянни нива за разлика от чуждите инвестиции, които от години намаляват. "Когато икономиката беше в период на бърз растеж, в страната влизаха много инвестиции. Но днес, когато притокът на чужди пари е съвсем малък - дори последните данни показват, че от България изтича капитал, а не се влива, тези емигрантски средства започват да стават един от важните механизми за формиране на капитал в икономиката", коментира пред "Радио България" макроикономистът от "Индъстри Уоч" Георги Стоев.

И още едно сравнение - според "Отворено общество" 80% от трансферите отвън са равни на трансферите на централния бюджет към НОИ.

Според БНБ само 50% от българите в чужбина изпращат пари у нас. Трябва да се има предвид, че трансферите от чужбина са два вида - от трайно заселили се в странство хора и от временно заети там, например на сезонна работа. Трудно е да се каже колко точно са нашенците в странство, но се предполага, че са около 1.2 млн. души. Български общности има в близо 70 страни в света. Най-голямата е в САЩ - 300 000 души, като 1/6 са в Чикаго. В Испания има около 170 000 души, 150 000 живеят в Гърция, а по 100 000 души - в Италия и Великобритания. Основните отрасли, в които са заети българите в чужбина, са хотелиерство, строителство, почистване и търговия, а от 2009 г. насам - и земеделие във Великобритания. Не е тайна, че "изнасяме" и много IT специалисти. Изследване на БАН отчита, че близо 15% от трудоспособното население на страната (650 000 души) са си изкарвали по един или друг начин прехраната зад граница през последните 5 години. Около 450 000 българи са се върнали у нас основно заради съкращения във фирмите им или липсата на работа. Но 20% от тях кроят планове отново да заминат за чужбина. Около 200 000 пък са гурбетчиите ни навън, които изследването нарича "текущи емигранти". Това са хората, които заминават най-вече за сезонна работа, но непрестанно поддържат контакт с България и пращат пари на близките си.

Основен мотив за изпращане на средства към родината остава



желанието да бъдат подпомогнати роднини



Испания е сред страните с най-много емигранти като цяло и българи в частност. Две трети от сънародниците ни там твърдят, че са се преместили заради по-високия стандарт на живот, но 12.5% признават, че са го направили от нужда - за да помагат на семействата си. Годишно от Испания в България влизат 162 млн. евро. Семействата на емигрантите използват получените пари най-често, за да си купуват лекарства и да плащат лечението си. Една четвърт от средствата биват похарчени именно за медицински услуги.

Всеизвестно е, че при завръщанията си емигрантите масово използват парите си за лечение. Много от тях се прибират специално за посещение при зъболекаря. Причината е, че дори просто поставяне на пломба в чужбина е в пъти по-скъпо, отколкото в България. За самите българи сядането на зъболекарския стол може да е едно от най-сериозните пера в бюджета, тъй като понякога дори една-единствена интервенция може да надмине 100 лв. За емигрантите обаче всяка цена у нас е по-изгодна от тази в страната, която обитават.

Подобна е ситуацията при повечето медицински услуги. Макар в чужбина някои работодатели да осигуряват безплатни прегледи като част от заплащането за лечение, не всички емигранти имат осигуровки или средства за качествено здравно обслужване.

По една десета от парите отиват за образование - най-често покриване на такси във висшите учебни заведения, както и за изплащане на заеми. Част от средствата се използват за ремонт на жилището или покупка на нови електроуреди. Основна част от "испанските" пари влизат в джоба на роднините, като само 0.6% се вливат в бизнес. Това обаче не може да се твърди за всички трансфери от чужбина като цяло.

Напоследък все повече емигранти инвестират у нас под различна форма. "Голяма част от тях следят какво се случва в България. И то не от патриотични, а от бизнес съображения", заяви преди време проф. Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания към БАН. Емигрантите са наясно с цените и с възможностите за бизнес у нас, къде може да се спечели и от какво. Дори да нямат намерение да се връщат в родината скоро, много по-добре е да печелиш в развита, но да харчиш парите си в слабо развита икономика. Такъв е основно подтикът на българския емигрант да връща пари в родината си. "За разлика от други развиващи се страни предназначението на тези преводи у нас вече не е толкова поддръжка на семейството, а опит за печелившо инвестиране", смята Минасян.



Най-предпочитаната инвестиция остава недвижимата собственост



По данни на института "Отворено общество" трансферите отвън имат 10% влияние на пазара на недвижими имоти у нас и динамиката на жилищното строителство. Немалко емигранти използват изгодните в момента цени на имоти, за да подсигурят евентуалното си завръщане. Друга често срещана практика е купуването на апартамент, на който се прави основен ремонт и след това се отдава под наем. По-заможните пък просто си осигуряват жилище в зимните или летните курорти за почивките. Няма официални данни за това, доколко българските емигранти развиват бизнес у нас, но е факт, че много от тях се чувстват по-сигурни в сегашната икономическа ситуация и се престрашават за инвестиции, които допреди година- две бяха немислими. Причината е, че в момента цените на недвижимите активи - жилища, офиси, магазини, складове и др., се понижиха значително в сравнение с пазара преди две-три години, когато подобна инвестиция изискваше много по-голям наличен капитал.

Английският историк Томас Фулър е казал: "Парите раждат пари." Затова можем да се надяваме, че парите отвън, инвестирани под различни форми тук, ще привлекат и други средства.



Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Инвестициите в имоти станаха привлекателни за емигрантите, откакто цените им у нас паднаха.
44
4489
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
19 Декември 2011 23:05
Много ясно, ние, емигрантите да не пием газ? Където трябва, помагаш, където можеш -инвестираш......Сега отново откриват топлата вода....вярно, при цоциализъма таквиз неща нямаше.....
19 Декември 2011 23:10
Статията е грешна! Тези пари, които внасят емигрантите, само усилват инфлацията в БГ. Позор! Затова трябва да се криминализира деянието "пращане пари на близките в БГ", а самите пари да се вземат и вклЮчат в държавния бЮджет. Или, за да се намали инфлацията, да се конфискуват и да се върнат в страните от където са дошли. Само така може да се бори инфлацията в БГ, и да се увеличи инфлацията в другите страни (хак им е!).
Така ли беше, Параграфе 22?
20 Декември 2011 00:19
сакън
истинските българи
гадните майцепродавци първо са длъжни, второ требе да им се земат паспортите, трето да им се отчужи имуществото - тука истинските българи ако знаете
20 Декември 2011 00:25
...Дори да нямат намерение да се връщат в родината скоро, много по-добре е да печелиш в развита, но да харчиш парите си в слабо развита икономика. Такъв е основно подтикът на българския емигрант да връща пари в родината си. "За разлика от други развиващи се страни предназначението на тези преводи у нас вече не е толкова поддръжка на семейството, а опит за печелившо инвестиране", смята Минасян.
...

Пълни глупости! Както винаги в територията масово се бърка "харчене" с "инвестиране". Инвестира се не там, където е евтино, а където няма да ти потънат парите при мутрите, както е в България. Никой не налива кинти в каца без дъно, душа! Ако искам да харча - те ти Карибите, те ти Европата - има къде да харчим за удоволстиве - България не е от тези "дестинации".
И изобщо повечето "данни" в статията са пълен тестикул, ама нейсе.
Първо - според мен трябва да си изключително тъп, за да инвестираш в недвижими имоти в територията (изключвам необходими и неизбежни опрации като - делби, уреждане на спорове с роднини, препродажби на/от роднини или оправяне и даване под наем за изчакване на нещо си и т.н.). По принцип недвижимостите по целия свят се оказаха надценени, но поне има някаква нормална сигурност в по-нормалните държави, за разликата от територията, където е пълна Зона на Здрача...
Второ - парите от емигрантите са два вида (като самите емигранти) - от истинските емигранти (завинаги емигриралите) и от гастарбайтерите. Първите са директно за помощи за роднините и ще секнат до едно поколение (едно вече мина) по чисто Божи причини. Вторите ще останат, но те са основно временни, малки суми, сезонни. И двата типа нямат нищо общо с инвестиране...
Но... важното е да се плаче и оплаква - ако емигрантите НЕ пращат - лошо, ако ПРАЩАТ - пак лошо...
20 Декември 2011 00:29
Мръсни предатели на Родината (Партията и правителството). Тука хората по цял ден пасианси редят и фермички си строят на работното място за 300-400 евро, те хиляди ще ми печелят и на роднините си, дето бюро и клавиатура не са помирисвали, ще пращат, та работещите да им завиждат.
Конфискация и национализация за тях!
20 Декември 2011 01:07
Затова можем да се надяваме, че парите отвън, инвестирани под различни форми тук, ще привлекат и други средства.
Не, няма .Тия милиони евро у нас се обръщат в левове харчат се за издръжка на роднините тук. Банките прибират еврото и нататък никой не знае къде отиват.
20 Декември 2011 03:35
А и парите, които постъпват от емигрантите, отново са повече от привлечените чужди инвестиции.
Ако статията има за цел да обясни на идиотите от фондация "Отворено общество", че нито "плоският" данък, нито дерегулацията, нито евтината работна ръка привличат "чуждестрания инвеститор", разбирам. Но ако е искала да обясни, че под "чуждестранен инвеститор" следва да се разбира чуждестранен кредитоползувател, не е успяла. Да припомня например, че чуждестраният инвеститор е инвестирал 264 млн. евро в БТК и е задлъжнял компанията с 1.8 млрд. евро. Нужно е само да се погледне статистиката на БНБ как растат "чуждите инвестиции" и как расте частният външен дълг.
И още едно сравнение - според "Отворено общество" 80% от трансферите отвън са равни на трансферите на централния бюджет към НОИ.
Ако можеха да смятат тия идиоти, щяха да видят, че 600-800 млн. евро са далеч по-малко от 4, 5876032 млрд. лв. Дори без 950 млн. лв, трасфер към НЗОК, пак са повече. Емигрантските пари могат и да помагат, но не могат да ни решат социалните проблеми, задълбочени с глупостите на идиотчета от измислени фондации.
Английският историк Томас Фулър е казал: "Парите раждат пари."
Както "наркотикът ражда наркотик" или "оръжието ражда война" както и обратното "войната ражда оръжие" в зависимост от манипулацията. Когато няма мисъл, глупавите сентенции ни идват в повече, ако и да предават закръглен вид на автора с изгладени "бръчки" в мозъка.
20 Декември 2011 05:24
Всяка година няколко пъти броят емиграндските пари. Де толкова често да се обсъждаше производството на България.
20 Декември 2011 06:27
Трудно е да се каже колко точно са нашенците в странство, но се предполага, че са около 1.2 млн. души. Български общности има в близо 70 страни в света. Най-голямата е в САЩ - 300 000 души, като 1/6 са в Чикаго. В Испания има около 170 000 души, 150 000 живеят в Гърция, а по 100 000 души - в Италия и Великобритания.

Оооооо я стига....
Между 120 000 и 150 000 човека са емигрирали от България от 10.11.1989 до сега. Имаше преброяване и се установи. На фона на почти 9 милиона - почти нищо.
20 Декември 2011 07:25
Ако Е6 е прав, значи всеки емигрант през 2010г. е пратил на месец около 500 Евро в БГ. Струват ми се много, имайки впредвид че доста от емигрантите (сериозните емигранти) са си изтеглили и семействата, и не пращат практически нищо.
Ако емигрантите и гастарбайтерите са около 1, 200, 000, то те са пращали около 50 Евро средно в месец в БГ. Много по-реална цифра ми се вижда. Ако сериозните емигранти са около 600, 000, значи гурбетчиите пращат по около 100 Евро средно в месец в БГ. Това се потвърждава от примера с Испания: 160, 000 човека, 160 млн евро.
А това, дето емигрантите смятали да правят бизнес в БГ, ме разсмя искренно. Абе, "професоре" Минасян, абе, аланкоолу, кой емигрант, който вече се е уредил в дуга страна, ще се върне в БГ?! Могат да имат някакви планове само гурбетчиите, и то главно да си купи един апартамент в града и една къща на село. Но техните заплатки в странство са толкова малки, че никога не могат да съберат 5 - 10 млн евро за сериозен бизнес.
20 Декември 2011 08:12
Бабо Яге, взе ми думите от устата !
А от агентите на Сорос в "Отворено общество" можем да очакваме само адмирации за това пагубно за нацията явление. Щото като се опразни България, ето ти нова Родина за богоизбрани народи !
20 Декември 2011 09:58
На всички много им е удобно да "маскират" парите от кражби, джебчийство, наркотици, проституция, трафик на хора, източване на банкови карти и какво ли още не, като емигрантски.Продължавайте да си вярвате.
20 Декември 2011 10:28
Парите са повече ото от съседните страни преобладава внасяне на кеш. Един сезонен работник или бригадир също вероятно не трансферира пари през банки.http://www.segabg.com/smilies/wink.gif
20 Декември 2011 10:44
добрутро!

още от годините на икономическия бум разправям, че прехвалените чуждестранни инвеститори дето надойдоха по времето на царя и тройната, както са дошли така и ще си идат като им секне далаверата, и само оплюваните от завистниците гурбетчии ще продължат да вкарват постоянен поток от свежи пари в абсурдистан.
20 Декември 2011 10:48
това е добър момент да си припомним скорошната "гениална" идея на бате ви бойко висшистите да са задължени да кибичат в абсурдистан поне няколко години след завъшрването си, за да не ги била образовала държавата даром, пък те после да къртели големите кинти в чужбина за себе си.

и какъв би бил ефекта от въвеждането на една такава "националноотговорна" политика? ето какъв: силно увеличена безработица в абсурдистан, намалени приходи от гурбет, и младежи, които за 5 години киснене по кирташки службици и по бюрата за труда ще си изградят изкривени трудови навици и ще загубят образователната си квалификация.
20 Декември 2011 10:53
а, да - и да не забравим и на следващите избори да им отнемем правото на глас! истинския българин си кюта тука, па ако ще да живее от кредити, на чужд гръб, или от помощи, защото емигрирането и гурбета са висши форми на майцепродавство.
20 Декември 2011 10:56
Павлик, по-друго си е да мият чинии и кенефи в чужбина. Така ще си изградят страхотни професионални и трудови навици !
А внасяните пари от емигранти е огромна заблуда, но много е дълго, за да ви обяснявам !
20 Декември 2011 10:57
Напоследък все повече емигранти инвестират у нас под различна форма.


като надуват балона на недвижимите имоти.
20 Декември 2011 11:10
По данни на централната банка за първите десет месеца на годината в България са влезли близо 680 млн. евро емигрантски пари, като страната ни е на второ място в Европа по приток на такива капитали. За цялата 2010 г. преводите от емигрантски пари се оценяват на 760 млн. евро.


Между другото, "приходите от международен туризъм в текущата сметка на платежния баланс по данни на БНБ за периода януари - юли 2011 г. възлизат на 1 544.6 млн. евро, " което е май доста повече ?
20 Декември 2011 11:36
Приходите не са от Международен туризъм , а от емигрирали чужденци и върнали се нашенци ... "за малко" !
20 Декември 2011 12:14
20 Декември 2011 13:16
Бабо Яго,


Може от магия и илачи да разбираш, ама от икономика, хич идея си нямаш (пълна "гола вода" )‌ ! Ква инфлация те пришпорва, когато вътрешното потребление е свито и постоянно намалява поради кризата, и всичко, което може да го оживи и извади от летаргията, е добре дошло за страната ? Това за инфлацията важи за периоди на подем, но не и на криза. Без потребление, било вътрешно, било външно (износ), икономиката е пълен "аут". Така че, написаното от теб е пълна боза и не е вярно. А при отлива на външни инвестиции, влизащите емигрантски пари за двойно по-ценни. В това число и заради социалната им функция - помагане в оцеляването на слоевете с ниски доходи - родители-пенсионери, студенти, безработни, където основно отиват тези пари. Я пак погледни в стъкленото кълбо, напъни се да разбереш тия елементарни факти, пък после пак драсни некой ред, ама вече с мисъл.
20 Декември 2011 13:36
Емигрантските пари са повече от привлечените капитали

Че те краднатите пари в куфарчета привършиха, нормално е.
Ама да вкараш пари в инвестиции в държава без пазар, е лудост.
А за пазар требе доходи...
20 Декември 2011 14:04
Бел. на модератора: Моля, не помествайте постинги изцяло с големи букви, придържайте се към правило 1.5.

20 Декември 2011 14:15
Повечето емигранти, изказали се под статията, не престават да попържат и оплюват родната си страна, при все че критикуват съотечествениците си най-вече по по линия на хейтърството. Защо бе, драги съотечественици таите такава злоба и злъч към България? Нали все твърдите, че там, където сте сега сте добре усторени, работите доходна работа, имате хубави домове и семейства? С какво ви е виновна държавицата ни, че говорите за нея с толкова много яд в сърцето?...
20 Декември 2011 14:17
Щото като се опразни България, ето ти нова Родина за богоизбрани народи !

Кой умрял иска да знае за кого ще се омъжи вдовицата му. България опразнена. Доброволно. И?
20 Декември 2011 14:33
20 Декември 2011 15:46
Ами Ракита , какъвто останалия матрЯл в родината , такова и мнението емигрантско


Заради пуберското обобщение, което правиш, дори не си заслужава да се коментира постинга ти.
А иначе народът е казал "Гузен негонен бяга".
20 Декември 2011 15:54
Марс,
На вашата планета от майтап не разбират ли? Вярно, че приказката на баба Яга си има предистория в този форум, която не е публикувана при вас, но все пак...
20 Декември 2011 15:57
Повечето емигранти, изказали се под статията, не престават да попържат и оплюват родната си страна, при все че критикуват съотечествениците си най-вече по по линия на хейтърството. Защо бе, драги съотечественици таите такава злоба и злъч към България? Нали все твърдите, че там, където сте сега сте добре усторени, работите доходна работа, имате хубави домове и семейства? С какво ви е виновна държавицата ни, че говорите за нея с толкова много яд в сърцето?...


Комплексарщина, драги Ракита, елементарна комплексарщина. Алеко го е обяснил преди повече от сто гогини.
20 Декември 2011 16:29
20 Декември 2011 16:52
Oт какво да сме комплексирани , бе дедо ? От това , че сме се взели в ръце , че сме предприели ход труден житейски, дето на вас останлите мрънкалници не ви е стискало , нито сте имали способности за него ...?


Ще ти отговоря по начина, по който отговорих преди около 3 месеца на подобно изявление в този форум:

Айде пак порединят, който се опитва да изкара животът в емиграция висша ценност, обществено благо и неимоверен човешки подвиг. Как най-способните и кадърните са се "измъкнали" (защо пък да не допуснем обратното - понеже са били натирени в България и са останали на улицата, са били принудени да заминат) и как в България са останали само откачалки, отрепки, профани и чалгаджии.

Абе хора, вие навсякъде крещите, че "българските българи" били злобни и завистливи хейтъри, а вие с какво сте по-различни от тях, след като продължавате да тровите интернет-пространството с подобни изявления, като горното?! Щом сте толкова добре и щастливи там, където сте, защо слушаме от вас подобни неща? Или сте щастливи за пред "западняците", а пред българите проявявате истинската си същност. И това ако не е раздовение на личността, здраве му кажи.


По-добре не захващай тази тема, защото няма да излезеш на правилен път. Личи си, че ти е болно и досега, че се е наложило следното: "че сме се взели в ръце , че сме предприели ход труден житейски, дето на вас останлите мрънкалници не ви е стискало , нито сте имали способности за него ...? "
20 Декември 2011 18:10
20 Декември 2011 19:22
Oт какво да сме комплексирани , бе дедо ?


От това, че сте по същество келепирджии. Черпаклии, дето казва манрико.

Просто сте отишли там, където за същата работа плащат повече. Което не е никакъв героизъм, нито пък по-добре уреденото общество там е някаква ваша заслуга.
20 Декември 2011 20:44
Kalki
20 Декември 2011 20:46
калки,
прегледай си мнението и ще видиш в колко огромна грешка си.
20 Декември 2011 20:56
Всъщност е много по-трудно да градиш живота си в България ( и по-мъжко) и по-малко комплексарско. Да заминеш "на запад" е инфантилно, да се откажеш от своето си е недорасло поведение. Пропагандното клише "там ме оценяват" е смешно, просто ти плащат по-малко, там си експлоатиран и потиснат и затова емигранти си го изкарват на сънародниците в България. Хората са градили страните си с много труд и лишения и смятат нашите емигранти са готованци, каквито са си. Мисля че една от основните причини България да е така окаяна е емиграцията, на практика изоставянето на родината от най-активната част от населението. Емигрантството беше пропагандирано като нещо естествено и модерно от американските слуги тук още от зората на "демокрацията", доведе до разкъсване на семействата и разпад на обществото, каквато беше истинска им цел.
20 Декември 2011 21:37
за мен емигранството е гласуване.. без фалщификации, купени гласове, изборен туризъм и други просттии. Та колко казвате получиха северна корея, венецуела и куба ???
ше минат ли 1 % ната бариера.. О не .. те са почти на нула.
20 Декември 2011 23:29
за мен емигранството е гласуване.. без фалщификации, купени гласове, изборен туризъм и други просттии.
Имаш предвид мургавите ни предприемчиви бизнесмени, дето Саркози не им дава да се разгърнат!?
Като гледам болнавите емигранти, се сещам за един друг болнав, но само физически, емигрант, де е творил, творил, не препечелвал и то при какъв ужасен матрЯл -руските мужици и руската императрица. Казва се Леонард Ойлер, швейцарец, ала не пращал пари у Швейцарско, но въпреки това днешните швейцарци си го почитат. Е, имал проблем с матряла, но проблемите му със "западната" култура (не съм сигурен дали култура или надменност е по-точната дума, когато се говори за тогавашния немски двор) били по-големи, та се повърнал. Не в Швейцария, отново в Русия. И не заради парите и къщата, а заради възможността да създаде собствена школа.
Не е лъжа, че живеем в цигания, ама колкото емигрантите са се завърнали (от Жорж Ганчев, Стоян Ганев и сите великденчета) , толкова и циганията се е увеличила.
21 Декември 2011 04:42
Сумата и така си е значителна, като се има предвид, че голяма част от българите в чужбина са базирани в Европа, която през 2011 г. отбеляза високи нива на безработица. А и парите, които постъпват от емигрантите, отново са повече от привлечените чужди инвестиции.

Я, че той матр'яла не бил толкоз калпав, бе...Работейки в чужда държава, без панелката на мама и тате зад гърба си, успява да задели и да изпрати повече пари от разни компании, дошли в БГ да лапат наравно с управленческия мат'рял и наричани кой знае защо "инвеститори"...Хич не е лош материала, способен и работлив е, но лошо възпитаван последните 60 години.И който е успял да се отърве от това "възпитание", без друго доказва добрата закваска на българите.Това е то, останалото може да се свие в една пиперлива поговорка: "Кой ми с..а в гащите"....
21 Декември 2011 07:10
България си ми е мила и е хубава като география страна , но пропаднала и скапана като държава.
И нема изгледи да се оправи.
Хубавото сега Е че всеки може да се придвижва и да се пробва по широкият свят. На опитващите в чужбина - успех. На останалите - дваж.

Ае наздрае.
21 Декември 2011 08:59
Само си погледнете собствените мнения , когато коментирате сънародниците си в чужбина ! Само вижте каква злоба бликате към тях , ксенофобия и неприязън...


Явно вече се имаш за чужденец и с това може да се обясни неприязненото ти отношение към България и българите. По-добре си остани там, където си и не се занимавай с нас! Нямаме нужда от такива "българи"!
21 Декември 2011 10:30
Ами честно казано противопоставянето е крайно глупаво - от който става нещо, става и в Бг и зад градница.
Смешното обаче е, че
Една част от хората са доказано конвертируеми,
други напротив - въобще не са,
Но абсурдното е че тези които не са приспособими,
Вместо да осъзнаят своя дефицит и да се подобрят,
много често заемат позата на ментор и ръсят дълбокомислени съвети "какво достойнство е да бъдеш неконкурентноспособен".
Дивотия някаква но .... това си ни влече?
21 Декември 2011 17:51
Лошото е, че се живее трудно и в странство и в родината. А би трябвало да е лесно да се живее в България и тежко в чужбина.
Правото на избор е отговорност и свобода, а да обвиняваме емигриралите и останалите у нас е глупаво, незряло и ненужно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД