Над 2000 деца са изведени от социалните домове през последната година и половина, съобщи социалният министър Тотю Младенов. Програмата за деинституциализация на правителството предвижда до 15 години в България да бъдат закрити всички големи институции, а изоставените малчугани да се отглеждат в среда, близка до семейната.
"С тази ясно заявена политическа воля ние убедихме Европейската комисия и получихме подкрепата за инвестиции в размер на 100 млн. евро за три години, с които изграждаме по-добра алтернатива за тези деца, приемни семейства и центрове от семеен тип", обяви Младенов по време на старта на кампанията на "М-Тел" "Приеми дете, създай бъдеще". В продължение на една година мобилният оператор ще финансира с по 100 лв. допълнително на месец 100 нови приемни семейства, които кандидатстват за такива след 1 януари 2012 г. и бъдат одобрени. Грижата за деца с увреждания ще бъде финансирана в двукратен размер.
"Искам да похваля министъра и зам.-министъра за това, което правят, тъй като вече над 2000 деца практически са извадени от сиропиталищата. Няма какво да се лъжем, възпитанието, животът там никак не е хубав. Истината е, че още с раждането на подобно дете трябва да му се осигури приемно семейство. Това е бъдещето, това е истината, затова близо 200 млн. лв. за три години влагаме в момента в тази програма. Близо една магистрала отива за тези деца, близо 200 млн. лв.", обяви и премиерът Бойко Борисов, който също лично подкрепи инициативата за популяризиране на приемната грижа.
В момента социалното министерство и неправителствените организации водят масирани кампании за популяризиране на приемната грижа у нас, като основно се работи за обучение на приемни родители, готови да отглеждат деца до 3 г. Целта е от догодина да се затвори входът към институциите, като изоставените бебета се настаняват директно в семейства.
През септември стартира проектът "И аз имам семейство" по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси", по който с 15 млн. лв. ще се осъществят подбор, обучение и финансиране на около 500 приемни семейства. Социалното министерство вече е сключило договори с кметовете на 82 общини, които да започнат подбор на кандидатите за приемни родители. Министерството на регионалното развитие пък трябва да сключи договори с 62 общини за изграждане на центрове от семеен тип в размер на 106 млн. лв.
ЗАПЛАЩАНЕ
Доброволните приемни родители у нас получават средства само за издръжка на децата. На 260 лв. е изчислена грижата за дете до 3 години, 227.50 лв. за малчуган от над 3 г. до 14 г. и също 260 лв. за тийнейджъри до 18 г. или до 20, ако ходят на училище. Професионалните приемни родители вземат и заплата - 130% от минималното възнаграждение за страната, или 351 лв. в момента, ако гледат 1 дете, 140% - за две хлапета (378 лв.) и 150% за три и повече, или 405 лв.