:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,930
Активни 459
Страници 8,833
За един ден 1,302,066

Държавата няма да разтовари бизнеса от таксите и през 2012 г.

Облекчение от 50 до 200 млн. лв. ще има едва през 2013 г.
Провалът на държавата да изпълни закона за ограничаване на административното регулиране на стопанската дейност и да преработи всички такси за регулиране и контрол на бизнеса ще струва на фирмите между 50 и 200 млн. лв. ненужен разход. Тарифите ще бъдат преработвани в рамките на годината и ще бъдат съобразени с изискването да не надхвърлят разходите по осигуряване на услугата едва за бюджетната 2013 г.

Това се разбра след вчерашното заседание на Министерския съвет. Кабинетът одобри методика за изчисляване на тарифите, но на вносител, тоест с налагащи се корекции в нея. На базата на методиката министерствата цяла година ще преизчисляват такси и ще предлагат промени в съответните тарифи.

И вчера икономическият министър Трайчо Трайков лансира версията, че всъщност провал няма и нищо не се отлага. Според него законовото изискване таксите да се определят по новата методика от 1 януари 2012 г. всъщност е начална дата за преработването им, а не краен срок. През февруари Трайков твърдеше точно обратното - че до края на 2011-а министерствата трябва да са готови с новите тарифи. Юристи коментират, че тълкуването е абсурдно и на теория би дало право на държавата никога да не промени тарифите. Самият Трайков вчера представи приемането на методиката като добра новина и увери, че до 2013 г. всички тарифи ще са съобразени със закона. "За бюджет 2013 администрациите гарантирано ще загубят тези средства като приходи в бюджетите си", обясни Трайков. Той допълни, че по приблизителни разчети спестеното за бизнеса през 2013 г. ще възлиза на обща стойност между 50 и 200 млн. лв. Очакваният ефект не бил сигурен, защото експертните мнения се разминавали. Трайков не успя да даде конкретен пример за такса, която със сигурност ще намалее.

Одобрената от кабинета със забележки методика също се гласува в нарушение на крайния срок - 20 ноември 2011 г. Не е ясно какво съдържа тя, но по закон документът трябва да гарантира, че всяка такса не надхвърля материалните и административните разходи по предоставяне на услугата, като административните разходи не могат да надхвърлят 20% от размера на таксата. Забраната за разпределяне на бонуси от приходи от такси, включена и в този закон, обаче е в сила и ще засегне администрациите.
5
971
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
21 Декември 2011 20:28
Абе вече е ясно, че всичко хубаво се отлага за 2013 г., когато до лятото ще се леят обещания за мед и масло навсякъде.
И ако българите повторим филма от тази есен, то и продължението ще е както тази есен - минаха изборите, спечелиха ги и веднага международното положение рязко се влоши и като се почна пенсии, субсидии, реформи та чак цяла неделя.
22 Декември 2011 11:33
Все по-ясно става, че хазната е празна, а основната причина е, че държавата не може или не иска да си събира данъците и таксите и да конфискува незаконно придобитото имущество.
22 Декември 2011 13:08
Абе 10% данък малко ли са ви?!???
22 Декември 2011 13:36
„200 млн. за такси остават в джоба ни
Гражданите и фирмите няма да плащат за бонуси на чиновниците“

Това е заглавие от в.„Стандарт“.
Не знам вече на кого да вярвам.За едно и също нещо - коренно противоположни заглавия.
22 Декември 2011 14:20
Абе 10% данък малко ли са ви?!???


Не са и много, но въпросът е държавата да ги събира ефективно. Макар че събираемостта при данъка на физическите лица вероятно клони към 100%, а реалните проблеми са с ниската събираемост на други данъци и още по-неприятната тенденция - източване на ДДС. С други думи, в държавата ще има достатъчно пари, ако събере поне данъците, които сама е определила.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД