:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,655,054
Активни 298
Страници 9,217
За един ден 1,302,066
Дежавю

Как цял квартал стана заложник на частен паркинг

Поредната случка, която показва, че неслучайно дейността на общинската комисия за организация на движението в София е тайна
Улица "Цар Самиул" в отсечката между "Позитано" и "Стамболийски" след строителните камиони.
Как да напълним нов частен паркинг в центъра на София и да принудим околните да го ползват? Не много трудно - с помощта на общината. Няколко забранителни знака за паркиране, безумна организация на движението около паркинга и нарочни сигнали към паяците, които ударно да обслужват точно тези нарушители. Такава накратко е историята на няколкото къси улички в центъра на София около бившия Солни пазар, до централата на БСП на "Позитано". Върху площада порасна поредната безумна откъм застроена площ бизнес сграда в София, а строителният тормоз през годините бе заменен от паркинг рекет. Рекет, който общината свежо обяснява с интереса на гражданите.

В София със сигурност съществуват и по-парадоксални транспортни решения, но не може да се отрече, че в карето около площад "Позитано" общината наистина се е постарала. Най-весела сред четирите къси пресечки е ул. "Волга" - 100-тина метра асфалт, свързващ ул. "Позитано" с улица "Три уши". Откъм "Позитано" късичката "Волга" е еднопосочна, а откъм "Три уши" - двупосочна.



Краят на двупосочието идва изненадващо



със забранителен знак за влизане, курдисан в средата на улицата. Целта на този шмекерлък е един - да осигури вход откъм двете посоки за разположения в бизнес сградата подземен 5-етажен паркинг.

С раздвоена самоличност заради входа на паркинга е и улица "Три уши". Тя извежда в двата си края към две еднопосочни улици - "Волга" и неназована, пред сградата на софийската фондова борса (за удобство ще я кръстим "Неназована"). Макар и да води към еднопосочни улици обаче, самата "Три уши" е двупосочна. Така паркирането на нея е забранено. Неизползваема за паркиране е и "Волга" в двупосочната си част, а "Неназована"-та пред фондовата борса е окупирана от служебен абонамент. С това за живеещите в квартала паркирането става почти невъзможно. Те не могат да се възползват дори от полукриминалното (заради отменените от съда винетки за паркиране по местоживеене) паркиране в синя зона с преснет талон на колата, защото в близките пресечки дори и синя зона няма.

Неволите около паркирането в района са частният проблем. По-интересен в случая е пътят, по който се стига до екстравагантните решения в карето. Той е показателен за начина, по който функционира цялата организация на движението в София.

Лесен отговор на въпроса защо едни улици в София стават еднопосочни, защо на други се забранява паркирането, защо се слагат странни ограничения на скоростта, защо някъде има, а другаде няма светофари, не съществува. Тази дейност е поверена на анонимна комисия в Столична община, която разглежда купища жалби, искания на частни инвеститори и т.н. Какво решава комисията няма как да се разбере, освен по закона за достъп до обществена информация -



комисията няма сайт, решенията не се обявяват



Полученият от Столична община отговор по закона за достъп до информация за карето около площад "Позитано" показва, че усилието си струва, ако имаш енергия да се радваш на едното изобличаване на нечие скудоумие. Документът е учебникарски пример как интересът на цял един квартал може да бъде подчинен на една-единствена сграда, а контрол просто не съществува.

Решението за организацията на движението около площада е взето на 24 юли 2007 г. от сформирана със заповед на кмета постоянна комисия по транспорт, организация и безопасност на движението в Столична община. Тази комисия е различна от транспортната комисия на общинския съвет и включва представители на транспортните фирми, пътните фирми по ремонтите, полицията и др. Според протокол от проведеното на 24 юли заседание комисията решава движението по ул. "Волга" и "Неназована" да е еднопосочно, а паркирането на "Три уши" и "Цар Самуил" да бъде забранено по повод питане на общинския съветник от ДСБ Вили Лилков. Той задава въпрос за движението в карето заради жалби на живеещите в района за транспортния хаос около строежа. Четири месеца по-рано питане заради жалби внася и съветникът от БСП Борис Цветков. Той изрично настоява да получи отговор защо паркирането в района се забранява от 7 до 21 часа, но от общината отричат да има забрана.

Четири години по-късно "Волга" и "Неназована" са наистина еднопосочни, но посоките им са противоположни на описаните в решението на общината. Дълго време заветните забранителни знаци за паркиране липсват, но идва и техният ред. Появата им по свръхестествен път съвпада с друга добра за района новина - приключването на строежа на бизнес центъра и пускането на новия платен подземен паркинг тази година. С това и с нашествието на паяците историята приключва.

Тази приказка нямаше да е пълна без малко предистория за градежа на бизнес центъра. Новият бизнес център на Солни пазар порасна върху



поредния изтъргуван от "Софийски имоти" апетитен терен.



Имотът от 3,4 дка в идеалния център на София бе купен на 29 февруари 2000 г. за 1.1 млн. долара от създадената точно в същия ден фирма с израелска собственост "Френдшип чуждестранни имоти". През 2005 г. теренът е продаден на "Перформ риал истейт", управлявана от италианци, за 9,7 млн. лв. Сделката с израелците е една от многото, посочена в схемите за източване на общинското дружество "Софийски имоти".

Големи проблеми има и по време на градежа. Бизнес центърът е построен върху бивш участък от улица "Цар Самуил" и на практика прекъсва улицата. Как улица, публична общинска собственост, е попаднала в капитала на "Софийски имоти", за да бъде продадена, днес никой не знае. Проблеми възникват и с открити на мястото останки от защитната стена на крепостта Сердика, отстранени по време на строителството. Заради движението на тежките камиони пък улица "Цар Самуил" в участъка към бул. "Александър Стамболийски" се превръща в лунен пейзаж и заради дупките е прекръстена от соцактивисти на бул. "Бойко Борисов". На фона на тези усложнения фирма "Перформ риал истейт" се оказа сред редовните дарители на район "Триадица", като само през 2007 г. фирмата е дала за подпомагане на чиновниците на района близо 30 000 лв.

Ще има ли ново раздвижване в карето на Солни пазар предстои да видим. Общината е на път да бие всички рекорди със забатачената наредба за организация на движението, която се оказа противозаконна в редица свои текстове, но нови още няма приети. До идването на реда за живеещите в карето на Солни пазар и други изстрадали гости на София остават шегите по тъмно из наказателните паркинги на София - единствените обществени паркинги, функциониращи в столицата. Остава и горчивата ирония, че Софийската седмица на архитектурата се проведе в бизнес център, построен върху заграбена улица, с цената на куп нарушения. По време на пленера, който от година на година става все по-добър, млади архитекти мислеха за бъдещето на градовете.

СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Улица "Волга" е разделена на две от входа към новия гараж.
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Ул. "Три уши" е двупосочна, макар да е задънена и в двете си посоки. Улицата се превръща на паркинг през деня от служебни автомобили, но паяците са безсилни, пък и фирмите са платили служебен абонамент за законно заеманите паркоместа.
8
7426
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
22 Декември 2011 20:04
Въобще не ме смущават общинските герберастски номерца.

Произнасям от време на време -бе я сссиии....и си карам като приматиер пред джурналиски!
22 Декември 2011 21:24
и нарочни сигнали към паяците, които ударно да обслужват точно тези нарушители.

Много се извинявам, но понеже винаги си имам едно наум, звъннах на мой познат, който работи в "паяците".
Човекът ми каза, че никога не са получавали нареждане да вдигат коли от района, с изключение на служебните абонаменти на Позитано, за които звънят самите ползватели на платените паркоместа.
И да обобщим пак - получава се същото, както и с трите убити детски площадки, на мястото на които са се появили десет нови.
Моля ви, проверявайте си информацията и бъдете точни в детайлите, за да ви вярваме за важните неща...
22 Декември 2011 23:32
- Този път води ли към Храма?
- Не това е бул. "Бойко Борисов".
- Тогава защо ни е този "булевард"?
23 Декември 2011 07:32
"Александър Стамболийски" е прекръстена от соцактивисти на бул. "Бойко Борисов".
23 Декември 2011 09:13
Солни пазар. Улицата е "Позитано".(снимка: натиснете тук)
23 Декември 2011 09:29
Човекът ми каза, че никога не са получавали нареждане да вдигат коли от района, с изключение на ...


Идат празници пак звънни на човека, почерпи го, и в дружески разговор отново го попитай, после пак напиши.
ДМГНВГ на великите гладни архитекти
23 Декември 2011 10:06
Гледам една карта на София от ХІХ век (снимка: натиснете тук) и установявам: С № 44 е отбелязан Солни пазар (мястото, за което иде реч в статията), а с № 54 Старите еврейски гробища. Последното напълно и логично обяснява естествения интерес на еврейската фирма към това "свещено място" и го определя като главна причина за да го купи от Софийски имоти. Пояснявам, за да не би някой форумец да си помисли, че целта на покупко-продажбата е някаква далавера.
23 Декември 2011 12:12
Новият бизнес център на Солни пазар порасна върху



поредния изтъргуван от "Софийски имоти" апетитен терен.


А какво стана с наш Тохо (Тошко Добрев), големия далавераджия в "Софийски имоти"? Докъде стигна процеса срещу него и крадливите му ортаци?
Съдът мълчи като депутат-гербераст по време на обсъждане на промени в пенсионна т.н. "реформа"!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД