Как да напълним нов частен паркинг в центъра на София и да принудим околните да го ползват? Не много трудно - с помощта на общината. Няколко забранителни знака за паркиране, безумна организация на движението около паркинга и нарочни сигнали към паяците, които ударно да обслужват точно тези нарушители. Такава накратко е историята на няколкото къси улички в центъра на София около бившия Солни пазар, до централата на БСП на "Позитано". Върху площада порасна поредната безумна откъм застроена площ бизнес сграда в София, а строителният тормоз през годините бе заменен от паркинг рекет. Рекет, който общината свежо обяснява с интереса на гражданите.
В София със сигурност съществуват и по-парадоксални транспортни решения, но не може да се отрече, че в карето около площад "Позитано" общината наистина се е постарала. Най-весела сред четирите къси пресечки е ул. "Волга" - 100-тина метра асфалт, свързващ ул. "Позитано" с улица "Три уши". Откъм "Позитано" късичката "Волга" е еднопосочна, а откъм "Три уши" - двупосочна.
Краят на двупосочието идва изненадващо
със забранителен знак за влизане, курдисан в средата на улицата. Целта на този шмекерлък е един - да осигури вход откъм двете посоки за разположения в бизнес сградата подземен 5-етажен паркинг.
С раздвоена самоличност заради входа на паркинга е и улица "Три уши". Тя извежда в двата си края към две еднопосочни улици - "Волга" и неназована, пред сградата на софийската фондова борса (за удобство ще я кръстим "Неназована"). Макар и да води към еднопосочни улици обаче, самата "Три уши" е двупосочна. Така паркирането на нея е забранено. Неизползваема за паркиране е и "Волга" в двупосочната си част, а "Неназована"-та пред фондовата борса е окупирана от служебен абонамент. С това за живеещите в квартала паркирането става почти невъзможно. Те не могат да се възползват дори от полукриминалното (заради отменените от съда винетки за паркиране по местоживеене) паркиране в синя зона с преснет талон на колата, защото в близките пресечки дори и синя зона няма.
Неволите около паркирането в района са частният проблем. По-интересен в случая е пътят, по който се стига до екстравагантните решения в карето. Той е показателен за начина, по който функционира цялата организация на движението в София.
Лесен отговор на въпроса защо едни улици в София стават еднопосочни, защо на други се забранява паркирането, защо се слагат странни ограничения на скоростта, защо някъде има, а другаде няма светофари, не съществува. Тази дейност е поверена на анонимна комисия в Столична община, която разглежда купища жалби, искания на частни инвеститори и т.н. Какво решава комисията няма как да се разбере, освен по закона за достъп до обществена информация -
комисията няма сайт, решенията не се обявяват
Полученият от Столична община отговор по закона за достъп до информация за карето около площад "Позитано" показва, че усилието си струва, ако имаш енергия да се радваш на едното изобличаване на нечие скудоумие. Документът е учебникарски пример как интересът на цял един квартал може да бъде подчинен на една-единствена сграда, а контрол просто не съществува.
Решението за организацията на движението около площада е взето на 24 юли 2007 г. от сформирана със заповед на кмета постоянна комисия по транспорт, организация и безопасност на движението в Столична община. Тази комисия е различна от транспортната комисия на общинския съвет и включва представители на транспортните фирми, пътните фирми по ремонтите, полицията и др. Според протокол от проведеното на 24 юли заседание комисията решава движението по ул. "Волга" и "Неназована" да е еднопосочно, а паркирането на "Три уши" и "Цар Самуил" да бъде забранено по повод питане на общинския съветник от ДСБ Вили Лилков. Той задава въпрос за движението в карето заради жалби на живеещите в района за транспортния хаос около строежа. Четири месеца по-рано питане заради жалби внася и съветникът от БСП Борис Цветков. Той изрично настоява да получи отговор защо паркирането в района се забранява от 7 до 21 часа, но от общината отричат да има забрана.
Четири години по-късно "Волга" и "Неназована" са наистина еднопосочни, но посоките им са противоположни на описаните в решението на общината. Дълго време заветните забранителни знаци за паркиране липсват, но идва и техният ред. Появата им по свръхестествен път съвпада с друга добра за района новина - приключването на строежа на бизнес центъра и пускането на новия платен подземен паркинг тази година. С това и с нашествието на паяците историята приключва.
Тази приказка нямаше да е пълна без малко предистория за градежа на бизнес центъра. Новият бизнес център на Солни пазар порасна върху
поредния изтъргуван от "Софийски имоти" апетитен терен.
Имотът от 3,4 дка в идеалния център на София бе купен на 29 февруари 2000 г. за 1.1 млн. долара от създадената точно в същия ден фирма с израелска собственост "Френдшип чуждестранни имоти". През 2005 г. теренът е продаден на "Перформ риал истейт", управлявана от италианци, за 9,7 млн. лв. Сделката с израелците е една от многото, посочена в схемите за източване на общинското дружество "Софийски имоти".
Големи проблеми има и по време на градежа. Бизнес центърът е построен върху бивш участък от улица "Цар Самуил" и на практика прекъсва улицата. Как улица, публична общинска собственост, е попаднала в капитала на "Софийски имоти", за да бъде продадена, днес никой не знае. Проблеми възникват и с открити на мястото останки от защитната стена на крепостта Сердика, отстранени по време на строителството. Заради движението на тежките камиони пък улица "Цар Самуил" в участъка към бул. "Александър Стамболийски" се превръща в лунен пейзаж и заради дупките е прекръстена от соцактивисти на бул. "Бойко Борисов". На фона на тези усложнения фирма "Перформ риал истейт" се оказа сред редовните дарители на район "Триадица", като само през 2007 г. фирмата е дала за подпомагане на чиновниците на района близо 30 000 лв.
Ще има ли ново раздвижване в карето на Солни пазар предстои да видим. Общината е на път да бие всички рекорди със забатачената наредба за организация на движението, която се оказа противозаконна в редица свои текстове, но нови още няма приети. До идването на реда за живеещите в карето на Солни пазар и други изстрадали гости на София остават шегите по тъмно из наказателните паркинги на София - единствените обществени паркинги, функциониращи в столицата. Остава и горчивата ирония, че Софийската седмица на архитектурата се проведе в бизнес център, построен върху заграбена улица, с цената на куп нарушения. По време на пленера, който от година на година става все по-добър, млади архитекти мислеха за бъдещето на градовете.
Въобще не ме смущават общинските герберастски номерца.
Произнасям от време на време -бе я сссиии....и си карам като приматиер пред джурналиски!