:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,313
Активни 344
Страници 8,476
За един ден 1,302,066
Интервю

Приватизацията е единственият начин да влязат живи пари в БДЖ

Кредиторите нямат интерес от обявяването на железниците в несъстоятелност, защото задълженията към тях са обезпечени с амортизирани активи, смята министър Ивайло Московски
Снимка: Велислав Николов
Ивайло Московски
ВИЗИТКА

Ивайло Московски е магистър по финансов мениджмънт и публични финанси. Завършил е Университета за национално и световно стопанство в София и Стопанската академия в Свищов. Работил е в частния сектор като търговски директор на "Сата" ООД и "Балтекс комерс" ЕООД, също като управител на официалното представителство на фирма STOLL - Германия, за България. Бил е председател на Борда на директорите и член на Управителния съвет на "Монтана" АД. През лятото на 2009 г. е назначен като зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. През май тази година оглави Министерството на транспорта, съобщенията и информационните технологии.





- Г-н Московски, ясно е, че железниците са в технически фалит. Защо ръководството на БДЖ не поиска официално обявяване в несъстоятелност?

- Дружеството не може да обслужва заемите си, а не е в състояние на несъстоятелност. Тя може да бъде поискана само ако няма друг изход. Компанията има някакви активи, които могат да бъдат продадени и да донесат приходи. Разработили сме няколко варианта. В най-добрия вариант след продажба на товарните превози и излишните активи, след преструктуриране на движението на влаковете се очертават загуби от 40-50 млн. лв. В по-лошия случай те биха били 120-130 млн. лв., което вече не звучи така, както сегашните почти 800 млн. лв. задължения.

- При такъв голям обем на задълженията обаче някои кредитори може да изгубят търпение и да поискат несъстоятелност на дружеството.

- Това е вярно, само че те нямат интерес, защото задълженията към тях са обезпечени с активи, които са доста амортизирани. В момента, дори и да ги продадат, трудно ще могат да си обезпечат вземанията. Имаме ясна стратегия, която няма да бъде реализирана за една година, но поне ще започне погасяване на задълженията. Кредиторите това ги интересува. В момента мерките, които предприемаме, им вдъхват доверие и те са склонни да почакат, докато дружеството започне да работи. Най-важното, което сме си поставили като задача, е да намалим оперативните загуби, което означава, че могат да получат допълнително финансиране, включително и от държавата.

- Откъде железниците ще намерят пари да платят за мотрисите "Сименс" и няма ли опасност те да останат без най-модерните влакове?

- БДЖ няма такива средства. Затова вчера разговаряхме с вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. Преди Нова година той ще направи кратко посещение в Германия, където ще разговаря по този въпрос. Вярвам, че нищо драматично няма да се случи с мотрисите и във физически смисъл, те няма да бъдат взети. На 18 януари, по време на срещата между премиера Борисов и канцлера Меркел, темата ще бъде поставена. Ние искахме да се отсрочи плащането към KFW. Разчитаме на две опции. Едната е да платим с приходите от приватизацията на товарните превози, което ще отнеме повече от пет-шест месеца. Втората е да се плати с пари от Световната банка, с която се надявам да подпишем заемното споразумение през февруари-март. В заема има предвидени средства за преструктуриране на стари задължения.

- Едва ли само наследството на предишните правителства е причина железниците да не плащат две години заема за мотрисите?

- Заемът за мотрисите не е държавно гарантиран и държавата няма ангажимент да го плаща. Това е задължение на компанията. През 2010 г. загубата на БДЖ бе 50 млн. лв., а сега тя ще бъде свалена почти наполовина - 25-28 млн. лв. Те няма откъде да вземат пари. Дефектът е, когато е подписано споразумението, защото тогава всички са били наясно, че компанията не може сама да си плаща кредита. Като са искали да купуват нови влакове, трябваше да извадят пари от бюджетните излишъци. Тогава трябваше да заявяват, че железниците са приоритет, и да кажат: вземаме нови влакове и държавата ще плати, а те са заявили: БДЖ да си тегли кредит.

- Защо продавате "БДЖ Товарни превози", след като твърдите, че може да печели?

- Дружеството е на загуба и би могло да бъде печеливше в дългосрочен план, ако се управлява по определен начин и се инвестира в него. Приватизацията е единственият начин да влязат живи пари в системата на железниците. Ако подпишем заема със Световната банка, трябва да бъде осигурено съфинансиране в размер на 50% от стойността му от самата компания. Затова държавата има интерес от силен стратегически инвеститор.Този оператор ще трябва да плаща инфраструктурни такси. Нас ни интересуват таксите, защото инфраструктурата е държавна. След продажбата на товарните превози ще насочим вниманието си върху пътническите превози. Няма никаква причина до края на 2012 г. те да не станат бенефициент по ОП "Транспорт", но затова трябва да бъдат намалени загубите им. Пътническите превози ще получат техническа помощ от програмата и за да проведат търга за нови влакове. През 2014 г. те ще имат на разположение 600 млн. лв. за доставката им.

- Откъде идва убедеността ви, че Световната банка ще отпусне заема?

- Те са заявили желание и веднага биха подписали споразумението, ако финансовото министерство е съгласно. Имаме нотификация от ЕК за първия транш от 140 млн. лв. Няма проблеми, с Еврокомисията сме в диалог.

- Как ще коментирате тогава, че ЕК се съмнява в ефективността на представения оздравителен план за БДЖ и започна разследване за държавна помощ?

- Не поставя под съмнение плана като цяло. Очакваме да намерим стратегически инвеститор за товарните превози и да получим приходи от продажбата за над 100 млн. лв. Европейската комисия твърди, че планът е консервативен, и не дава гаранции за оздравяване на железниците, но той може да се преработи. Проблемът е в това, че БДЖ не си плаща таксите за използване на инфраструктурата на Националната компания "Железопътна инфраструктура", и комисията с основание се съмнява, че това е скрита държавна помощ. Ако ние отговорим достатъчно аргументирано и приложим факти, ще затворим казуса.

- Вече се появиха информации, че условията за избора на инвеститор за "БДЖ Товарни превози" предопределят купувача?

- Искаме той да е финансово стабилен и да има ясна дългосрочна стратегия за развитие на дружествата. Затова сме поставили ясни критерии. По никакъв начин не смятам, че по-малките инвеститори са ощетени, защото те могат да участват под формата на някакъв консорциум. Съмненията са, че с условията сме оставили отворена вратата само за китайци, руснаци и турци, което не е така. Лично съм настоял критериите да допускат стабилни финансови и стратегически инвеститори.

- Какъв е инвеститорският интерес към товарните превози?

- Нямам никакви сигнали за интерес от компании. В разговори посланици са заявявали, че местни компании се интересуват. Независимо от кризата през България минават пет транспортни коридора. Географското положение на страната я прави привлекателна.

- Не вървят ли пощите по пътя на железниците и предвижда ли се приватизацията им?

- За разлика от железниците "Български пощи" няма огромни стари задължения и е доста по-ликвидна от БДЖ. Тази година ще завърши със загуба от 8-10 млн. лв. Предишното правителство и парламентът са променили закона и са либерализирали универсалната услуга от 2011 г. Европейската директива е дала срок за това до края на 2014 г. Само Холандия, Дания, Германия, Швеция и Франция са либерализирали тази услуга. Дотогава държавите си преструктурират пощите, опитват се да ги направят по-конкурентни и да ги направят по-бизнес, а не социално ориентирани. Не зная по каква причина е направено отварянето на пазара - частните оператори са много по-гъвкави. Нямат методология за държавна помощ. Когато държавното дружество участва в търгове, предлага разходно ориентирани цени, които са по-високи в сравнение с тези на частните компании. Затова сега променяме наредбата, която определя ценообразуването. Така че "Български пощи" да могат да договорят под официалната цена, определена от КРС, което ще им даде гъвкавост. Ще започнем да намаляваме разходите. Ще има съкращения на пощенски служители, но засега не може да се каже какви, защото все още се извършват анализи. Имаме около 3000 пощенски станции, от които 1800 са губещи. Няма да се откажа да обсъждам идеята за мобилни пощенски станции за определени региони, където това е възможно. Необходим е и аутсорсинг на дейности. Консултантът предлага с миноритарен дял да влезе стратегически инвеститор, който да вкара бизнес модел на управление.

33
3024
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
22 Декември 2011 19:23
Приватизират се отрасли от особена важност за сигурността на държавата, като БДЖ, комуникации и други. Поставя се на карта всичко, само и само някои кръгове да си напълнят банковите сметки. Писна ни от продажници и далавераджии в политиката през вс
ичките тези 22 години.
22 Декември 2011 19:46

По очите се познават, по дебелите очи!

#1
http://store.picbg.net/pubpic/88/9C/c6583af352bf889c.jpg

#2
http://www.segabg.com/pic/10701/583044-l.jpg

22 Декември 2011 20:14
Тоя що не е в затвора?
22 Декември 2011 20:32
nabludatel 22 Декември 2011 19:23
За 23 години в България не остана нищо неразсипано и читаво. Каквото не се ликвидира се продаде за жълти стотинки.
22 Декември 2011 21:28
Дружеството не може да обслужва заемите си, а не е в състояние на несъстоятелност. Тя може да бъде поискана само ако няма друг изход. Компанията има някакви активи, които могат да бъдат продадени и да донесат приходи.


Когато едно търговско дружество, пък и ако ще да е държавно, не е в състояние да извършва разплащания по задълженията си, това си е чиста проба фалит. Какво го усуква на бургия? Отделен е въпросът защо това държавно дружество е оставено да достигне до фалит. Няма ли зад това да изскочат доста частни интереси? Поглеждайки 22 години назад, отговорът е кристално ясен - нашите онбашии пак са в акция и упорито работят за съсипването на БДЖ, за да бъде доведено до просешка тояга и купено от неизвестна офшорка с 22-годишен изпълнителен директор. По номерата им ще ги познаете гадовете.
22 Декември 2011 21:53
Приватизация , свежи пари, инвеститор , силен сигнал, ясен знак от Брюксел, .....едни и същи лакардии 22 години . Остана ли нещо , на което още да не са сложили ръка в името на пазарните рИформи ?
Сетне да не се чудете защо озверелите от глад каскети в даден исторически момент - когато горе не могат , а долу не искат да бъдат доени по старому , ударно национализират .
22 Декември 2011 23:23




skele-
22 Декември 2011 23:25
Баси, по татово време живи пари влизаха от пътниците... сега с пътници не става, требе инвеститори, не става с обикновени пеераси, дизайнери требват.
22 Декември 2011 23:33
Кайли,
22 Декември 2011 23:48
По бай-тошово време от пътниците в БДЖ не влизаха пари, а левове със сърп и чук. Ako могат да се разплащат с такива и железничарите са съгласни с такива да им се плаща заплатата и сега могат да им напечатат. Ама они сакат конвертируемооо... А пътниците в БДЖ сега са по-малко от обслужващия персонал.
23 Декември 2011 00:00
При бай то Тошо имаше индустрия, търговия и БДЖ живееше от нея, имаше собствена ковачница на кадри ПЖИ . Пътниците , като почти навсякъде по света , ползваха железниците като част от социалния асансьор.
Сега - компот от дренки и демократични реформи. Резултата -виден.
23 Декември 2011 00:02
Сърп не сърп бае ви Тодар земаше кредити при "германски" лихви
23 Декември 2011 00:17
Горивата растат и ЖП транспортът става по-ефективен. При скорости от 150км/ч конкурентоспособността на влака става смазваща.
Тези управници се чудят откъде изгрява слънцето
23 Декември 2011 00:50
UNIVERS
По байтошово имаше толкова яка индустрия, че държавата произвеждаше каптагон и го изнасяше по контрабандни канали, а БДЖ и тогава си беше на дотация. Пътниците, го ползваха, по простата причина, че за кола се чакаше най-малко 10 години и не за всеки имаше.
Като имаше такава яка индустрия, защо имаше режим на тока, а?
23 Декември 2011 02:30
Да, релсите държавни, каруците над тях - частни, а талигите за пътници - въшки ги яли. Колкото оживихте Балкан и Кремиковци, толкова живот ще влее приватизацията и в БДЖ.
Некадърност, мързел, тарикатщина и дребни сметки - това ни съсипва. Ниска култура, лична и обществена, забиват ни в тинята на блатото.
Трябва да видите как корейците измъкват от планината 50 квадратни метра нивица да сеят чесън, ряпа и сладки картофи на нея, за да усетите упадъка у българина днес, кукнал се на разкошна земя и Природа и хленчещ, че му е сух и малък комата хляб на трапезата.
Далеч съм от мисълта, че у нас са изчезнали хорицата, от зарево до здрач блъскащи се за залъка и ризата на гърба. Но в същото време другите европейци избутаха колата си на пътя, а нашата обърната в трънака и ние всуе викаме неволята!
23 Декември 2011 03:47
AZAZEL,

MB, ама я кажи що спрЕха да му дават на бай ти Тошо от кредитите с "германски" лихви? Май тогава ние я бЕхме подкарали по сегашния гръцки модел Разликата е само в мащаба... а, и в това че нЕмаше ЕС да налива "солидарно" та се сгромолясахме
23 Декември 2011 04:03
Няма ли кой да му обясни на този министър, за когото хората от бранша твърдят , че е абсолютен невежа по въпросите на ЖП транспорта, че парите се раждат само и единствено в производствената сфера. Когато кой да е член на едно правителство посяга единствено към СВЕЖИТЕ пари от продажбата на блага, които той не е създал, това си е пар- екселанс доказателство за абсолютна некадърност и се наказва единствено като финансово престъпление. Нима не беше ясно на сегашните и на миналите управници, че като се унищожават стотици промишлени заводи, защото били държавни, се унищожава и ЖП транспортът , който ги обслужва. Нима не е ясно и на този ........, че свежи пари от външни инвеститори не могат да поддържат вечно държавния апарат със всичките му паразитни разходи , че това е най- сигурния път към закриване на държавата. И е крайно време да се направи един приблизителен баланс за престъпленията на всички държавни мъже, облекли престъпленията си в стандартни фрази.
23 Декември 2011 07:12
Фотон Гюро , абе тия корейци имат ли крадливи цигани и корумпирани полицаи и политици ?
23 Декември 2011 09:33
Спрели дръжки
Това което е правено тогава като първи стъпни и намерения /указ 56/ де факто е сегашния китайски модел

23 Декември 2011 09:35
Абе толкоз ли сте късогледи?
Тия инвеститори, ако инвестират, откъде чакам после да им се върнат парите, а?
Ако чакат от пътници, значи развитието същото, само че с прекупвач.
Ако обаче инвеститорите си докарат марсианци, тогава вече има смисъл от тех.
Та я обяснявачите по-горе да обяснят живите пари на инвеститорите марсианци ли ще ги покриват после или българи обикновени пътници, молим!
Само това да ми каже Азазел - българи ли се очаква да се возят в приватизираните влакове или марсианци?
23 Декември 2011 09:36
Трябва да видите как корейците измъкват от планината 50 квадратни метра нивица да сеят чесън, ряпа и сладки картофи на нея, за да усетите упадъка у българина днес, кукнал се на разкошна земя и Природа и хленчещ, че му е сух и малък комата хляб на трапезата.

Явно сме на прав път и у нас се изхранват с чесън и картофи. Но не трябваше ли да сравниш и държавните инвестиции в железниците в Корея и България?
23 Декември 2011 10:30
Споко бе черепа е насреща да инвестира. Ма ще инвестира в продажбата на скрап ми се струва. На железниците да пожелаем вечна им памет.
23 Декември 2011 11:18
AZAZEL, с всичките си недостатъци като система , по Живково време се произвеждаше : кари , телфери, соди, стругове, метали, изчислителна техника , цимент, плодове и зеленчуци и т.н. . Тези твоите лакардии си ги дрънкай в кварталния реституски клуб. БДЖ беше натоварен и на печалба от живата индустрия , беше полувоенна организация с ред и дисциплина , подпомагана от транспортни войски и собствени обучени кадри от ПЖИ. Каптагона да не си го призвеждал ти , че си толкова сигурен , че държавата го е произвеждала - или щото така набиваха в канчето на демосратския матриал..... Хората днес не чакат по 5-6 години за коли , но пак ползват БДЖ, защото това е част от социалната система като дотиран транспорт. А какъв е бил хала на хората тогава и какъв е днес - иди и виж къде е днес БГ по индекса на човешко развитие - скала ООН. Като жокер - по татово време е била на 27 -място от 130 държави , през 2006 - вече на 54-то , а за домашно ти оставам да намериш мястото на БГ днес.
23 Декември 2011 12:05
Трябвало да се приватизирааа, ама нямало желаещии, 'щото то сега железниците нищо не струвалииии....

Това съм го слушал и преди.
Ясно е едно.
Подготвят ни с тези нелепи обяснения за предстоящо подаряване, а ние трябва да се чустваме благодарни, че сме получили дори $1...
А само месец след приватизацията магически ще се окаже, че железниците печелят дори много добре...
23 Декември 2011 12:43
Кредиторите нямат интерес от обявяването на железниците в несъстоятелност


А бе, тези наште министри юристи нямат ли? За какво са им огромните юридически отдели към министерствата като не ги ползват? Да вземе някой от тях да уведоми министъра за следната разпоредба на Търговския закон:

Чл. 612. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 42 от 1996 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 84 от 2000 г.) Не се открива производство по несъстоятелност за търговец - публично предприятие, което упражнява държавен монопол или е създадено с особен закон.
.

Туй ще рече, Московски, че и да искат кредиторите НЕ могат да поискат за БДЖ откриване на производство по несъстоятелност. Което, от своя страна, означава, че говорите глупости.
23 Декември 2011 13:22
На тоя само като му видиш физиономията и ти става ясно какъв е!
23 Декември 2011 13:58
20 години само по снимка .... без обжалване
23 Декември 2011 14:19
Дървения кол на този страшен вампир от снимката сякаш е забит неправилно! Не трябва да е вертикално през тялото на отвратителното същество, а по малко друг, по-особен начин!
23 Декември 2011 14:31
жана д`арк:
23 Декември 2011 15:57
- Дружеството е на загуба и би могло да бъде печеливше в дългосрочен план, ако се управлява по определен начин и се инвестира в него.


Ами - управлявайте го по този начин бе, другари ! Толкова ли сте некадърни ?

Инвестирайте. Ако нямате как - вземете заеми. Със сигурност лихвените плащания ще бъдат по-ниски от 'рентабилността", която евентуалният инвеститор ще си начисли.

И въобще - глупости на търкалета. Приватизацията като панацея - докога ще ни правите на идиоти ? Приватизацията означава само едно - повишаване на цените за хората и заплатите на висшите служители. Вижте какво стана със "Софийска вода", с БТК , с енергоразпределенията. И мислете какво ще стане с приватизираните железници и с пътищата, когато се сбъдне мечтата на плевела - да ги даде на концесия
23 Декември 2011 22:12
Дааа, и тия се държат сякаш са в новозавладяна държава.
Тоя ****** като го слушаш как говори за пощи и железници - все едно са някакви си предприятия, които някой е набутал в ръцете на държавата да им плаща загубите - всичко ти става ясно.
Кайли да не се прави на три и половина и да реве по форумците, а да си припомни, че герб това предлагаха в предизборната си програма и тук не излъгаха. Така че, Кайли, насочи справедливия си гняв към управляващите, а не да ми каканижеш тук какво мъжкарче бил боко. Твоето мъжкарче е начело на банда мародери, които са почнали да опоскват де що има останало из нещастната ни държавица. Те не говорят за работа, за управление, за оздравяване, а за продажба. Отворете си очите!
23 Декември 2011 23:08
"Приватизацията е единственият начин да влязат живи пари в БДЖ" ... и БДЖ-то да се спомине скоропостижно по доблка познатата схема на БАЛКАН, например. Пепел ти на езика чичовото!
25 Декември 2011 14:02
Карамфилов, те наистина са в новозавладяна държава. Вече няма горещи войни, просто местните еничари на Господарите изпълняват каквото им кажат и си делят плячката. От 09.09.1944г. насам това е единствения начин да получиш по-висок статус от "населението" (електората). Как така губеща структура като се приватизира и почва да печели?! Какво знаят "приватизаторите" което убягва на останалите че да са толкова успешни мениджъри?
Имам отговор за себе си-в цяла източна Европа комунистическата власт направи от хората овце, сега като Горбачов пусна "западните" вълци клането е с предизвестен край. А еничарите са едни и същи (фамилно дори) при всички власти главорези.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД