В България зимата не е сезон, а бедствие. Последствията от него засягат всички сфери на обществено-политическо-културния ни живот, но за щастие не траят много дълго. Обикновено докато природата не реши да се смили над жалките опити на институциите да се справят с лошото време и им прати по-високи температури или спре снеговалежа. Преди това да се случи обаче, ставаме свидетели на удивителни неща. 4 ТИР-а например стигнаха в събота, за да се блокират за много часове двете магистрали "Струма" и "Хемус". Какво е това Министерство на вътрешните работи с 1 млрд. лв. бюджет и десетки хиляди служители, което не може да спре 4 ТИР- на магистралата? Да не би да са невидими? Не можеше ли просто да поставят двама полицаи пред водещия колоната ТИР и да решат проблема? Как очакваме същата институция да се бори с далеч по-сложни явления като организираната престъпност, след като не може да спре няколко неразумни тираджии на магистрала?! А с терористи например?
Още по-учудващо бе поведението на регионалния министър Лиляна Павлова, която при втори провал тази зима обяснява, че снегът за нея не е никаква изненада. Нито ни изненада това, че един снеговалеж е в състояние да парализира държавата, защото сме свикнали. Единствената разлика е във впечатлението, което създаваше настоящият премиер, че той контролира абсолютно всичко, включително и снега. Контролира - дръжки, както стана ясно. И винаги когато положението стане отчайващо, той се покрива. Само пред "Стандарт" в положение на отчаяна самоотбрана плаши тираджиите с износени гуми с арест. С по-голям успех можеше да заплаши снежната буря с белезници и с Цветанов. Парадоксален пример за това кой и как ни управлява.
Оказа се, че шефът на фирмата, отговорна за почистване на "Хемус", имала нужния роторен снегорин, но нямала шофьор, който да може да го кара. Тук вече навлизаме в сълзливата част на магистралната драма. 34-годишната министър Павлова влезе в ролята на многострадалната Геновева. Ръководството на "Автомагистрали" я лъгало за ситуацията на "Хемус", а тя, нали е малка, не знаела. Нима неопитната министърка няма телевизор, радио или интернет у дома? Многобройните й съветници и пиари също ли нямат? И за какво им плаща тогава? От петък през нощта и събота сутринта новинарските сайтове и радиата съобщаваха за драматичната ситуация на прохода "Витиня" и за затворения тунел "Топли дол".
На фона на снежната баталия съветите, идващи и от полицията, и от регионалното министерство, бяха: не тръгвайте на път, ако не е наложително. Само че мнозина, които решиха да се вслушат, попаднаха в друг абсурд, който също се разгръща с пълна сила при всеки снеговалеж. За втори път тази зима става ясно, че един по-силен сняг е в състояние да спре тока на стотици населени места. За дълго време при това. Във втория ден от снежната буря само в едно от трите електропреносни дружества - ЧЕЗ, без ток останаха 450 хил. домакинства. От клечки ли са направени стълбовете, та биват съборени от тежък, мокър сняг два пъти в една зима? Някои села стояха без ток 6 дни. Курорти останаха без електричество. В Боровец през целия уикенд туристите се мотаеха напред-назад, защото нямаше трифазен ток и съответно лифтовете не работеха. В Чепеларе нямаше нито двуфазен, нито трифазен. Новият президент Плевнелиев висял час и половина в лифта в Банско, защото спрял токът. В Пампорово пък нямаше вода. Съвсем отделна тема е как ЕРП-ата искат да направят инвестиции в мрежата, но срещу това и да вдигнат цената на тока, а ДКЕВР не им позволява.
Така че при първите прогнози за предстоящ снеговалеж започнете да се запасявате с провизии. Не се знае дали снегът няма да блокира достъпа до дома ви и да се наложи да изкарате известно време на суха храна, докато чакате спасителните екипи, координирани от министри, имащи навика да обвиняват другите за собствените си грешки. Подсигурете акумулатор (по-добре от камион), към който може да включите лампа, в случай че снежната буря скъса кабелите или бутне стълбовете. И последен съвет - най-добре е да заспите зимен сън. Така ще си спестите цирковете на властта, която помага зимата да се превърне в още по-голямо бедствие от обикновено. Разбира сe, и този съвет е относителен, защото, заспивайки зимен сън, може да бъдете нахално събудени от Силвестър Сталоун и снимачния му екип в поредния епизод на "Непобедимите". Т.е. спасение няма, поне не на тази територия. Или ще е министър Павлова, или премиерът Борисов, или Сталоун.