:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,975
Активни 499
Страници 25,442
За един ден 1,302,066
Реформа

Армията на САЩ ще прави по-малко за повече пари

САЩ не са способни да водят едновременно две войни и никога не са били
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Обама представи новата военна стратегия на САЩ в залата за брифинги в Пентагона миналата седмица.
Миналата седмица президентът на САЩ Барака Обама и военният министър Леон Панета обявиха новата военна стратегия на САЩ - казано с две думи - Пентагонът на бъдещето ще прави по-малко с повече средства.

"През следващите 10 г. ръстът на бюджета за отбрана ще се забавя, но всъщност той ще нараства, защото имаме глобални отговорности, които изискват нашето лидерство", заяви Обама в залата за брифинги на Пентагона. "Всъщност бюджетът за отбрана ще бъде по-голям, отколкото в края на администрацията на Буш".

Обама си тръгна с думите "Разбираме, че за пръв път президент говори оттук. Доста приятна зала" и на Панета се падна да обясни, че Пентагонът изостава в своята отколешна, макар и илюзорна цел да води две големи войни едновременно.

Нарастващите цени на оръжията и на бойната сила плюс $487 млрд. съкращения в разходите през следващото десетилетие означават, че американската армия трябва да намали боеспособността си. "Дори и когато американските сили са в готовност за широкомащабна операция в един регион, те ще са в състояние да неутрализират амбициите (или да наложат непосилна цена) на опортюнистичен агресор в друг регион", е записано в стратегическия документ от 8 страници.

Първата реакция на стратегията, която ще стане реалност едва след като администрацията на Обама огласи предложението си за бюджета за отбраната за 2013 г. идния месец, бе смесена. Опитните наблюдатели и анализатори го определиха като "чувствителен" и "умерен". Вероятно ще има съкращения и в разходите за личния състав, и в икономичните усилия за подмяна на инструментариума за защита на американската сигурност. Някои експерти я сравниха със стратегията на Доналд Ръмсфелд отпреди 11 септември, която бе фокусирана върху по-гъвкавите и мобилни военни сили - стратегия, която катастрофира в планините на Афганистан и пясъците на Ирак, където бяха изпратени многочислени сили.

Панета каза, че армията на САЩ все пак ще е в състояние да води и да спечели 2 войни - и даде пример със стореното и ставащото съответно в Ирак и Афганистан, но че те не трябва да бъдат започвани едновременно. "Ние сме в състояние да се противопоставим на повече от един враг", подчерта той. Но също така изтъкна, че концепцията за двете войни е, "честно казано, по-скоро някаква котва в опита ни да прогнозираме бъдещето".

Това беше нещо като признание от шефа на отбраната, че стратегията за водене на две войни е доста близо до



тежковъоръжена фантазия



Способността да се водят и спечелят две регионални военни операции едновременно отдавна е фикция в интерес на Пентагона и на неговите военни контрагенти. Тя служи като база за оценка какво трябва да се купи: ако имаме нужда от Х, за да водим и печелим една война, звучи логично,че ни трябва двойно повече - тоест 2 пъти по Х, за да спечелим две войни.

Единственият проблем е, че конструкцията за двете войни е достатъчно пробита, за да продължи да има смисъл.

През Втората световна война, когато САЩ имаха 12 млн. военни, САЩ и съюзниците им не можеха да победят японците в Тихия океан, докато не победиха германците в Европа. 60 г. по-късно: САЩ и съюзниците им не могат да надвият в Афганистан, след като президентът Буш е решил да нахлуе в Ирак. "Става дума просто за ресурси, за капацитет", каза адмирал Майк Мълън, шеф на Обединения комитет на началник-щабовете пред Конгреса в края на 2007 г. "В Афганистан правим каквото можем. В Ирак правим каквото трябва". Ето това е кратката и точна дефиниция на държавата, която не е в състояние да води и да спечели едновременно две войни. Така бе и през Втората световна война, така е и в наши дни.

Разбира се, войниците отбелязват, че т.нар. стратегия за двете войни



изобщо не е стратегия,



а просто оценка на способност. И понеже в създаването на тази способност са впрегнати хиляди претенции, това, което се получава като резултат накрая във вид на численост на армията и брой бойна техника, зависи от това, чии капризи наистина са били впрегнати.

Мантрата за двете войни бе формулирана през 1993 г. от тогавашния министър на отбраната Лес Аспин, който доведе един от героите на войната от Персийския залив от 1991 г. в залата за брифинги в Пентагона като доказателство, че страната може да води едновременно две войни с по малко от всичко. "Цялата армия започва да се събира, за да се справи с първия регионален въоръжен конфликт", каза тогава ген. Колин Пауъл, шеф на комитета на началник-щабовете. "И когато в един момент - почти едновременно, възникне вторият конфликт, ние продължаваме да се събираме и струпваме. Единственото, което губим, е резервният си капацитет, за да се справим с каквато и да е нова ситуация, ако такава възникне междувременно".

Забележете израза на Пауъл за т.нар. почти едновременност. Това не е израз, който генералите или който и да било говорещ английски човек използва обичайно. Това означава не по същото време. По онова време консенсусът бе, че това означава нещо в порядъка на до 3 месеца. Фактът, че САЩ не могат без ограничения да започнат война в Ирак 16 месеца след като са нахлули в Афганистан, показва колко не-почти-едновременен е съществуващият капацитет на САЩ да водят едновременно две войни.

Стратегията за двете войни е



еластична



- 100-процентовата способност за победа в две едновременно водени войни е твърде скъпа и е твърде невероятно изобщо да се състои, за да си струва да се тревожим за нея. Истината е, че конструкцията за двете войни е упражнение на Пентагона, чиято цел е да бъдат заблудени данъкоплатците.

През 1995 г. Военновъздушните сили предупредиха, че планът на Пентагона да подсигури за служба само 180 от общо 200-те бомбардировача, от които се нуждае, е твърде рискован. "Не бива да забравяме, че тази стратегия не е изпробвана и може да изложи на риск нашите бойни сили, стратегическо придвижване и логистични способности", заяви пред Конгреса ген. Джон Лоу, командир на бойното командване на Военновъздушните сили (ВВС) на САЩ. "Ако не сме в състояние да разменяме бомбардировачите в сценарий за два конфликта, няма да имаме достатъчно бомбардировачи, за да можем да осигурим по 100 от тях за всеки въоръжен конфликт".

Три години по-късно ВВС признаха, че нямат ресурс за два конфликта. "В някои случаи ние сме сили за два конфликта, в други - не", каза пред Конгреса командващият ВВС ген. Майк Райън. "От гледна точка на придвижване ВВС на САЩ не са готови за две едновременни операции", каза той, имайки предвид постоянно страдащите от липса на средства сметки за закупуване на досадните, но жизненонеобходими "С-130" и други транспортни самолети.

След което Райън извади коза си, като каза: "Според мен можем да спечели две войни. Рискът е в броя на жертвите, които можем да понесем, и в дълбочината, на която силите ни биха били способни да проникнат, преди да реагираме по начин, който да ни осигури победа. Тоест рискът се измерва в животи. Според мен този риск е много, много голям и се измерва в множество животи".

Шефът на Генщаба на армията ген. Денис Раймър се съгласява. "Бихме искали да не даваме никакви жертви", казва той. Но отбелязва, че и сухопътната армия няма капацитет да води едновременно две войни, дори и при пълна мобилизация на резервистите. "Дори и при пълния състав трябва да се местят сили от единия театър на бойните действия на другия, когато се нуждаете от един и същи вид сили", обяснява той.

Авиация, разузнаване, комуникации, медицински роти си остават ахилесова пета на американската армия и й пречат да може да води 2 войни.

Бившият министър на отбраната и бивш шеф на ЦРУ Джеймс Шлезинджър, служил в администрацията и на републиканци, и на демократи, обяви за измислица способността за водене на две войни още преди десетилетие. "Ние не сме способни да водим две войни днес", каза той през януари 2001 г. "Не ни достигат разузнаване, комуникации... Ние наистина не сме способни да водим две войни".

На брифинга си миналата седмица Панета предупреди, че не е добре да се живее в миналото, когато става дума за това да се приеме способността за участие в два конфликта. Според него американската армия трябва да бъде свободна да оформи бъдещето си, "без да се обвързваме с парадигма, която, честно казано, е от времето на Студената война".
38
2944
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
09 Януари 2012 21:19
Миналата седмица президентът на САЩ Барака Обама

Можеше направо "Чичо Томовата колиба".
09 Януари 2012 21:24
Водни,
09 Януари 2012 21:26
Армията на САЩ ще прави по-малко за повече пари


Да не са ползвали министър Аню за консултант?
09 Януари 2012 21:53
Ааа, не може така, Чорбаджията вече каза - "Е'на 'фирка - един долар!"
09 Януари 2012 21:59
Според него американската армия трябва да бъде свободна да оформи бъдещето си, "без да се обвързваме с парадигма, която, честно казано, е от времето на Студената война".


на прост език - оставяме Европейската отбрана на европейците....
09 Януари 2012 23:02
Кой ли пък заплашва европейците днес
Даже и арабите вече се "демократизираха" и не ни заплашват
Пък и руснациге са европейци и приятели, имат си нефт и гази ни го продават
Американците, да си гледат Китай, това ще да е само една войничка на която са способни , както казват
09 Януари 2012 23:15




Няма да оставят Европейската отбрана на европейците с тези нацвъкани по цяла Европа бази , пък и още искат да правят.
09 Януари 2012 23:25
Европейците, както винаги не могат да разделят слама на 2 магарета, а война могат да водят само помежду си...
09 Януари 2012 23:28
С две думи президентът им казал"Пари няма, деиствувайте!" Ще трябва да се къпят само веднъж на ден. Уджас! А на Китай да посегнат по някакъв начин, хе, хе ... На мен ми е интересно кога ще си разкарат базите от Германия и Япония. Тогава вече светът ще е по-друг.
09 Януари 2012 23:44
През Втората световна война, когато САЩ имаха 12 млн. военни, САЩ и съюзниците им не можеха да победят японците в Тихия океан, докато не победиха германците в Европа.


Тoва било аргумент, че не могат да водят 2 войни едновременно. Ако първо беше капитулирала Япония, естествено щеше да важи същото. Явно за авторът "2 войни едновременно" означава да почнат и завършат в синхрон.
10 Януари 2012 00:59
Това е разумно. Ясно стана, че в съвременния свят всеки трябва да си гледа интереса. Интересът на УСА сега е в Тихоокеанския регион. Там е и най-големият противник - Китай. Там трябва да се концентрират силите.
Европа да се бръкне в джоба и да осигури своята сигурност, стига е чакала на УС Арми. Особено пък сега, когато Русия не е вече никаква военна сила и няма да тръгне да завладява Европа. Заплаха за Европа, в дадения момент и средносрочно бъдеще, няма. Или ако има, тя е вътрешна, а там УС Арми не може да помогне.
И именно затова трябва да бъде смазан Иран (да не разбишква Близкия Изток) - или да се разберат с Иран.
10 Януари 2012 01:40
"Китай счел необоснованным усиление военной мощи США в Азии"
Натисни тук

По словам Вэйминя, Вашингтон неверно истолковал намерение Пекина модернизировать свои вооруженные силы. Подобная модернизация, как подчеркнул представитель китайского МИДа, направлена на поддержание мира в регионе и не представляет угрозы для других стран.
10 Януари 2012 03:40
Сирия-Иран-Китай- откога говорим за реда на номерата?
Номерът на китайката няма да мине. Правили модернизация, разработвайки ракети против самолетоносачи!
Трябва да сме много наивни за да повярваме, че някой ще даде първенство на Китай с този комунистически режим. Там тепърва ще се строи демокрация и силата на режимът трябва да бъде неутрализирана.
Сирия и Иран са вече в напреднал процес.
10 Януари 2012 06:29
Е, нали изкараха 2 скъпи войни по 10 години. Бушчетата се канеха да ги свършат за 3 месеца.
10 Януари 2012 06:30
Той Китай отдавна е завладял западното крайбрежие на С.Америка.
Сега УСА имат за президент афро-американец, утре може и да е китаец или по вероятно мексиканец.
Няма лошо де.
10 Януари 2012 06:55
САЩ не са способни да водят едновременно две войни и никога не са били

Четохме до тука.
1942-1945
10 Януари 2012 08:59
"Gozambo: ... Трябва да сме много наивни за да повярваме, че някой ще даде първенство на Китай с този комунистически режим. ..."

Някак си не ми изглежда Китай като да чака някой да му даде първенството. Това е някаква извратена логика. Да седнат едни хора и да чакат тия дето са на първо място доброволно да се откажат от първенството си в тяхна полза. Китайците не чакат наготово някой да им свърши работата и в един момент да им каже "Айде сега вие сте първи, предай нататък ...".
10 Януари 2012 09:15
А, как да не са способни? Бас хващам че Те могат. Важен е изборът на противници... Ето, Афганистан се оказа корав орех в комбинация с Ирак. Все пак афганистанците са добре въоръжени (предимно с автомати АК 47). Друго щеше да е ако бяха въоръжени с мускети, прашки и лъкове...
Та в тая връзка прелагам списък с "вероятни противници" с които могат да се водят по две войни, та дори по три войни едновременно:
Тринидат и Тобаго (нека името не ви заблуждава, това са си две войни, с Тринидат и с Тобаго), островите Тонга, Малта, Хаити (ма само докато не са се оправили от земетресението), Андора, Лихтенщайн, Ватикана, о. Ман, Буркини Фасо (така ли беше?!?), Великденски острови... сигурен съм че има и други подходящи.
10 Януари 2012 09:15
Натисни тук
В Ормузском проливе нарастает противостояние между Ираном и США
10 Януари 2012 09:18
"Бихме искали да не даваме никакви жертви"

Е това им е проблема... а ако можеше и да не убиват никой - ехеее кви хубави войни щяха да стават!
Абе болна работа ви казвам!
10 Януари 2012 09:27
През следващите 10 г. ръстът на бюджета за отбрана ще се забавя, но всъщност той ще нараства, защото имаме глобални отговорности, които изискват нашето лидерство", заяви Обама в залата за брифинги на Пентагона. "Всъщност бюджетът за отбрана ще бъде по-голям, отколкото в края на администрацията на Буш".
Докато САЩ се натискат да имат глобални отговорности, този свят няма да се оправи, защото техните отговорности стигат до техните интереси. Глобални отговорности трябва да има само ООН, защото тази организация беше създадена затова. Ама САЩ всячески се стремяха да обезличат ролята и, което и направиха.
10 Януари 2012 09:31
Това е разумно. Ясно стана, че в съвременния свят всеки трябва да си гледа интереса. Интересът на УСА сега е в Тихоокеанския регион. Там е и най-големият противник - Китай. Там трябва да се концентрират силите.
Европа да се бръкне в джоба и да осигури своята сигурност, стига е чакала на УС Арми. Особено пък сега, когато Русия не е вече никаква военна сила и няма да тръгне да завладява Европа.
След като разгроми научно Айнщайн, нашто бабаяга решила да дава акъл на САЩ и на Европа. Абе момше, къде си ръгнало босо през просото. Какво раздаваш нещо дека ти го нямаш.
10 Януари 2012 09:33
Интересно ми е обаче, защо нищо не се пише за "учението", което руски самолетоносач прави в гръцки териториални води и за готовността му да отплава /ако не е отплавал вече/ към Сирия? Дали пък не е свързано с отказа на американците от воденето на две войни?
10 Януари 2012 10:25
На Гозамбо-то и Баба Яга много им личи, че последната книга по история, която са чели е учебника по "История на БКП", за студенти от ВМЕИ "Ленин".
10 Януари 2012 10:25
а колко ли войни може да води Китай, само с пехотинци?
10 Януари 2012 10:33
От Витнамската война насам, бойните действия са преди всичко бизнес за САЩ и след това всичко останало. Известно е, че откакто отстраниха Кенеди, Виетнамската война се отприщи и правителството стана клиент на "Белл Хеликоптерс" с 5000 хеликоптера. От друга страна, от 70 години насам (а може би и от 150 години насам) е ясно, че войните за САЩ не са същински войни, а създаване на конфликти в определени точки по света, с цел отдалечаване на конфликтите от собствената й територия.
10 Януари 2012 11:59
Една война, две войни, три войни....едновременно или последователно, без значение!!! Важното е, че не може реднекът и година без война още отпреди да е създал държавата си. Ако случайно няма по света конфликт, в който той по правило автоматично се забърква, значи немедлено сам си го създава.....Причините са ясни - ВПК и банките!!!
10 Януари 2012 12:48
Особено пък сега, когато Русия не е вече никаква военна сила...



Това изказване изкърти всички мивки!!!
10 Януари 2012 13:05
дали са способни или не САЩ да водят война...това е въпрос!
Способността се нарича още потенция...възможност нещо да буде извършено, а дали ще бъде...this is another question.
Дето се вика, критерий за истината е практиката.
А тя казва, че Америка не е спечелила нито една война до сега...дори войната за собственната си независимост.
Но виж...подготовката за война е много доходоносен бизнес...е тука нема кой да ги бие.
10 Януари 2012 13:05
дали са способни или не САЩ да водят война...това е въпрос!
Способността се нарича още потенция...възможност нещо да буде извършено, а дали ще бъде...this is another question.
Дето се вика, критерий за истината е практиката.
А тя казва, че Америка не е спечелила нито една война до сега...дори войната за собственната си независимост.
Но виж...подготовката за война е много доходоносен бизнес...е тука нема кой да ги бие.
10 Януари 2012 14:06
[
Ватикана,

Доси, нагазил си в дълбокия сняг! Там гвардията не беше ли швейцарска?!
Гозамбич, пак си сънувал мокри сънища! Изкара ли чаршафа от з.....ка?!Но поне днешната паничка със супа си я заработи. Да ти е сладко! [/quote]
10 Януари 2012 14:23
Две войни едновременно??
Тия профсъюз нямат ли?
10 Януари 2012 14:51
Ватикана, Доси, нагазил си в дълбокия сняг! Там гвардията не беше ли швейцарска?!

Посипвам си главата с пепел! Махаме Ватикана! Там опасността от жертви е сериозна... може и някоя сметка да изгори, което си е ужас отвсякъде...
10 Януари 2012 16:14
Ситуацията наистина изисква по-сериозно отношение. От този конфликт може да се измъти и по-голяма беля. Нищо чудно да се стигне и до използване на ядрено оръжие.
10 Януари 2012 16:28
От този конфликт може да се измъти и по-голяма беля. Нищо чудно да се стигне и до използване на ядрено оръжие.


Допускам, че може да се стигне до ограничени ядрени удари от страна на САЩ и/или Израел, ако започнат конфликт срещу Иран и след неколкомесечни удари с конвенционални средства, се види, че губят инициативата. За Иран не съм сигурен, че притежава функциониращи ядрени бойни глави и носители, които могат да ги доставят до Израел или Европа. А и не съм сигурен, че Иран би използвал ядрено оръжие срещу тези страни, тъй като това би означавало унищожението на Иран, при това с използването на по-големи ядрени заряди срещу по-обширни територии, вкл. срещу цивилно население. Със същия успех Иран би могъл да използва "мръсни бомби", бактериологично оръжие или терористични атаки, чиито психологически ефект по моему би бил дори по-голям от употребата на ядрено оръжие. Нека не забравяме, че в идеологията на исляма не влиза пълното унищожение на неверниците, защото все някой трябва да остане да работи и да плаща данъци на господарите. Това е и една от причините за оцеляването на българския народ и за спиране на помохамеданчванията в началото на ХVІІІ в., след като Османската империя спря да се разширява териториално и да експлоатира нови земи и народи.
10 Януари 2012 16:43
Ракита значи викаш , ако едно камикадзе се взриви да речем в някой Израелски град ще предизвика повече ужас , отколкото ако тресне една атомна бомба там, пък макар и малка.

Какво точно пиеш?
10 Януари 2012 16:55
Ракита значи викаш , ако едно камикадзе се взриви да речем в някой Израелски град ще предизвика повече ужас , отколкото ако тресне една атомна бомба там, пък макар и малка.


Точно така, защото бомбата на камикадзето ще се чуе от повече хора, а медийният шум ще умножи ефекта. Докато, ако тресне атомна бомба няма да има кой да я чуе наоколо, защото всички в определен радиус ще загинат. Така с далеч по-малко средства и жертви, се постига необходимия ефект. А медийте просто нямат опит с отразяването на ядрени удари от поне 67 години насам. Чат ли си. Е, вярно, че ако Иран използва ядрено оръжие, ще бъде унищожен, както писах по-горе, но все ми се ще да вярвам, че и на аятоласите им е останал някакъв акъл в главата.
10 Януари 2012 22:24
Абе, защо всички изведнъж възприехте тезата , че САЩ се изтеглят в Тихоокеанския басеин защото ще водят евентуална война с Китай? Ами най малко още една велика сила има в този басеин. И кой може да предвиди при една евентуална война с вероятност за използване на ядрено оръжие , как ще реагират страните в региона? Мисля, че като си осигуриха ПРО в Европа, макар и поставяйки европейците "на топа на устата" и защитиха източното си крайбрежие те сега ще отдадат дан и на западното такова.А понеже Атл. крайбрежие не го защищават от китайците, то мисля че и западното ще защищават от същия противник. Другото са фоерверки и димни завеси.Пушилки .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД