:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,646
Активни 365
Страници 25,113
За един ден 1,302,066

Криза на месии, криза на електорат

Задава се поредното отдръпване на българите от политиката. Новият голям популизъм ще се развихри след 4-5 години
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Българинът все още мисли предимно за оцеляването си. Няма идеи, които да го извадят от изолацията.
Прясно избуялата интрига ще има ли предсрочни избори е твърде интересна. По две причини. Първата е, че няма и един факт, минал или настоящ, който да ни отведе към подобна логика. А щом няма логика, всички уж сериозни "политологични" пророкувания са шаманизъм. Втората причина е, че тези хипотези изключват един бъдещ вероятно факт, който касае изборите, редовни или предсрочни - отдръпването на българите от политиката. С други думи, ако Бойко Борисов желае да препотвърди своята управленска легитимност, то медиум като него (по Харалан Александров) би трябвало най-добре да знае, че



никаква легитимност няма да препотвърди



Малцина ще излязат пред урните. Онзи ден Борисов окачестви като глупост спекулациите и бе прав.

Задава се изключително голямо дистанциране на българите от политиката и това вероятно ще е голямото събитие в следващите няколко години. Върху него би трябвало и партиите да построят своите стратегии. Под "отдръпване" имам предвид не гражданското участие на различни малки, но активни групи като еколози, майки, селски стопани и т.н. А бягство на електората от урните. Не казвам, че това е добре или зле. Опитът сочи, че приливът на ентусиазъм към изборните секции често води до плачевни резултати. Казвам, че все повече българи ще заживеят с чувство на безнадеждност и отчаяние, което ще доведе до бойкот пред урните.

Аргументите са няколко. Най-напред е кризата. Тя се очертава още по-тежка, което ще принуди и без това атомизираният българин да



заключи света в хоризонтите на оцеляването си



Няма идеи, които да го извадят от изолацията. Идеите могат да бъдат хубави, лоши (човечеството познава доста избуяли сред криза), сега просто ги няма. А и няма откъде да се появят. Идеите в България винаги са били привнесени, от чужбина не духа идеен вятър.

Кризата е благодатна нива за всякакви популисти. Харизматици, които да раздадат надежда. Само че тук стигаме до една особеност на българската политика. Тя редува периода на качване и развенчаване на месии, а сега е време за второто. Българското месианство е в криза. Недоволните от Борисов "прасета" се плодят, Волен Сидеров падна жертва на семейните войни. Пък и изтече срокът на годност на партийния му продукт. Вижте Меглена Кунева - това е новият български лидер. Нито е нов, нито е лидер, но "алтернатива" ще бъде градена около нея. Накратко: българите са активни пред урните, когато имат месия насреща, политическата им емоция силно се увеличава тогава; месия в близко време не се задава,



препрани след накисване



муцуни (Кунева, новият лидер на ПЕС Станишев, Първанов) ще пробват да раздават надежда. Тяхната "вяра" ще бъде вяра на малцина. Както преди, така и напред, хората ще търсят нови лица. Такива сега не се задават.

Може би се чудите дали кризата в месианството е обективна, или просто работилницата за нови "партии и идеи" е в творческа криза. Вероятно и двете. Има обаче една цикличност в българската политика от 10 години насам. Редуват се периоди на месианство и успехи на "обикновени политици". Съответно периоди с висок и нисък политически градус. През 2001 г. дойде царят, емоцията удари тавана, бюлетините на НДСВ се търсеха като евтина китайска стока. 4.6 млн. българи се явиха пред урните. През 2005 г. бе време на "нормалност", гласувалите бяха 3.6 милиона. В 2009 г. настана Борисовата ера, бюлетините стигнаха 4.3 милиона. Пак идва време на отдръпване. Вероятно дори ще бъде по-голямо от това през 2005 г. Първо, защото сега се живее в криза. И второ, защото през 2005 г. БСП, която събра най-много гласове, успешно се пропагандира като "нова, променена, млада" (с все още младия Станишев тогава). Пък и ползва инерцията от президентския успех на Първанов. Сега нито се опита да отиграе промяна, нито може да ползва инерцията от някакъв изборен успех.

Всичко това няма да реши големи проблеми като



отказа от мислене



за сметка на натрапваните от телевизията готови решения, нито ще върне човека към себе си и природата, което би благоприятствало всякакво обществено добруване. Просто временно ще направи доста българи по-малко политически активни. Вероятно за около 4-5 години. Тогава ще настъпи следващият месиански цикъл, а и кризата, да се надяваме, ще е свършила. Да се надяваме, че няма да е чак толкова тежка, тъй като от пепелищата на тежките кризи никнат чудовища.

Пък който казва, че Борисов ще разсипе държавата и народът целокупно ще се впрегне да го накаже на избори, не знае каква глупост разправя. Тази работа не опира до разсипията, а до алтернативата.
31
4166
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
09 Януари 2012 20:45
Аполитичността не е сериозен проблем. Решен е отдавна - откакто е измислено преброяването на гласовете.
09 Януари 2012 21:13
Казвам, че все повече българи ще заживеят с чувство на безнадеждност и отчаяние, което ще доведе до бойкот пред урните.

Малко силнички думи. По-скоро поради липса на нови изявени лица и политики. И не става въпрос за бойкот, а за невиждане на смисъл.
09 Януари 2012 21:24
смисъла го има, ама те не го виждат
09 Януари 2012 21:36
Ех , Братко Хорацио и ти , Диян Божидаров . От пясък и камъни , ракия не става , но всякак да се надяваме на местната флора , не бива . Тук трева не никне ...
09 Януари 2012 21:41
От пясък и камъни , ракия не става , но всякак да се надяваме на местната флора , не бива .

Че то освен на дренки, кой се надява на друго?
09 Януари 2012 22:08
Дряновици, Manrico, дряновици. Уморих се да ти повтарям

Впрочем, авторът навярно греши. Българинът ползва изборите и не по предназначение - да наказва, като възмездие. Но накрая наказва предимно себе си.
09 Януари 2012 22:51
Гледам и не вярвам на очите си.
Отдавна не бях чел обективен политически анализ в този вестник.
Хаирлия да е.
09 Януари 2012 22:58
И от тикви става , Маринко , и от тикви ! Кактто казва Великият комбинатор , син на турски поданик , Остап Бендер :"Ракия става от всичко - дори от табуретки - "Табуретовка".Само захар да има." Ама за вашите зелени грйберски тикви много захар ще трябва ...
09 Януари 2012 23:52
За криза при критиците нищо не пише ама то си личи.
10 Януари 2012 00:40
Тези които се нуждаят от месия за гласуване по принцип Трябва да ги изключим от обществения живот
10 Януари 2012 01:05
Практически в момента фризьорките са изключили уманитарите от обществения живот.
10 Януари 2012 01:35
Не позна, авторе!

След миналогодишния изборен фарс хората са уплашени от все по-явната и безцеремонна милиционерщина и герберастки произвол и на следващите избори - когато и да са те - отърваването от тумора ГЕРБ ще бъде основна цел на хора с всякакви политически убеждения и пристрастия.

Аз също мисля да гласувам, па ако ще с отвращение, за който предложи алтернатива на триумвирата Гоце-Боце-Сава. След самоубийството на старата десница май шанс да обърка сметките на тия тримцата има само Кунева.
10 Януари 2012 01:39
Апатията вече не върши работа, защото човек може да е оставил властта да си прави каквото си иска, но тя не оставя хората да си гледат живота.

Милиционерското нашествие в личното пространство на гражданите се засилва, а също и посегателствата към приходите му. Корупцията расте успоредно с бюрокрацията. Малкия и среден бизнес загива задушен от регулация и поощряване на монополите, безработицата расте.

Това е състояние на САМООТБРАНА. Апатията е равнозначна на примирение със смъртта.
10 Януари 2012 04:11
Опитът сочи, че приливът на ентусиазъм към изборните секции често води до плачевни резултати.

...а отливът на избирателите - до трагични резултати.
10 Януари 2012 05:13
Уф!Чакаме олигархията да си направи новия проект!Да измисли коя ще е новата й марионетка и да надуе балона, че той/тя ще ни оправи!Знаем как!Наивниците и зомбитата тъкмо ще са отрезняли за сегашните реалности и тогава ще се хванат пак за новите лъжи.
10 Януари 2012 05:41
Първо трябва да сме наясно в каква държава искаме да живеем.После пътищата по които да постигнем желанията си.Най-накрая хората, които са способни да ги осъществят.И най-важното граждански контрол в/у управлението, за да се избегне отклонението от поставените цели.
10 Януари 2012 07:39
Не ми е работа да се бъркам, защото съм далеко и нямам възможност да гласувам, но мисля, че Павлик Морозов е прав
10 Януари 2012 08:18
Авторът вижда(бетер шаманите, дето ги нахрани в началото на текста си) цикличност на електоралните ни сезони:
месия>нормалност>месия>нормалностапатия, или ако заместим недокатегориите с имена:
царят>Станишко>Рапонът>неназована антропоморфна персонификация на апатията

Малко къс му иде изследваният от автора период, сигурно щото данните за гласувалите преди да доде царя не му уйдисват на модела.


10 Януари 2012 09:13
Опитът сочи, че приливът на ентусиазъм към изборните секции често води до плачевни резултати.

Изискан начин да се каже колко опасно нещо е "протестният вот на младите".

Но като цяло статията е двояко послание -- от презрително-подигравателния начин, по който описва политиците, оставам с впечатление, че на автора повече му се иска да има много ниска изборна активност. Ако е чисто умозрително - бива, ама дали пък не е именно подготовка на терена за неназован "нов месия" ?
10 Януари 2012 09:42
Да де, ама резервната скамейка на месиите силно оредя, та не знам как ще изглежда следващия месия. Досега месиите имаха номенклатурен или свързан с тях произход, за да крепят статуквото на прехода, след като бъдат назначени, така че сега не е лошо да се помисли за нещо алтернативно - за някой по-млад и необвързан с комунистическите и ДС-структурите технократ. За 20 години все са създадени такива, така че ще се намерят. Знам, че сега номенклаутрата и ченгетата ще скочат и ще започнат да дават примери със злополучната Калинка, но всички знаем, че тяхното време си отива и че това е лебедовата им песен.
10 Януари 2012 09:48
Идеите могат да бъдат хубави, лоши (човечеството познава доста избуяли сред криза), сега просто ги няма.

Все пак, по-добре да ги няма, отколкото лоши.
Дай да не откриваме топлата вода.
10 Януари 2012 09:54
България отдавна се е превърнала в Гомор и Содом. Читави и непокварени хора не останаха.
Интересно, че на български не намерих подробно разказана библейската история.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Содом_и_Гомор
и подробно на руски и английски
http://ru.wikipedia.org/wiki/Содом_и_Гоморра
http://en.wikipedia.org/wiki/Sodom_and_Gomorrah
10 Януари 2012 10:01
Технологията на създаване на месии у нас показва засилена склонност към имитация на приказни герои.
Мадридският лисугер стана месия благодарение на митологията от приказките, където царският син възмъжава, връща се на бял кон отвъд гори тилилейски и идва да оправи нещата за 800 дни.
БоБо стана месия по друг архетип- юначният момък -богатир от народа, който сразява злата ламя, крадяща златните ябълки на народа.
Кукловодите СЕГА трябва да се разровят и да намерят нов приказен образ, по който да изфабрикуват навия месия...примери от митологията, фолклора и религиите-бол.
Остава да видим какво шоо ще ни спретнат... и дали българинът ще захапе кукичката и тоя път.
В противен случай ще трябва да се задоволим с някой реален до баналност Пинокио, чийто нос ще трябва да се мери катадневно.
10 Януари 2012 10:11
България отдавна се е превърнала в Гомор и Содом. Читави и непокварени хора не останаха.


Може би трябва да направиш уточнение - в политиката.
10 Януари 2012 11:07
Айде-е-е, пак няма алтернатива.А аз си мислех, че некомпетентността има алтернатива.Ама щом казвате, да си натискаме дирниците.Ще вземат да дойдат някакви дето да докарат инвестиции.Да вдигнат заплати, пенсии и добавки.И какво правим после, като дойде Бойко II.Той трябва да ги плаща.Я си трайте.Не ви трябва никаква алтернатива.
10 Януари 2012 11:25
Да внимавамеее! Да избистрим консистенцията в куфалниците. Един месец преди избори никакво пиене. И колкото може по-малко комунисти в парламента. Поне в провинцията, провалянето на кандидатите им (на комунистите) не би трябвало да е проблем.
10 Януари 2012 11:33
Rakita
“Досега месиите имаха номенклатурен или свързан с тях произход, за да крепят статуквото на прехода, след като бъдат назначени, така че сега не е лошо да се помисли за нещо алтернативно - за някой по-млад и необвързан с комунистическите и ДС-структурите технократ. За 20 години все са създадени такива, …”

Точно. За да стане това има само два начина: или структурите за които говори Rakita да бъдат законно дератизирани /което е малко вероятно/, или пък да делегираме това задължение на Евро-парламента /което не е много по-вероятно, защото делегиращите са същите тези „структури”/. Така че ситуацията за сега е патова. Гореспоменатите бацили ще останат докато „опаратизения” все още мърда.
10 Януари 2012 11:55
Гореспоменатите бацили ще останат докато „опаратизения” все още мърда.


Да ес надяваме, че народът ни ще ги надживее, както е надживял и други душмани в миналото си. Под друга статия преди време направих прогноза, че влиянието на номенклатурата, перестройчиците и ченгетата в политическата и икономическата власт на България ще продължи още около 5 до 10 години, т.е. докато по-голямата част то тях си отиде от този свят, пенсионира се или изпадне в старческа деменция. Иначе си прав, че добвоволно няма да сдадат властта, защото кокалът им се услади за 20 години.
10 Януари 2012 12:13
Тази работа не опира до разсипията, а до алтернативата.

Ц, до глада.
Алтернативата е избор с разума.Доказано липсва.Разума.С гъзъ избора го видяхме.С джоба - явно скоро няма да стане /колкото и на мен да ми се иска да е така/.Остава ни със стомаха.
Като няма с какво друго...
10 Януари 2012 14:46
Статията ме изправя пред дилема Принципно вярвам в политическото участие, в това, че колкото повече хора следят политиката, осъзнават интересите си, гласуват и впоследствие контролират избраниците си, толкова по-добре. Ноооо... България може и да е изключение от това правило. У нас наистина нерядко масовото гласуване води до бедствия. Човек се изкушава да си каже, че е хубаво по-малко българи да гласуват, тогава поне ще гласуват само онези, които са сигурни във вота си, а импровизаторите ще идат за гъби...
13 Януари 2012 16:49
Криза на мислене, може би Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД