Конституционният съд е решил да образува дело по искането на 52-ама народни представители от БСП и ДПС, които атакуваха в края на м.г. решението на управляващите да увеличат пенсионната възраст от началото на 2012 г. Образуването на делото обаче означава единствено, че атакуваната материя е от компетенцията на конституционните съдии. Тепърва предстои да се определи дали делото да се гледа по същество.
От решението за образуване на дело става ясно, че опозицията атакува в съда вдигането на пенсионната възраст с по 4 месеца на година само за най-масовата трета категория труд. Според поправките тя започна да расте от т.г., докато достигне 63 г. за жените (от 60 г.) и 65 за мъжете (от 63 г.). За хората с недостигащ стаж пък възрастта ще се вдигне от 65 до 67 г. Тук аргументът е, че по конституция България е социална държава и е недопустимо икономическите и финансовите тежести да се стоварват най-вече върху най-уязвимата и бедна част от обществото.
Опозицията атакува и начина, по който бяха приети промените, след като управляващите решиха да ги вкарат през закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, при това между първо и второ четене чрез депутата Менда Стоянова. Така се избегна тежко обсъждане със социалните партньори на радикалните мерки и те минаха само на едно четене в парламента. Според родното законодателство обаче законите в България се приемат на две четения. А между първо и второ четене не могат да се правят предложения, които противоречат на обхвата на закона. От опозицията смятат, че промени, действащи за години напред, са извън обсега на закона за бюджета на ДОО, който действа само през 2012 г.
Дело е образувано и по искането на 60 депутати заради прехвърлянето на 100 млн. лв. от бюджета на здравната каса към този на министерството. С този трансфер се създават предпоставки за противозаконно финансиране с пари от здравни вноски на скъпоструващи дейности, които държавата трябва да заплаща със собствени средства, според опозицията. Освен това по настояване на здравния министър Стефан Константинов в окончателния вариант на закона отпадна изискването той да се отчита на касата за какво точно са изхарчени парите. Подобен трансфер, който беше дори много по-голям - 340 млн. лв., имаше и през 2011 г. В края на годината стана ясно, че с тях са плащани дейности като ин витро процедури и дори е осигурен бюджетът за лечение на деца в чужбина.
|
|