Новата парламентарна сесия, която се открива в сряда, ще е ключова за провеждане на реформите, които управляващите отлагат вече 2.5 г. Според намеренията на мнозинството през 2012 г. трябва да бъдат извършени резки преобразувания в образованието, здравеопазването и съдебната система. В края на м.г. вицепремиерът Симеон Дянков очерта и конкретните стъпки - отделяне на финансовите от административните функции на ректорите във вузовете, закриване на общински болници и окрупняване на по-големите лечебни заведения. Планът "Дянков" предвижда също промени в конституцията за въвеждането на пакта за стабилност, както и намаляване на ДДС. До края на януари правосъдният министър Диана Ковачева трябва да внесе и новия закон за конфискация на незаконно имущество.
Пактът за финансова стабилност вече половин година е замразен поради липса на мнозинство от 160 гласа, необходими за промяна в основния закон. Междувременно текат задкулисни договорки между политическите партии. Проектът, който заковава преките данъци в сегашния им размер, а дефицита - на 2%, засега събира 141 гласа на ГЕРБ и независимите депутати. Одобряват го и седесарите (9), но депутатите на ДСБ (5) са против. Ключова роля за приемането му ще играе ДПС с неговите 35 гласа, но засега хората на Ахмед Доган имат сериозни възражения към проекта.
С половин година закъснява и приемането на закона за гражданската конфискация, препоръчван от Брюксел като мярка срещу корупцията и организираната престъпност, след като първият проект бе бламиран от ГЕРБ. Законът предвижда отнемането на имоти да става и без влязла в сила присъда. Новият проект трябва да е готов до края на този месец и ще бъде приет приоритетно, за да изпревари февруарския мониторингов доклад на ЕК за правосъдието и вътрешния ред.
Реформата в образованието пък задължително минава през спешното приемане на двата ключови закона - за училищното и за висшето образование, които също се бавят драматично. Просветното министерство от месеци уверява, че този за училищното образование е почти готов, но и досега не е постъпил в НС. Проектът за висшето пък трябваше да е факт още миналия септември, но последно срокът за представянето му бе удължен до февруари 2012 г. И двата трябва да бъдат приети до средата на 2012 г. по препоръка на ЕК.
Под зоркия поглед на Брюксел са и промените в закона за обществените поръчки, които би трябвало да ограничат корупцията, като се свалят праговете за задължителното им провеждане. Според внесените от ГЕРБ текстове обаче излиза, че вместо да паднат, някои прагове ще се повишат.
От миналия ноември в парламента отлежават и промените в закона за държавния служител, свързани с шумно прокламираната от ГЕРБ административна реформа. С тях се слага таван за броя на администрацията, урежда се атестирането и редът при изплащането на допълнителни възнаграждения.
Гордостта на бившата депутатка от "Атака" Калина Крумова - законопроектът за сурогатното майчинство, който предизвика гнева на Светия синод, също чака окончателното си приемане. Две забрани - за пушене на обществени места и за продажба на енергийни напитки на деца, също трябва да бъдат гласувани с промяна на закона за здравето.
Големи разправии се задават и около гласуването на законодателните промени, с които се закрива агенция "Държавен резерв". Може би поради тази причина депутатите не бързат с обсъждането им в ресорната икономическа комисия.
Две лобистки законотворения също очакват завръщането на депутатите - поправките в закона за горите и чисто новият закон за хазарта. И двата са рожба на правителството. Първият бе внесен навръх Нова година и взриви еколозите, защото разрешава строителството на ски писти и лифтове в природни паркове, без да се иска смяна на предназначението на територията. Изцяло новият закон за хазарта, освен че узаконява залаганията в интернет и игрите чрез мобилни телефони и тв канали, въвежда и нови правила за този бизнес.
-------- ОТЛЕЖАЛИ
Дълбоко в парламента заседнаха промените в закона за радиото и телевизията, с които се увеличава рекламното време в праймтайма на БНТ, както и използването на продуктово позициониране в предаванията на телевизията. Измененията ще докарат 10-16 млн. лв. от реклама на медията, която е във финансов колапс.
В чекмеджето чака и законопроектът за българския език на Огнян Стоичков от "Атака", който ще е разменна монета при преговорите на партията с ГЕРБ за подкрепа на пакта "Дянков". От средата на септември м.г. чакат да им дойде реда в икономическата комисия и поправките в закона за публично-частното партньорство.
|
|