Поддържането на ниски цени на тока за населението се върна като бумеранг върху самите потребители. Първият по-голям сняг доведе до сериозни аварии в електрическата мрежа и остави много селища без ток. И държавата има значителен "принос" за това.
Електропроводите, подстанциите и трафопостовете у нас са в окаяно състояние. Част от съоръженията са на повече от 30 години и отдавна не би трябвало да се използват. Бетоновите стълбове трябваше да бъдат заменени с дървени, които много по-лесно могат да бъдат подменени при падане. За подмяна в Западна България са над 6000 стълба. В Западна България силният вятър и обилният сняг събориха над 60 стълба. Подобна е ситуацията и в другите райони. За обновяването на инфраструктурата са необходими милиарди левове. Държавният енергиен регулатор обаче всяка година отказва да одобри предвидените в бизнес плановете на дружествата инвестиции с единствената цел да задържа ниска цената на тока.
Друг проблем са тесните горски просеки за електропроводите в планинските райони. Това е една от причините паднали от силния вятър дървета да събарят електрически стълбове и да късат жици. Тези случаи щяха да бъдат значително по-малко, ако държавата беше направила необходимото, включително с промяна в законодателството, да се разширят просеките и да се освободи достатъчно пространство около електропроводите. Законът за горите да бъде променен и да се увеличи разстоянието от дърветата до електропроводите, предлага изпълнителният директор на "ЧЕЗ-Разпределение" Стефан Апостолов пред "Сега". Той посочи, че горските стопанства трябва да разрешат изсичането на повече дървета при изграждането и поддържането на съоръжения, което ще позволи намаляване на риска от аварии.
"Гражданска защита", която е част от структурата на МВР и е значително по-добре оборудвана за преминаване през преспите, не направи нищо, за да помогне на аварийните екипи да стигнат до бедстващите градове и села, сподели участник в отстраняването на авариите. Областните управления на пътната агенция не разчистиха пътищата до по-малките населени места, което също попречи на екипите.
НА СТУДЕНО
Трети ден над 25 000 домакинства от страната са без електричество, показва справката към вчера сутринта. Само на територията на София-област 19 села бяха на тъмно. Населени места без ток имаше и на териториите на Монтана, Враца, Кюстендил, Благоевград и Ловеч. Сходна бе ситуацията и в регионите, обслужвани от другите две ЕРП-та - Е.ОН и EVN. От първото съобщиха, че без електричество са 58 села на територията на общините Севлиево и Елена. Аварийните групи на EVN пък работеха в Пазарджик, Пловдив и Смолян, където без ток осъмнаха 36 села. През деня екипите на дружествата успяха да възстановят захранването на някои места и бройката на селищата без ток спадна. В късния следобед от EO.Н съобщиха, че ако няма нови аварии до края на деня, ток ще имат всички абонати на тяхната територия. От дружеството обаче все пак се застраховаха, че ако не успеят да се справят с работата, ще осигурят агрегати. Още в неделя вечерта пък от EVN съобщиха, че са възстановили захранването в Чепеларе. Това обаче не попречи общината да остане в бедствено положение заради частични аварии в електропреносната мрежа. Бедствено положение бе обявено и в община Тетевен, където вчера трети ден без ток бяха около 12 000 души, което е повече от половината население. Без хляб и откъснати от света са селата Малка Желязна, Голям Извор, Дивчовото, Бабинци, Рибарица, Васильово, Черни Вит и Брязово. В бедствено положение бяха и в община Роман, където трети ден няма ток и вода.