:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,772,552
Активни 689
Страници 29,019
За един ден 1,302,066

Евтиният ток ни излезе скъпо в снега

СНИМКА: БГНЕС
Трето денонощие 60% от населението на община Тетевен е без ток. Кметът Милен Милев обяви бедствено положение. На места снежната покривка достига близо 1 метър. Няма телефон, интернет и други видове комуникация.
Поддържането на ниски цени на тока за населението се върна като бумеранг върху самите потребители. Първият по-голям сняг доведе до сериозни аварии в електрическата мрежа и остави много селища без ток. И държавата има значителен "принос" за това.

Електропроводите, подстанциите и трафопостовете у нас са в окаяно състояние. Част от съоръженията са на повече от 30 години и отдавна не би трябвало да се използват. Бетоновите стълбове трябваше да бъдат заменени с дървени, които много по-лесно могат да бъдат подменени при падане. За подмяна в Западна България са над 6000 стълба. В Западна България силният вятър и обилният сняг събориха над 60 стълба. Подобна е ситуацията и в другите райони. За обновяването на инфраструктурата са необходими милиарди левове. Държавният енергиен регулатор обаче всяка година отказва да одобри предвидените в бизнес плановете на дружествата инвестиции с единствената цел да задържа ниска цената на тока.

Друг проблем са тесните горски просеки за електропроводите в планинските райони. Това е една от причините паднали от силния вятър дървета да събарят електрически стълбове и да късат жици. Тези случаи щяха да бъдат значително по-малко, ако държавата беше направила необходимото, включително с промяна в законодателството, да се разширят просеките и да се освободи достатъчно пространство около електропроводите. Законът за горите да бъде променен и да се увеличи разстоянието от дърветата до електропроводите, предлага изпълнителният директор на "ЧЕЗ-Разпределение" Стефан Апостолов пред "Сега". Той посочи, че горските стопанства трябва да разрешат изсичането на повече дървета при изграждането и поддържането на съоръжения, което ще позволи намаляване на риска от аварии.

"Гражданска защита", която е част от структурата на МВР и е значително по-добре оборудвана за преминаване през преспите, не направи нищо, за да помогне на аварийните екипи да стигнат до бедстващите градове и села, сподели участник в отстраняването на авариите. Областните управления на пътната агенция не разчистиха пътищата до по-малките населени места, което също попречи на екипите.

НА СТУДЕНО

Трети ден над 25 000 домакинства от страната са без електричество, показва справката към вчера сутринта. Само на територията на София-област 19 села бяха на тъмно. Населени места без ток имаше и на териториите на Монтана, Враца, Кюстендил, Благоевград и Ловеч. Сходна бе ситуацията и в регионите, обслужвани от другите две ЕРП-та - Е.ОН и EVN. От първото съобщиха, че без електричество са 58 села на територията на общините Севлиево и Елена. Аварийните групи на EVN пък работеха в Пазарджик, Пловдив и Смолян, където без ток осъмнаха 36 села. През деня екипите на дружествата успяха да възстановят захранването на някои места и бройката на селищата без ток спадна. В късния следобед от EO.Н съобщиха, че ако няма нови аварии до края на деня, ток ще имат всички абонати на тяхната територия. От дружеството обаче все пак се застраховаха, че ако не успеят да се справят с работата, ще осигурят агрегати. Още в неделя вечерта пък от EVN съобщиха, че са възстановили захранването в Чепеларе. Това обаче не попречи общината да остане в бедствено положение заради частични аварии в електропреносната мрежа. Бедствено положение бе обявено и в община Тетевен, където вчера трети ден без ток бяха около 12 000 души, което е повече от половината население. Без хляб и откъснати от света са селата Малка Желязна, Голям Извор, Дивчовото, Бабинци, Рибарица, Васильово, Черни Вит и Брязово. В бедствено положение бяха и в община Роман, където трети ден няма ток и вода.
44
2726
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
09 Януари 2012 20:01
Евтиният ток ни излезе скъпо в снега
що з а глупост?
защо частните дружества си изнасят печалбата и не инвестират в ремонти?
защо е тоя текст? кой има интерес ?
или пак от нашия джоб да плащаме бентлита и ролсройси..
09 Януари 2012 20:05
Тези дейности не се ли осъществяват от ЕРП-тата? И не са ли задължени да го правят?
Аз плащам такса пренос на ел. енергия всеки месец. Тази такса не се ли вкарва точно за това да се подобрят условията за пренасяне на ел. енергията?
Или само се източват едни финансови ресурси към Чехия?
Боко май обеща да направи отново ЕРП-тата държавни. Какво стана?
09 Януари 2012 20:40
Всъщност токът в България изобщо не е евтин както се твърди. Той е с пъти по-скъп от заложения преди години в енергийната стратегия ток. Тогава беше заложено повишение до 3, 5 цента /американски/ за киловат час, и ни се виждаше прекалено много, защото тогава увеличението беше с пъти. И не беше мното отдавна - преди10-15 години.
И тогава енергетиката реализираше огромни печалби. Ама беше държавна.
А сега?
09 Януари 2012 20:58
Някой репортер, без да се замисли, просто е ретранслирал наглите изказвания (лъжи) на някой е-ре-пе-ец или де-ке-ве-ре-ц ли?!
09 Януари 2012 21:06
само дето няма надпис "платено съобщение". пфу.
-
защо държавата не си върши работата? защо не контролира състоянието на мрежите? защо се стига дотам праз лятото черноморието да е без ток, а през зимата - планинските курорти? иначе според умните правителствени глави туризмът е най-важното нещо в държавата, нали само там имаме диференцирано ддс (това хляб, книги, стоки от първа необходимост да падат в киреча, туризмът обаче е друга бира)
09 Януари 2012 21:23
Евтиният ток ни излезе скъпо в снега
Е, по- некомпетентно, по- нагло, по- арогантно заглавие в българската преса не съм срещал. И за да не съм субективен или обвинен в пристрастие бързам да се аргументирам. Миксовата композиция на тока в България не е по- евтина в абсолютна стойност от тока в другите европейски страни. Тя е обаче значително по- скъпа по отношение на минималната работна заплата и на мизерните пенсии- което за сведение на авторката се изразява в това , колко киловата може да си купи един работещ със своята часова заплата. Фактурите за ток на българските домакинства са толкова високи, че поглъщат значителна част от месечния им доход, което ги принуждава да мръзнат като кучета. Това е почти правило за безработните, пенсионерите и циганите. Снежни бури у нас е имало винаги, и тази не е никак от най-значимите. Да се предлага замяната на циментови стълбове с дървени, щото били по- лесни за смяна си е само от компетенцията на специалистите, а това, че чуждите компании нямат за цел да инвестират в мрежата си е повече от логично, по простата причина, че могат да продадат активите си на когото искат и както намерят за добре, без да уведомяват НЕЩАСТНИТЕ потребители, доведени буквално до крепостна зависимост.
На фона на тази крещяща трагедия, когато ел. уредите на хиляди потребители гърмят неотговорно, когато се начисляват всевъзможни добавки с цел да обезпечат на чуждите компании жестоки печалби, в нашата преса се намират платени журналисти, които имат наглостта да твърдят, че токът бил евтин. Е Бога ми, имайте малко морал, защото моралът не е вчеращна категория и е едно от нещата които ни различават от дивите зверове.
09 Януари 2012 22:06
Ето сега виждате ли защо Мао бе пратил журналята да покопат някоя и друга годинка.


А, да попитам само за протокола: В София концесионерът на Софийска вода като увеличи и увеличава цената на водат да е оправил мрежата или течовет?
09 Януари 2012 22:11
Чай, то да е само в София...
09 Януари 2012 22:29
Съгласна съм с горните коментари.
09 Януари 2012 22:41
Долу изедническите цени на тока!!!
09 Януари 2012 22:54
За първи път във форума:

Присъединявам се към изказаните мнения.
09 Януари 2012 22:56
Не четох текста. Прочетох само заглавието - тъпизъм . Нататък-мерси.
09 Януари 2012 22:57
Ега ти платената статия.
След 30 г. трябвало да се сменят съоръженията! ?!
Че каво му е на трансформатора, ако е обслужван нормално, как се изхабява?
А просеките - защо не се поддръжат, ами пак за - виж ми окото - санитарна сеч се молим?

09 Януари 2012 23:35
Що за поръчкова статия?
Къде го видяхто този "ефтин" ток?
Цените на ток, парно, вода растат непрекъснато с обяснението , че трябва да се инвестира в съответните мрежи, а загубите стават все по-големи и по-големи!
Излиза, че инвестират в увеличаване на загубите! Странни инвестиции!
Впрочем, инвестициите не са ли грижа на "собствениците", тези които получават печалба? Защо аз да им давам пари, а да получавам некачествена услуга с обяснението, че е скъпа защото е некачествена?
09 Януари 2012 23:51
Странна статия!
Заглавието трябваше да бъде нещо от сорта на:
Изнасянето на печалбите от тока извън България ни излезе скъпо в снега
За почти всички е съвсем ясно, че даже и да беше двойно или тройно по-висока цената на тока, нищо по-различно нямаше да се случи. Само повече средства щяха да изтичат от България.
10 Януари 2012 00:54
Поддържането на ниски цени на тока за населението се върна като бумеранг върху самите потребители.


А поддържането на високи цени като какво ще се върне? И ще се върнат ли изнесените парички обратно в България? С тия продажници никоя чужда компания не работи както у тях си, а всички вкупом са я подкарали през просото. И явно пораздават малко тук и там, за да не ги закачат...
10 Януари 2012 02:59
Евтиният ток ни излезе скъпо заради модерните напоследък соларни паркове, в които инвестираха знаем кои хора и с какви капитали, и чиято енергия ще трябва да изкупуваме с пъти по-скъпо от нормалното.
А що се отнася до замяна на бетонните стълбове с дървени ... някои хора май искат да ни върнат в 19 век.
С‌ изключение на няколкото повредени, бетонните стълбове ни служат безупречно от повече от около 50 години и не изискват никаква поддръжка.
Дървените стълбове изискват сериозна поддръжка, горими са и траят няколко години.
10 Януари 2012 05:50
Подобни опуси може блестящо да се котират на някой форум на ЕС, ЕК, СБ или МВФ или на някое сборище на фундаментални пазарници - макроикономисти, любители на постни пици, посредствени и ограничени зубрачи в студентските си години и поради туй - адепти на сриващи се и сриващи световната икономика радикално десни либерастки простотии. И то само при условие че се скрие най-важната част от истината - че иде реч за фактическо монополно положение на електроразпределителните дружества и за драстична дисхармония между монополни печалби и ангажимент към поддържане и инвестиране на част от печалбите в собствеността, между монополни цени и доходи на населението. Екзерсисът е крайно неуместен за нас обаче, които живеем вътре в туй нешо. Това - за сведение на авторката.
10 Януари 2012 05:50
Ти ся кво? Командировка за бетонни стълбове отвъд Голямата вода ли си просиш?....
10 Януари 2012 05:57
***
10 Януари 2012 06:02
Всъщност и аз се бях запътил да нахокам журналистката, но се спрях като прочетох това:

Държавният енергиен регулатор обаче всяка година отказва да одобри предвидените в бизнес плановете на дружествата инвестиции с единствената цел да задържа ниска цената на тока.


Едно е ясно - нищо не е ясно. И като няма яснота си го отнасят и регулаторът, и монополистът, и журналистката.... Нищо, така се учи човек да пише...
10 Януари 2012 06:22
Платена статия!
Да се национализират!
10 Януари 2012 07:19
При кратка справка с "гугъл" се оказа , че Светлана Ненова е "журналист занимаващ се дълги години с енергетиката" Е как може тогава да пише такива глупости ?
Това за дървените стълбове е уникално ! Дървените стълбове падат доста по - лесно, а и гният и имат по-къс живот.Когато пътувам с влака по "Транссиб" се виждат стотици и даже хиляди километри бетонни стълбове , а до тях старите дървени.Ама то в Сибир сняг и вятър няма. А към старите подстанции колко нови потребителя са включени или това не го броим ? И защо не се отчита колко потребители се отказаха от парното и минаха на електричество ?
А и за другото колегите във форума са прави.
10 Януари 2012 09:06
"Бетоновите стълбове трябваше да бъдат заменени с дървени, които много по-лесно могат да бъдат подменени при падане."
Е до тука четох и не продължих.
10 Януари 2012 09:24
Държавният енергиен регулатор обаче всяка година отказва да одобри предвидените в бизнес плановете на дружествата инвестиции с единствената цел да задържа ниска цената на тока.
Е, нещата са малко по-други. Цената на тока зависи от много фактори и когато предвидиш едно голямо прехвърляне на средства извън България, съчетано с някакви средства за инвестиции, които правят цената на тока безумно висока, на енергийния регулатор не му остава друго освен да не одобри инвестициите. Няма как регулатора да пипне средствата, които изтичат от България. Ще ми припомни ли някой кой даде тока в ръцете на частен чужд монополист?
10 Януари 2012 09:40
Каквато и да е смяна на БЕТОННИ глави с дървени нема да оправи простотиите на Костоф и др., щото инвестицията е добра за националната икономика само тогава когато създаденото с нея производство води до предлагане на стоки за износ към други държави. Това с приватизацията на ел.разпределението, ВИК и телекома си е заем на крадливи правителства, които ни записаха за поръчители и ни оставиха да връщаме парите с прекомерно високите уговорени лихви.
10 Януари 2012 09:40
От 2003 г. насам непрекъснато чуваме за "приоритета обновяване на енергопреносната мрежа". То е залегнало и в договорите за приватизация на ЕРП-тата. Сега се оказва, че такова не се прави "защото цените на тока били ниски". Дори да приемем, че това е истина (макар да не е ), защо трябваше да се стигне до сегашното положение на селища и общини без ток, за да бъде поставен проблемът? Няма ли приватизационен контрол?
10 Януари 2012 09:45
Царя и НДСВ. Милко Ковачев сега работи в ПАРИБА....
10 Януари 2012 10:12
Всъщност заглавието на статията трябва да е "Тъпата политика ни излезе скъпо в снега!"
10 Януари 2012 10:35
Бетоновите стълбове трябваше да бъдат заменени с дървени, които много по-лесно могат да бъдат подменени при падане.

Ела ме ритни! Какви стълбове бе другарко журналист?!? Къде дживеете молим? В кой век? За подземни мрежи ниско напрежение не сте ли чувАла? Така се случи, че по време на урагана "Кирил" бях в Люксембург. Ей, как пък един стълб не падна бе? Как пък и за секунда не спря тока? Ми много просто - по уличните стълбове не висят жици и кабели - има само осветителни тела. Боже, каква некомпетентност...
10 Януари 2012 11:03
Само да напомня:
Правителството на "царя"+"султана", по искане(така каза Правителството тогава!?) на приватизаторите, вкара в приватизационния договор за ЕРП-тата клауза, задължаваща българската Държава да ГАРАНТИРА на новите собственици-приватизатори минимум 16% "Рентабилност"(Печалба)- включително чрез ВДИГАНЕ НА ЦЕНИТЕ на продавания от тях ток! Това, според Правителството на "царя"+"султана", било нужно, за да могат новите собственици на ЕРП-тата(държавата Чехия, Община Виена и германска провинция!!!) да имали били пари за влагане в необходими инвестиции в сектора, каквито пари българската Държава тогава нямала била?!! И това при положение, че българската Държава преди 1989 г. и след това НЕ разрешаваше на държавната все още тогава фирма "Енергоснабдяване" да има "Рентабилност"(Печалба) повече от 1.6-2.0 % - с идеята токът за гражданите и за производството да е евтин! Но щом е така, защо тогава българската Държава НЕ разреши на държавната тогава фирма "Енергоснабдяване" да има "Рентабилност" минимум 16%, както сега е по приватизационните договори с новите собственици на ЕРП-тата- така чрез вдигането на цената на тока, продаван от държавното тогава "Енерго", Държавата щеше да си осигури парите за инвестиции в сектора, а и щеше Държавата ни да печели от продажбите на ток, както и колкото сега печелят новите собственици на ЕРП-тата!
А сега, хем токът "демократично" е безсрамно скъп за купувачите- българските Граждани и фирмите, хем "демократично" Печалбата НЕ влиза в българската Държава, а в други държави, хем "демократично" инвестициите НЕ са направени, оказва се!!!
Егати Демокрацията- т`ва си е направо ДемоИЗМАМВАция, ДемоОГРАБВАция, ДемоОСРАция! ПФУ!
10 Януари 2012 11:06
Спрямо кого и спрямо какво е евтин тока? Колко е производствената му себестойност в АЕЦ, ТЕЦ и ВЕЦ? На каква цена изнасяме ток? На каква цена се продава на населението? Правят се сметките и се вижда кое е скъпо, кое е евтино и къде са причините! А включете и цената на тока от екзотичните вятърни и соларни дивотии.
10 Януари 2012 11:34
Що за манипулативна статия. То бива , бива ама толкова открито провокативно нещо е само коментара на М. Бенатова от Катуница. Защо хората да плащат за поддръжка на мрежата? Това си е задължение на ЕРП-тата. Ако не ги устройват условията да си върнат дружеството на държавата. Цените ни са като в цяла Европа. Как там могат да влагат в модернизации и поддръжка при тия цени и при по-високи заплати на работниците, а тук не могат??? А задължение на ДКЕВР е точно това да държи цените в разумни граници при наличие при монопол в съответната област.
10 Януари 2012 13:17
Нагла и безотговорна статия! Токът бил еФтин?!?! Толкова се наядоха приватизаторите, че ум да ти зайде.

Стълбовете били стари? Дрън дрън! Казаха ми, че по селата край Тетевен са падали НОВИТЕ стълбове на енергото. Старите си седят пушка. Да не говорим, че от енергото пак казвали "10 дена без ток, по-бързо не можем". Това си е направо за Господари на Ефира. Ебати държавата.
10 Януари 2012 13:35
paragraph39
10 Януари 2012 11:03


Само да напомня:
Правителството на "царя"+"султана", по искане(така каза Правителството тогава!?) на приватизаторите, вкара в приватизационния договор за ЕРП-тата клауза, задължаваща българската Държава да ГАРАНТИРА на новите собственици-приватизатори минимум 16% "Рентабилност"(Печалба)- включително чрез ВДИГАНЕ НА ЦЕНИТЕ на продавания от тях ток! Това, според Правителството на "царя"+"султана", било нужно, за да могат новите собственици на ЕРП-тата(държавата Чехия, Община Виена и германска провинция!!!) да имали били пари за влагане в необходими инвестиции в сектора, каквито пари българската Държава тогава нямала била?!! И това при положение, че българската Държава преди 1989 г. и след това НЕ разрешаваше на държавната все още тогава фирма "Енергоснабдяване" да има "Рентабилност"(Печалба) повече от 1.6-2.0 % - с идеята токът за гражданите и за производството да е евтин!
Много на място!Само не съм съгласен с последващия утопичен коментар.
Подържането на ниската цена на тока(абсолютен факт!), при така подписаните договори, води до това състояние на нещата!Факт!
10 Януари 2012 13:41
Всички питате ЩО, ЩО , ЩО ?

Щото не само нашите политици са майцепродавци, защото и целия ЕС не ни бръсне за слива(хора).

Които не вярва справка трудов пазар на страните членки на ЕС - Германия, Франция, Холандия и т.н
10 Януари 2012 13:48
Етови една хубава сравнителна статийка за ТОКА.

http://freshnewsbg.com/novini_3988_tokut_ni_yj_nai_evtin_a_go_plashtame_nai_skupo_v_evropa
10 Януари 2012 15:22
ББ се кълнеше предизборно, че ще разрови Авгиевите обори на монополистите... Вместо това - дитирамби за тях и внушения колко са потърпевши от намесата на ДКЕВР и колко сме неблагодарни ние, потребителите и как си го заслужаваме бедственото положение...Но едно е сигурно - и това ще го преглътнем - когато сутрин, обед и вечер ядеш екскременти, започва да ти харесва, да откриваш нюанси във вкуса им и да имаш предпочитания - кеф ти екскременти от електроразпределние, кеф ти от водоснабдяване, кеф ти от здравеопазване, образование, пък и можеш да се откажеш от някое л...но, но за сметка на това ще хапнеш друго ... Разнообразието в тази клоака, наречена държава е голямо.
Моля за извиниение за езика , ама нещо се разгневих.
10 Януари 2012 16:36
дитирамби за тях и внушения колко са потърпевши от намесата на ДКЕВР

Е що сега пак ББ? Тая статия той ли я е писал и на гърба ли му е публикувана?
10 Януари 2012 16:47
Лобито натиска ... хак да ви е евтиния ток, седете сега на тъмно, вашата кожа, дето не ни позволяват да ви съдерем кожите, хахахахаахха
10 Януари 2012 18:07
Електропроводите, подстанциите и трафопостовете у нас са в окаяно състояние. Част от съоръженията са на повече от 30 години и отдавна не би трябвало да се използват. Бетоновите стълбове трябваше да бъдат заменени с дървени, които много по-лесно могат да бъдат подменени при падане.

Толкова неграмотно, нагло и тъпо изказване не бях чела. Светлана Ненова, че като Ви плащат, поне се постарайте да пишете по-смислено и без глупости!
10 Януари 2012 19:59
Съгласен съм с казаното до тук ама за мен остава отворен въпроса: И какво правим от тук нататък? Чакаме следващата статия?

Ето конкретно предложение от мен.

Автора на статията да си търси друга професия.
Да се иска с подписка преразглеждане на договора и промяна за да се гарантира че 16% се взимат само ако услугата е гарантирана на 99 % от потребителите през целата година. Да се впишат в договора сериозни неустоики включително прекратяване на договора.
Да се създаде независима комисия която да следи и периодично да отчита дали се спазват всички изисквания и дали са защитени потребителите.
Да се преразгледа концепсията за неефективните фотоелектрици и други атернативни източници.

Виновните за описаните проблеми да се осъдят.

Може и още да се направи. Оставям това и на вас.
11 Януари 2012 00:01
За всичко е виновен крадлив Симо, сегашната му марионетка МК и тоя, който ни обещаваше да се справи с монополите...

А, и суверена!
11 Януари 2012 11:55
Тая Светлана Ненова остава с впечатлението че са и платили и е прокарала писанията без редакцията да се задълбочи. Само съмнения, другарко Сибила - ценЗурионе на форума, нищо друго. Иначе няма обяснение за нелепата представа която прокарва с писаниата си. Остава едно - съмнение за синдромът ЛЗР.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД