:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 106
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Разследване

Как "творците" у нас печелят под прикритието на Сopy/Paste

Българските автори непрекъснато искат пари от обикновения потребител, защитават ACTA, а в същото време, меко казано, заимстват чужди продукти
The Departed, "Под прикритие"
Джак Никълсън и Михаил Билалов - в ролите на престъпните босове с почти еднакви костюми.
Любимата песен на премиера Бойко Борисов е "Батальонът се строява". Изпълнява я оркестър "Южен вятър". Музиката е на Габор Пресер, а оригиналът, от който е създаден пошлият чалга кавър, е всъщност рок баладата "Момичето с перли в косите" на легендарната унгарска банда "Омега". За всяко публично изпълнение на "Батальона" по закон "Южен вятър" дължи пари на Габор Пресер. Но в базата данни на "Музикаутор" любимото парче на премиера е регистрирано с автор "неизвестен". Организацията обаче няма нито компетентност, нито право да изглади тази грешка. Тя работи по следния законов регламент: някой регистрира при тях парче и заявява, че му е автор. Докато не се появи кой да оспори твърдението му, "Музикаутор" са длъжни да приемат нещата на доверие. Естествено, Габор Пресер едва ли ходи по участия на "Южен вятър", на това разчита и компанията "Пайнер", която менажира въпросните изпълнители на "Батальона" и която е регистрирала кавъра на "Омега" по този нелеп начин.

Винаги щом се заговори за опазване на интелектуалната собственост, обичайните заподозрени все са обикновените потребители, които си свалят музика, филми и книги от торент сайтовете. Веднага се появява някой именит творец, който започва да обяснява, че безплатен обяд няма и че размяната на произведения в интернет е равносилно на кражба. Само че според чл.25 на нашия закон за авторското и сродните му права, копирането на защитено произведение за лично ползване с некомерсиална цел е напълно позволено. Т.е. хората, които творците държат отговорни за евентуалната си бедност, са напълно невинни.

Да обърнем перспективата и да видим за какво искат българските творци непрекъснато да им плащаме. Толкова ли са им творчески и неповторими продуктите? Дали когато те си позволяват да крадат музика, сюжети, идеи с цел комерсиално облагодетелстване, има кой да ги санкционира? Защото, ако го правят, за да спечелят пари, не обикновеният юзър, а именно те извършват тежко престъпление и са виновни за пиратство по смисъла на нашия закон (а и според ACTA).



Сериалите



Да си припомним един сюжет. Момче, израснало в престъпна среда, учи в полицейска академия, става полицай и се внедрява под прикритие в мафията. За неговата принадлежност към органите на реда знае само един-единствен човек - шефът му в отдела за борба с организираната престъпност. За да бъде легендиран достоверно, влиза за няколко месеца в затвора, където се държи като престъпник. В същото време ченге, което твърди, че се бори с мафията, всъщност е внедрен в полицията човек на престъпния бос, при когото работи младият полицай под прикритие. Двамата се дебнат и често се озовават опасно близо един до друг.

Кой е този филм? Ще кажете - първият сезон на сериала "Под прикритие". Аз ще ви кажа - "От другата страна" на Мартин Скорсезе. А пък Мартин Скорсезе ще ви каже, че е всъщност азиатската кримка Infernal Affairs. Копирайтът върху този сюжет се държи от хонконгската фирма Media Asia Group. Правото за американски римейк е откупено от Plan B Entertainment, собственост на холивудската звезда Брад Пит. След това прочутият щатски сценарист Уилям Монахан преработва сюжета, а по него още по-прочутият Мартин Скорсезе създава един от най-добрите си филми - "От другата страна" (The Departed), който е даван и у нас. Правата за неговото разпространение на територията на страната (и тяхното опазване) би трябвало да са грижа на "Уорнър". Странно, но никой от тях не реагира.

В същото време съвсем наскоро по една от националните телевизии "създателят на идеята" (както твърдят надписите в началото на всяка серия на "Под прикритие") Димитър Митовски сравни безплатното теглене на филми от интернет с това да отидеш на "Женския пазар" и да си вземеш чушки и домати, без да си платиш. А на премиерите на новите сезони ходят членове на правителството, висши ченгета, та дори и шефът на ГДБОП Станимир Флоров, чийто подчинен Явор Колев яростно преследва кражбата на интелектуална собственост в интернет.

Още едно филмирано "заимстване", което минава съвсем безпроблемно. Сетът на сериала "Домашен арест" е абсолютно същият като сета на сериала "Двама мъже и половина" - разположението на стаите, стълбите към горния етаж, френският прозорец към верандата, разположението на мебелите в кухнята, едно към едно. Липсва само роялът на напълно прекопирания подиум пред изхода към терасата, но пък в новия 9-и сезон на "Двама мъже и половина" него вече го няма и в оригиналния сет, така че приликата е пълна. Един от сценаристите на сериала - Тео Чепилов (сценарист и на вече цитирания първи сезон на "Под прикритие"), преди години бе хванат да взаимства пасажи от текст на създателя на "Двама мъже и половина" - Чък Лори, и да ги подписва като собствени. "Как да... напишеш скрипт за ситком", е заглавието на Тео Чепилов във в. "Капитал" от 2008 г. И обяснява: "Започни да пиеш рано. Под рано се разбира не в 11 сутринта, а като навършиш осем години. Пиенето винаги води до писане и обратно. Помни, че не е важно да се правиш на куче - няколко креативни глътки от бутилката с уиски са достатъчни за кураж преди старта." Забавно, да, стига четири години преди него Чък Лори да не бе написал статията "Как да създадем хитов ситком", която започва така: "Започни да пиеш рано. И нямам предвид рано сутринта. А имам предвид - рано в живота си. От 8-годишен е добре. Не е задължително да пиеш много. Глътни достатъчно, за да изкараш оперативката, без да си разкъсаш кожата."



Музиката



Не само производството на сериали е оцапано от интелектуални кражби. Ако обърнем поглед към родната ни музика, нещата придобиват много страховити измерения. И нямам предвид откровени кавъри като "Спри се" на "Сигнал", което всъщност е "Free me" на "Юрая Хийп" (но пък от българската банда никога не са крили този факт); както и "Чака нашата лодка в реката" на Мими Иванова, която всъщност е по мелодия на "Стикс", нито "Там край реката" на "Тоника СВ", която е композирана от Нийл Янг. Според изпълнителния директор на "Музикаутор" Магдалина Тодорова правата на точно тези произведения са уредени веднага, щом е влязло в сила нашето авторско законодателство.

Човекът, изпял "Родната полиция ни пази" и пръв приятел на вътрешния министър Цветан Цветанов - Веселин Маринов, за малко да открадне парче на Даяна Рос, но го хванаха и си уреди отношенията с авторите. Става въпрос за неговото "Когато знам, че ме обичаш", което той е адаптирал от When you tell me that you love me на Рос. Представителите на "Уорнър" за България, които управляват правата на песента на територията на нашата страна, заявиха, че при тях е имало запитване за адаптация и всичко още е било в процес на уреждане, когато Маринов е започнал да пее публично своята версия. Но скандалът утихна бързо, след като страните се разплатиха.

Химнът на партия "ГЕРБ" според политическата централа е по музика на Митко Щерев. Само че меломаните веднага откриха прилика между мелодията му и Panis Angelicus на Цезар Франк. Композиторът на оригинала е починал през 1890 година, което означава, че авторските му права са изтекли 70 години след смъртта му и никой на никого нищо не дължи. Но остава моралният казус - редно ли е партия, чието правителство подписва ACTA, да има химн по крадена музика?

Да се прехвърлим към чистите кражби. Да проследим произхода на два хита на едни от най-големите чалга звезди, които ще ни дадат представа за симптоматиката в жанра. За "Обичай ме" на Анелия феновете й разказват следния виц: когато тя пее песента си, в ъгъла Крейг Дейвид тихо плаче. Защото мелодията й е съвсем същата като неговата Walkin' away. На запитване към музикална компания "Пайнер" как е възможна такава невероятна прилика между двете песни, пиарът ме препрати към автора на музиката, който бил прочутият в техните среди Тодор Димитров-Токича. Според сайта на чалга фирмата парчето дори е класирано първо от публиката през 2003 г. на наградите "Тракия Фолк". В съобщението за този приз е пояснено, че музиката и аранжиментът са на Тодор Димитров. Само че според изпълнителния директор на "Музикаутор" Магдалина Тодорова това парче е регистрирано при тях с автор - неизвестен. Организацията обаче за всеки случай отчислява пари, ако композиторът се намери.

Песента "Молба" на Азис пък подозрително прилича на She's Gone на глем бандата Steelheart. Новите му продуценти от "Диапазон Рекърдс" не поемат отговорност за тази прилика, защото изпълнителят не е бил техен подопечен към момента на създаването на парчето. Тогава е бил артист на "Съни Рекърдс". От "Съни Рекърдс" първо не си спомниха за кое произведение ги питам, но когато споменах оригиналните изпълнители, паметта им се подобри. Георги Витанов от същата музикална компания ми обясни, че отговорният за създаването на песента техен колега от много години живее в Америка и няма как да му се потърси отговорност. В базата данни на "Музикаутор" тази песен изобщо не фигурира - никой не я е заявявал.

Всъщност всички големи хитове на чалгата са - както гласи вицът - ав-турски, ав-гръцки или ав-сръбски. Но напоследък се наблюдава нова тенденция - да се краде от англоезичния поп и рок, който се чалгализира с характерните трели на жанра.

Интернет форумите са прегрели от анализи на хитове, които поразително приличат на парчета на чуждестранни автори. В "Музикаутор" те обикновено са регистрирани с автор "неизвестен" (хитър търговски ход, който означава, че нито имаме лично отговорен за кражбата, нито истинският автор си получава парите, а се разчита на неведението му за "заимстването").

И после интернет потребителите са виновни на всички...

Архив
Азис се моли от Steelheart да не разберат, че баладата му "Молба" прилича на тяхната She's Gone.
Юлиян Савчев
Веселин Маринов възпя органите на реда, но замалко да вземе парче на Даяна Рос в нарушение на закона.
The Departed, "Под прикритие"
Леонардо ди Каприо и Мартин Христов - бедни момчета от престъпна среда се обучават в полицейската академия.

Бизнесът не иска да плаща за интелектуална собственост



Във века на интернет е чиста лудост и ужасно непрактично да се правят опити за събиране на пари от обикновения потребител за всяко ползвано от него авторско произведение. Това може да стане само с непрекъснато следене и навлизане в личното пространство, което влиза в разрез с основни демократични принципи. Този вид контрол е напълно възможно да стане и оправдание за репресия. Налага се да се измислят по-модерни механизми, с които хем творците да са адекватно възнаградени, хем да не се стига до подслушване на всяка стъпка на хората в глобалната мрежа. За това се е погрижил и българският законодател.

Българският Закон за авторското и сродните му права е в сила още от 1993 година и в неговия член 25 се казва:

"Без съгласието на носителя на авторското право, но при заплащане на справедливо компенсационно възнаграждение, е допустимо:

1. възпроизвеждането с нетърговска цел на отпечатани произведения, с изключение на нотни материали...;

2. възпроизвеждането на произведения, независимо върху какъв носител, от физическо лице за негово лично използване, при условие че не се извършва с търговска цел."

Тук е твърде вероятно недоволните автори, воюващи с обикновения интернет потребител и свободната размяна на защитени продукти, да се хванат за фразата "справедливо компенсационно възнаграждение" и да заявят, че този член не ги опровергава. Само че законодателят е създал и член 26, в който се казва:

"(1) Авторите... имат право на компенсационно възнаграждение, когато записите се възпроизвеждат за лично използване...

(3) Възнаграждението... се дължи от лицата, които:

1. произвеждат празни информационни носители;

2. внасят от трети държави празни информационни носители.

(4) Възнаграждението... се дължи... за извършените продажби на територията на страната на информационни носители, предназначени преимуществено за възпроизвеждане на произведения за лично използване от физическите лица...

(8)... Преди разпределението [между носителите на права] 30 на сто от събраната сума се отчислява и превежда по сметката на Национален фонд "Култура"."

Законът е ясен и категоричен. Ако присвояваш, без да заплащаш авторски продукти, за да извършваш с тях търговска дейност, попадаш под наказателна отговорност. Ако си ги разменяш безплатно и свободно с други хора като теб, които също не ги търгуват, авторите се компенсират от отчисленията от празните информационни носители. Или с други думи - "пиратството" не ги ограбва.

Този момент обаче вече близо 20 години старателно се избягва да се обсъжда публично. Непрекъснато и тенденциозно се измества акцентът на обществения дебат върху вината на обикновения, незначителен интернет потребител. Никой не се занимава с производителите и вносителите на информационни носители, които отказват да дават дължимите от тях отчисления за компенсация на авторите. На мира са оставени и собствениците на хотели, заведения и молове, от които по закон също се изискват не много големи плащания за публично възпроизвеждане на авторски произведения с търговска цел. И ако всички тези лица се издължат, ще има и за творците, и за Национален фонд "Култура".

Според изпълнителния директор на "Музикаутор" Магдалина Тодорова философията е да се събира по малко от много места, за да се компенсират авторите. Тя твърди, че сумите са поносими. Примерно от хотел с три звезди ръководената от нея организация изисква по една стотинка на ден на легло, или 3.65 лв. за цяла година. Но тези пари трудно се събират.

Вносителите и производителите на информационни носители също се дърпат да плащат под предлог, че продуктите им не са "предимно" за възпроизвеждане на авторски произведения за лично ползване. А по закон отчисления би трябвало да се дължат върху всички продадени празни дискове, флашки, дивидита, памет карти, е-четци и дори харддискове. Те се събират и разпределят от организацията "Копи БГ".

От миналата година от Закона за авторското право бе премахнато задължението производителите и вносителите на записващи устройства да отчисляват компенсации за българските творци. Промените са внесени през 2010 година от Министерството на културата. Първоначалното предложение на ведомството е било да бъде заличен целият чл.26 от закона. Така на практика щеше да се забрани и криминализира свободната размяна и абсолютно всяко поглеждане към защитен продукт щеше да е легално само ако е платено. След преговори с българската IT индустрия обаче се постига споразумение отчисленията да останат, но да се намалят от 5% от цената на 1%.

"Става въпрос за 2 стотинки на празен диск, които така или иначе ще се платят пак от крайния потребител, а не от бизнеса. Но най-големият ни проблем е, че нямаме механизъм, с който да контролираме какви са приходите на вносителите и производителите на празни информационни носители", казва изпълнителният директор на "Копи БГ" Мариана Лазарова. Фирмите се оправдават с търговската тайна и няма никакъв начин да се разбере дали отчетите, които дават на "Копи БГ", са реални. Министерството на културата може да следи по принцип дали законът се изпълнява, но няма правомощия за достъп до финансовите данни на вносителите и производителите.

"Миналата година различни международни организации на носители на авторски права сезираха ЕК и поискаха санкции срещу България, защото се опитва да унищожи този механизъм за събиране на компенсации за творците", каза г-жа Лазарова. Единствената причина да не се предприемат наказателни мерки срещу държавата ни е, че е започнала медиация на европейско ниво между ЕК и IT индустрията в Съюза по този въпрос, която до края на 2012 г. трябва да излезе с решение, обясни още Лазарова.

Реално пари по този начин у нас са събирани едва от 2009 година. "За 2009 и 2010 г. сме внесли в Национален фонд "Култура" 9000 лв.", отговори г-жа Лазарова на въпроса колко точно са приходите на "Копи БГ". Така се придобива относителна представа какво е останало и за творците, за които се грижи организацията.

С промените в Закона за авторското право от миналата година отчисленията, които по закон се дължат от празните информационни носители за Национален фонд "Култура", са вдигнати от 20 на 30%. Което на практика означава, че с внесените промени Министерството на културата е успяло да си издейства повече пари за своя фонд за сметка на директните отчисления за творците. "На практика ние се оказваме събирачи на един държавен данък и след като покрием и административните си разходи, за авторите, изпълнителите и продуцентите не остава почти нищо", обяснява г-жа Лазарова.

Излиза, че си имаме добър закон, предвидил как да компенсира засегнатите страни при господството на интернет и въпреки свободната размяна. Но държавата е оставила съвсем на мира бизнеса и така на практика намалява приходите за творците.

Снимка: Юлиян Савчев
Кой дължи пари на авторите? "Нямаме механизъм, с който да следим дали вносителите и производителите на празни информационни носители се издължават коректно на творците", обяснява изпълнителният директор на "Копи БГ" Марияна Лазарова.
324
85432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
324
 Видими 
08 Февруари 2012 20:05
[size=2][/size=2]
Хубава смешно-тъжна статия. Напомни ми за още един пример: песента на ФСБ "След Десет Години". Колкото и да уважавам ФСБ не мога да приема тяхната свенливост в признаване на един прост факт: музиката на тази песен не е тяхна, а групата "Ле Орме" от 1975 ако не ме лъже паметта.
За почитателите: http://www.youtube.com/watch?v=NPSIbYLk2X8
08 Февруари 2012 20:07
Автора,право в целта!
08 Февруари 2012 20:09
Автора,право в целта!
08 Февруари 2012 20:26
Браво!
08 Февруари 2012 20:34
Чудесна статия. Обаче за съжаление възпитаниците на ВИФ и на Маганура първо говорят, после четат закона, ако въобще се стигне и до четене. А за творците, сори, ама просто не ми се говори. То пък бива да плагиатстваш, да крадеш...ама пък и да викаш: "дръжте крадеца"....
08 Февруари 2012 20:39
след като страните се разплатиха


Габор Пресер все пак успя да се споразумее със Скорпионс за Pearls In Her Hair/White Dove и даже двете групи (Omega и Scorpions) изпяха заедно песента. Как ли ще стане споразумението у нас, и дали ще бъде подкрепено от _ _ _ _ _ _ _ _ _ (попълни тук)
08 Февруари 2012 20:40
"Батальонът се строява"
в ОРИГИНАЛ от времето на Варшавския Договор
НЕМА нищо, ама нищо, общо тази циганска боза Габор Намкойси - Римски Ветар.
Некъпани римляни в Българската Армия е немало, нема и нема и да има.
Римските хюмнета за чули-недочули от пияни бивши трудоваци,
дето пък били чули за батальон и армия и
са забъркали римско-маджарски кючек.
Ми да бехте питали некой варшавски редник...
08 Февруари 2012 20:40
много глупости
08 Февруари 2012 20:56
Във века на интернет е чиста лудост и ужасно непрактично да се правят опити за събиране на пари от обикновения потребител за всяко ползвано от него авторско произведение.

А още по-непрактично е да се правят опити за създаване на нови художествени произведения.
Почти всичко, което си заслужава да се изпее или изсвири, отдавна е изсвирено и изпято; което си струва да се напише, заснеме, изиграе или нарисува, вече е написано, заснето, изиграно или нарисувано. Много преди "века на интернет".
Нямам времето и подготовката да изследвам, но безчет са случаите, когато дори в най-известни произведения от последните 50 години съм виждал теми и сюжети, буквално копирани от класиката или от фолклора. Изключенията са безкрайно редки - по няколко за век във всяко от изкуствата.
08 Февруари 2012 20:56
Браво за статията.
08 Февруари 2012 21:05
Химнът на партия "ГЕРБ" според политическата централа е по музика на Митко Щерев. Само че меломаните веднага откриха прилика между мелодията му и Panis Angelicus на Цезар Франк.

Ето я Panis Angelicus на Цезар Франк. Натисни тук "Меломаните" да си оправят слуха.
Митко Шерев е откраднал музиката на Химна на Герб едно към едно от Time To Say Goodbye Andrea Bocelli and Sarah Brightman Натисни тук . А тя е с действащи авторски права.
-
Това не е първият случай на "автора" Митко Щерев. Направил го е и с "Осъдени души":
Осъдени души Натисни тук
Ennio Morricone & Nino Rota - Mandolina Theme Натисни тук
08 Февруари 2012 21:05
Даа, статията верни неща казва, ама АСТА-та ще подгони пак редовия потребител. Да, няма да е лошо, като крадат да си признават поне. Помня, като се появи След десет години, се знаеше, че музиката не е на ФСБ, даже аз в началото си мислех, че е на Пинк Флойд, някак флойдовски ми звучеше. Макар че тази песен вече си стана наш български хит не само заради наистина прекрасната мелодия, а и заради прекрасния текст, който, надявам се, си е български. Що поколения абитуриенти плачат на този великолепен текст. То в соц времето май това беше начина свободно да се слушат големите хитове, като им направят кавър /на гадните капиталисти тогава никакви авторски права /. В по-късните соц години вече почнаха да пускат и оригиналите почти без голямо закъснение, та спряха да ги "кавъросват" музикантите. Помня като бяхме ученици по бригадите пеехме сърцераздирателната балада с неизвестен автор "Жълтите листа". Пък то си беше великият хит на Омега, на който години по-късно самите Скорпиънс направиха кавър /сигурно са си платили правата/. Ама ми е интересно, защо Омега като че ли ги нямаше на пазара ни тогава, Локомотив ГТ съм си купувала плочи, а на Омега не. Дали не са ги считали за покварени от западното влияние, или аз съм била малка още, та не съм се сещала да потърся плочи, не знам, някой, който помни, да каже.
08 Февруари 2012 21:06
Е, този път -
Точно!
Може да се дадат маса примери. Как американците крадат поголовно от цял свят. Напомням само филмите за рицаря и слугата, пътуващи във времето, двамата несретници, преследвани като обирджии на банка, тримата мъже край люлката /заглавията не помня/ и т.н.
--------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек

08 Февруари 2012 21:10
Елена Кодинова
08 Февруари 2012 21:27
браво!
08 Февруари 2012 21:32
90% от "поп" музиката в България през соц-а и 100% от чалгата са директни кражби. Когато преди няколко месеца се затърсих по нет-а по темата - всичко детско в мен направо си изгина...
...
Ето един избран напосоки списък за кражбитеНатисни тук. Мързи ме да търся още линкове, аз лично си запазих WORD файл от... 30 (ТРИДЕСЕТ!) страници с имена на песни и то кого са копирани... трагедия....
Ето и някои фрапиращи линкове:
1. Софи Маринова - Буря
Angel lopez feat Baby Rank - Hasta Cuando
Натисни тук

2. Софи Маринова - Дива Любов
Mustafa Sandal - Gel Aşkım Gel
Натисни тук

3. Ивана - Нещо Нетипично
Neda Ukraden - Nisam ti ja bilo ko
Натисни тук

4. Ивана - Шампанско и Сълзи
Alen Islamovic i Indira Radic - Lopov
Натисни тук

5. Слави Трифонов - Няма не Искам, Няма Недей
Enver Celik - Nazina Oluyorum
Натисни тук

6. Хисарския Поп - Дай си Сърцето
Andreaz Vazios - Doze thnk
Натисни тук

7. Кристина Димитров и Орлин Горанов - Детски Спомен
BZN - Dance, Dance
Натисни тук

8. Тони Димитрова - За мен отдавна хората говорят
Giorgos Dalaras - OLa Kala
Натисни тук

9. ФСБ - След 10 години
Ле Орме - Amico di ieri
Натисни тук

10. Георги Минчев - Блажени Години
Dave Dudley - Six Days On The Road
Натисни тук
.....
...и така нататък...

08 Февруари 2012 21:41
Scorpions - White Dove Натисни тук
Omega -The Girl WithThe Pearl's Hair Натисни тук
Батальона се строява Натисни тук
08 Февруари 2012 21:45
Яки песни, браво на Веско Маринов. Голем си, батка!
Уволнение, идвай тииии!
08 Февруари 2012 21:46
Че не мога повече беееез теееббб!
08 Февруари 2012 21:50
Щом на гарата пристигне
дизелът червен,
ний на него ще напишем-
"Боко е кретен!"
08 Февруари 2012 21:54
Брайти пропуснал си една песен на агитката на ЦСКА, от времето на Омега, за съжаление я няма в youtube:

Има има истина една,
тя е само, само ЦСКА!

Велика унгарска група Кой знае в бъдеще още колко измислени музиканти ще копират "Gyöngyhajú Lány"
08 Февруари 2012 21:58
За статията

Най ми е смешно когато нашите измнислени творци
се застягат за Оскар, ЕМИ или нещо подобно с техните
творби недоносчета.
Иначе се изживяват като звезди, естествено в Булгаристан.
Културата ни е простотия като огледало на простотията във всичко.
"Под прикритие" мисли, че като пусне пари на този и онзи и привлече
цялата армия, полиция да пуца, ето ти Oскар или Еми в кърпа вързан
Ега ти нещастниците.
08 Февруари 2012 22:04
Брайтмане, аз ти казах, че тези филми са крадени още преди сто години.
08 Февруари 2012 22:09
все опираме до стария чалга-шлагер - "...за кокошка няма прошка, за милиони няма закони ..." то това от неизвестен автор ли е, знаете ли?

П.П. да не би да ме съдят за цитата ...
08 Февруари 2012 22:13
Ето как се "крадат" комшиите на базата на общият ни балкански фолклор :
Giorgos Margaritis - O Karsilamas tou Giorgou - Натисни тук
Tarik Menguc - Saksuka Натисни тук
08 Февруари 2012 22:17
Химнът на ГЕРБ е по музика на Бойко Методиев-Бокича. Текст: от признателния народ.
08 Февруари 2012 22:17
За авторката
Рядко смислен материал!
Да забия и аз един клин, имаше навремето един даже не му помня името, ама няколко години го наричаха "Бащата на Магдалена". И непрекъснато се въртеше Магдалена из радиата, докато ми кипна, щото говедото не само че беше окрало, ами и години се подвизаваше като баща на Магдалена и се фукаше нагло.
Та се обадих веднъж в някакво предаване на Игор Марковски и му обясних къде да търси бащата на Магдалена, беше искрено изумен.
И оттогава аз не съм чувала за бащата на Магдалена...

Натисни тук
08 Февруари 2012 22:22
Така беше и с бащата на булката.
08 Февруари 2012 22:23
Току-що изслушах Батальона от youtube.
Това нещо трябва да се забрани със закон. Гавра с авторите.
Тези - вятърът, убиха всичко човешко у мен
08 Февруари 2012 22:28
Следва пример за флагрантно нарушение на авторско право:

Boko you're a boy make a big noice
caring for the pigs gonna be a big cop one day
you got grease on your face big disgrace
kickin' your ball all over the place

fuck off fuck off Boko fuck off fuck off Boko
fuck off fuck off Boko fuck off fuck off Boko

Boko you're a young man gang man
shouting on the street gonna run for a mayor one day
you got blood on your face big disgrace
sellin' yourself all over the place

fuck off fuck off Boko fuck off fuck off Boko
fuck off fuck off Boko fuck off fuck off Boko

Boko you were mayor now you're PM
flapping with your lips gonna buy you few extra days
you got spud on your face big disgrace
somebody better put you back into your place

fuck off fuck off Boko fuck off fuck off Boko
fuck off fuck off Boko fuck off fuck off Boko

08 Февруари 2012 22:28
Кайли,
ква е тая Магдалена ? Дай някакъв линк, че такава песен (или певица) нищо не ми говори. Чак пък толкоз да не съм я забелязал.
-
Вярно, че онзи ден "открих" Елена. Бях я мяркал в дует с Преслава, но не предполагах, че си заслужава да се слуша Натисни тук .
08 Февруари 2012 22:29
Ето какво може Габор Пресер и Омега:

Натисни тук

Горд съм, че имам подписан плакат от тях
08 Февруари 2012 22:31
Бойко Борисов - от Ван Гог до почетен плакет и оттам на биеналето.
08 Февруари 2012 22:36
Бойко май е плагиат на Едуард Ножиците.
08 Февруари 2012 22:38
Кайли,
ква е тая Магдалена ? Дай някакъв линк,

Ми като не мога да си спомня името? Беше отпред интернетно време, едно пълно такова се моташе и му викаха бащата на Магдалена. А аз съм я слушала тази песен още през 70-те от Оливер. Сега ще търся, май даже наглецът така си я и беше кръстил - Молитва за Магдалена
Едно към едно, всичко беше откраднал.
08 Февруари 2012 22:43
ами това

Натисни тук

дай боже всекиму!
08 Февруари 2012 22:44
Лука
Страхотна песен, благодаря за линка! Омега са велики!
08 Февруари 2012 22:48
И малко оригинална музика - 10 години Тв Планета - Глория - микс Натисни тук
Преслава- Микс 2011 Натисни тук
Галена - Микс Натисни тук
08 Февруари 2012 22:49
И си мисля, слушайки Омега, какво ли е имало във въздуха на 60-те и 70-те, че толкова велики групи имаше?... По Нова година излъчиха филма на Скорсезе за Ролингстоунз - ами великите са си велики, вече толкова години. И въобще всички гиганти на рокмузиката от онези години, неповторими...
08 Февруари 2012 22:50
Брайтмана си мълча американката като вика, че чалгата е простотия, а сега почва сърбежите.
08 Февруари 2012 22:59
len,
малко известен факт за Стоунс - Tears Go ByНатисни тук и Paint it BlackНатисни тук са всъщност една и съща песен.
08 Февруари 2012 23:13
Не разбрах само като си купувам CD с "Четирите годишни времена" на Вивалди кому плащам авторски права, щото е на същата цена като диска "Обратната страна на Луната" на Пинк Флойд? Ами ако си ги свиря на пиано времената или ги тегля от интернет, чии авторски права ще увредя? Иначе ми е ясно, че АСТА-та ще постанови, че авторските права на Вивалди, Моцарт, братя Грим, Андерсен и други велики творци, живяли преди повече от 70 години са вечно живи. Особено ако американска компания ги е изплагеатствала.
Все се чудя колко пъти трябва да се плаща за едно авторско право. Например имам (редовно закупен) албума със златните хитове на АББА на грамофонна плоча, ама грамофонът даде фира (Никой не ми плати компенсация). Купих ги на касета, декът, ако и да беше Филипс, също даде фира, но отчисленията за авторски права си останаха все така отчислени. Купих ги на компакт диск, ама молбилният телефон не работи с компакт-дискове, поради което направих кавър-версия - преформатирах няколко песни от компакт диска за лично ползване с цел да мога да ги чуя на телефона. Според АСТА това е углавно престъпление както, ако си купя устна хармоника и си ги свиря на улицата. Но ако правя същото, но със сключен договор с "Уорнър" вече ще съм автор (собственик на кавър-версия ) или поне самоубитен ди-джей. Понеже не съм меломан кат Брайтмана, все се чудя кой определя автора за автор вместо плагеат или прост изпълнител на народно творчество. Иначе е ясно - зад който стои властта, "Наш'та полиция го пази", сиреч автор е.
08 Февруари 2012 23:16
американката като вика, че чалгата е простотия

Васик,
ако говорим за една и съща американка нещо много си се объркал. Точно обратното - впечатлена е от оригиналната българска музика. А оригинална българска музика не се прави само по селата и само до края на 19 век. Тя се прави и в 21-ви. Натисни тук
08 Февруари 2012 23:21
Не мога да го намеря бащата на Мгдалена, ни вест, ни кост от него.
А беше по-популярен от Бойко Борисов в наши дни.

Ако някой се сети нещо, или чуйте оригиналната песен, веднага ще ви присветне за бащата и.
08 Февруари 2012 23:30
И си мисля, слушайки Омега, какво ли е имало във въздуха на 60-те и 70-те, че толкова велики групи имаше?...


Имаше магия. Нещо необяснимо. Сега няма нищо. Само "права"...
08 Февруари 2012 23:32
Абе, Брайти, стига с тая чалга бее! Песните на Ивана сигурно ще станат като Бела съм бела или Излел е Делю хайдутин, ама друг път, както се казваше в прекрасния филм от онова време. Ай сопри се малко!
08 Февруари 2012 23:36
Песните на Ивана сигурно ще станат като Бела съм бела или Излел е Делю хайдутин

Трябват им само 100 години време. Натисни тук
Натисни тук
08 Февруари 2012 23:38
Открийте разликите : 1. http://www.youtube.com/watch?v=anJ8Knxoazc 2. http://www.youtube.com/watch?v=zab4QGvo-Do
08 Февруари 2012 23:39
Брайтмане, ти си се объркал. Американката е възмутена от чалгата и вика, че тя е само цицорести мадами с евтини синтезатори отзад.
08 Февруари 2012 23:43
Коя американка, бе Васик ? Коя от 300-та милиона биологични единици, дето се титулуват така ?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД