:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,656
Активни 457
Страници 5,559
За един ден 1,302,066
СБЛЪСЪК

Бавария & co на бунт срещу Берлин

Най-богатата германска провинция иска да прекрати финансирането на изоставащите региони, след като милиарди евро пак отидоха за вечно закъсалия бюджет на столицата на ФРГ
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Баварци, облечени в традиционни дрехи, пият шнапс по време на празненствата по повод годишнината от Баварското въстание срещу окупацията на Хабсбургите, което е кърваво потушено на Коледа през 1705 г.
Най-богатите федерални провинции в Германия се вдигнаха на бунт и не искат повече да финансират изоставащите региони в страната. М.г. във Фонда за взаимопощ, чиято цел е да подпомага по-бедните и изоставащи области, който е различен от фонда за подпомагане на районите от бившата ГДР, бяха събрани над 7 милиарда евро, половината от които бяха дадени от Бавария (3.66 млрд. евро). Другите провинции, които внесоха значителни пари във фонда, са Хесен и Баден-Вюртемберг, които отделиха по 1.8 млрд. евро, и Хамбург (62 млн. евро).

Получателите - останалите 12 федерални провинции, си разпределиха парите. Оказа се обаче, че за пореден път Берлин, който има специален статут на провинция, е получил половината от общата сума, като по този начин се оказа, че Мюнхен финансира бюджета на германската столица през т.г. Според статистиката по този начин



всеки берлинчанин е получил допълнително по 875 евро към доходите си,



всеки от Бремен - по 782 евро, жителите на Мекленбург-Предна Померания са взели по 262 евро. За да стане това обаче, всеки баварец и жител на Хесен е олекнал с около 300 евро, всеки шваб - със 165 евро, а жителите на Хамбург са дали по 35 евро. За пръв път в историята, откакто се правят отчисления за този фонд, половината от сумата бе осигурена от Бавария. Именно това предизвика страшно недоволство в Мюнхен и властите там решиха, че повече не искат да финансират вечно закъсалата финансово столица. На практика Берлин се оказва същото бреме за Германия, както Гърция за Евросъюза.

Търпението на Бавария се изчерпа, защото премиерът на провинцията Хорст Зеехофер от Християнсоциалния съюз (ХСС), който е коалиционен партньор на управляващия ХДС, обяви през януари, че към 2030 г. федералната област трябва да изчисти дълговете си, които са около 32 милиарда евро. Освен това около 10 млрд. евро от бюджета ще отидат за спасяването на местната банка - Bayerische Landesbank, която бе ударена от кризата. На този фон известието, че баварците са налели рекордните 3.66 млрд. евро в касата на далечен Берлин, разбуни пак духовете. Логично в подкрепа на Зеехофер се изказа финансовият му министър Маркус Зьодер, който обяви началото на нова финансова епоха в Бавария, която щяла да повлияе на икономиката на цяла Германия. Той обеща, че от 2013 г. ще започне намаляването на дълга на провинцията, което не предвижда продължаване на подпомагането на изоставащите области. "Солидарността си е солидарност, но



не може с това постоянно да се злоупотребява,



смята Зьодер. Той призова за реформа в тази сфера и очаква подкрепата на другите области, които "плащат чужди сметки". Министърът дори предложи да се замрази изплащането във фонда до 2019 г. Бавария също така призова бедните германски области да взимат пример от главните европейски длъжници. "В Европа се формира система за глоби, с които вече ще трябва да се съобразяват държавите, които нарушават финансовите правила. Нещо такова трябва да бъде въведено и в Германия. Ако Гърция, Португалия и Италия бъдат подложени на подобни мерки, то същото трябва да важи и за нашите провинции като Райнланд-Пфалц, Бремен и Берлин", заяви Маркус Зьодер. Той разчита, че новите правила в еврозоната, които трябва да влязат в сила догодина, ще се разпрострат и върху вътрешното устройство на страните, които са част от тази зона.

Берлинският сенатор по финансовите въпроси Улрих Нусбаум смята, че не трябва да се действа прибързано. От 2020 г. Германия ще трябва и без това да реформира своята система за взаимопомощ на федералните провинции, защото тогава изтича срокът на действие на сегашния фонд. Той подкрепи исканията за реформи и дори се срещна с баварския финансов министър Зьодер и хесенския му колега Томас Шефер в Бундесрата (горната палата на германския парламент, където заседават представителите на провинциите). Те предложиха вариант, при който отговорността за Берлин трябва да се поеме от федералното правителството. Тримата стигнаха до извода, че Германия може по този начин да внедри американския модел за тяхната столица Вашингтон, която също е с особен федерален статут, именно по финансови причини. Повечето експерти засега обаче смятат, че тази идея няма да получи подкрепа на федерално ниво. Министерството на финансите на ФРГ едва ли ще иска да поеме отговорността за дълговете на Берлин, които възлизат на повече от 60 милиарда евро. Против това очакване се изказаха и редица берлински политици, но по други причини. Те припомниха, че особеният статут на американската столица Вашингтон, например, предполага по-малко самостоятелност и по-голяма зависимост от федералните власти. Жителите на американската столица плащат същите данъци, както останалите жители на САЩ, но практически нямат никакво влияние как тези пари се разпределят за града им.

По думите на Зьодер правителството на провинция Баден-Вюртемберг вече подкрепило тази "американска идея". Тя ще трябва да бъде обсъдена с всички останали провинции, като най-важното ще бъде да се убеди федералният финансов министър Волфганг Шойбле. Ако обаче не се стигне до съгласие по този въпрос, Бавария е готова да предприеме крайни мерки, а именно - да се бори за провеждането на реформи с помощта на Федералния конституционен съд. Всъщност Бавария започна да отделя пари във Фонда за взаимопомощ не много отдавна. До 1986 г. тя самата получаваше финансова подкрепа от другите провинции във ФРГ. Постепенно икономическата мощ на Бавария, където в момента се намират едни от най-богатите германски концерни като "Сименс" и BMW, нарасна и през 1990 г. тя успя за пръв път да отдели 18 милиона евро за закъсалите области. Заедно с това сред хората и политиците в Бавария започна да расте недоволството, че се отделят милиони за другите изостанали области. Така през 2005 г. Мюнхен заедно с правителствата на Хесен и Баден-Вюртемберг подадоха жалба до Федералния конституционен съд да бъде прекратена тази практика на взаимопомощ.



Искът обаче беше удовлетворен само частично,



благодарение на което бяха създадени по-строги норми за стимулиране на икономическия ръст в различните провинции. Затова не е ясно дали една нова жалба ще има успех в съда в Карлсруе.

В германската столица пък се научиха да се гордеят със своята бедност. Лозунг на града стана заявлението на кмета Клаус Воверайт (социалдемократ): "Ние сме бедни, но пък сме секси". Германската столица просто не е свикнала сама да си печели парите. През последните 15 години Берлин е получил от федералните власти и другите провинции около 85 милиарда евро. Освен това всеки четвърти берлинчанин живее за държавна сметка, като взима социална помощ. По данни на консултанската компания McKinsey Берлин е единствената столица в света, която е по-бедна от провинцията си.

В началото на този месец Зьодер подготви план за реформа на сегашната система за взаимопомощ и смята да го представи на конференцията на премиер-министрите от федералните провинции през март. Той обаче предупреди, че ще води подобни разговори до лятото и ако от тях няма ефект, Бавария ще подаде нова жалба до Федералния конституционен съд. Мюнхен разчита на съюзници от другите богати провинции, но с някои от тях има търкания по редица въпроси. Така министърът на икономиката и на финансите на Баден-Вюртемберг Нилк Шмид призови баварския си колега да не отправя напразни заплахи и че това всъщност било свързано с бъдещите парламентарни избори догодина. Шмид припомни, че същото се опитал да направи предишният премиер на провинцията Щефан Мапус от Християндемократическия съюз (ХДС) през 2011 г., но неговата партия претърпя унизително поражение и сега Баден-Вюртемберг се управлява от Зелените и социалдемократите. Сегашният зелен премиер на областта Винфрид Кречман също не е във възторг от това, че милиарди евро отиват във фонд, но няма намерение да се съди с федералното правителство. Това означава, че Бавария може да разчита само на приятелите си в Хесен, които обаче още не са решили как точно да действат. Така Мюнхен може да остане в изолация и да се откаже от идеята да се противопостави срещу останалата част на Германия. (По материали на германския печат)

 Не стига, че германският канцлер Ангела Меркел (в центъра) постоянно си има проблеми с коалиционните си партньори - либералите на икономическия министър Филип Рьослер (вляво), но сега ще трябва да се разбере и с другите си съюзници в лицето на баварския премиер Хорст Зеехофер (вдясно).
17
4442
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
09 Февруари 2012 20:34
Чак пък бунт! Истината е, че само 4 провинции имат излишък тази година: Саксония, Мекленбург-Предна Померания, Бавария и Бранденбург. Три източни и един западен.
09 Февруари 2012 21:10
От 1990 до Сега Германия наляла 2 трилиарда евро във "Витрината на Соца" и пак Източна Германия е зле. А преди 100г е била по-развита от Западна.
Мъкаааа социалистическа!
09 Февруари 2012 21:27
Нещо не си разбрал, драги. От 4-те провинции с излишъци 2011 г. три са източни, една западна. Ако си окат, чети: Натисни тук
и Натисни тук
09 Февруари 2012 21:37
Лозунг на града стана заявлението на кмета Клаус Воверайт (социалдемократ): "Ние сме бедни, но пък сме секси".


Не само социалдемократ, не само социалдемократ...

Не знам дали са бедни в Кройцберг, Нойкьолн и прочие Берлин, ама секси май не са много-много.
09 Февруари 2012 22:13
Абе бедни! Нали се разбрахме в другата статия, че по-бедни от българите нямало. В тия квартали като минеш гледаш нахвърляни боклуци, кофите преливат и то не защото са пълни, ами защото не могат да уцелят и им е по-хубаво да го хвърлят до кофата, отколкото в нея. Или защото се упражняват в хвърляне от разстояние в заключен контейнер. (в Германия контейнерите са с ключ и всеки наемател има такъв, пък някои явно нямат, особено като пратят някой по-малък член на семейството да хвърля боклука, някой мамин Хасанчо на до 5 годинки, дет и без туй не може да стигне ключалката, защото от 6 годишните нагоре вече са легнали по таз доба, нали на училище ходят да се интегрирВат). А в задните дворове в тези квартали пък си хвърлят боклука направо през прозореца. Защо да мъчат децата по тъмно. Я как хвърчат пъпешените кори! Въртят се перване гиби. Забава. Ама това вероятно не би трябвало да плаши българите. От пò така кварталите как можа да забравиш червения Вединг. И там е така. Въпреки това с изключение на Вединг тия квартали са интересни - като чужбина, като в ориента. Вечер светлини, хора по улицата като в Анталия и Кушадасъ едновременно, коли влизащи в еднопосочното, други коли, приветстващи ги приятелски с клаксони. Квартали с много хубаво ядене, с много хубави аромати на ядене, с много хубави магазини манафчи, симитчи, дьонерджи, касапи - каквото ти е кеф. Пълнени чушки, бамя, сърми, кавурма, кадаиф, баклава - веднага се чувства, че "и ний сме дали нещо на света". Тъй де. Да не ни е за първи път. Демек всичко е секси. Знае какво да приказва Воверайт. И се пада действително забележителен кмет на Берлин. Затова го и избират.
10 Февруари 2012 00:35
Абе, на Гаргамела му кажи : комунистите са виновни - и ще миряса . Дали е в Германия или на Северния полюс - все тази. Той и не чете , каквито и линкове да му даваш . Виж за ГМО-то, фаст фуудс или антидепресанти , Кола и пуканки - може и да хвърли някой поглед......
10 Февруари 2012 02:05
То хубаво богатите не искат да плащат за бедните, ама се чудя защо никой не се сеща да приложи и в самата Германия авангардната идея за различните валути: Така, както на Гърция се предлага да излезе от еврото и да си върне драхмата (която обезценявайки се, ще свали заплатите и вдигне конкурентноспособността), така и по-бедните провинции могат да си въведат локални валути, които обезценявайки се, ще им свалят заплатите и ще им вдигнат конкурентноспособността. Както се казва - класическо решение с доказано приложение. А никой не се сеща за него . Ето, напомням го за да няма после "ама аз не се сетих" .
10 Февруари 2012 02:20
Абе, на Гаргамела му кажи : комунистите са виновни - и ще миряса

Що някакво друго обяснение имаш ли на това защо З Германия трябваше да излива 2 трилиарда евро във Витрината на Соца?
10 Февруари 2012 06:21
А пък в БГ столицата граби като за световно.
10 Февруари 2012 06:36
Дъртите куманизи немат право на пенсия.
Те са желаели унищожението и окупацията на ФРГ -
да им плащат путлеристите.
И при нас - също.
10 Февруари 2012 07:16
От 1990 до Сега Германия наляла 2 трилиарда евро във "Витрината на Соца" и пак Източна Германия е зле. А преди 100г е била по-развита от Западна. Мъкаааа социалистическа!

Гарамел, га не разбираш някои неща не се обаждай. Разбира се, че Източната част е била по-развита, ама що компании напускат Източна Германия след войната. В Берлин е била най-голямата Европейска компания "Сименс", но тя се премества в Бавария - Ерланген и Мюнхен са главните и квартири. Като нея има хиляди. От там Бавария от една планинско-земеделска провинция стана богата. А и в Източна Германия нямаше как да се наливат големите пари по плана Маршал от САЩ, СССР беше тотално разрушен и не можеше много да помага. Това са основните причини, поради които ГДР, Чехословакия и др. изостанаха. А с присъединяването Източните провинции бяха тотално разбити с така наречената приватизация (както у нас). Вместо да дадат милиони на източните предприятия да се оправят и да станат конкурентноспособни, те ги подариха на западните компании, които ги затриха и след това Западните провинции платиха трилиони за социално подпомагане. Аз почвам да виждам как ще има ново разцепване, подобно на Чехословакия. Още повече, че баварците винаги са се считали, че са отделна държава и не мелят много с другите германци, които те наричат презрително прусаци. Моят шеф, който е роден в Дъхао до Мюнхен постоянно повтаряше, че Бавария е имала държава много преди другите германски държавици.
10 Февруари 2012 07:32
Не знам дали са бедни в Кройцберг, Нойкьолн и прочие Берлин, ама секси май не са много-много.
Ньойкьолн е почти в центъра на Берлин - това преди векове е било немското селище, а славянското е било Берулина - от там и името Берлин. Кажи по-крайните Кьопеник например. Счита се, че Брандербург идва от славянското Бранебор, то е било на славянски княз. След това минава в ръцете на Алберт мечката (затова герба на Берлин е мечка). След това император Сигизмунд праща маркграфа на Нюрберг Фридрих Хохенцойлерн, с когото се е бил срещу турците при Никопол през 1396г., да стане електор на Бранденбург, от където започва историята на Прусия, която при Бисмарк формира днешна Германия. Това формиране става след война с Бавария, която винаги е била с французите срещу прусаците, затова Наполеон я награждава, като и дава провинцията Франкония със главен град Айнсбах и големите градове Нюрнберг и Вюрцбург. Там са и интересните исторически градове Бамберг, Ротенбург и Кобург (свързан с нашиот цар), както и Байрот свързан с Рихард Вагнер. Бацварците, обаче не могат да забравят, че са завладяна от прусаците страна и това подхранва местният сепаратизъм.
10 Февруари 2012 09:44
Дъртите куманизи немат право на пенсия.
Те са желаели унищожението и окупацията на ФРГ -

Hugine, и аз мисля така, ама хората са плащали за пенсия цял живот от заплатите си, включително и тия от ЩАЗИ. Ей го Хонекер - приживе в Чили - изчислиха му пенсията и му я преведоха съобразно пенсионните осигуровки, които е внасял чилякът. И на жена му пенсията. Министърка е била жената, плащала си редовно вноските. Няма причини по политически причини да се нарушава правото. Освен това по този начин се създават ненужно противници. Специално на ЩАЗИ първо им намалиха пенсиите с много, но после върховният съд постанови, че трябва да си получават до стотинка това, за което са плащали пенсионни осигуровки, по закон и наравно с всички други граждани от източната зона. И после ни се чуха, ни се видяха. Сега на стари години някои надигат глави и пишат мемоари на нивото на горния ономаст, ама са и "опасни" точно колкото него.
10 Февруари 2012 11:52
Николас,
10 Февруари 2012 14:08
Дъртите куманизи немат право на пенсия.
Те са желаели унищожението и окупацията на ФРГ -

Тук на някои празни глави само такива простотии се въртят в кухините. Не стига, че ние все още живеем от това, което е построено от тези комунези, като отчетем какво разсипаха демокрякъците, ами точно тези, които са само консумирали от комунизма, и нищо не са направили най-много врещят. Нали наш Боко се хвали, че сме много богати с апартаментите, които се построиха по време на соца. Точно тези са черпаклиите, дето вика Манерката. Иска им се наготово всичко да им е паднало.
Пък не си спомням някой да е искал окупация на ФРГ.
10 Февруари 2012 14:39
Mrx++

Тук на някои празни глави само такива простотии се въртят в кухините. Не стига, че ние все още живеем от това, което е построено от тези комунези, като отчетем какво разсипаха демокрякъците, ами точно тези, които са само консумирали от комунизма, и нищо не са направили най-много врещят.


А стига, бе!
Ма и ти ли си строил?
10 Февруари 2012 15:45
Гуц-гуц-пуджа Раданова, Аз съм участвал в пускането на завод в Нефтохим. Моята заплата е била по-ниска, за да се построи всичко това - ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове, АЕЦ (през 50-те такива понятия въобще не съществуваха и селата тънеха в мрака, само с газени лампи), пътища , преди това шосетата бяха от чакъл набит в калта, виадукти, моста над Дунава, Аспаруховият мост, заводи на тежката химия, металургия, електроника, машиностроене, шивашка промишленост (преди 50-те по мгазините имаше само дочени дрехи. Айдеее да не изброявам още много неща. А тия черпаклии са се пръкнале къде 70-те, 80-те и с големи претенции.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД