:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,799
Активни 695
Страници 22,364
За един ден 1,302,066
Идеи

Как срещу по-малко пари да получиш повече услуги

12 хил. души работят в аутсорсинг сектора, очакванията са той да расте с 15-20% годишно
архив: СЕГА
Министър Трайчо Трайков използва всеки икономически форум, за да подчертае, че България е отлично място за аутсорсинг.
Езикът ни се глобализира повече отвсякога. С намигване рекламите ни обясняват как в службата правим "мийтинги" вместо оперативки, секретарките са станали "офис мениджъри", а в "бюти салона" се подмладяваме с "фейслифтинг" (но все пак пием българска бира). Към дълбоко навлезлите в ежедневието ни понятия от чуждата реч се прибави още едно - аутсорсинг. Защо нашите политици и икономисти все по-често го повтарят като магическо заклинание, което може да направи икономически чудеса в България?

Най-общо аутсорсингът може да се опише като процес, при който дадена фирма (или институция) наема външни специалисти, които да поемат част от досегашната й работа. Обикновено дейността, която се прехвърля, не е сред основните, а и изисква специална квалификация. Макар напоследък да е сред любимите теми на властта,



доскоро аутсорсингът имаше лош имидж



в България. Роля за това изигра фактът, че практиката беше внесена отвън - от чуждестранните инвеститори, които отвориха мащабен бизнес в страната. Политици го заклеймиха като инструмент за източване на пари от дружествата, най-вече тези за комунални услуги като ЕРП-та, ВиК, топлофикации, телекомуникацонни и др. И премиерът Борисов обвини аутсорсинга в ограбване на потребителите. "40% от инвестиционните разходи на компаниите идват точно от изнесени дейности. И забележете, там са 40% от техните разходи и те са преди всичко с външни компании, сиреч 40% от дейността им веднага излиза в друга писта, където няма контрол", заяви преди време Борисов. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ назначи специална проверка по темата. От нея не произтекоха някакви значими резултати, тъй като съществени нарушения не бяха установени. Но лошото име на ютилити компаниите като участници в "аутсорсинг далаверата" остана.

Истината е, че по света аутсорсингът отдавна не е мръсна дума, а начин да се оптимизира управлението на бизнеса и да се намалят разходите. Към момента над 90% от фирмите у нас, които залагат на външни изпълнители, са дъщерни на дружества от Западна Европа. По навик поради незнание или недоверие повечето от родните компании все още предпочитат да възлагат всички задачи на собствените си служители.

Оказва се обаче, че тези, които се престрашават да изнасят дейности,



всъщност печелят доста от това



Ако дадена компания наеме счетоводна фирма, срещу 500 лв. месечно тя ще получава обслужване от профилирани специалисти за данъци, трудово-правни отношения, комуникация с банки и разплащания с клиенти. Ако фирмата извършва сама тази дейност, тя трябва да назначи поне един човек със заплата минимум 700 лв., на когото ще трябва да плаща осигуровки, да предостави работно място и т.н. А е възможно в крайна сметка да не получи търсеното качество, което иначе предлагат аутсорсинг специалистите.

Компаниите, които използват аутсорсинг, са най-често от областта на телекомуникациите, финанси и застраховане, търговия на дребно и електронна търговия, туризъм. Там често се "изнасят" не само на помощни, но и по-специализирани звена. Все повече процесът навлиза и при ТЕЦ-ове, ЕРП-та, телекоми, ВиК и т.н. Така например "Софийска вода" отдавна е възложила извършването на ремонти на външни изпълнители. За голяма част от предприятията аутсорсингът е удобен не само заради по-добрата организация, а и с друга цел. Компании като Е.ОН, ЧЕЗ, ЕВН, "Мобилтел" и др. са в пряк контакт с клиентите си - т.е. връчват сметките и нерядко се оказват обект на тяхното недоволство. Когато обаче не се установят нарушения при формирането на цените, най-лесно е вината за тяхното нарастване да се прехвърли върху "изнасянето" на дейности към външни изпълнители.



Аутсорсингът не е рожба на модерната епоха



По света тази практика започва да се прилага още през 80-те години на миналия век, но по-широко разпространение получава след средата на 90-те. У нас за аутсорсинг се заговори усилено в последните години. Опасенията на някои политици, че наемането на външни експерти от чужбина може да "вземе хляба" на българските специалисти, засега не се оправдаха. От една страна, аутсорсинг секторът у нас все още не е чак толкова развит, че да удари по българския пазар на труда. От друга, подобни процеси отдавна работят успешно навсякъде по света. От трета, оказва се, че все повече български специалисти започват да предлагат аутсорсинг услуги.

Секторите, свързани с аутсорсинг, са сред тези с най-добър потенциал за растеж. Това се казва в анализ на дирекция "Икономически анализи и прогнози" в Министерството на финансите от миналата година. Според данни на фирмата за бизнес консултации McKinsley броят на заетите в индустрията у нас е нараснал с 20% през 2011 г. В момента той се равнява на около 12 000 души, но общият капацитет на сферата е 30 000-40 000 души. Предвид нарастващата си популярност очаква се в следващите 4-5 години секторът да расте с по 15-20% на година, прогнозират от аутсорсинг компанията "Кол Пойнт Ню Юръп". Аутсорсингът напоследък е любима тема на министъра на икономиката Трайчо Трайков, който дори го обяви за една от основните бъдещи надежди на българската икономика. По мнението на експерти България наистина е перспективна в това отношение, тъй като разполага с много способни IT експерти, а именно те са сред най-често търсените за аутсорсинг. Като плюс се определя и финансовата привлекателност по отношение на заплати, инфраструктурни и данъчни разходи. Дали в страната ни наистина ще се развие аутсорсинг секторът и това ще донесе ползи за икономиката, бъдещето ще покаже.



СОЦИАЛНАТА МРЕЖА

Набирайки все по-голяма популярност в глобализирания свят, аутсорсинг секторът непрекъснато се променя и разширява. Напоследък например се наблюдава мощно навлизане на нова услуга - компании наемат специалисти, които да следят имиджа им в социалните мрежи като "Фейсбук", "Туитър", "Линкдин", сайтове като You Tube, блогове и форуми. Сред задълженията на наетите експерти е и да осъществяват комуникацията с клиентите на компанията във въпросните виртуални платформи, обясняват от "Кол Пойнт Ню Юръп". Особено важен за фирмите е диалогът в социалните мрежи, чиито потребители са хора в активна възраст. Именно там те изразяват своите очаквания, желания или недоволства. За този тип общуване обаче са нужни многоезични умения, както и някой постоянно да е "на линия" за въпроси и отговори. Ясно е, че малко компании могат да си позволят да отделят от собствения си човешки ресурс за подобна задача. Тук идва силата на аутсорсинг контактните центрове, които могат да осигурят персонал за денонощна комуникация.



ЩО Е ТО АУТСОРСИНГ

Терминът аутсорсинг идва от Outside Resource Using ("използване на външни ресурси"). Най-често помощ отвън се търси за счетоводни и одиторски услуги, разработване на софтуер и създаване на уебсайтове, обработка на данни. Разпространени форми на аутсорсинг са и т. нар. контактни (call) центрове, които поемат връзките с крайните потребители и разясняват например как се ползва даден продукт или услуга, популяризират услугите на фирмата или привличат нови клиенти. Основната полза за възложителите при аутсорсинга е, че оптимизират разходите си. Вместо част от служителите да бъдат пренасочвани към несвойствена за тях дейност, за която често нямат необходимите опит и знания, наемат се външни специалисти с подходящата квалификация. Контактните центрове например могат да общуват с клиенти от различни държави на над 20 езика. Според една от големите аутсорсинг компании в Източна Европа "Кол Пойнт Ню Юръп" има особено добра почва за аутсорсване в държавната и общинската администрация, най-вече по отношение на координирането на запитванията от страна на граждани. Ако това се възложи на частен изпълнител, разходите на учреждението ще намалеят, а обслужването ще се подобри значително.

архив: СЕГА
Колцентровете са една от най-бързо развиващите се изнесени услуги.
15
3920
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
11 Март 2012 20:20
Ох, бая рядка кашица се е получило. А може сравнително простичко да се обясни що е то аутсорсинг (оставяме на лингвистите да обяснят дали всъщност думата не идва от out и source). Още повече че си е много стара практика, много по-стара от думата. Значи, имаме да речем малка търговска фирма, която, разбира се трябва и да превозва стока. Има, да речем дни, в които трябват два камиона, а има и дни, в които един камион ще върви наполовина празен само половин ден. Ако си вършиш сам транспорта, ти трябват два камиона (без да мислим какво правим, ако един се счупи), поне двама шофьори и поне един монтьор, който да ги поддържа и ремонтира при нужда. Първото ниво на аутсорсинг е да не назначаваш монтьор, а да си сключиш договор със сервиз. Следващото - изобщо да нямаш камиони и шофьори. Сключваш договор с транспортна фирма. Когато трябват два камиона, ще прати два. Когато трябва половин - ще прати малко камионче. Като и се счупи камион, лесно ще прати друг, защото има много. Та те това е простичката стара идея. А реализацията вече може да е нетривиална. Дали да аутсорсваш или не, е предмет на прецизен анализ във всеки конкретен случай. Ако например имаш нужда от 20-30 камиона, може да е по-добре да са си твои, а дори и собствен сервиз да имаш.
11 Март 2012 20:44
Простичко казано, става дума за наемане на подизпълнител - ама колко по-европейско и брюкселско им звучи на някой ушенца "аутсорсинг"!
По същата причина в езика ни нахално се промъкнаха и настаниха "мониторинг" и "мониторирам", "промоция" и "промотирам" и т.н., и т.н., и т.н., и т.н... Вазов направо си е пропилял таланта, като ни веднъж не е произнесъл или написал тези словесни бисери.
А корифеите на изящния изказ ББ и ЦвЦв дори усвоиха напоследък думи като "компрометирам" и "толерирам" и така виртуозно ги вмъкват в речите си, че електорътът взе тихичко да се побърква - дотам, щото тези дни един умник обясняваше пламенно по радиото, че "толерантност" било нещо съвсем различно от "търпимост".
Аре чао, както се вика на новоговора!
11 Март 2012 21:18
Българският ИТ бизнес е дребен аутсорсинг играч. Обикновенно ИТ фирмите ни губят поръчки от индийците.
Да припомня, че един мераклия - университетски преподавател, през 2002 начерта светло бъдеще на ИТ аутсорсинга, който до 2010г, трябваше да стигне приходи от 1 млд. евро/год.

Две думи за фриленсерите.
Това са проектанти, програмисти, конструктори и други професионалисти, които изпълняват поръчки и печелят парите си през някой от големите щатски портали, организиращи този бизнес. Те се изправят срещу възложителите, за да договорят, отчетат и защитят изпълненото сами. Работят в конкурентната среда на милиони индийци, китайци, на огромен брой руснаци и украинци.
Подкрепата от държавата за тези хора е наложителна най-малко по две причини:
- това са преди всичко млади хора, избрали да не емигрират от България, и
- тези хора с всяка следваща поръчка натрупват конкурентоспособност.

Големите аутсорсинг играчи в България са електроника, машиностроене и металообработване.
Дълги години, сериозни компании у нас работят според изискванията за качество на възложителите, спазват срокове, развиват кадрите си, а държавата се прави на „ни лук яла, ни лук мирисала“.
Между другото, един от сигурните начини да бъде спрян аутсорсинг бизнеса е увеличаване на осигуровките.
Както е известно, постоянно се вдигат осигурителните прагове.
Известно също е, че има корифеи в правителството, които знаят защо
11 Март 2012 21:39
Всеизвестено е, че д-р Борисов заклейми аутсорсинга, както забрани думичката "ще". ***
11 Март 2012 22:12
За всеки знаеш що-годе английски понятието аутсорсинг е повече от ясно. Но честата му употреба в контекста на България не е причина за гордост. По-скоро - обратното. Икономическа гордост е, когато притежаващ продукти и технологии, търговски марки и пазарни дялове. Тогава си в позицията да аутсорваш. В противен случай се превръщаш в донор, вливайки ресурса си в печалбите на чуждестранни компании, които аутсорстват свои дейности, но реално не внасят, а изнасят стойност.
12 Март 2012 00:25
Нени, и у нашата фирма на аутсорсинга му викаме наемане на подизпълнител, или на външна фирма, на регламента му викаме правилник, на департамента - отдел,
на апликационната форма - формуляр за кандидатстване и пр. и пр.. Така че напълно подкрепям мнението ти.
12 Март 2012 01:01
Най-подходящ ми се вижда следния пример.
Аутсорсваш си сексуалните задължения и плащаш за услугата. И удоволствието и парите са за друг. За теб- спокойствието.
Американската държава пълни джобовете на приближени фирми, аутсорсвайки всичко. С аутсорсването на дейности държавната администрация не намалява, но държавните мъже имат повече време да се занимават с далавери.
В Америка дадоха и затворите на частни фирми. А частните фирми лобират /корумпират/ пред правоохранителните органи да вкарват колкото може повече хора в затвора. Те печелят на глава- затворник.
За мен след като държавата няма възможност да се занимава с нещо, трябва да се откаже от съответната функция и съответната власт. И съответно тази власт и тези функции ще се поемат от съществуващи, или новосъздадени обществени структури, а не да се пълнят джобовете на приближени до властта, да се източват държавите и изгърбват данъкоплатците.
Аутсорсинга има и добро приложение, но проблемът е, че се разпространява много повече от рационалното. Аз не съм сигурен, че е конституционно частни правоохранители да изпълняват наказанията на осъдените.
12 Март 2012 01:03
Кастрат, научи ли се да плуваш вампор, дагеа....
12 Март 2012 09:41
Що забравихте плейофите?
12 Март 2012 10:09
В туй дето му викат аут-нещо си няма нищо лошо по принцип. Само дето в България го правят чуждите фирми - "големи инвеститори" със свои дъщерни дружества и по този начин намаляват печалбата си не дават на държавата полагаемото и се. С една дума - тарикатлъци!
12 Март 2012 11:34
до "palavnik":
на "апликационната форма" викали "формуляр за кандидатстване" - и кое по-точно е българското - "формуляр" или "кандидатстване"?
Освен "българския" произхода на "формуляра", не съм съгласен, че е едно и също - формуляр за кандитстване има и във ВУЗ или при кандидатстване за работа, но това не е "апликационна форма". "Промоция" и "промотиране" също няма точно съответствие на български - нито е само "разпространение", нито е само "представяне", а е нещо като "разпространение и представяне с цел налагане и утвърждаване и евентуална бъдеща изгода (материална или не)". Да не говорим как можем да преведем "промоционни материали" или "промоционален пакет" - може би "представителни материали" или "представителен пакет" - съжалявам, но значението е съвсем друго, ако някой разбира добре.
Но да се върнем на основния въпрос - също не съм съгласен, че "аутсорсинг" и "подизпълнител" е едно и също. Виж, "събконтрактор" си е точно "подизпълнител" и ако някой го употребява си е чиста глупост. За мен "подизпълнител" е за точно определена работа и с доста по-кратък срок, като евентуално работата можеш да я свършиш и ти, но в момента нямаш примерно ресуси, докато "аутсорсинг" смятам, че има доста по-стратегически характер и означава изобщо извеждането на цялата работа извън фирмата, вкл. липсата на специалисти в тази област.
Изобщо, проблема с т.нар. "чуждици" е как, къде по-точно и пред каква аудитория се употребяват, а не самите те. Както и факта, че много хора не обичат или не разбират новите области на познанието или нови практики и автоматично намразват и термините, свързани с тях.
Защо в медицината може да се каже "алопеция" вместо "оплешивяване", а в музиката "квинтет" вм. "петорка", а в други области да не може? Много просто, зато що това са традиционни области, с които хората са свикнали и отдавна приели....
12 Март 2012 12:25
Българските "бизнесмени" не могат да си позволят да наемат даже и индиец, пък и що да го правят, като могат да гърчат персонала 5 в 1 24/7.
12 Март 2012 12:38
Те набедените бизнесмени ще си отидат, ама и парите с тях. Няма как да се започне бизнес без пари сега, само със заеми. Ще се влачим дълго ако не дойде чужд капитал, а докато не се изритат червените това няма да стане.
12 Март 2012 16:06
Да си компания, която прехвърля част от дейностите си на друга фирма е едно, да си друга фирма (сол-таш*к), която изпълнява тези дейности за някоя компания е съвсем друго. И това второто никак не е за гордост. А май точно в това сме специализирани ние. При всяко лекичко разклащане на бизнес климата първо се орязват и горят аутсорсаджиите. А ония големците си намират още по-отчаяни и готови на всичко аутсорсаджии, без да има значение на кой континент са. И съвсем между другото, заради аутсорсване на търговията с произведените горива нашата рафинерия в Бургас не беше ли сред онзи нищожен брой рафинерии по света, дето все на загуба работят, завалиите?
12 Март 2012 16:18
Как срещу по-малко пари да получиш повече услуги?


Ако по дефиниция аутсорсинг е "използване на външни ресурси", то Боко, Цецко, Пицко и банда, са прости изпълнители на воля и пари, дефинирани като "външни ресурси". А сметката я плащаме всички ние. Та на кукловодите им излиза наистина почти без пари разпореждането в територията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД