:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,587
Активни 587
Страници 13,152
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Капани на пробуждането

Развръзката на гръцката финансова криза сложи начало на нова стопанска вълна в Европа и истински ведро, пролетно настроение в света на финансите. Мнозина подозираме, че решението на финансовите проблеми в южната ни съседка може да се окаже нетрайно и кратко задържане, преди да се разрази същинският фалит, но пазарът среща с оптимизъм дълговата сделка. От всички страни на света идват радостни вести: американските банки успешно минали стрес-теста на Федералната резервна система; Китай, Индия и Латинска Америка имат по-висок от очаквания ръст за 2011 г.; пресата в Германия обади, че "във Франкфурт се събуждат биковете" (т.е. виждат на борсата трайна тенденция към покачване на акциите в кошницата на DAX, т.нар. "бичи пазар"). Даже г-жа Кристин Лагард, управляващ директор на Международния валутен фонд, оповести, че скептичният към идеите за бърз изход от депресията МВФ виждал "знаци за стабилизация". В евро-атлантическия християнски свят



великденският оптимизъм



има дълбоки корени в стопанския цикъл, в културата и във вярата. Зрялата пролет е тъкмо времето природата да се пробуди. Празникът на Възкресението всяка година носи на света надежда за ново начало. Сега, точно три години след 9 март 2009 г., когато борсовете индикатори отбелязаха дъното на глобалната и най-дълбока следвоенна рецесия, светът жадува за ново начало и среща с нескрита радост първите вести за него. Впрочем със същите вести, радост и надежди посрещнахме и пролетта на 2011 г., преди да се гмурнем обратно в безвремието и безпътицата на една продължаваща, трайна депресия. Дали този път е вярно,



истинско ли е пробуждането?



Трайна ли е тенденцията към растеж? Впрочем за растеж е твърде рано да се говори. Преди да излезе от депресията, светът трябва да преодолее целия кризисен спад. А от предкризисните нива сме още далеч. Да вземем Дау Джонс, макар и най-критикуваният борсов индикатор, този ветеран винаги се ползва в сравненията на стопанските цикли. Дау Джонс отбеляза с 14165 пункта предкризисния връх на Нюйорската фондова борса на 9 октомври 2007 г. Дъното на рецесията бе измерено с 6547 пункта. В петък Ню Йорк затвори с Дау Джонс от 13233 пункта (11858 пункта на 18 март 2011 г.) и тенденция вяло нагоре, която пазарът в САЩ следва от началото на годината. Без съмнение имаме



трайно отлепяне от дъното,



но икономиката е все още твърде далеч от растеж, камо ли реален (т.е. изчистен от инфлацията) ръст. Добрата новина е, че статистическите данни отново опровергават нефелните прогнози на МВФ, Еврокомисията и пр. бездарни пророци на кризата. (Да напомним: в края на миналата година господата ни плашеха с "нова рецесия".) Потвърждава се хипотезата, споделена в тази рубрика през август 2009 г.: ако сравним скоростта на рецесията 2007-2009 с кризата 1929-1933 г. и допуснем, че динамиката ще се запази, можем да очакваме фазата на депресия да трае към 4.5 години, т.е. световната икономика да преодолее кризата и да се върне към растеж в средата на 2013 г. Нищо не опровергава нашата хипотеза. Ако се водим от нея и "разпънем" сегашния кризисен цикъл върху опорните точки на Великата депресия, виждаме ясно:



започва фазата на оживление,



както е прието да я наричаме на български, а англоезичните икономисти наричат recovery (възстановяване). Според едни това е последният етап на депресията, други го отделят като самостоятелна и равностойна фаза на кризисния цикъл. Следващата фаза е очакваният "подем" (prosperity), когато икономиката, надминала предкризисния връх, расте нагоре и увеличава благосъстоянието в реално изражение. Трябва да отбележим, че т.нар. "оживление" се характеризира с две особености: Ускоряване на всички стопански процеси; ако в депресията брутният вътрешен продукт расте в рамките на статистическата грешка (т.нар. "лазене по дъното", 0% до 2% реален ръст), във фаза на оживление обемните показатели - ръстът на БВП и оборотите, бързо се покачват, удвояват се. Разбира се ръстът тук не е "растеж", а възстановяване, компенсация на кризисния спад. Вторият белег е тревожен: при оживление съществено нараства рискът. Говорим за



икономика "напред-назад"



или "карай-спри" (stop-go economy). Подозирам, че това наименование идва от корейската игра "годори" (пренесена в Англия под името stop-go). Играта е подобна на покера, но има няколко раздавания, след всяко от тях събралият най-малко точки може да обяви "карай" - и играта продължава с нови залози, - или "стоп": играта свършва, а победителят обира цялата печалба. Във всеки отрасъл, най-вече във финансите, играта на оживление е хазартна. Примамливо е да яхнеш първата вълна нагоре, но опасността е голяма: излизаща от парализа след години депресия, икономиката е динамична и с все още променлива структура, тенденциите са крехки и неустойчиви. Конкуренцията също се пробужда и става агресивна. Но ако се забавиш, губиш предимство да заемеш пазарен дял, докато другите се страхуват, а с това и възможността да спечелиш нарастващите хазартни залози.

13
12626
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
18 Март 2012 20:38
Имам чувството, че продажбата на един тон бензин днес за 2000 лева в сравнение с тон бензин за 1000 лева преди година за него е стопроцентов растеж на борсата и икономиката само за една година - трицифрено двукратно пролетно пробуждане.
Тогава да чакаме през следващата година 500-600 процентен растеж.
Самун хляб 610 гр. при тоя неудържим растеж на икономиката междувременно ще стане 7-8 лв.
18 Март 2012 20:56
Бля, бля, бля... за пореден път!
19 Март 2012 01:42
19 Март 2012 07:25
Прочетох Хърсев и се успокоих. Знаех си аз че ще излезем от кризата, растеж му е майката. Печатат амеркианците шума. Дигат цените на петрола в шума и го разменят за шума. Дау Джонс расте и световния прогрес дърпа ли дърпа напред. Само така.
19 Март 2012 08:20
Ами тя кризата още не е започнала. Преди Великата депресия също е имало няколко леки труса последвани уж от оживления, но големия удар предстоял. Гърция въобще не се е оправила, защото новите рестрикции отново ще свият икономиката и гърците пак ще искат помощ. Банкрута на Испания и Италия е сигурен и е въпрос само на време. След това колелото ще се завърти със страшна сила и ще отнесе много държави, включително Франция и Германия.
19 Март 2012 10:22
Бла-бла
19 Март 2012 14:30
Да се разбереме - ако ще идва хиперинфлацията, да идва по бързо, да си изплатиме дълговете ... Щото така или иначе депозити не'аме.
19 Март 2012 17:16
откак списувам в Форумо чекам тая пуста Хиперинфлация..........
20 Март 2012 04:17
Кроткия дешифрира туй дето и Хърсев иска да каже , ама не му позволяват да го направи в прав текст.
28 Март 2012 11:09
e, трябва да си прибере хонорарчето авторчето ... дали е написал нещо смислено или е напълнил необходимия минимум (за хонорара) от думи и редове изпразнени от съдържание - не е важно
29 Март 2012 23:31
Стопанската криза в Гърция се развива поради НЕПРИГОДНО за евро нейно държавно финансово управление.

До 24 часа след отстраняване на причината – кризата успешно ще е неутрализирана.

Ако Гърция бе премахнала причината за стопанска криза – сега тази държава щеше да е със завишени възможности да плаща дълговете си в срок и нейни кредитори няма да понасят болезнени щети за над 100 милиарда евро.
11 Април 2012 11:37
Само преди 3-4 години пазарите водени от всички мастити икономисти, финансисти и банкери с детски ентусиазъм ни вкараха в кризата, която започна като финансова - нека винаги помним това. Сега пак са ентусиазирани. Разликата от тогава и сега е, държавите са достатъчно дискредитирани платци, за да могат да спасят отново банките и пазарите. И когато колегите на Хърсев ни докарат пак дотам, а това ще стане, защото по същество нищо не се е променило във финансите. По-лошо - ГЪРЦИЯ НЯМА КАК ДА ПЛАТИ ДЪЛГОВЕТЕ СИ. Този проблем е бомба с часовников механизъм - 1, 2 дори 4-5 години и ще взриви финансите.

Тъй че, Хърсев всуе пророкува, че сме преминали втора велика депресия, щом не се обосновава защо мисли, че причините довели до финансовата криза сега са отстранени. Хората, които палеха автомобили и магазини в покрайнините на Париж и Лондон изчезнаха, но причините останаха. Този път не е бизнес ес южуъл. Ние имаме достатъчно сили, за да не допуснем всичко да рухне отведнъж, но то необратимо се променя. Деградира.

Има и друга разлика - докато държавите се втурнаха да спасяват банките и пазарите, сега пазарите не пропускат възможност да атакуват Италия, Испания и Португалия заради дълговете им. Не искам да е честно, но това е малоумно, Хърсев. Доказва, че системата не работи, това е някакъв финансов раков механизъм, който неминуемо ще съсипе целият организъм. Ще ми е любопитно д-р Хърсев да ми обясни тази асиметричност по друг начин, освен, че пазарите вече са по-силни от държавите.
11 Април 2012 11:46
Митев, хрумвало ли ти е, че след като отвори свободно пазарите си смазващата конкуренция на немски, френски и американски стоки, Гърция друго освен маслини не произвежда. Германия процъфтява и на неин гръб. Ефтинджос китайските продукти я довършиха. Останаха и услугите в туризма, разбира се. Всичко се разви по законите на либералните пазари, а завършва с едно голямо фиаско. В Гърция комунизъм не е имало. Интересно е да се помисли за либерализма и корупцията. Интересно е да се помисли, как най-маститите финансови консултанти помогнаха на Гърция да фалшифицира сметките си, за да тегли нови и нови кредити. Гърците са хора като всички останали, има всякакви. Останалото е шовинизъм. Нима Сименс не плати почти 200 млн за да приключи историята с подкупите - принципните, честни немци и те явно играят по корупционните правила, които съвременната либерална икономика налага.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД