Британският министър-председател Дейвид Камерън се обяви за радикална промяна на начина, по който се финансират и поддържат основните пътища в страната. |
Планът предвижда части от пътната инфраструктура да се управляват от държавни фондове на чужди държави, като Китай например, но също така и консорциуми на инвеститори, включително пенсионни фондове. Министерствата на финансите и на транспорта ще започнат проучване за това дали е икономически изгодно да се използват частни средства за тази цел. Според в."Файненшъл таймс" премиерът смята за модел, който може да се следва, приватизацията на ВиК услугите по времето на Маргарет Тачър. Изданието допълва, че се използва изразът "дългосрочен лизинг", за да се избегне деликатната дума "приватизация". На евентуалните бъдещи мениджъри на пътища и магистрали ще се поставят конкретни задачи като намаляване на задръстванията и подобряване на качеството на пътищата. Ако тези изисквания се покрият, държавата ще им превежда част от пътния данък, който в момента отива във финансовото министерство. Премиерът Камерън обяви, че неговото правителство ще увеличи тол-системата за платено пътуване по пътищата, но това ще важи само за досега съществуващата мрежа. Предвижда се в бъдеще пътните компании да могат да изграждат допълнителни ленти по съществуващите трасета или да строят напълно нови шосета, за което ще могат да събират такси.
Правителството на Великобритания разработи в края на м.г. мащабна програма за инвестиране на 30 млрд. лири през следващите пет години в нови инфраструктурни проекти, които да бъдат финансирани със средства на частни кредитори. По този начин финансовият министър Джордж Озбърн се надява икономиката да получи тласък за развитие. Планът на Осбърн включва нови проекти освен 40-те започнати вече, които ще бъдат насочени към развитие на жилищния сектор, строителство на нови високоскоростни магистрали, жп линии и електроцентрали и модернизиране на електропреносната мрежа. Кабинетът на Дейвид Камерън се надява да привлече средства от частни инвеститори, предимно пенсионни фондове и застрахователни компании, които са недоволни от ниската доходност по държавните облигации и рисковете от инвестиране в дългови книжа на страни от еврозоната.
НАМЕРЕНИЯ
Докладът на финансовото и транспортното министерство трябва да е готов до есента. Представители на правителството обясниха, че не разчитат с промяната да се съберат много милиарди в хазната, защото целта е друга - да се подобри качеството с помощта на частни инвеститори. Дейността им евентуално ще се надзирава от регулатор, който да прави на всеки 5 години ревизия на компаниите, взели на лизинг пътища. Мария Ийгъл, представителят на опозицията по въпросите на транспорта, коментира, че идеите на Камерън повтарят провалилия се експеримент с приватизацията в железниците и ще добавят още един разход към и без това натоварените от високите цени на горивата фирми и домакинства. Според нея това ще прогони пътуващите по второкласни и третокласни пътища, ще увеличи задръстванията по тях, катастрофите и вредните емисии.