Българите смятат,
че ЕС се движи в правилна посока за излизане от кризата, показва проучване на Евробарометър, извършено миналата есен в страните от Евросъюза. Ако средно за ЕС положителните оценка за антикризисната му политика е 38%, у нас тя е цели 60 процента. Съответно негативните оценки у нас са 7%, а средно за Европа - 28 процента. Сънародниците ни поставят като главен приоритет за излизане от кризата повишаването на трудовата заетост.
Германският външен министър обиди
колеги от ЕС, като не ги покани на среща в Берлин днес, посветена на бъдещето на Европа след кризата, съобщи сп. "Шпигел". В съобщението се казва само, че са поканени 10 министри от избрани страни, без да се уточни кои са те, както и кои са пренебрегнати от Гидо Вестервеле. Изяснява се само, че сред игнорираните е Швеция, след като дипломатически източник в Стокхолм заяви, че Гидо Вестервеле изолира определени държави и не съдейства за сътрудничеството в ЕС. Според "Шпигел" Дания ще присъства на срещата, което обаче не й попречи да оцени инициативата на Вестервеле като обида за нея - в момента Дания е ротационен председател на ЕС.
Сърбия да въведе еврото
предложи бившият вицепремиер на Югославия Миролюб Лабус, цитиран от македонския в. "Дневник". Според него това ще помогне на страната да излезе от задънената улица в икономиката. Лабус посочи, че в Сърбия е в сила система на двойна валута. "Еврото служи за пресмятане, а динарът като средство за заплащане. Докато обаче е в сила тази двойна система, ще имаме проблеми с курса. Съветът ми е да не се пипат валутните спестявания на гражданите, а ако това стане, изходът е в преминаване към еврото", смята Лабус. Той обаче добави, че ЕС едва ли би искал Сърбия да премине към евро.
|
|