:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,975
Активни 416
Страници 17,905
За един ден 1,302,066
Истинската история

След ХІV в. Македония е трайно нестабилна политически

Секундната държава на Стефан Душан и късното албанско разбуждане забъркват днешните етнически сблъсъци
Пръстен на кралица Теодора, дъщеря на българския цар Смилец (1292-1298), съпруга на крал Стефан Дечански (1322-1331) и майка на цар Стефан Душан (1331-1355); с надпис на среднобългарски: "Който го [този пръстен] носи, да му помага бог"; високопробно злато и ниело; открит в гроба на кралицата в обителта Банска в областта Косово през 1915 г.; изработен преди 1322 г. Долу - чаша на цар Стефан Душан (1331-1355) с надпис: "+ Степан [Стефан], цар в Христа благоверен", открита в ниша в притвора на църквата "Св. Никола" в Дреново, Тиквешко през 1936 г.; изработена между 1345 и 1355 г. Предметите не са представени в мащаб. Народен музей-Белград
(Продължение от миналия четвъртък)

В началото на ХIV в. българските владетели успяват да погледнат към ставащото в Македония. След десетилетия на борба с татарската опасност съседно Косово изглежда напълно загубено за българската корона, но не и Македония. През 1304 г. цар Тодор Светослав (1300-1322) започва военни действия срещу Византия, но с ясна антисръбска насоченост. Завладените от българите земи в Тракия, включително и по Черноморското крайбрежие, са напълно законно и трайно присъединени към България. Макар и непряко Търново отново става важен фактор в македонските събития.

Несъмнен връх на българските усилия за връщането на югозападните български земи е походът на цар Михаил Шишман (1323-1330) през 1330 г. В същото време Византия, като използва размириците в Сърбия, успява да си върне южните части от областта, та чак до Битоля. В края на пролетта през Искърския пролом българската войска в съюз с влашкия войвода Иванко Бесараб и с татарски отряди поема към Велбъжд. Крепостта Земен, която се намира малко над днешната обител с известната си църква, пада първа. Изчакването не донася никакво предимство, напротив сърбите набират нови отряди и изравняват силите. Въпреки сключеното примирие на 28 юли 1330 г. сръбската войска напада опразнения български лагер. В последвалия разгром не само загива българският цар, сложен е кръст за дълго на българските усилия за връщане на Македония.

Не след много време кратката политическа нестабилност и в Сърбия, и в България е сменена от продължителна политическа устойчивост и в двете държави. Новите времена са ознаменувани с нов династичен брак, както е прието по това време. Сестрата на цар Иван Александър (1331-1371) Елена е изпратена почти в изгнание като съпруга на новия сръбски крал Стефан Душан. Сякаш само това чакал, Стефан Душан заема, при това твърде необезпокояван, "ромейската [владяната в това време от Византия] земя дори до Стримон [р. Струма] и Амфипол [на десния бряг на реката, близо до брега на Бяло море]", според летописеца Никифор Григора. Така е прекъсната сухоземната връзка между Цариград и Солун, пътят на юг и към царската корона за Стефан Душан е открит.

Отдавна е направило впечатление, че най-могъщият сръбски владетел се оказва едновременно внук на Анна Тертер, дъщеря на цар Георги Тертер Стари (1280-1282), син на Теодора, дъщеря на цар Смилец (1292-1298), и съпруг на Елена, сестра на цар Иван Александър, което го прави етнически по българин от много от търновските владетели. Ще прибавим към това и необяснимия му стремеж все на юг, към старата българска столица Скопие. В крайна сметка така нареченото Душаново царство в своя разцвет е съвсем в границите на Самуилова България, нея, макар и за съвсем кратко, възстановява Душан. Не може да се пропуснат, освен всичко това, и необяснимо прекрасните отношения с Иван Александър. Показателна е и титулатурата на Душан като крал - само "на сръбските земи и на поморските [в областта по протежение на Синеморското крайбрежие]". Няма как, ще трябва все някога да се замислим по издълбоко за същността на Душановата държава до 1346 г., т. е. до царската му коронация, нарочно ще се повторим, в старата българска столица Скопие, на Великден същата година.

* * *

Несъмнено ще е любопитно да се хвърли още сега съвсем кратък поглед върху демографското състояние на някои части от Македония, които днес в БЮРМ са изпълнени с етническо напрежение, при това във време около и малко след османското нашествие.

Дебър и Дебърско от векове са на границата с албанските племена. През ХV-ХVI в. в Дебърската каза се правят два обширни описа на данъкоплатците, запазени днес в цариградските османски архиви. Както и всички подобни документи, те съдържат безценни сведения. Първият опис е от 1467 г., а вторият - от 1583 г.

Християнските семейства през 1467 г. са точно 2110 и така Дебърско все още е верски напълно хомогенно, с абсолютно незначителен мюсюлмански примес от турски чиновници и дребни феодали (Ал. Стояновски, 2001). Някои данни позволяват да се разграничи населението етнически. Преобладават българските имена, което не е изненада, разбира се. Все още значителен е делът на сръбските окончания на родовите имена, което категорично показва, че сръбското население, което се заселва от началото на ХIV в. насетне, все още обитава части от Македония и след края на сръбската държава. Век и нещо по-късно, според сведенията в описа от 1583 г., сръбското население практически отсъства в Дебърско и последните следи от Душановото царство са вече стопени.

С оглед на по-сетнешните събития по тези земи важно е да се погледнат неславянските (небългарските и несръбските) имена. Преобладаващата част от тях са албански, но не е възможно винаги да се различат от имената на албанизираното влашко и, вероятно, гръцко население. Във всеки случай западните части на Дебърско - вилаетите Долен Дебър и Черменика, имат преобладаващо албанско население, като не забравяме пак горните уговорки.

Мюсюлманското население и 1583 г. е вече значително, цели 1303 от общо 6915 семейства. Значителна част от тези мюсюлмани са означени като "син на Абдула", което е сигурно указание за обърнати в исляма християни. Данните са категорични, че исляма приема по-често албанското население, а ислямизацията на българските села върви крайно мудно.

Подобно е състоянието и в Струга. Според данъчен опис там от 1582 г. вярата си запазили 241 от общо 299 обитаващи градчето семейства. В Охрид поради големия брой държавни чиновници, мюсюлманите са повече в процентно изражение.

Разбира се, че във вековете, които са по-близо до нашето време, сведенията за етническите и демографските промени в областта Македония ще стават все повече, през ХIХ в. и особено през току-що изминалия ХХ в. те нарастват вече лавинообразно. Основните характеристики на албанското завладяване в западните и в северозападните части на областта Македония ще останат същите. Това обаче е дълга и тъжна история, която ще оставим за друг път.



Извори



"Аз, Стефан, крал на всички сръбски и поморски [по бреговете на Синьо море] земи, като получих . . . достатъчно градове, над които властваха [досега] гърците, получих и града, наречен Прилеп, където е обителта на пресветата Богородица, в мястото, което се нарича Трескавец . . . благоволих да дам на тази обител свой златопечатник, както старите гръцки и български царе, които са властвали над тези места преди мене . . ."

Увод към три дарствени повеления на крал Стефан Душан в полза на обителта Трескавец до Прилеп; 1335 г., около 1337 г. и след 1337 г.



"Наистина кюстендилският владетел, познат с името Костадин [Деянов] и прочут с владеенето на обширни земи . . . беше върховен властелин в българската област . . ."

Из "Корона на историите" на турския историк Ходжа Саадедин, ХVII в.



"Битоля, между Лерин, Прилеп, Преспа и Охрид . . . Жителите са българи . . . Хрупища, на брега на Костурското езеро, 2 часа далеч от Костур . . . Жителите са българи . . . Охрид . . . Жителите са българи . . ."

Из географско описание на Румелия и Босна от Мустафа бен Абдуллах Хаджи Калфа, ХVII в.



"Несравнимо по-действена причина [от ислямския фанатизъм] за постоянен смут и отсъствие на граждански ред, а оттук и гнетящият страната страх, са албанците, покровителствани в Македония не само от централната турска власт в Цариград и от местната [турска] администрация, но и от самата европейска дипломация, без да изключвам, разбира се, и руската . . . При такова положение на нещата, може би, най-малко виновни са самите албанци, понеже сами по себе си те са диво племе от планинци-овчари . . . Славянските градове Битоля, Охрид и Дебър [и техните околности] могат да бъдат наречени най-нещастни, и това им състояние произтича от това, че турското управление тук [към 1900 г.] се осъществява хищнически, насилствено и като оръдие [на тази политика] се използват албанците . . . [Европейската] дипломация с любопитно единодушие отрича и пренебрегва напълно албанския гнет в западна Македония . . . В Охрид и Дебър албанците са помагачи на турците в поддържането на терора в страната в полза на исляма . . ."

Из "Македония. Археологическо пътешествие" на Н. П. Кондаков, 1909 г.

Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?issueid=2890§ionid=5&id=0001002

http://www.segabg.com/article.php?sid=2009043000040001401

http://www.segabg.com/article.php?issueid=4343§ionid=5&id=0001301

http://www.segabg.com/article.php?id=514213

30
17148
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
21 Март 2012 20:04
Няма как, ще трябва все някога да се замислим по издълбоко за същността на Душановата държава до 1346 г., т. е. до царската му коронация, нарочно ще се повторим, в старата българска столица Скопие, на Великден същата година.


Няма нужда, Петриноски, по въпроса за българските биологичен и политически ген и генезис (условно казано) на Стево Душан още преди сто и кусур години се е замислил не кой да е, а сам Кръсте П. Мисирков, най-големият македонец на всички времена (според скорошното гласанье в Републиката)!

Мачко, маjсторе
21 Март 2012 20:20
Котка -
--------------------------
Блогът на Генек

21 Март 2012 21:34
Да, бе, какво светотатство!
Всеки македоснки историк, че ви потвърди, че Душан е кореняк-македонец, а описваните земи са биле македонски, а обитателите - македонци, лично заченати от най-великия Македон на всички Македони - Самият Македон Велики - праотец на Александър Македонски и дясна ръка на Мойсей, Адам и Буда...
21 Март 2012 22:21
Иван Петрински
22 Март 2012 00:10
Завладените от българите земи в Тракия, включително и по Черноморското крайбрежие, са напълно законно и трайно присъединени към България.


По кой закон? По закона на войната? Ами тогава какви са тези приказки за законност?
22 Март 2012 00:18
По кой закон? По закона на войната?


Това са законните граници по онова време, а и не само по онова време. Побеждаваш във война - присъединяваш територии, законно. Губиш войната губиш територии, че и независимост, пак законно. На който не му харесва да си измисли нова човешка раса и нови отношения между народи, нации, държави. За съжаление, така е било, е, и кой знае още колко столетия напред ще бъде.
22 Март 2012 02:39
Еееех!
Котка
22 Март 2012 03:30
И цар Стефан Душан е полубългарин и български зет с отлични отношения с Търново, горчиво оплакан от последното след смъртта си, и бащата на СХС кральевина и на Югославия - Никола Пашич - си е даже чист българин Пашев от Тимошко, живял на младини в изгнание при роднини във Видин. Търновска България дундуркала младото сръбско княжество докато укрепне, Иван Асен Велики дундуркал сръбския св. Сава. След пропадането на Търново български книжовници заминали за Сърбия и там славили сръбските князе за благочестието им. И в ново време българските революционери ляха кръв за Сърбия, и в най-ново време нашите с вас колеги се възхищаваха от храбрия Слоба Милошевич (родом от българския през ПСВ град Пожарево), да не говорим за сръбския шансон "Добар дан, туго".
22 Март 2012 03:39
Може ли някой да ми разтълкува символа от пръстена на снимката?Направих връзката с татуировката на сръбския хулиган Иван Богданов(негови снимки бяха разпространени след безредиците в Дженоа на Италиа -Сърбия) и точно заради такава татуировка, албанци му бяха направили клип в Ютюб ,доказвайки ,че това е двуглавият им орел от знамето.Като го гледам този двуглав орел на пръстена май има и друга врътка(български пръстен,сръбски символ,албанско знаме)?Ще бъда благодарен ,ако някой ме светне по въпроса.Ако е нужно ще се разтърся за клипа в Ютюб.
22 Март 2012 03:43
Натисни тук

Всъщност те явно за друга татуировка го напъват,но въпросът ми остава актуален(за двуглавия орел).
22 Март 2012 04:20
"Мюсюлманското население и 1583 г. е вече значително, цели 1303 от общо 6915 семейства. Значителна част от тези мюсюлмани са означени като "син на Абдула", което е сигурно указание за обърнати в исляма християни. Данните са категорични, че исляма приема по-често албанското население, а ислямизацията на българските села върви крайно мудно."
Ами върви мудно,щото годината все пак е 1583-та,а не 1984-та,кога за има-нема месец не остана ни жив,ни МЪРТЪВ турчин в майка България.
Що се отнася до сигурното указание,че секи означен като "син на Абдула" е обърнат в исляма ристиенин ....Иван Петрински и Котка, .
Иначе,за коментарите ...евалла на зеленоокия пурфесор-"историк" за това негово :"Побеждаваш във война - присъединяваш територии, законно. Губиш войната губиш територии, че и независимост, пак законно. На който не му харесва да си измисли нова човешка раса и нови отношения между народи, нации, държави. За съжаление, така е било, е, и кой знае още колко столетия напред ще бъде."
Което ще рече,че съвсем законно османлиите са султанували от Багдад,през Александрия,Атина и София,та чак до подстъпите на Виена.
Да си признаем...я си мислех,че едно е законността,а съвсем друго-войните,ама щом капацитети ни светват,нема как ..они са окумуши и сичко знаят.
**
P.S. Зеленоочко,ти наистина ли си професор-историк?
Ако си...нема да се учудя,ако се окаже,че Волен Сидеров е наистина Папа Бенедикт XVI .

22 Март 2012 05:27
Kotka
22 Март 2012 08:28
Двуглавият орел е стар символ, появил се за пръв път в Месопотамия и е свързан с зороастризма. По късно двуглавия орел е на герба на Византия и след това на Русия (Третия Рим).
Според Уикито:
"През 2 век пр.н.е. римляните вземат в пантеона си бог Зевс под името Юпитер и едноглав орел става символ на римската държава и военните легиони. Още преди времето на император Константин Велики, във Византия също се е използвал едноглав орел като символ на старата римска държавна власт. Според някои източници символиката на двуглавия орел е пряко свързана с Юстиниан I (527-565), който обединява под един скиптър Източната и Западна Римска империя. Според други, като глава на семейството на народите, Юстиниан Велики е искал символно с двуглавия орел да подчертае, че византийският император е владетел от Цариград и на изтока (Азия), и на запада (Европа) - виж евроазийство. По тази геополитическа концептуална причина (Translatio imperii), този символ от Византия е взаимстван в гербовете на Свещената Римска империя и наследилата я Австрийска империя на запад като приемници на римско-германската западна цивилизация, а на изток от Третия Рим - Руската империя, като приемник на гръко-славянската цивилизация по Арнолд Тойнби (Изследване на историята)."
Натисни тук

22 Март 2012 10:18
Ето още един националист който се бори за чистата раса
Натисни тук
22 Март 2012 10:43
По тази геополитическа концептуална причина (Translatio imperii), този символ от Византия е взаимстван в гербовете на Свещената Римска империя и наследилата я Австрийска империя на запад като приемници на римско-германската западна цивилизация, а на изток от Третия Рим - Руската империя

Това са по-късни трактовки.
Двуглавият орел се появява в западноевропейска среда за пръв път през 1180 г. като личен герб на графа на Заарверден. Подобно на много други неща от Изтока (технологии, "лайфстайл" и т. н., той навлиза на Запад в резултат на кръстоносните походи) и до превръщането му в имперски символ ще минат още столетия. Да не говорим, че към края на XII в. Византия си е жива и здрава и никаква идея за translatio imperii не съществува. (Малка скоба - идеята за translatio imperii е много по-стара и отначало няма нищо общо с "византийско наследство". Но това е друга тема).
В самата Византия двуглавият орел става особено популярен при династията на Палеолозите, управлявали империята в последните два века от нейното съществуване, и не случайно се разпространява и в съседните балкански държави и народи.
Появата му в Русия е през втората половина на XV в., наистина след падането на Константинопол, но не и преди сватбата на московския княз Иван III не с кого да е, а със ... София Палеологина, племенница на последния константинополски император. Така че и тук най-вероятно той влиза като родов символ. Много по-късно ще бъде натоварен с по-обхватна идеологическа тежест.
22 Март 2012 11:19
Джон Оноже е чудесен кандидат за президент на България.
Натисни тук
Капка ексСидерова спокойно може да го издигне
22 Март 2012 11:52
. Оноже требовал вывода российских войск из Приднестровья, а также воссоединения Молдавии с Румынией. "Я за то, чтобы мы вернулись к нашему румынскому народу и нашему брату Румынии", - заявлял он. В конце 2011 года, протестуя против присутствия российских миротворцев в Приднестровье, Оноже проводил пикеты в Кишиневе (акции проводились по случаю визита главы российского МИДа в Молдавию).
22 Март 2012 11:55
Което ще рече,че съвсем законно османлиите са султанували от Багдад,през Александрия,Атина и София,та чак до подстъпите на Виена.

Тъй-тъй. Абсолютно законно са султанували. После абсолютно законно са ги ритали по султанските гьотове, монголците на Тамерлан, генуезци и австрийци при Лепанто, полските крилати хусари и ландскнехта при Виена, руски казаци и гренадири, австрийски мускетари и кирасири, италианци, българи и т.н. Също абсолютно законно сега са наред кюрдите да се поупражняват малце в ритане на великоосмански гьотове, пардон претенции. Всичко е според закона, нема да се пуашиш, само
22 Март 2012 12:11
до царската му коронация, нарочно ще се повторим, в старата българска столица Скопие, на Великден същата година.

Брех, да му се невиди! Бях чел за Охрид, като столица на България при Самуил. Ама за Скопие като такава за пръв път чувам. То, верно винаги има пръв път , ама може ли накой да подкаже кога и при кой български цар това е било?
22 Март 2012 12:40
А сега да видим Македония колко е била владяна от българската държава през периода на Второто Българско царство. Такааа..

Няколко години при Калоян.

Годините от 1230 до 1246.

Толкова.
22 Март 2012 14:19
относно ползУването на думата закон и нейните деривати у истерически теми и тематики:

според мойте големи мисли от малкио мозАк, следва думата закон да се се смени с думата правило и съответноте деривати!
оти?
ми оти така ке е по-правилно:
закони, у истинския смисъл на закон, са природните закони: гравитация, разните му математични и физични дефиниции които не търпят изключения.

всичко останало са просто правила... измислени от човеци за контрол врЪо човеци... толкоз...

оти така си мислим:
ми един цар претрепва друг и обикновено първото нещо което прави е да смени правилата на играта... до идвабнето на следния по-якичък бияч... пардон, цар... така от както господ решил да склепа човечеството и както ЗеленоОкия правилно е отбелязал, това поведение следва да продължи до... балиго... най-вероятно дорде горния реши да направи нова версия...

ай, ако не ви ареса мислАта, да ме прощавате днес не ми е ден - синозитО ме мъчи а май и имам лека темпертаурка...
22 Март 2012 14:24
Два простички въпроса…
За какво се е борил Яне Сандански ?
Кой го е убил ?

ритане на великоосмански гьотове

А бе то някои ощи от вчера са съгласни да ги целуват тия гьотове…

22 Март 2012 15:05
ритане на великоосмански гьотове
А бе то някои ощи от вчера са съгласни да ги целуват тия гьотове…

Ми то едното не изключва другото, бре челеби. Напротив даже - много често най-целивания гьот впоследствие се оказва и най-силно ритания.
Но мъдрости по този въпрос - много, например: внимавай по чии пръсти стъпваш днес, защото може да се окажат свързани с г*за който ще целуваш утре. Важи и за вас и за нас.
Има и още - един целива на дядо поп ръка, а друг на попадията г*за.
П.П. Айде кажи за какво се е борил Сандански и кой го е убил - приеми, че не сме наясно и тебе се пада историческия шанс да ни отвориш очите.
22 Март 2012 15:28
Бай Асаня пак нищо не разбрал. Айде обратно в школото. И да не забравиш да вземеш и Айшето с теб. Да ти прави компания....
22 Март 2012 15:50
И още нещо за бай Асаня. В историята(както и в природата) нищо не е постоянно, "законността" също е относителна и важи до следващите войни, международни договори и споразумения, които водят до нова "законност".
22 Март 2012 17:11
С един пръстен и една чаша , Петрински след половин час ще удари 10 000 клика на статията.
22 Март 2012 17:38
Клик!
22 Март 2012 17:49
А сега да видим Македония колко е била владяна от българската държава през периода на Второто Българско царство. Такааа..

Няколко години при Калоян.

Годините от 1230 до 1246.

Толкова.

Приятел историята не ти е силната страна. Поне не пиши по форумите да се излагаш.
23 Март 2012 08:54
Kotka -
28 Март 2012 09:29
Гарамелчо, не си ми приятели и не разбираш от история или предпочиташ да лъжеш.

Фактите са че преди Калоян, търновските царе не владеят Македония, а след неговата смърт Борил я губи. През 1230 тя се владее от Теодор Комнин и от Слав. След Клокотница Иван Асен II я завладява и той и непосредствените му наследници я владеят до 1246. Това е.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД