:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,278
Активни 483
Страници 17,208
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Болници получават пари по неясни критерии

Не получих подкрепа от ГЕРБ това да се промени, затова си отивам, обяснява бившият здравен министър Стефан Константинов
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Стефан Константинов
- Д-р Константинов, казахте, че подавате оставка не заради скандала с лекарствата. Каква е причината?

- Причината е липса на подкрепа, доверие, забавяне или изобщо неправене на реформи.

- Откога е тази липса на подкрепа?

- Тя се появяваше още от началото, само че в ентусиазма на първите месеци трудно я разчитах. След което дойдоха изборите и не беше подходящо време да задавам въпроси. След това имаше изборна победа, която ме окрили, че може би наистина всичко е било предизборно забавяне на решенията и след изборите ще имаме мощен тласък. Но това не се случи.

- От кого не усещате подкрепа и кой Ви уверяваше, че може да има мощен тласък след изборите?

- Да вземем например промените в Закона за лечебните заведения. Той беше измислен като концепция през пролетта на миналата година и би трябвало да влезе за разглеждане в парламента още през тогавашната сесия. А поправките в Закона за здравното осигуряваше трябваше да влязат в НС непосредствено след изборите. Тогава, като водихме дискусии, всички казваха, че не е удобно преди местни избори да правим промени и това бяха хората най-вече от здравната комисия, защото те трябваше да ми бъдат гръб и органът, през който нашите идеи да стават факт.

- А премиерът не Ви ли подкрепяше?

- Премиерът винаги ме е подкрепял, винаги е казвал "да", но не се сещам да сме имали обща среща със здравната комисия и той там да го е казал. Това не се е случвало. Веднъж имаше среща при него, миналата година, когато трябваше да дискутираме дали да влезе в НС Законът за лечебните заведения, и тогава се взе решение, че всичко ще се прави след изборите.

- То не се случва и след изборите - законът не е приет. Защо?

- Ние внесохме законопроектите, но какво да направя повече, освен да предложа идеи? Текстовете може да не са най-съвършените, но те дават картината и трябва да се облекат като решения вече в парламента. Когато това не се случва, стигаме до оставка.

- Става дума за промени, които да ограничат разходването на средства за болници от здравната каса и възможностите НЗОК да финансира всяка нова болница, която се появи. Защо ПГ на ГЕРБ Ви бламира?

- Ако в следващата година и половина нещата се случат, дори и не по този начин, но се приемат промени, значи изцяло вината е била в мен. Ако обаче промени няма, ясно е, че просто не е имало желание това да стане.

- Вероятността да минат тези промени е твърде малка, в пленарната зала вече беше решено текстовете, които предложихте, да бъдат преработени напълно. Какви са интересите, които не позволяват тези реформи да се случат?

- Икономически. В криза сме, хора остават на улицата без работа, бизнеси се затварят, фабрики, които работят за износ, губят пазари, всичко е непредвидимо. В здравеопазването не е точно така. Там се знае, че има едни 3 млрд. лв., които ще дойдат със сигурност от здравната каса и МЗ, и още около 2 млрд. лв. хората ще си извадят от джоба и ще платят. Имаме гарантиран пазар от 5 млрд. лв. всяка година. Въпросът е дали държавата трябва да участва на този пазар и по някакъв начин да гарантира правилното изразходване на парите. Ако държавата не прави необходимите неща, има опасност да се фаворизират определени структури, които може да не са обществено полезни, но да усвоят тези пари. Мога да дам пример с болниците. Още първият министър - Божидар Нанев, говореше, че болниците ни са много. Това не го е измислил той, има редица доклади на Световна банка и други. И какво се случи - започнаха да фалират болниците, които използват най-малко ресурси от системата, които обаче дават някаква базова здравна подкрепа на хора, които са лишени от всякаква друга, т.е. в по-малки общини. Същевременно в големите градове има прекрасни болници или могат да бъдат направени прекрасни с много малко средства, но вместо това непрекъснато се отварят нови лечебни заведения. Те обаче вече не се задоволяват от ресурсите, освободени от малките, а получават по неясни критерии много по-големи суми. Ето къде са икономическите интереси.

- Т.е. Вие смятате, че инвеститорите и собствениците на частни болници имат лоби сред депутатите на ГЕРБ?

- Не бих казал, че става дума само частни болници или за нови болници. Случва се и общински, и държавни болници да получат повече пари, а други - по-малко. През годините това е мрежа, в която много от играчите се чувстват чудесно и не искат нищо да се променя. И когато се появи някой, който каже, че иска да прави промени, той засяга интереси. И ако е сам, лесно може да бъде компрометиран, смачкан и отстранен. Точно затова са политическите партии, за да застанат зад него и да кажат - да, това може би изглежда непопулярно, може 3-4-5 души да не останат доволни и да имат големи възможности, но ние сме държавата и заставаме зад интересите на обществото и не се съобразяваме с личните цели на определени хора или структури. Ето това не се случи.

- Смятате ли, че тези определени хора и структури са свързани с управляващите? Ако например на една болница по неясни критерии се дадат повече пари, след това тя под някаква материална форма се отблагодарява на партията?

- Тези структури са партийно неопределени, членуват в партията на финикийските знаци и няма никакво значение коя партия е на власт в момента. Доколкото управляващите винаги имат начини и инструменти да въздействат, те са ухажвани от подобни структури. Ако ако погледнете ключовите фигури в българското здравеопазване - те са се ползвали с обществена трибуна при няколко правителства, което показва, че тази мрежа не започва от това управление и тази партия.

- Да, това е матрица, която работи от доста години, но и ГЕРБ не се отказва от нея?

- Бихме казали - най-малко не показва сериозно волята си да свърши това нещо.

- Това ли е бомбата, която цъка в болниците?

- Бомбата е точно това - разпределението на парите. Не може да се появяват все повече болници, за тях да се дават все повече пари, а икономиката ни да не го позволява. Има два принципни въпроса. Или държавата е оттегля тотално от здравеопазването и казва - всеки да се осигурява където иска, всеки да си строи каквото иска и където иска и да минава на пазарен принцип - нещо, което практически ми се струва невъзможно да се случи в България, или държавата казва - бедни сме, имаме бедни хора, които трябва да осигуряваме, и това са правилата на играта и всеки ще се съобразява с тях. Когато вземеш междинна позиция и не знаеш кой от двата варианта следваш и как да го използваш, това е най-лошият сценарий и за съжаление това върви от доста време, не бих казал дори от сегашното правителство. Но за него мога да кажа, че имаше възможност, която предишната тройна коалиция нямаше - имаше мнозинство в парламента и много от нещата можеха по по-категоричен начин да бъдат решени.

- Очаквате ли тази година да има преразход в бюджета за болниците? Миналата нямаше.

- Болниците харчат толкова, колкото им се даде и дали ще е много и дали ще има преразход, или пък по-малко, защото са повече, а парите са едни и същи - не е това въпросът. А че няма как да се подобри здравеопазването и хората ще остават все по-недоволни.

- Имате ли данни за конкретни облагодетелствани от здравната каса болници?

- Една от тях стана хитова. Тя е в село Доганово, Софийска област, и там бяха дадени пари не по нормалния ред, това го показа проверката на агенция "Медицински одит". Видя се, че изобщо не е спазена процедурата с прогнозни бюджети, през районната каса, а директно са дадени от централното управление на НЗОК. Може би болницата си работи добре, но аз се питам защо на едно лечебно заведение се дават повече пари, а на друго - по-малко. Ще цитирам и кюстендилската болница, където няма намаление на броя на хоспитализациите, но прогнозният бюджет се намалява.

- Чие е това лечебно заведение в Доганово?

- Вижте в Търговския регистър, избягвал съм да влизам в детайли.

- Твърдите, че не сте виновен за надутите цени на лекарствата, които здравната каса плаща. Как е възможно това?

- Да приемем, че вече не го твърдя и съм си поел вината, вече не съм министър. Имам вина за това, че каквото и да е било, не съм проконтролирал заместниците си, не съм бил достатъчно твърд да заявя, че някой от тях трябва да бъде махнат.

- Смятате ли, че можехте да махнете зам.-министъра, за когото говорим - Гергана Павлова, която отговаряше за лекарствената политика?

- Твърдо не. Разбирам колко алогично изглежда да говоря сега и да се оправдавам - хората няма да го разберат. Проблемът идва от самата процедура. Някой знае ли защо беше махната Гергана Павлова?

- Не.

- Аз също не знам. Тук е грешката. Ако се знаеше, че цените са увеличени, а аз твърдя, че бях първият, който повдигна темата, че лекарствата, преминали към касата, имат твърде високи цени. Никой преди мен думичка не обелваше. Ако някой има тази информация, пътят е следният - прави се проверка, вижда се кое е виновното лице, ако се реши, че е Павлова - тя бива отстранена. Ако се появи информация, че тя е казала това на министъра, той си заминава с нея. Тук обаче тя беше махната, а министърът трябваше да обяснява какво се е случило.

- Когато се взема решение нещо да се случи, например лекарства да се прехвърлят към НЗОК, не се ли прави анализ, с плюсове, минуси и финансови разчети и кой е този, който не се е сетил, че така ще стане?

- Това е обсъждано, но анализ за харчовете не беше направен, защото винаги отговорът, който се получаваше, беше - ние сме водили разговори с фирмите, те казаха, че ще дадат отстъпки. И разбира се, че съм питал колко ще струва това и бях с убеждението, че такива отстъпки вече са направени.

- Как може да вземете решение нещо да се случи, при положение че не знаете колко ще струва?

- Беше решено, че чрез наредба ще се договарят отстъпки. Не е тема, по която да не е било говорено. Очаквахме, че ще има по-голям разход, но заради това, че достъпът на пациентите ще е по-лесен и няма да има листи на чакащи. Прехвърлянето на лекарствата към НЗОК по онова време беше окачествено като изключително позитивно нещо и от заместник министър-председателят, а Павлова беше похвалена от него като единствения човек, благодарение на когото се правят реформи в здравеопазването.

- За контрола над цените на лекарствата отговаря и позитивната комисия, която е към МЗ и не работи.

- Напротив, за м.г. са намалени цените на 600-700 лекарства. Да, тя може да работи и повече и това беше едно от предложенията ми - по-често да се проверяват цените.

- Можете ли да се закълнете, че цените на лекарствата в България не са по-високи от цените в 8-те страни в ЕС, с които се сравняваме?

- Не, не мога да се закълна в такива неща. Мога да се закълна в нещо, което правя аз лично. В администрацията се работи така - информацията се подава от експерт, който си слага подписа под нея, следва подписът на началника на дирекцията, след него е ресорният зам.- министър и моята работа е да видя, че всички тези хора са се произнесли, и да си сложа подписа и аз. Няма вариант, при който здравният министър да знае всичко - от цената на тоалетната хартия до цената на 2200 лекарства, които се купуват с публични средства, и същевременно да прави политика.
17
3362
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
21 Март 2012 19:33
Виновен сте, доктор Константинов! Вие сте отличен лекар, добър администратор, честен човек, обичате професията си и познавате здравеопазването. Вие сте всичко различно от "номенклатурната гаубица". Такива неща не се прощават.
21 Март 2012 19:55
И като е толкова честен и миличък,чий го крепи година и половина в правителството?Още в началото разбрал,че няма подкрепа,чакал да мине това,после онова,пък половината неща се случвали,пък той не знаел.Досущ като другите калинки,само че с истинска диплома.Баси мухлюто...
21 Март 2012 20:33
И като е толкова честен и миличък, чий го крепи година и половина в правителството? Още в началото разбрал, че няма подкрепа,чакал да мине това, после онова, пък половината неща се случвали, пък той не знаел. Досущ като другите калинки, само че с истинска диплома. Баси мухлюто...

Deqerven, въпросите ти имат известно основание, но явно никога не си се встрастявал особено в професия.
П.С. Не се сърди, че ти поправих малко текстa, все пак оставих една грешчица
21 Март 2012 23:44
Втори път днес виждам глупаво и преди всичко грубо Ваше изказване. Съвсем отскоро се върнах към този вестник - дали такъв е вече тонът тук?
21 Март 2012 23:45
Горният пост беше към Deqerven.
21 Март 2012 23:53
Ясно е като бял ден. Герберастията оня ден се е появила от калта. Днес губернатор Ворлик и мелиционеро-олигархията им подхвърлят трохички хляб а те се избиват за тях.

Мархаба матрял...
22 Март 2012 00:08
Съвсем отскоро се върнах към този вестник - дали такъв е вече тонът тук?



Съвсем отскоро се върна и вече досади ужасно. Вече ясно те виждам сред котки и пиано, а рамката на леглото ти е изписана с пасторален етюд, съдържащ овчар, сърнички и птички, които съвсем не на място дразнят наличните котки ...

Твърде възможно е, някоя природозащитна организация да те осъди за това зверско поведение към невинните животинки.


22 Март 2012 09:06
Последно, чия е болницата в това село Доганово ?
Не е ли това работа на журналистите, да търсят и откриват информация.
Не е виновен министъра за безобразията в системата.
Той е само една пионка.
22 Март 2012 09:22
Изключително интервю. По фактите си е направо интервю на годината. Чест му прави, че не си замълча. За кого работите, данъкоплатци и осигурители? За онези 3-4-5 човека. Пет в тази сфера, пет в другата. Общо двайсетина. А шестте апартамента са само пудра.
22 Март 2012 11:21
Частните болници трябва да работят само с частни здравносигурителни дружества.Българските граждани трябва да имат право на избор къде да се осигуряват.Защо в момента се откриват само частни кардиологични болници,а да се открият такива по педиатрия или онкология например желаещи няма?Хайде да видим ако оставим тези частни кардиологични болници без финансиране от НЗОК,а да разчитат само на приход от болни осигуряващи се на частно дали и как ще се издържат?Ще приемат ли тежко болни?Защото сегашната практика показва,че такива болни под един или друг предлог се прехвърлят в държавните здравни заведения.Ето тука е заровено кучето.В България няма и не може да има реален пазар на здравни услуги поради бедността.Болните в тежко състояние консумират изключително голям материален ресурс поради което частните болници не се занимават с подобни пациенти.Държавните за сметка на това са поставени в много по-неизгодни условия.
22 Март 2012 11:32
А чия е заслугата количеството лекарство в една опаковка, финасирано от НЗОК, да се намали от два на един блистер, но да запази почти същата цена. Това не се отнася само до финансирани от НЗОК лекарства. Такъв е случаят с ремантадин, с Микардис + 12,5 мг. и др. Кои са фирмите, които ги опаковат и с кога са свързани? Пишете за ваши наблюдения, защото тези мерзавци от всички фармацевтични компании, са за затвора.
22 Март 2012 14:22
Липсата се появявала. Ентусиазмът го заслепил в първите месеци. От глупака по-опасен е глупакът с ентусиазъм. Понаучил това - онова за системата на по-високо ниво от провинциална болница и това го прави компетентен за министър в неговите очи. Вярно, че това което довлякоха артилеристите след него го прави направо бог на медицината, но такава е кадровата банка на Цвъкито.
22 Март 2012 15:47
Човекът ви казва в прав текст какви са проблемите - който може да анализира писмен текст, разбира. Който не може - почва да драска глупости и да го обвинява, че бил глупак.
Д-р Константинов е компетентен, интелигентен и почтен човек. Но сам човек не може да стори нищо, дори и Месията не е успял.
22 Март 2012 16:07
Проблемита са лични. Може да е компетентен като гинеколог, ама като министър не беше. Интелигентен бил? Не виждам това, а "селско нахалство", като на всеки присламчил се към хитрите тъпаци от ГЕРБ. Почтен бил? От едната страна се прехвърли към другата, като е бил забелязан. Също като в "Приказка за стълбата". Това е мнението ми драги мармаладчо.
22 Март 2012 16:49
Защо Симеон Дянков е поискал оставката на здравния министър. Стефан Константинов каза, че Дянков кадрува в здравното министерство и май ще излезе истина.
„В момента, в който се обърна против собствения си екип, аз му поисках оставката”. Това заяви пред БНТ вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, по повод освобождаването на здравния министър д-р Стефан Константинов ... „Липса на управленчески движения” – така вицепремиерът обясни причините за освобождаването на д-р Стефан Константинов. „Имаше добри идеи, но или нямаше достатъчно управленчески опит, или не успя бързо да се споразумее с парламентарната група, здравната комисия и заместниците си”, каза Дянков.
22 Март 2012 17:18
Никой не е коментирал поста ми по-горе.Май съм на прав път.
22 Март 2012 21:35
KaizerSoze, Имам пиано и котка, наистина, добро попадение, но мислех, че поне от 60-те насам тук това не се счита за белег на разложение? Помня лебедите на таблата на леглото на баба ми - и все пак тя беше много нестандартна и смела жена.

Моят пост беше персонално насочен, но не беше личен, а Вашият, струва ми е, е.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД