:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,303,676
Активни 446
Страници 11,244
За един ден 1,302,066

Работата в чужбина пак стана поле за измами

Над 100 са подадените през 2011 г. сигнали в инспекцията по труда от българи, изпратени на работа в чужбина, които са останали без доходи заради некоректни посредници и работодатели. В сравнение с 2010 г. сигналите са с над 20 повече. Но увеличението е свързано основно със зачестили случаи, в които командировани работници са се обърнали към трудовите инспектори заради забавени заплати или неплатен извънреден труд, уточняват от ГИТ. Най-често българите остават без пари, когато са командировани в Германия, Холандия и Франция.

Посредниците пък обикновено лъжат с намиране на работа в Гърция, Германия, Чехия, Кипър, Испания и Португалия. И през 2010 г., и през миналата основните им нарушения са свързани с вземане на такси за предоставяне на посреднически услуги, което е забранено. Хората се оплакват още от лоши условия на труд и живот и от по-малко от договореното възнаграждение. От ГИТ обаче са установили, че често договорката е само устна.

Напоследък често се случва българи да имат проблеми и когато получават консултиране и помощ за участие в студентски и младежки програми за културен обмен със САЩ или страни от Европа или са настанени в семейство по AU PAIR. Последната програма е за младежи, които обикновено помагат в някое домакинство срещу подслон, джобни пари и възможност за учене на език.

КОНТРОЛ

През 2011 г. две фирми са загубили лиценз за посредническа дейност, защото са си позволили да искат заплащане срещу услугата си, става ясно от списъка с посредниците с отнето право, който може да се види на сайта на Агенцията по заетостта. Един лиценз е отнет и защото посредникът не е сключвал договори с лицата или е нямал такъв с фирма, търсеща работници. Често помощ от трудовите инспектори търсят и българи, които сами са си намерили работа в чужбина при чужди работодатели. От ГИТ обаче са безсилни да помогнат и само информират за проблема колегите си в съответната държава.
1741
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД