И управляващи, и опозиция имат резерви към създаването на етичен кодекс на депутатите, показа проверка на "Сега". На последното си заседание комисията за борба с корупцията реши да направи още един опит за създаването на такъв кодекс, като всеки от членовете й се ангажира да лобира за него в своята ПГ.
Шефът на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев коментира, че според него би било добре да има такъв кодекс, за да е ясно разписано какво е позволено и какво не на всеки депутат. Той заяви, че би се подписал под проект за кодекс, но допълни, че темата тепърва ще се обсъжда в групата. Велчев не можа да отговори на въпрос защо според него приемането на кодекс или поне на етични правила в правилника на НС досега беше неуспешно.
В БСП не поискаха да се ангажират с официален коментар по темата. Неофициално обаче депутати от левицата обясниха, че отношението им кодекса ще зависи от това какво пише в него. Според запознати най-вероятно кодексът ще бъде подкрепен само от част от ПГ на БСП, а не от всички нейни членове.
Само в "Синята коалиция" са твърдо зад кодекса. Депутатът Димо Гяуров гарантира, че той ще бъде подкрепен от всички членове на синята ПГ. Подобен кодекс е необходим, тъй като в момента неетичното поведение на народни представители няма как да бъде санкционирано. Основа за изработването на кодекса ще бъде проектът, изготвен от Гяуров. В предишни години имаше и други опити за внасяне на този проект, но те бяха неуспешни. Текстове от него бяха вкарани и като промени в правилника, но те не минаха при гласуването им в зала.
Проектът на Гяуров предлага финансови санкции за депутати хулигани, както и за такива, които се възползват от различни корупционни практики. Според него глобата за нарушение на етичния кодекс трябва да бъде в размер на едномесечна работна заплата, публично да се оповестят деловите интереси, в които се е забъркал депутатът, и той временно да бъде отстранен от участие в парламентарни комисии и делегации, ако е погазил принципите в кодекса. Според кодекса наказанията ще се налагат от пленарната зала по предложение на комисията, която се занимава с парламентарната етика.
ОГРАНИЧЕНИЯ
В проекта се казва още, че депутатите нямат право да използват служебното си положение за лична изгода, нито да представляват интересите на частни физически и юридически лица в комисии или пленарната зала. Забранява им се да назначават свои близки на държавни постове, да използват служебни средства при личните си пътувания, както и да получават подаръци в размер над една работна заплата. В противен случай даровете се вписват в регистър и стават собственост на НС.
|
|