:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,391
Активни 310
Страници 23,858
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Фитилът на социалната бомба "висока младежка безработица" гори

Без стратегическо партньорство между държавата и частния сектор, който обучава онези, които искат да усвоят занаят, младежите без препитание ще продължат да са много дори след възстановяването на икономиката
СНИМКА: "Ню Йорк таймс"
Въпреки изкарания курс по информационни технологии Джеймс Лоусън стои без работа. Той се стреми да съхрани позитивното отношение към живота, макар всяка сутрин да се събужда с горчивата мисъл, че няма работа.


Почти две години 19-годишната Ники Едуардс си търси работа - каквато и да е. Тя говори любезно и е запазила самообладание. Но подобно на много млади хора във Великобритания, тя не можеше да си позволи да остане в университета си, а това прави невъзможно да си намери работа. Лондонските младежки бунтове миналото лято хлопнаха още повече врати за хора като нея. "Ако не работиш, не стажуваш или не учиш в колеж, можеш да станеш крадец и работодателите просто не те вземат на сериозно. В един момент си казваш: "Никога няма да си намеря работа."

Може би най-тежката последица от икономическия спад в еврозоната и от кампанията й за затягане на коланите заради дълговата криза е скокът на младежката безработица. Безработицата в Испания за хората на възраст от 16 до 24 приближава 50-процентния праг, в Гърция той е 48%, в Португалия и Италия - 30 %. Тук, във Великобритания, младежката безработица е 22.3% - най-високо равнище, откакто започна отчитането й през 1992 година (аналогичният показател за САЩ е 18%).



Липсата на възможности подхранва нарастващото отчуждение



и гнева сред младите хора в цяла Европа, а враждебността заплашва да отрови стремежите на едно поколение и вече действа като източник на поредица от протести в европейските градове - от Атина до Лондон. Икономическите данни, които показват, че голяма част от Европа е в стагнация или рецесия, дава малко надежди за намиране на работа в близко бъдеще.

Специалистите казват, че мнозинството от вилнелите по лондонските улици миналото лято са били млади хора, които са без работа, не учат и не участват в програми за усвояване на занаят. Официалната статистика гласи, че във Великобритания те наброяват 1.3 млн. души, или един на всеки пети на възраст от 16 до 24 години. Младежката безработица отдавна е хроничен проблем тук, а това е пречка пред ангажимента на британското правителство да обуздае социалните разходи и да намали държавния дълг, казват експерти. Недостатъчните и незадоволителни програми за професионална квалификация, твърдят те, допринасят за големия брой трайно безработни млади хора във Великобритания. "Очевидно е погрешно младите хора да имат такъв лош старт в живота, при положение че може да направим много повече за тях. Това, че не искат да учат в университет, не означава, че не искат да работят", казва Хилари Стидмън от Лондонската школа по икономика.

Много млади хора във Великобритания месеци наред кандидатстват за технически служби, за които нямат необходимата подготовка. В много случаи месеците се превръщат в години и хората карат на социални помощи за неопределено време. През миналата фискална година държавата е платила 4.2 млрд лири стерлинги за тази възрастова група, но част от тях може да бъдат изразходвани по-добре, примерно за квалификация и усвояване на занаят, казват някои експерти. "Една добре финансирана програма за професионална квалификация е



важна социална инвестиция,



която може да повиши конкурентността на икономиката", каза Джон Мартин, икономист на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), който изучава въпроси, свързани с пазара на труда в цяла Европа. Хилари Стидмън, която е специалистка по професионално ориентиране, твърди, че Великобритания изостава далеч зад страни като Германия, Австрия и Холандия в прилагането на програми за обучение за постоянна работа, предназначени за млади хора.

Според нея през 2010 г. по-малко от един работодател във Великобритания е предлагал обучение за усвояване на занаят, докато в Германия, Австрия и Швейцария такива работодатели са най-малко една четвърт. Държавното финансиране на такива програми се е увеличило през последните няколко години, твърди още Стидмън, но голяма част от парите отиват за професионално обучение на лица от 25 години и нагоре, вместо за лица на 18-20-годишна възраст. "Това е изцяло сбъркан подход", казва тя, посочвайки, че 40% от парите за професионално обучение на 500 000 лица отиват за хора, по-големи от 25 години. "Компаниите субсидират 25-годишни, които вече имат работа", твърди специалистката.

Ники Едуардс е учила две години в лондонския колеж "Грийнфорд", но го е напуснала през март 2011 г., защото повече не може да си позволи разходите. Искала е да прави кариера в психиатрията, но сега е свела амбициите си до грижи за деца и възрастни. Въпреки че не може да си намери работа, тя продължава с опитите си - почти всеки ден изпраща CV-то си в интернет, случва се да го носи и лично. И търпи срама да разчита на помощи за безработица. "Не искам да ми плаща държавата. Но какво трябва да направя? Хората не могат да получат работа", споделя Едуардс, която живее в Западен Лондон.

18-годишният безработен Джеймс Лоусън живее в дотирано общежитие в квартал "Хамърсмит", Западен Лондон. Той също отчаяно си търси работа. На всеки две седмици получава едва от 103 лири помощ за безработица. С ограниченото си образование и малкия си опит Лоусън вижда единствената си надежда в усвояването на някакъв занаят. Наскоро завърши курс по информационна технология в местно училище. Но обучението не му донесе работа и сега той се надява да бъде одобрен за курс по обучение като електроинженер към британската оръжейна компания BAE Systems. "Когато се събуждам всяка сутрин, си казвам: "Аз нямам работа". Но трябва да бъда позитивен, дори това да означава да приема хиляди "не"-та, докато накрая получа търсеното "да", казва Лоусън.

Нито Лоусън, нито Едуардс са участвали в размирици миналото лято. И двамата обаче казват, че разбират разочарованието, което кара много от техните връстници да нарушават закона. 19-годишен младеж, който призна, че е участвал в грабежите миналия юли, потвърди, че се е присъединил към една банда и извършва дребни кражби, за да свърже двата края.



"Просто не ми пука. Писна ми да живея като боклук",



твърди той, отказвайки да се идентифицира.

Но и хората с образование трябва се борят, за да си намерят на работа. 25-годишната Там Чаудхъри е завършила през 2010 г. криминология и право в столичния Саутбенк юнивърсити (Southbank University). Тя е подала 105 молби за работа, но само два пъти е била извикана на интервю. "Дори да имаш ценз, може пак да е трудно", признава Чаудхъри, която работи в "Тъмороуз пийпъл" (Tomorrow's People) - благотворителна организация, която обучава и подготвя млади хора в неравностойно положение да навлязат на пазара на труда.

Заради рецесията младите във Великобритания и в цяла Европа все по-трудно си намират работа. Икономистите твърдят, че без стратегическо партньорство между държавата и частния сектор, който обучава онези, които искат да усвоят занаят, младежката безработица в много страни ще остане висока дори след възстановяването на икономиката.

Джон Мартин от ОИСР казва, че европейските страни като Германия, Австрия и Холандия, които изпълняват програми за професионално обучение и квалификация, имат силно производство и износ. В други икономики сътрудничеството между работодателите, правителството и синдикатите не е толкова силно. "В Англия, например, много работодатели предпочитат да мачкат квалифицираната работна ръка", каза г-н Мартин.

Няма добри новини и за 19-годишния Стефан Раданович, който е подал стотици молби за работа в сферата на услугите и търговията. Търсел е работа и в музикалната индустрия, но е готов да върши всякаква работа, за да издържа себе си и майка си, с която живее в квартала "Ийлинг", Западен Лондон. Раданович излъчва увереност и изисканост. Всичко, което иска, е да има шанс. Но той разбира защо все още не е получил такъв шанс: "Аз не ги обвинявам. Те просто не искат да обучават", казва той за безбройните работодатели, които са пренебрегнали CV-то му.



Ники Едуардс (първата вдясно) всеки ден праща автобиографията си в интернет, носи лично документите си за постъпване на работа, но все още без успех.

 Ники Едуардс (първата вдясно) всеки ден праща автобиографията си в интернет, носи лично документите си за постъпване на работа, но все още без успех.


Снимка: ЕПА
Мнозинството от вилнелите по лондонските улици миналото лято бяха млади безработни, които не учат и не участват в програми за усвояване на занаят.
21
3905
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
02 Април 2012 20:24
Според нея през 2010 г. по-малко от един работодател във Великобритания е предлагал обучение за усвояване на занаят, докато в Германия, Австрия и Швейцария такива работодатели са най-малко една четвърт.


Изгубени в превода ...
02 Април 2012 20:44
***
02 Април 2012 23:42
Защо имигрантите, дошли от цял свят намират някаква работа, с която да се издържат и да помагат на близките си в своите страни?
А местните не можели никаква работа да намерят? И получават помощи за да не работят...
02 Април 2012 23:57
Фитила гори вярно е. Не съм чул стругар или фрезист да не си намери работа, но затова пък млади и стари мързеливци и неграмотници се въдят кат хлебарки - криминология и право и 105 молби . И това ще гръмне скоро, спор няма.
03 Април 2012 04:04
"Когато Многото пари са у малко хора, а Малкото пари са у много хора, това изкривява и изопачава Пазара! Изкривеният и изопачен Пазар, от своя страна, изкривява и изопачава Производството! Изопаченото и изкривено Производство, пък, поражда Безработица! А Безработицата поражда изкривено и изопачено Общество! Изкривеното и изопачено Общество се "изправя" и поправя, рано или късно, само чрез...социална Революция(дай, Боже, да не е кървава- ама надали?!)!"/§39/
03 Април 2012 04:33
03 април 2012
Нападател откри огън в частен християнски колеж в Калифорния, като уби седем души и рани трима, след като казал на бившите си състуденти: „наредете се в линия, ще ви избия всичките”, предаде Ройтерс.
Заподозреният по-късно бе арестуван в търговски център на няколко мили от мястото на стрелбата в град Оукланд. Директорът на учебното заведение пастор Йон Ким заяви, че нападателят е бивш студент...
03 Април 2012 04:50
03 април 2012
Училищните порции от храна в британските училища намаляват и децата се оставят да гладуват, предупредиха родители и учители. В редица училища в цялата страна се съобщава, че размерът на порциите се намалява заради икономии на разходи. Този факт предизвиква особена загриженост с оглед на нарастващия брой на учениците, за които училищният обяд е единствената топла храна за деня, пише „Индипендънт”.
03 Април 2012 05:55
Той фитила си гори..хората излязоха вече на улицата навсякъде по света!Но,вместо промяна на модела,който да доведе до решаване на проблемите,се предлага свиване на разходите.Което пак води до безработица и бедност.В прогресия..Тези революция,анархия ли чакат,за да им дойде акъл в главите?!То е ясно,че не може едни хора на работят на няколко места до изнемога и че в Третия свят/където изнесоха производството/ да ги третират по-зле от роби,а за други да няма работа въобще!В името на печалбата на всяка цена и в големи размери се наруши равновесието,което имаше в икономиката на държавите,на пазара на труда.Глобализма и криворазбраната свобода за икономическите субекти се оказаха по-опасни и от атомна бомба!В Европа и САЩ мизерията расте със застрашителни темпове,в 21 век някои от хората вече живеят като в 15-ти:без ток,дори без храна!Не знам как е в другите държави,но в Бг безработицата при тези над 40/предимно жени/ и още повече над 50 е в катастрофални размери,а се увеличава пенсионната възраст и с това се съкращават работните места за останалите.Тези пъклени планове да не се плащат пенсии,за да се спестят пари,ще доведат до още по-голяма катастрофа!Будалкат хората,че го правят заради някаква демографска криза..като гледаме данните за безработните-това може ли да е вярно?!Толкоз по-добре,че не се раждат повече деца като няма и няма да има работа за тях!Като технологиите са изместили човека и населението гони критичния максимум,като ресурсите се изчерпват,това е разумно и сякаш народите сами го усещат.Решението,което трябва да се наложи,поне по мое мнение е:да се намали пенсионната възраст и да се увеличат данъците на корпорациите,така че държавите да имат възможност да разпределят повече средства за образование,здравеопазване,пенсии и помощи за безработните.Един висок прогресивен данък ще ги принуди да плащат по-високи заплати и да назначат повече хора,които да работят на нормален работен ден,да влагат пари за обучение и социални дейности.В момента една шепа хора генерират свръх печалби,а държавите генерират фалити,което е неприемливо.Когато свободата се превърне в слободия,трябва да бъде сложена спирачка!
03 Април 2012 08:29
Този лешпер на първата снимка ще се беси ли, какво ще прави? Да ходи да работи по строежите - там със сигурност има работа. Мой познат, на 45 години с две деца, здрав и прав мъж в разцвета на силите и професионалните си възможности, се принуди да замине за Англия и работи тъкмо тази работа. Ама маманите синчета на запад искат "на бюро", не желаят да работят хамалогия. Като има държава, която да им дава по 26000 паунда на година (повече от заплатата на начинаещ инженер в редица западоневропейски страни - Натисни тук), така ще е. Всъщност, тези пари им се дават, за да си стоят вкъщи и да не се случват онези неща, които са показани на третата снимка.
03 Април 2012 10:15
"Въпреки изкарания курс по информационни технологии Джеймс Лоусън стои без работа." Че тоз образ какво иска? Направо в Гуглето като изп. директор ли да почне с някакъв въшлив курс по информ. технологии?! Манрико ако прочете това, направо ще го изяде с парцалите.
03 Април 2012 11:05
Фитилът на социалната бомба "висока младежка безработица" гори

Ами ще гори след като синдикати и политици възприеха геронтокрацията (властта на възрастните) като свое знаме и я превърнаха в държавна политика. Само не мога да разбера защо при това положение има учудени.
03 Април 2012 11:13
Фитилът на социалната бомба "висока младежка безработица" гори

Когато над Дунав се мръкне
и сънен Балканът заспи,
отново в полетата бойни
пожарът на бунта гори. (2)

Отново вървят септемврийци...
За всеки загинал герой
те мрачно проклинат: „Убийци!
Ний пак ви зовеме на бой!” (2)

Ний искаме пак свободата,
земята и нашия труд,
че ние твориме благата
със сърпа и тежкия чук. (2)

А тихият вятър отнася
гласа на прикрития враг
и глуха закана оглася
селото и димния град. (2)

Кълнем се в смъртта ви, другари,
и в всеки загинал герой,
че скоро часът ще удари,
часът на съветския строй! (2)

Червеното слънце ще грейне
във всички бедняшки сърца
и в новия кървав септември –
кълнем се – ще бием врага! (2)
03 Април 2012 12:07
Великобритания в недълечното минало е била работилницата на света, в последствие на това харата и държавата забогатява, естествено т.н. черна работа започва да става непривлекателна за замогналите се работници! Пристигат имигранти, изнасят се производства, защото не можеш да накараш английската девойка да седне зад шевната машина и да шие блузки и панталонки за парите дето ги взема да тази работа китайската другарка !!
Англосаксонците от двата края на Океана освен финансови инструменти друго не произвждат, за сега още надуват балона, но и тая работа си има край, като всяка друга!!
Нужни са генерални промени, но май закъсняха за тях и поцеса е необратим!!
03 Април 2012 12:45
Англосаксонците от двата края на Океана освен финансови инструменти друго не произвждат, за сега още надуват балона, но и тая работа си има край, като всяка друга!!
Нужни са генерални промени, но май закъсняха за тях и поцеса е необратим!!

По повод казаното от теб, да ме прощава редакцията, но ще си позволя да постна мой коментар по темата за безработицата в днешния брой:
"Мдааа, откакто Тачър натири миньорите от мините и ги накара да се преквалифицират към финансовия сектор и откакто Рейгън не издържа на снимките в "Работническо дело" на бездомни американци, живеещи в кашони по топлопроводите и започна да им раздава кредити на калпак, световната икономика тръгна към крушението, на което всички днес сме свидетели. 30-годишното благоденствие, постигнато изключително благодарение на изсипалия се златен кредитен дъжд, създаде гигантски диспропорции и извращения в политиката, икономиката и изобщо в цялото общество.
Ако до няколко години не се измисли действаща алтернатива на издънилия се постиндустриален кредитен капитализъм (а аз поне засега не виждам такава), ще се наложи неговия рестарт, което окончателно ще повлече човечеството към бездната."
03 Април 2012 13:32
да?
03 Април 2012 13:46
Към това ли се стремим?
Това общество ли е нашето бъдеще?
Ех, социализЪмът започва да ми липсва..Там поне имаше работа за всички, за учените, за неучените, за желаещите и за нежелаещите...
В тези страни ли замина цвета на България?
Бъдете здрави и успешни. Аз ще продължа да се опитвам да обяснявам на учениците си, че и тук могат да бъдат щастливи, ако се постараят и имат поне малко късмет.
03 Април 2012 13:50
Бъдете здрави и успешни. Аз ще продължа да се опитвам да обяснявам на учениците си, че и тук могат да бъдат щастливи, ако се постараят и имат поне малко късмет.
Браво, Даскале, дерзай!
03 Април 2012 14:05
Манрико ако прочете това, направо ще го изяде с парцалите.

Няма да го изям напълно, защото става въпрос за 18 годишен слабообразован и неориентиран младеж. Държавата наистина има вина. Не познавам британската образователна система, но съм чувал, че е предимно общообразователна. Учил младежът това, което държавата е определила, не могъл или не искал да иде в университет и сега няма шансове. Ако държавата приемаше в гимназии само младежи с потенциал за висше образование, а за останалите имаше професионални училища с профили според нуждите на икономиката, младежът щеше да владее някакъв занаят, с който по-лесно да си намери работа. Висшето образование - отделно. Май имаше миналата година някакъв доклад във Великобритания, че и висшето им образование произвежда един куп безработни хуманитари, като момичето с криминологията, а недостатъчно квалифицирани кадри за икономиката
03 Април 2012 14:43
Няма да го изям напълно, защото става въпрос за 18 годишен слабообразован и неориентиран младеж. Държавата наистина има вина. Не познавам британската образователна система, но съм чувал, че е предимно общообразователна.
Мънрикуто, пак, както обикновено не е в час. Още по времето на Клинтън, когато икономиката беше във възход, високообразовани хора с голям стаж, като менаджери не можеха да си намерят работа в САЩ. Моя позната американка работеше в хиническа фирма на висока длъжност, обикаляше Европа. В САЩ сменят ли шефа, той започва да освобождава (lay off not fire) точно тези, които са под него. Освободиха я и тя написа около 300 писма до различни инстанции. Начначиха я ама след 2-3 години пак я освободиха по същите причини (съвсем не поради некъдърност - оставете тази теория). След това тя писа други писма, каза, че в заводите на Дюпон в Делауеър за 1 место са се4 борели 5000 души. Друг висш менаджър без работа ми каза - готов съм да отида в Русия, само и само да си намеря работа. Така, че приказките на нашто Мънрику съвсем не корелиратс реалността, а реалността е капиталистическа. Получава се едно състояние, при което хората нямат работа и от там нямат пари, а няма работа защото търсенето е намаляло защото хоррата нямат пари, а те нямат пари, защото нямат работа и т.н.
У нас положението е още по-трагично. Ама Априлско възстание няма да се състои, трябва то да избухне в Европатаа, че ние да се сетим, нали сме папагали.
Дренките узряхааа фтичките запяхааа капитализъъъъъм, капитализъъъъм Поема посветена на Мънрикуто и всички които чакат светлото капиталистическо бъдеще.
03 Април 2012 14:46
Май имаше миналата година някакъв доклад във Великобритания, че и висшето им образование произвежда един куп безработни хуманитари, като момичето с криминологията, а недостатъчно квалифицирани кадри за икономиката

Ма Мънрику, това е то пазарния механизъм в образованието, няма да правим планова икопномика я.
03 Април 2012 15:03
Май имаше миналата година някакъв доклад във Великобритания, че и висшето им образование произвежда един куп безработни хуманитари, като момичето с криминологията, а недостатъчно квалифицирани кадри за икономиката
А беше време, когато леля Тачър караше миньорите да се преквалифицират и да преминат в други сфери. Те я послушаха и в продължение на 30 години след това живяха царски, но днес от 100 хил. инвестиционни банкери в Лондон (висококвалифицирани и мотивирани специалисти), около 30 хил. си търсят работа. Положението сред образованите гръцки и испански младежи е направо трагично - там безработицата гони 50%. Така че образованието сами по себе си не е панацея - нито за индивида, нито за обществото.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД