ВИЗИТКА
Владимир Каролев е член на Икономическия екип на НДСВ. До миналия месец бе общински съветник в София. Завършил е международни икономически отношения в УНСС и е магистър по бизнес администрация от Университета на Албърта в Едмънтън, Канада. Неговата Балканска консултантска компания стана част от екипа на банката HSBC, която през 2011 г. правителството нае за консултант по АЕЦ "Белене". Преподава управление на инвестициите в Сity University of Seattle.
- Г-н Каролев, неотдавна напуснахте общинския съвет и ръководството на НДСВ. Късате с политиката или се готвите за скок в бъдещата партия на бившата ви съпартийка Меглена Кунева?
- Просто спазих обещанието си, че ако не подобря изборните резултати на НДСВ, ще подам оставка и от СОС, и от националното ръководство на НДСВ. Оставам в политиката, защото това е начин да представям икономическите си идеи. И няма да ходя в друга партия, дори ако, както се пошегува един приятел, в НДСВ останем само с царя.
- Не сте ли разочарован от Кунева, задето заряза НДСВ?
- Не разбирам защо я укоряват. Според мен Кунева не се върна в НДСВ, защото последните избори показаха, че малко хора харесват НДСВ, вкл. и мен, и че ако тя се върне, нейният личен рейтинг няма да се прелее в НДСВ.
- Но това би могло да бъде интерпретирано и така - партията й залязва и тя скача на друга писта...
- Аз приемам прагматичната гледна точка - ако Кунева не направи нещо ново, кой ще представлява либералната идея, кой ще защитава свободата, ненамесата на държавата? ГЕРБ ли? Или БСП, за която приватизация и концесия са мръсни думи? Важно е да има ракета носител, която може да вкара либералните идеи в парламента. И ние, и Кунева имаме голям шанс на следващите избори да покажем, че преди 4 години незаслужено НДСВ не успя да влезе във властта. Ако в ГЕРБ имаше повече хора с икономическите разбирания на НДСВ, България можеше по-лесно да мине през кризата.
- Къде според вас сбърка управлението на ГЕРБ?
- Най-лошото е неговата непоследователност. И големият инвеститор, и малкият, който се кани например да направи автомивка, иска да знае не за месец-два, а за години напред какво ще се случва. А не през ден: сваляме ДДС, качваме ДДС, сваляме осигуровки, вдигаме осигуровки. ГЕРБ е странна комбинация от модерно мислещи хора - като Дянков и Делян Добрев, и ретроградни - като социалния министър, който с апломб обясняваше как ще намали дефицита в НОИ и убеди премиера да се вдигнат осигуровките, а дефицитът се увеличи.
Или няколкото поредни слаби здравни министри. Парите не стигат, защото има прекалено много болници и поликлиники, прекалено много ремонти. Защо всяка болница да има най-модерния томограф? Всички искат да го имат, защото иначе не могат да вземат пари по съответната пътека. Мой приятел влезе за лека операция, излезе същия ден, но по документи е стоял 3 дни в болницата. Това е масово. А нито един министър - и от ГЕРБ, и преди, не посмя да бръкне в блатото. Не очаквам чудеса и от новата министърка, защото първата й работа бе да забрани думата "реформа". Видяхме я как действа като шеф на парламентарната комисия по здравеопазване - национализира резерва на здравната каса. А това бяха пари, които трябваше да се използват именно за здравна реформа. Ами в отбраната - България продължава да има повече генерали спрямо населението от всички в ЕС, с изключение на Северен Кипър, но там е обяснимо.
- Не е само в армията, у нас изобщо в администрацията на всеки петима един е началник.
- Да, и в общината е така, сега новият зам.-кмет Дончо Барбалов се опитва да го промени. Станали сме почти като в Гърция, където имаше началници на отдели без нито един служител. Има 7-8 отдела с припокриващи се функции, не се знае кой какво прави, а има работа само за 3. Обаче ако от три дирекции остане една, автоматично се намаляват началниците и заплатите. А кой е казал, че капитализмът е система за увеличаване на заплатите? Държавната и общинската администрация си мислят, че заплатите им трябва само да растат. Защо не ме питат мен, частника? Последните 3 години доходите ми страшно спаднаха - втора година вадя от спестяванията си, за да плащам заплати. И добре, че с партньора ми имаме спестявания, иначе щяхме да затворим фирмата като много други.
- Тревожи ли ви, че Дянков може да бръкне в Сребърния фонд?
- Не. Мога да се хвана на бас, че Дянков няма да пипне парите на Сребърния фонд. Ще ви кажа защо. Знаете какво се говори за облигациите на Милен Велчев - 100 българи да спреш на улицата, 99 ще ви кажат, че е било кражба, макар че в чужбина го обявиха за най-добър финансов министър. За да не се повтори това, Дянков постави на обсъждане възможните начини за изплащане на външния дълг, да види как ще реагират хората, и това е много правилно политическо поведение. Видя се, че не се приема добре използването на Сребърния фонд - десни, леви, БНБ, синдикати скочиха против. При това положение никой няма да има право да критикува Дянков, когато пусне нови облигации на външните пазари.
- Износът взе да гасне, чуждите инвестиции не се връщат. Кои ще са новите мотори на българската икономика?
- Новите мотори са старите - чужди инвестиции и износ. В краткосрочен план нищо не може да се направи. Основен пазар ни е Гърция, а тя има 7% спад тази година. Износ има, няма го ръста от 20-30%. В средносрочен план е важно да се ускори програмата "Конкурентоспособност". Отскоро има нов зам.-министър, надявам се тя да раздвижи програмата, парите за бизнеса са сериозни, износът ще дръпне. За липсата на чужди инвеститори - как да ги има, като ГЕРБ за 3 години успя да приватизира едно-единствено предприятие - "Булгартабак"?! Няма и концесиониране.
- Работите с консултанта по АЕЦ "Белене" HSBC. На какъв етап ви свари решението на правителството за прекратяване на проекта?
- Договорът на банката е 18-месечен, сключен е през април 2011 г., работата вървеше по план - правят се проучвания, след тях държавата взима икономическо и, подчертавам, политическо решение дали да върви напред проектът. Един от документите е регионалното пазарно проучване, което посочва има ли нужда от нова базова мощност - не ВЕИ-та, които зависят от слънце и вятър - я има, я не, базовите са атомна, въглища и газ. Отговорът е "да" - ако България не иска да се превърне във вносител на ток след 2018-2020 г., има нужда от нови базови мощности.
Второто проучване, което бе пред приключване, е дали при цената, по която ще се построи АЕЦ "Белене", ще се произвежда достатъчно конкурентоспособен ток. HSBC прави финансово-оперативен модел с различните сценарии за "Белене", като се отчитат цени на въглеродните квоти, въглищата, природния газ. Спирането на проекта за мен е разочарование, изглежда, надделяха геополитически причини. ЕС и евроатлантическите партньори не искат руски технологии. Но тогава защо САЩ разрешават на "Росатом" да купува и експлоатира уранови мини? И защо забравяме, че 40% от стойността на "Белене" са френски и немски технологии? Защо в България не може да има руска АЕЦ, а "Сименс" и "Арева" се биеха да правят джойнт венчър с "Росатом"?
- Но премиерът Борисов обяви, че не сте намерили западни инвеститори за "Белене" и това е знак, че проектът не е рентабилен?
- Не сме стигнали до търсене на инвеститор. Това е следващ етап. Мога да ви кажа какво следваше по плана на HSBC. При положителна икономическа обосновка и при решение на правителството работата да продължи банката трябваше да отиде при всички потенциални инвеститори и да им представи готов инвестиционен проект и проект на акционерно споразумение.
Имайте предвид, че светът разчита на ядрените централи. Преди трагедията във Фукушима е имало сто шейсет и няколко нови проекта - на различни етапи, но с взето решение да се правят. Година след аварията има само два проекта по-малко. Някои са отпаднали - германски, швейцарски, белгийски, но Китай, Франция и др. са добавили нови проекти. Саудитска Арабия, при положение че е богата на петрол и че може да напълни пустинята със слънчеви батерии и вятърни централи, ще строи десетки АЕЦ.
- Може би защото се интересува от ядрените технологии и по други причини?
- Не, просто си дават сметка, че рано или късно петролът ще свърши, а ядреното гориво е неизчерпаемо, има суровина за хиляди години напред.
Аз приемам прагматичната гледна точка - ако Кунева не направи нещо ново, кой ще представлява либералната идея, кой ще защитава свободата, ненамесата на държавата? ГЕРБ ли? Или БСП, за която приватизация и концесия са мръсни думи?
Заради цитираното този ми е враг.