:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,670
Активни 685
Страници 24,137
За един ден 1,302,066
без дилема

Кое е по-добре - инвалидите да работят или да кретат на социални помощи?

През 2008 г. бе въведен принципът за положителна дискриминация чрез Закона за държавната администрация и остана само на хартия
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Деница Димитрова
Всяка цивилизована страна стимулира своите граждани към обществена и икономическа активност. Особено тези слоеве от обществото, които имат нужда от допълнителна подкрепа. Като хората с увреждания, например.

В страните - членки на ЕС, съществуват множество мерки за гарантиране на равния достъп на хората с увреждания до обществени услуги, образование, трудова реализация. Някои правителства са въвели дори принципа на положителната дискриминация. Това означава, че определен процент от държавната администрация и служителите в частния сектор задължително трябва да бъдат с увреждания. Дори в администрацията на Европейския парламент съществува практика да се назначават хора със затруднено придвижване. Особено за определени длъжности.

А как стоят нещата у нас? Как българската държава стимулира нас, хората в неравностойно положение, да бъдем пълноценни, независими, активни? Вярно е, през 2008 година и в България се въведе принципът за положителната дискриминация чрез Закона за държавната администрация. Дори бяха организирани конкурси за хора с увреждания в повечето областни центрове, за да се набере банка с кадри. Но след това нищо не се случи. Това просто престана да бъде приоритет.

За това как държавните институции в България подпомагат хората с увреждания ще ви разкажа следните два примера:

Наскоро моя приятелка, която е на инвалидна количка, ми се похвали, че е невероятно щастлива. Причината бе, че си е намерила работа, за която наскоро завърши висше образование и за която отдавна мечтае. Спечелила бе конкурс за социален работник в Агенцията за социално подпомагане. Ще помага на хората като нас. Винаги е знаела, че това е нейното призвание. Седмица след това й се обадиха. Но не да я поканят на обучение, както очакваше, а за да й съобщят, че въпреки спечеления конкурс не е одобрена. Причината - нямало да са справи с работата, защото е с увреждане. Без коментар, нали?

Следващият пример за "стимулиране" е във връзка с условията, на които трябва да отговаряме, за да имаме право на достъп до някои социални услуги. Като правото на асистент, например. Програмата асистент за хора с увреждания цели да подпомогне трудно подвижните хора за по-активен и независим живот. Само че, за да бъде включен човек в неравностойно положение в националната програма, той и хората, с които живее, трябва да имат много ниски доходи. На практика се получава така, че ако работиш, просто не можеш да бъдеш включен в тази програма. Ами ако асистентът ти трябва точно за това - да стигнеш до работното място и свързаните с него дейности? Просто прекрасен стимул!

За програмата, финансирана от ОП "Развитие на човешките ресурси", положението е почти същото. До нея имат достъп само хора в определени общини, а и е доста ограничена като дейности и време. Човек може да разчита на асистент по тази програма няколко часа седмично.

Вярно, България не е богата. Но кое е по-добрият вариант - държавата да създаде предпоставки и условия, за да имаме възможност да изкарваме прехраната си самостоятелно, давайки своя принос и бидейки пълноценни, или просто да си останем по домовете на социални помощи за цял живот?

И още нещо. Ние, хората с увреждания, да имаме по-пълноценен и активен живот, не зависи единствено от парите. Необходими са желание и съпричастност. Както от страна на всички държавни институции, така и от цялото българско общество. Желание и съпричастност, а не фалшиво съжаление ...

14
3432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
02 Април 2012 23:50
Да припомним също, че според културата на нашата голяма държава-ЕС-включването на хора с увреждания е задължение!
03 Април 2012 08:24
1.Авторката- една от многото, минали през парламента за да запишат в автобиографиите си, че са били депутати.
2. В статията- нищо ново, претоплена манжда.
3. Вместо да подсмърча за приятелката си, която е спечелила конкурса, да е отишла с нея и се пребори да бъде назначена..Поне като бивша депутатка трябва да поназнайва някои закони,свързани с инвалидите.
03 Април 2012 10:29
Комарче, я иди ти да се пребориш и да видиш как става. Много е лесно да даваш акъл за неща , с които не си се сблъсквал. Знаеш ли, че тази промяна в закона за държавния служител в много администрации я "подхлъзнаха" като обявиха тези места в Горно нанадолнище, където няма как да има кандидати. Аз, например, успях да се реализирам, ползвайки този член от закона, НО с малко помощ. Иначе не става, въпреки добрите резултати на конкурса, богатия ми предварителен професионален и жетийски опит и липсата на външни белези на увреждането с изключение на моменти на пристъпи. Сития на гладния не вярва, както и здравия на болния. По добре да си здрав и богат, отколкото болен и беден, но никой не знае какво му е приготвила съдбата. Така че, не се подигравай с тези хора, защото в БГ Законът е врата у поле, а и не знаеш утре дали ти няма да си от другата страна.
03 Април 2012 11:54
Изобщо не се гъбаркам!! Ами госпожицата, вместо де реве тука за приятелката си, която честно си е спечелила конкурса, да използва своите знания и опит на депутатка и да й помогне!!! Пък точно по времето, когато беше депутатка определиха тези квоти за инвалидите и в Горно Уйно, и в дърводобива и в минното дело!!!
03 Април 2012 12:04
Работодател с повече от 50 работници и служители е длъжен всяка година да определя работни места, подходящи за трудоустрояване на лица с намалена трудоспособност, в процент от общия брой на работниците и служителите в зависимост от отрасъла на народното стопанство. Този процент не може да бъде по-малък от:
1. промишленост:
а) производство на ел. енергия и топлоенергия - 5%;
б) каменовъглена промишленост - 4%;
в) нефтена промишленост - 5%;
г) черна металургия - 4%;
д) цветна металургия (вкл. добив на руди) - 3%;
е) машиностроителна и металообработваща промишленост - 6%;
ж) електротехническа и електронна промишленост - 8%;
з) химична и каучукова промишленост - 4%;
и) промишленост за строителни материали - 5%;
к) дърводобивна и дървообработваща промишленост - 6%;
л) целулозно-хартиена промишленост - 6%;
м) стъкларска и порцеланово-фаянсова промишленост - 6%;
н) текстилна и трикотажна промишленост - 6%;
о) шивашка промишленост - 8%;
п) кожарска, кожухарска и обувна промишленост - 6%;
р) полиграфична промишленост - 5%;
с) хранително-вкусова промишленост - 9%;
т) други отрасли на промишлеността - 9%;
2. строителство - 6%;
3. селско стопанство - 7%;
4. горско стопанство - 8%;
5. транспорт - 7%;
6. съобщения - 8%;
7. вътрешна търговия (търговия, МТС и изкупуване) - 10%;
8. други отрасли на материалното производство - 10%;
9. жилищно-комунално стопанство - 10%;
10. образование - 5%;
11. култура и изкуство - 10%;
12. здравеопазване - 7%.
03 Април 2012 12:51
Комарче, че то в МТСП не се спазват квотите, какво остава за "честните частници"! Извадката, която си направил, не се спазва никъде. Контролът е на инспекцията по труда, но.......
03 Април 2012 12:57
Колкото до местата в Горно уйно, казах ти, че не си на ясно как стават нещата. Примерно в една Ргионална служба по заетостта. Там са на подчинение бюра по труда в няколко населени места. Директорът на службата определя къде да са квотите и той посочва най-малкото място, където няма да има подходящи кандидати. Надявам се, че съм бил достатъчно ясен.
03 Април 2012 13:05
За какво подпомагане говорите? Те искат на работещите да им спират инвалидните пенсии...
03 Април 2012 14:25
Е точно това трябваше да бъде ролята на депутатката когато беше депутатка..Да накара МТСП като министерство да спазва да закона както за себе си, така и за подчинените си структури..Ама да го спазва, а не да си умива ръцете!! Пък после да поиска и другите държавни и общински институции да го спазват, а не да си умиват ръцете!! Сега какво?? Ще ми пуска сълзи за нейната приятелка..Ами поне на нея да беше реално помогнала!!
03 Април 2012 14:26
Всъщност в България и работещите са на социални помощи.
03 Април 2012 14:34
Да, директорът на Регионалната служба определя местата.Ама само за Регионалната служба.Иначе всеки работодател май с над 50 човека трябва да определи съответния брой места..Колкото до директора- ами накарайте го не да си измива ръцете- има Инспекция по труда, има Комисия за защита от дискриминация...Колкото до дали ги разбирам нещата..поназнайвам нещо Нищо лично и успех!
03 Април 2012 17:28
Комар, за пожеланието благодаря! Колкото до поназнайването ти, по-добре за тебе е да си останеш незапознат - по-здравословно е
03 Април 2012 18:17
Gabara,благодаря, ама е късно Мандалото хлопна, та затова ги поназнайвам Живи и здрави!!!!
05 Април 2012 18:03
Вече ми писва водвщи медии да употребяват остарялото вече понятие ''инвалиди''? Що за компетентност? Тази дума се смята за дискриминираща и обиждаща? Нима ще им е приятно на журналистите да ги наричаме ''шматки''?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД