"Бизнес ангелите" не са просто благородни богаташи. Средният приход за инвеститора е от 2.3 до 3.6 пъти размерът на началното вложение. |
Един от тях е да си осигуриш т.нар "бизнес ангели"
Най-общо те са хора със стабилно финансово състояние, които влагат средства в даден проект, идея или компания в начален стадий на развитие. Познати са още като неформални инвеститори, защото избират къде да влагат по лични и субективни причини за разлика от фондовете за рисков капитал например, които се съобразяват с предварително установени правила. "В България "бизнес ангелите" са привлечени от проекти, за които има голяма сигурност, че ще бъдат на печалба възможно най-скоро", обясняват специалистите от StartUp Fondation. "Макар у нас инвеститорите да имат все още малък опит в проектите с ИТ насоченост, именно идеите, свързани с онлайн услуги, онлайн търговия, инструменти за обработка и анализ на данни, са най-разпространени."
Има няколко начина да се осъществи връзка между предприемача и евентуалния инвеститор, уточняват от StartUp Fondation. Единият вариант са множеството форуми, конференции и конгреси, които вече често се провеждат и у нас и на които може да се случи такава среща. Другият начин е чрез препоръка от трето лице, но за това се изискват допълнителни връзки. Трети вариант е чрез посредничеството на организации на "бизнес ангели", които действат като посредник между хората с идеи и хората с пари. Това обаче излиза солено на младите предприемачи. За да могат да подадат проекта си към Българската мрежа на "бизнес ангелите" например - една от двете такива организации в България, те задължително трябва да са нейни членове. А за това право се плаща "скромната" годишна вноска от 480 евро. В същото време по този начин финансиране получават само броени проекти.
И за самите "бизнес ангели" ситуацията не е лека и сигурна. "Финансирането е хазарт. Погрешно е да се смята, че всички инвестиции се връщат многократно. Една на всеки 10, дори на всеки 15 или 20 идеи става печеливша за инвеститора и успява да неутрализира загубите от предишни 5-6 проекта", казват от StartUp Fondation.
Ако човек не иска да се обвързва с "бизнес ангел", може да се поинтересува от различните програми, които осигуряват финансиране на иновативни идеи. Популярна у нас е
програмата "Младежки бизнес"
към организацията "Джуниър ачийвмънт". В нея могат да се включат кандидати между 18 и 29 години, които имат проект за бизнес и могат да докажат неговата приложимост. Спечелилите обаче не получават безвъзмездна сума, а кредит. Той е на стойност от 1000 до 5000 долара със срок на възстановяване до 3 години и лихва до 5%. Погасителните планове са индивидуални, а хората, получили кредит, изпращат задълженията си директно във финансов фонд към програмата и именно от него бъдещите предприемачи получават своя заем.
Тези, които все пак се наемат да търсят средства от фондове за рисков капитал, трябва да знаят, че там шансът е по-голям, когато бизнесът е свързан с онлайн услуги или мобилни приложения, съветват специалисти. Тук инвестициите са с по-дългосрочен характер и обикновено са с цел изграждане на малки фирми.
Възможно е човек да има желание да развива собствен бизнес, но да няма точна концепция за него. Рисунка на смачкана салфетка с твърдението, че това е новият "Фейсбук", едва ли ще впечатли инвеститорите. Затова има инициативи с образователна цел. Обмените с цел добиване на опит са доста популярни у нас - според статистика на Националния център "Европейски младежки програми и инициативи" през 2011 г. са финансирани 51 такива проекта със сума от над 750 000 евро. Пример е стартиралата през 2009 г. "Еразъм млади предприемачи"- програма за обмен, средствата за която са от Европейската комисия. Одобрените за нея могат да работят в продължение на шест месеца с опитни бизнесмени и мениджъри от друга европейска страна. Идеята е хората да добият опит и да се върнат по-конкурентноспособни в родината си. Краен срок за кандидатстване през тази година е 31 май, а началната дата на действието е 1 февруари 2013 г.
Начален тласък могат да дадат и източниците на еднократно финансиране. Такива са наградите, давани от различни фондации за креативни идеи. По-голямата част от тях са по 1000 или 2000 лв., с които няма как да се стартира цял бизнес. Има обаче и по-големи, например наградата Empower на фондацията Empower United. У нас тя се дава за първи път през 2010 г. През 2011 г. пък бяха отличени цели 6 идеи, като финансирането за първо място е в размер на 50 000 лв., а за останалите се дават по 30 000 лв. Условията са участниците да са между 18 и 35 г. и да представят бизнес план на идеята си. Не се изисква специално образование, а проектите могат да бъдат съвсем разнородни. Миналата година първо място грабва идея за модерна технология, чрез която да се създадат изкуствени крайници, задвижвани с импулси на тялото. Засега на интернет страницата на Empower няма информация дали такава награда ще бъде давана и през 2012 г. Но тя със сигурност не е единствената съществуваща и ако човек има желания да развие бизнес виждането си, то начини не липсват.
АНГЕЛСКА ПЕЧАЛБА
"Бизнес ангелите" не са просто благородни богаташи. Те инвестират, защото очакват, че ще спечелят от това. В България все още концепцията е млада, за да има реални статистически данни за възвръщаемостта. По информация за Западна Европа и САЩ обаче средният приход за инвеститора е от 2.3 до 3.6 пъти размерът на началното вложение. 24% от компаниите или проектите, в които се инвестира, фалират и не възвръщат никаква част от парите, което отразява рисковия характер на начинанието. Средният период на инвестицията е между 3 и 5 години. "Бизнес ангелите" най-често влагат между 20 и 200 хил. евро в даден проект, в зависимост от степента на доверие, собственото си състояние и редица други фактори.
ТРИТЕ "F"
Triple F или Friends, Family and Fools (приятели, семейство и глупаци) е може би най-честият начин за осигуряване на инвестиции у нас. Това са онези най-близки хора, които биха ви заели пари, обикновено без да знаят в какво се забъркват. В този случай младият предприемач има едно предимство - доверието, което близките са склонни да дадат. Най-често става въпрос за отпускане на суми общо до около 10 000 лв., с които може да стартира една малка фирма.