:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,105
Активни 662
Страници 4,008
За един ден 1,302,066
Необратимо

Пенсиите ще осигуряват все по-малко достойни старини

Тенденцията важи за целия ЕС, но в България е по-драстична заради тежкия демографски срив
Дупката в осигурителната ни система се разширява със страшни темпове


Една трайно безработна жена, наближаваща 60-те, вече знае, че в последните две години животът й се промени радикално - изведнъж за няколко дни през декември 2010 г. беше решено, че вместо през октомври другата година тя ще се пенсионира след 5 г. В същия спешен порядък в края на 2011 г. 5-те години станаха 7. Зад тази лична перспектива се крият две сериозни пенсионни промени - отпадането на точковата система като условие за пенсиониране от 2011 г. (тя позволяваше липсващ стаж да се набави с възраст, докато сега стажът вече не може да се навакса, освен ако не се откупят 5 г.) и увеличаването на възрастта за пенсиониране с по 4 месеца от 2012 г., докато достигне 63 г. за жените и 65 г. за мъжете (67 г. при липсващ стаж).

Пътьом беше извършена и още една драматична промяна, но понеже ефектите й ще се проявят в далечното бъдеще, вниманието към нея е малко - с две дребни наглед поправки ГЕРБ промени и актуализацията на пенсиите: от една страна, предвиди незначителен коефициент на индексиране с размера на инфлацията (досега се вземаше предвид и ръстът на доходите), а, от друга, остави по-благоприятната формула за изчисление само на пенсиите, отпуснати от 2017 г. нататък (всяка година да носи 1.2 вместо 1.1).



Ефектът е все по-ниски пенсии в сравнение с трудовите доходи



Това става ясно от анализа на Европейската комисия в т.нар. Бяла книга за адекватни, сигурни и устойчиви пенсии, за която "Сега" писа наскоро. Анализ на теоретичните равнища на коефициента на заместване (съотношението на средната пенсия спрямо средния осигурителен доход) за периода 2008-2048 г. установява: "Въпреки че неотдавнашните реформи на публичните пенсионни системи бяха насочени към подобряване или поддържане на защитата от бедност, повечето от тези реформи ще доведат до по-ниски равнища на коефициентите на заместване в бъдеще." Разчетите са правени при пенсионна възраст от 65 г. и изискуем стаж от 40 години. Увеличението на двата показателя с по две години обаче би довело само до по-малък спад на адекватността на пенсиите в някои страни.

На пръв поглед за България има добра новина - тя попада в групата на 4 държави заедно с Румъния, Словения и Кипър, за които сметките показват осезателен ръст на адекватността на пенсиите в бъдеще. Само че тази благоприятна прогноза е отпреди ГЕРБ да реши да застопори индексацията на пенсиите у нас на точката на замръзването. Новите разчети на наши социални експерти показват, че вместо коефициентът на заместване да нараства до около 75% (с втория и третия стълб), при НОИ той ще падне под 37% (първи стълб) при около 45% сега. Второто се отнася за хората, родени преди 1960 г.

Бялата книга на ЕК попарва донякъде и надеждите, че втората пенсия (задължителна за родените след 1959 г.) може да покрие част от доходите от труд, като отчита колко са уязвими тези фондове от трусове на финансовите и икономически пазари. "В някои страни кризата ясно показа, че трябва да бъде подобрена способността на капиталовите пенсионни схеми да намаляват рисковете и



да поемат шокове



Рецесията и последващото влошаване на публичните финанси също разкри някои слабости в начина, по който някои държави членки се опитаха да изградят задължителни частични пенсионни схеми", пише в документа.

В Унгария направо закриха задължителния капиталов стълб. В Словакия го правят доброволен, в Естония две години вноските се пренасочваха към социалното осигуряване, но с обещанието да бъдат възстановени по партидите на хората в по-добри времена. В България инфлацията и кризата изядоха доходността на пенсионните фондовете от 2000 г. досега. В някои страни законите гарантират положителна доходност поне с инфлацията, у нас тя може и да е отрицателна.

Положението при доброволното осигуряване (третия стълб) е още по-несигурно. "Възможностите за придобиване на допълнителни пенсионни спестявания чрез професионални схеми и такива по третия стълб са недостатъчно развити и са лишени от икономическа ефективност и безопасност в много държави членки. Тъй като хората в бъдеще ще трябва да разчитат повече на допълнителни пенсионни спестявания, тяхната сигурност и ефективност ще трябва да бъдат оптимизирани", е записано в Бялата книга. В България например за доброволното пенсионно осигуряване гарантирана доходност няма. Рискът е за сметка на вложителя.

Въпреки тежките реформи в последните 2 г. Европейската комисия иска от българите да понесат още промени. Страната ни е една от четирите, които изобщо не предвиждат например изравняване на пенсионната възраст. А от ЕК настояват за това, защото приемат различните условия за пенсиониране като неравенство между половете. Сега средната пенсия на жените у нас е със 111 лв. по-ниска от тази на мъжете (224 лв. срещу 335 лв.), а осигурителният доход - с 80 лв. (554 лв. срещу 633 лв.) по последни данни на НОИ.

Друго настояване на ЕК е обвързването на условията за пенсиониране - възраст и стаж, с очакваната продължителност на живота, т.е. колко живеят хората след 65 г., към 2010 г. Оценките са, че при подобно обвързване ще се постигне равновесие между продължителността на трудовия живот и времето, прекарано в пенсия, а делът на разходите за пенсии като дял от БВП ще падне. В противен случай ще нараства. Засега обаче само в Дания и Гърция са решили, че



колкото повече живеят,



толкова по-късно ще се пенсионират. Във Финландия и Малта обсъждат подобна опция, а в Португалия е обвързан самият размер на пенсията, която намалява с увеличаването на продължителността на живота. Според различни международни институции човек трябва да получава пенсия за период, равен на 1/3 от трудовия му живот. За България се очаква жените да живеят 17 г. след пенсионна възраст, а мъжете - 13.6 г. Това означава, че българите ще получават най-кратко пенсии спрямо другите европейци. В развитите държави очакваната продължителност на живота след 65 г. за жените минава 20 г., а за мъжете - 17-18 г.

От комисията много държат и на ограничаването на ранното пенсиониране. Засега обаче нито едно българско правителство не събра смелост да пипне огромните привилегии на военни и полицаи, които продължават да се пенсионират без минимална пенсионна възраст, средно на по 50 г. само срещу 27 г. трудов стаж, което е парадокс на фона на целите на реформите - мъжете да работят 40 г., а жените - 37 г. ЕК направо говори за премахването на всякакви форми на ранно пенсиониране. Оттам обаче искат гарантиране на работа и доходи на тези хора, след като изпълнят максималните условия за тежък труд. Не става ясно как в една пазарна икономика работодателите могат да се задължат да търсят друга работа на хората си, особено ако в даденото предприятие "леките" позиции се броят на пръстите на едната ръка.

Всъщност Брюксел постоянно свързва затягането на режимите за пенсиониране със създаването на адаптирани за по-възрастни работници работни места, гъвкаво работно време, с оставане на пазара на труда почасово срещу получаване на частична пенсия, с осигуряването на добро здравеопазване и т.н. Защото според евроекспертите от по-тежките условия за пенсиониране ефект няма да има, ако хората в предпенсионна възраст просто се прехвърлят към системата на социалното подпомагане.

Тези препоръки обаче са удобно подминати от родните управляващи и те затегнаха условията за пенсиониране точно в най-голямата криза, когато бизнесът закри близо 400 000 работни места. Факт е, че демографската криза ще тежи с особена сила върху българската икономика и публичните ни финанси, тъй като страната ни е пета в света по темп на застаряване. През м.г. от НСИ преброиха, че на всеки 100 излизащи от пазара на труда възрастни влизат 70 млади, докато десет години по-рано те са били 124. Това означава, че все по-малко хора ще работят и ще правят вноски за изплащането на пенсиите на възрастните. Затова в Бялата книга една от препоръките конкретно към България е да подкрепи политиките за по-дълго оставане на пазара на труда.

Но също така е факт, че като бъдат закрити много работни места заради технологиите, за възрастните работници просто няма да има подходящи позиции. А междувременно перспективите пред сегашните млади в никакъв случай не повишават доверието в пенсионната система - напротив, подкопават го все повече. За това разчети няма, но посоката е ясна - приходите в нея ще продължат да намаляват.
Снимка: БГНЕС
----------

През 2060 г. всеки трети българин ще е над 60-годишен

От началото на икономическата криза през 2008 г. държавите от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) приеха широка гама от пенсионни реформи за справяне както с краткосрочните, така и с дългосрочните бюджетни предизвикателства. В краткосрочен план икономическата криза изостря вече високите нива на дълг и дефицит, които се увеличиха значително спрямо 2008 г. почти повсеместно в целия регион.

Табл. 1: Нива на дълг и дефицит на страните от ЦИЕ
ДържаваОбщ държавен дълг, % от БВПДефицит/излишък,% от БВП
2008201020082010
България13,716,31,7-3,1
Чехия28,737,6-2,2-4,8
Естония4,56,7-2,90,2
Унгария72,981,3-3,7-4,2
Латвия19,844,7-4,2-8,3
Литва15,538,0-3,3-7,0
Полша47,154,9-3,7-7,8
Румъния13,431-5,7-6,9
Словакия27,841,0-2,1-7,7
Словения21,938,8-1,9-5,8

Източник: Евростат

Ето защо правителствата в Централна и Източна Европа предприеха серия от законови промени, за да се справят с предизвикателствата на застаряването на населението и неговото въздействие върху дългосрочната устойчивост на съответните държавни пенсионни системи. Според прогнози на Евростат делът на населението на възраст 65 или повече години ще надхвърли 30% от цялото население в почти всички страни от ЦИЕ до 2060 г. В резултат на това коефициентът на зависимост, т.е. съотношението между дела от населението на възраст над 65 години към този на възраст от 15 до 64 години, се очаква да падне от сегашните 1:4 до по-малко от 1:2 до 2060 г. в повечето страни от ЦИЕ. Според Евростат през 2060 г. всеки трети българин ще е над 60-годишен.
В десетилетието от 1998 г. до 2008 г. повечето страни в ЦИЕ приложиха законодателни промени с цел да заменят старите си публични разходопокривни пенсионни системи с многостълбови системи, състоящи се от по-малко солидарни стълбове и по-голяма тежест на индивидуалните сметки. От 10-те страни от Централна и Източна Европа, които сега са част от ЕС, само Словения не е приела този модел, а Чехия ще започне многостълбова система през януари 2013 г. Нарастващият публичен дълг и дефицит предвид настъпилата икономическа криза доведе до мерки с краткосрочен характер, които пренебрегнаха зададените принципи.
В обобщение на посочените факти можем да твърдим, че страните в ЦИЕ намалиха фискалната тежест на пенсионните си системи чрез разнообразие от мерки. За страните, които са приели многостълбова пенсионна система, най-често срещаният подход е да се отклонят вноски от втория стълб към държавния разходопокривен стълб. Макар че тези мерки са успешни за намаляване на публичния дълг и дефицита в краткосрочен план, е ясно, че в дългосрочен план въздействието ще бъде отрицателно върху адекватността на пенсиите за бъдещите пенсионери.
В същото време икономическата криза накара страните от ЦИЕ най-накрая да адресират въпроса със застаряването на населението и неговото въздействие върху дългосрочната устойчивост на техните публични програми. В резултат на това значителен брой страни в целия регион са увеличили възрастта за пенсиониране и размера на осигуровките за пълна пенсия, с което ги доближават до социалноосигурителните програми в Западна Европа. Тази тенденция вероятно ще продължи, като страните предприемат по-нататъшни стъпки за спиране на ранното пенсиониране.

* Статията е резюме на проучването на Social Security Administration, USA "Recent Developments in Foreign Public and Private Pensions".
48
6296
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
04 Април 2012 23:20
Не ми стана ясно дядото от снимката пенсия ли иска или работа?
Иначе както неведнъж сме дъвкали темата в този форум - докато парите за пенсии идват само от облагане на персоналните доходи - решение няма да се намери.
А е толкова просто - отчислява се % от ДДС и/или акциза върху горивата и пенсиите са гарантирани без всички тия гимнастики.
05 Април 2012 05:13
Увеличаването на пенсионната възраст ще доведе само до увеличаване на безработицата.Друг ефект няма да има!Подобни мерки имат смисъл,ако има недостиг на работна сила.Ако държавата се надява повече хора да работят и да плащат данъци.Включая и осигуровки,от които да плаща на пенсионерите.Но тъй като работните места намаляват,а не се прави нищо по болния проблем,то целта е единствено да си спестят парите за пенсии.Ок,ще ги спестят и кво правим?Младите без работа,възрастните без пенсии,голям купон ще настане!Глад и мизерия до шия,че и отгоре!
Тези таблици откъде сте ги извадили и какъв е смисъла да ги гледаме?!Какво значение има колко ще живее един човек,колко млади хора ще има работещи след 20 години?!Нали всеки прави вноски за своите старини?Не излиза ли,че парите пак потъват,че пенсии въобще няма да има и ще пием по една студена вода?!Че може да си плащал 20-30 години и пенсия няма да получиш,защото не можеш да събереш стаж?!Това ми прилича на обир,не-на пенсионна система!След като държавата е получила парите и ги е изхарчила,трябва да плати пенсии на хората.Като не може да се справи-да вдигне данъците.Защото така или иначе излиза,че пенсионната осигуровка също е данък и не се получава нищо насреща!Къде по-добре е да знаеш,че ще платиш повече данъци,но ще можеш да се пенсионираш нормално,че парите,които си внесъл, са твои и те чакат.Може би за пореден път ще обясня,че намаляването на раждаемостта е естествен процес след като няма работни места за толкова хора.Тя ще се повиши само тогава,когато икономическите политики и техните резултати се променят.За момента намалението е дори плюс,ама кой да разбере?!
05 Април 2012 08:13
Що рИвете бе, нъл искхте капитализъм и западна демокрация. Случайно да си спомняте 60г. възраст за пенсиониране за мъже и 55 за жени. Така се освобождаваха места за младите да работят. И пенсията 80% от заплатата птез последните 3 години. А сега ми обяснете как младите при тази безработица ще съберат 40 години стаж. Положението е трагично, гледайте какво става в Гърция, пък и другаде се готви. Дренките, както казва Манрикото вече узряват.
05 Април 2012 08:21
-Гърция раздава бонуси за Великден на калпак

Въпреки че Гърция наскоро се размина на косъм от фалита, правителството реши сега да раздаде великденски бонуси на населението. Допълнителни пари ще вземат земеделци, пенсионери и дори безработни, съобщи Би Ти Ви.

Властите вече започнаха раздаването на празничните премии, докато международните кредитори засилват натиска си за още по-радикално намаляване на държавните разходи. От днес земеделците започват да получават великденските си премии, а в четвъртък ВСИЧКИ ПЕНСИОНЕРИ в страната ще получат празнична пенсия. На 5 април предварително ще бъдат изплатени и майските пенсии.

05 Април 2012 08:58
Прав е авторът, че пенисонерите оттук нататък не ги очаква нищо добро и така во веки веков (освен, ако след някоя и друга година пак не ни поръси златния кредитен дъжд, познат ни отпреди 4-5 години, което поне засега не се очертава). Дори да вземем предвид влошаващата се демографска картина и икономическата криза, ситуацията пак нямаше да е толкова лоша, само че към тези негативни тенденции трябва да прибавим все по-очертаващите се апетити на правителства (в т.ч. българското и американското), банково-корпоративни структури и откровени борсови играчи и измамници към иначе растящите частни и държавни пенсионни фондове. Крещящ пример за това е ошушканият Норвежки суверенен фонд за 500 млрд., който миналата година беше загубен, след поредица борсови машинации.
А иначе нашенската пенсионна система не може да се съвземе още от 1950-те години насам, когато иначе немалкият по размер пенсионен фонд на Царство България беше похарчен за пътища, язовири и заводи, повечето от които днес не работят или са в плачевно състояние, поради което носят загуба, а не печалба. Като прибавим към това алчните ръчички на няколко български правителства след 1990 г., които доошушкаха пенсионния фонд и логично стигаме до сегашната трагична картина.
05 Април 2012 09:11
А иначе нашенската пенсионна система не може да се съвземе още от 1950-те години насам, когато иначе немалкият по размер пенсионен фонд на Царство България беше похарчен за пътища, язовири и заводи, повечето от които днес не работят или са в плачевно състояние, поради което носят загуба, а не печалба.
Ти откъде го знаеш колко е бил немалък пенсинния фонд на Царство България? А колко се пенсионираха при царство България-амо някои чиновници. Хайде стига сте дрънкали глупости за лошия комунизъм. Точно при него хората единствено получаваха що годе достойни пенсии така, че пенсионерите помагаха на по-младите. Аз като студент съм получавал пенсия от баща ми + стипендия. Така, че по-добре знам как е било. Аман от простотии на идеологически задръстени индивиди, които черпят информация от сегашната задръстена преса и от случайни писания по Интеренет.
05 Април 2012 09:11
най-често срещаният подход е да се отклонят вноски от втория стълб към държавния разходопокривен стълб.

Тази информация е ценна и приземяваща.
05 Април 2012 09:17
05 Април 2012 09:33
Има причина, има и последици. Който си мисли, че с "лекуването" на последиците, ще премахне "болестта", то много се лъже. За България причината е най-вече в демографската катастрофа, а лекуването на последицата чрез вдигане на пенсионната възраст в един хубав момент ще доведе до вдигане на пенсионната възраст на 90 години, примерно около 2030 година, и пак няма да има пари за пенсии.
Какво трябва да направи всяка една държава - да осигури такива условия, че да има положителен демографски прираст и примерно на всеки 100 навършващи 60 години в дадена година да се падат поне 105 млади навършващи 20 години. Второто, което може да се направи е държавата да осигури условия, така че производителността на труда да нараства, а не да намалява както е в България.
Ранното пенсиониране наистина не трябва да го има - ако за дадена професия се изисква по-млада възраст, нищо не пречи тази професия да се работи до време, а после да се работи нещо друго. За България 63 години за жените и 65 години за мъжете е прекалено много. Разумното беше както бе преди 1989-та - 55 години за жените и 60 години за мъжете. Жените е хубаво да се пенсионират по-млади на около 55 години, за да помагат за отглеждане на внуците. Сега средната възраст за мъжете е около 69-70 години и какво става? Чакаш, чакаш да се пенсионираш и ако все пак доживеш до пенсия, до 4-5-6 години ритваш камбаната.

Манипулират ни и с средния брой години за получаване на пенсия. Първото нещо е, че там манипулативно включват и раннопенсиониращите се, които веднага изкривяват истината. Второто е, че там не включват тези хора, които са работили, но са починали преди да се пенсионират, а те трябва да се включат с отрицателни стойности и този среден брой години може да се окаже 2-3 пъти по-малък. По сегашната методика, ако всички хора без един починат преди да се пенсионират, а този един живее да кажем до 100 години, средното време за получаване на пенсия е 37 години /100 минус 63/, а всъщност е отрицателна стойност.
05 Април 2012 09:54
Направила съм си една статистика на починалите в болницата в която работя за последните 10 години.Ето резутата:от 48-16 са над 70 години,27 са между 60 и 65 години,,6 човека са под 65 години.Изводите са за четящите.
05 Април 2012 09:55
Ти откъде го знаеш колко е бил немалък пенсинния фонд на Царство България?
Бетонните глави не искат и да си помислят, че организирано пенсионно и социално дело у нас е имало и преди сакралната дата 9.9.1944 г. - и по-специално от 1924 г., въведено от "фашисткото" правителство на Ал. Цанков. Пак да те попитам: с какви пари бяха построени голяма част от пътищата, язовирите и заводите у нас през 50-те и 60-те години?
05 Април 2012 10:01
Rakita 05 Април 2012 09:55,
недей да се пънеш да пишеш за неща, които не знаеш!
Като за начало провери колко процента от населението и кое точно население на България е било обхванато от този пенсионен фонд, за който плачкаш.
Второ, провери какви пенсии и в какъв размер и на кого са изплащани след сакралната за теб 1950-та година и ги сравни с размера на този фонд.
Трето, провери какви начини за финансиране на голями обекти са използвани тогава, а и сега се използват.

05 Април 2012 10:02
Buda Iskariotski е посочил перфектното решение. Да не говорим, че то е и социално справедливо, защото всеки който потребява (каквото и да е) иска или не иска ще участва във формирането на пенсионния фонд, а от друга страна, който потребява повече, ще участва и с по-голям дял във формирането на разходната част на бюджета.
05 Април 2012 10:04
Как така се получава, че със средствата за пенсии беше изградена голяма част от индустриалната база на наата страна, а
в резултат от разните разбойнически приватизации за нас, които с труда си дадохме своя принос остават мизерните
пенсии, които сикаджиите които ни управляват сега дори не желаят да индексират.
А същите сикаджии се насмукаха като пиявици от плодовете на нашия труд /чрез охранителни фирми и банков грабеж/.
Затова, за да бъдем компенсирани за хайдутлука, да се въведе допълнителен данък, с който да се повишават и индексират
пенсиите.
05 Април 2012 10:57
Ракита, това, че е създаден пенсионен фонд съвсем не значи, че българите въобще са се пенсионирали. 85% от населенеито тогава е било селяни, огромното мнозинство от които не са помисляли и не са могли да внасят пари за пенсия. Работниците едва свързващи двата края също не са внасяли в него. Само по-добре пплатените чиновници, които представляват един малък процент. След 1950г. почти всички без селяните започват да получават пенсии, като за 5-10 години има огромна миграция от селото към града, така, че този фонд, който е национализиран даже не стига за да се изплащат пенсиите на огромната вече градска армия.
Строежите на заводи и пътища първоначално започват с бригадирски труд, а след това се вземат заеми от СССР , както и от заплатите на работещите. Тъй като цялото нселение работеше то, когато се вземе определен процент от заплатите, се натрупваха огромни средства. И пенсиите се изплащаха от заплатите на работещите.
Населението на България през цялата си история единствено от 1950 до 1989г. е имало що годе нормални пенсии, с които можеха да си плащат, както тока, парното и другите нужди и да живеят не много богато, но нормално. Майка ми с пенсията на баща ми от 68лв., и заплата 70 лв. изгледа 3 деца и им даде образование, разбира се с със стипендии от държавата. Сега студентите масово работят за да се издържат.
Много от пенсионерите подпомагаха младите, защото началните заплати на последните обикновено бяха по-малки от тяхните пенсии.
И най-накря ако този велик фонд беше останал, то одма щяха да го ометат по време на банковата криза 1997г., което впрочем стана на Запад с техните фондове при сегашната криза.
Хайде сопрете се с тези "бетонни глави", защото аз ти говоря това, което съм преживял и видял, а не вашите задръстеняшки внушения от демократеците. Слушай хората, които са видяли и преживяли повече, а не се ерчи, като проскубано петле.
05 Април 2012 11:23
Mrx++
05 Апр 2012 10:57
Защо не дадеш малко цифри и данни за "заемите от СССР, бригадирския труд и удръжките от заплатите на работещите", използвани за строителството от 1950 и 60-те години, отнесено към размера на пенсиониня фонд, използван за същите цели, вместо самият ти да се ерчиш, като "проскубано петле".
Пряк свидетел съм на описваната от теб епоха, по време на която излиза, че пенсионерите са живели по-добре от работещите, според написаното от теб. Хвалената от теб пенсионна система от 1950-те е на разходопокривен принцип и е част от бюджета, каквато на практика се е запазила и досега, поради което е винаги с хроничен недостиг и периодично замразявани пенсии, колкото човек да не умре от глад - и така вече 60 години.
05 Април 2012 11:54
Много чели "Наръчник на агитатора", много знаят, че и помнят! И други помним - Ракита е абсолютно прав - комунистите изхарчиха пенсионния фонд на Царство България за да построят (основно) Дунав мост и Хаинбоаз! За да могат "братята-освободители" да доприпкат бързо при нужда. Не веднъж съм го писал, все същите марксовци и хузове твърдят обратното. А що не обяснят още през 30-те години как от същия този пенсионен фонд е построена зала "България" и прилежащи сгради, щом е бил толкова скромен (няколко чиновници се осигурявали ). Не ни правете на балами! Д-во Г. Кирков не съществува, ни пък АОНСУ.
05 Април 2012 11:56
Rakita,
е щом твърдиш, че онзи пенсионен фонд обхващал доста малко хора, ако не бил инестиран след 1950 година, още можел да плаща пенсии на 2-3 милиона пенсионери, май няма за какво да спорим.
05 Април 2012 12:01
Виж, за заемите от работещите маркса е прав - всички задължително купуваха облигации, някои имаха купони към тях, с които купони се печелеха дребни суми. Тиражите бяха през 2-3 години и ги публикуваха във вестниците. В общи линии почти никой нищо не спечели от тях, по едно време решиха да не си правят гаргара с народонаселението и казаха кой @ал, @ал - кака се ожени. А за пенсиите на селяните да си припомни размера им, че мен ме е срам да го напиша!
05 Април 2012 12:04
Най-голямата глупост е за пенсиите на селяните - колко малки били. А това, че онези 30 лева са сегашни 300 или 500 лева, никой не се сеща. Какъв е сега размера на пенсиите бе демокраДци? Срам нямате ли?
05 Април 2012 12:10
Сегашният проблем с пенсиите в България е само и единствено заради управлението на демократите в България от 23 години.
Управление единствено с цел лично обогатяване по криминален начин и без никаква грижа каква ще стане България след техния погром. Още през 1990-1991 година се видя, че в България има демографска катастрофа предизвикана от взелите властта демократи. Нещо да се промени? Не, демократите продължиха пда грабят. Къде е сега многомилярдната обществена собственост, която би могла да буде база и на пенсионната система? Няма я, демократите я подариха срещу жълти комисионни. Сега понеже управлявалите в България демократи са крадци и некадърници, нямало пари за пенсии и ахйде да намалим броя на пенсионерите като ги накараме да абчакт докато пукнат. ДемокраДска му работа.
05 Април 2012 12:12
30 лв? Я помисли пак!
05 Април 2012 12:16
Какво да мисли, когато земеделските пенсии бяха 30 лв, МРЗ в НРБ беше 60 лева.
Факт!
05 Април 2012 12:24
05 Април 2012 12:25
Говорим за 50-те, не забравяй! Баба ми по това време получаваше 12 (дванайсет) лв пенсия, вкл. и за загиналия си син в Македония. Ама него кво да го мислим - монархо-фашист, окупатор! Нали?
05 Април 2012 12:28
05 Април 2012 12:29
Е, аз пък говоря за 70-те.
75-а година, жена ми започна работа със заплата от 80 лева, а баба ми получаваше пенсия 42 лева, като продължаваше да копа в ТКЗС-то на трудоден по 50 стинки.
05 Април 2012 12:30
когато иначе немалкият по размер пенсионен фонд на Царство България беше похарчен за пътища, язовири и заводи, повечето от които днес не работят или са в плачевно състояние, поради което носят загуба, а не печалба.


Малиййй.... ... щу шаран измре при таа новина...
05 Април 2012 12:42
Юстиниян, 12 лв преди обмяната, ако се беше запазил размера след 62-ра - 1.20 лв.
05 Април 2012 12:47
А апологетите за увеличение на пенсионната възраст искам да ги попитам : - Имате ли представа колко са работещите в предпенсионна възраст?
Над 150 000 са!
Като всяко увеличение на пенсионната възраст с 1 година, води след себе си увеличение на безработицата сред младите точно с горепосоченото число!
И това при официално призната безработица в БГ от 12%, като сред младите вече наближава 20%
.
Та... трябва ли дъртаците да "изяждат" работните места на младежите?!
Това ми е Въпросът.
05 Април 2012 13:11
Тенденцията важи за целия ЕС, но в България е по-драстична заради тежкия демографски срив


Тъй, тъй, нали България е в ЕС? Само дето пак ни баламосват като малачета. Обясненията не са интересни. Това не е популистко, това е демагогско управление. И не от вчера или днес. ГРАБЯТ НИ НАГЛО И БЕЗОЧЛИВО.

Вижте тук
05 Април 2012 14:16
05 Април 2012 14:34
След 1950-та пенсионерите откъде получаваха пенсии и колко от тях се бяха осигурявали преди това, колко време и с какви суми? Примерно тези на село с земеделските пенсии колко осигуровки са внесли и за какъв период? А и не са само те?
Сега ситуацията е доста различна - имаме мизерно ниски пенсии за хора внасяли нормални осигуровки. Второ, сега имаме едностранно рязко изменение от страна на държавата на обществения договор, който беше - работиш до 60 години за мъжете и 55 години за жените и се пенсионираш. Първо държавата сама измени обществения договор, сякаш не е имало предишен и вдигна възрастта на 63 и 60 години, а сега отново държавата нарушава договора и вдига възрастта на 65/63 години. Като за добавка държавата още един път наруши договора като вмъкна изискването за трудов стаж.
05 Април 2012 14:40
циганите ще се намножат до степен да бъдат мнозинството.
Обрисуваната от теб картина е напълно реална, с тази забележка, че циганите никъде не са мнозинство, поради това, че не могат да се самоуправляват - по някакви особени правила на саморегулацията, те навсякъде са малцинство, прикрепено като паразит към някое мнозинство. Кризата и тях ги е налегнала толкова много, че повечето семейства рядко правят повече от 2-3 деца, като се има превдид, че в добрите за тях години (когато масово имаха работа) се плодяха доста повече.
05 Април 2012 15:09
05 Април 2012 15:25
Защо не дадеш малко цифри и данни за "заемите от СССР, бригадирския труд и удръжките от заплатите на работещите", използвани за строителството от 1950 и 60-те години, отнесено към размера на пенсиониня фонд, използван за същите цели, вместо самият ти да се ерчиш, като "проскубано петле".

Ракита, аз цифри не давам защото в такива случаи се борави с числа. Цифрите ги използват политиците и джурналята.
Едва ли някой може да ти даде числа за това колко е бил пенсионния фонд и колко са взети от нашите заплати, нито пък ти, ама това се знаеше, че заплатите ни са по-ниски, защото една част от парите оттиваха за строителство, за погасяване на заеми от СССР, а може би и от други банки. На 8-ият Конгрес на БКП Т. Живков го каза в парав текст- "Ние ще жертваме това поколение, за щастието на следващите". Чух по радиоуредбата на улицата, като предаваха речта му.
Пряк свидетел съм на описваната от теб епоха, по време на която излиза, че пенсионерите са живели по-добре от работещите, според написаното от теб.

Аз писах по-горе младите работещи, а не всички работещи. Младите започваха с ниски заплати. А по-нататък заплатите растяха и тъй като пенсиите бяха 80% от заплатите през последните 3 години- така се получаваше.
Хвалената от теб пенсионна система от 1950-те е на разходопокривен принцип и е част от бюджета, каквато на практика се е запазила и досега, поради което е винаги с хроничен недостиг и периодично замразявани пенсии, колкото човек да не умре от глад - и така вече 60 години.
Такава беше, а дали е била тогава в недостиг на пари е много съмнително, поне проблеми с пенсиите не си спомням да е имало. А и пенсии не си спомням да са замразявани докато не дойде правителството на бачо ти Борко-кукорко, те си вървяха след заплатите. Кой пък те излъга, че пенсионната система на принципа на фонд е по-добра. Фондовете на западните системи ( в САЩ например) бяха опапани от сегашната криза. Пенсионна система у нас е на разходопокривен принцип и ще бъде такава, защото сегашното поколение с тази огромна безработица, съвсем не може да напълни някакви си фондове и държавата ще трябва да покрива от бюджета липсата на пари при тях. Мисли малко с тиквата си, тази глава не ти е дадена само да носиш шапка на нея.
05 Април 2012 15:35
Земеделските пенсии бяха 30 лв. Което по покупателна способност сравнено с днес , прави поне 200-250 лв... Ако искате и цени на стоки от първа необходимост мога да ви дам от 70-те...
Вижте сега. Земеделците от дворовете си произвеждаха храната. Че и продаваха на пазара. Участваха в ТКЗС-тата, откъдето също получаваха харана. Жена ми беше от село и знам каква храна имаше складирана. Сиренето тогава 1,20 (говоря за 60-те години), хлябът бял 32ст., типов 15ст. Но във фурните на ТКЗС-то имаше намаление. Така, че тези 30лв. бяха да си купят някоя дреха, то и тогава дрехи нямаше - да отида веднъж на кино през седмицата - 25-30ст. билетчето и т.н. Ичкията са си произвели. И някои бисквити (15ст.), марципан от Нармага.Скромен живот. Аз ви казах, че баща ми след като почина остави 68лв. пенсия, майка ми чиновничка в съда със около 70лв. заплата. 4 души в къщи - баба ми, 3 деца бяхме и майка ми. Е скромно живеехме, ама да се тревожим, че няма параи за ток, отопление , не е било. Със стипендии и тези пари завършихме висшо в София.
05 Април 2012 15:50
че заплатите ни са по-ниски, защото една част от парите оттиваха за строителство, за погасяване на заеми от СССР, а може би и от други банки.
Пак отказваш да дадеш, макар и общи данни, което говори, че твърденията са ти голословни. Ето и Браун по-нагоре ти го казва, а ти все увърташ по килифаревски. Поне кажи какви заеми сме имали към "други банки" през 50-те и в началото на 60-те?
Аз писах по-горе младите работещи, а не всички работещи. Младите започваха с ниски заплати.
Ниски, ниски, колко да са били ниски - 100, 120 лв.? А пенси над 150 лв. тогава вземаха само партийните секретари, милиционерите и военните и тук-там някой миньор. Ако си имал такива родители (баби и дядовци) - евала.
А и пенсии не си спомням да са замразявани докато не дойде правителството на бачо ти Борко-кукорко,
Говорим за "онова време": през всичките 1980-те години дядо ми получаваше 65 лв. пенсия , а баба ми 55 лв., при все че в средата на 80-те имаше осезаем ценови удар на стоките от първа необходимост - и това ако не е замразяване на пенсиите, здраве му кажи.
05 Април 2012 16:40
Rakita 05 Април 2012 15:50
А пенси над 150 лв. тогава вземаха само партийните секретари, милиционерите и военните и тук-там някой миньор. Ако си имал такива родители (баби и дядовци) - евала.
...
Говорим за "онова време": през всичките 1980-те години дядо ми получаваше 65 лв. пенсия , а баба ми 55 лв.

Я пак!
По данните на статистиката
Средна номинална работна заплата
1980 - 182.08 лева
1985 - 213.67 лева
1986 - 224.75 лева
1987 - 232.58 лева
Сам сметни колко е 80% от Средната заплата!
Колкото до баба ти и дядо ти - те кога са се пенсионирали, какви осигуровки са внасяли и за колко време? Около мен имаше хора всякакви /в София/, работили какво ли не, но най-малката пенсия беше 100 лева. Дърводелец, танцьорка, деловодител, машинописка, ...
05 Април 2012 16:41
05 Април 2012 16:45
Ракита, всеизвестен факт е, че непосредствено след 9.09. златния резерв на Царство България е отлетял за Москва. Това, което не е известно, е дали се е върнал. Макар и частично, щото пенсионния фонд и облигационните заеми (единия май се казваше димитровски) не са били достатъчно за всички започнати строежи. Нито безплатната ангария, наричана бригадирски труд. Ако се рови, не се знае колко дълбоко може да се стигне. Ама иди го обяснявай на маркса и хуза - гост-лектори от Г. Кирков.
05 Април 2012 16:50
Ракита, всеизвестен факт е, че непосредствено след 9.09. златния резерв на Царство България е отлетял за Москва.


С това вече доизбихте останалата риба, бракониери с бракониери...
05 Април 2012 16:51
Колкото до баба ти и дядо ти -
Хиксе, ставаше дума, че през 80-те години пенсиите на баба ми и дядо ми си бяха все същите, най-много с по 5 лв. да са им ги увеличили - това се нарича замразяване. И няма как да е другояче, при онзи тип пенсионна система.
Ценови удари през 80 те не е имало.
Увеличаването на свинското месо от 4,80 на 5,60 лв., на мляко от 23 на 36 ст, на бензина от 70 ст. на 1 лв., на кифлата с мармелад от 14 на 18 ст. и на тока от 2,5 ст. на 4 ст. при онези заплати, които бяха разчетени на старите цени на стоките, си беше направо ценови удар. И въпреки това тези стоки липсваха от щандовете в провинцията. В София беше друга бира.
05 Април 2012 17:15
Не сме бракониери, Рогати! Чети дете, то сляпото окато прави!
05 Април 2012 17:56
05 Април 2012 18:19
Тогава освен друго , народа имаше и огромни спестявания...

Които след 90-та, за нула време бяха ликвидирани от "фараоните с пирамидите"!
"За бога братя - не купувайте" беше първият сигнал..
Ама кой да чуе!
05 Април 2012 18:34
Поне кажи какви заеми сме имали към "други банки" през 50-те и в началото на 60-те?

Абе момше, аз да не съм уреждал заемите тогава, като съм бил съответно на 5 и 15 години. Това, което знам е, че е трябвало да изплащаме и репарации не Гърция. А това, което разправя Браун е в областта на седесарския фолклор, колко е вярно никой не може да ти каже. Но ние от СССР бая аванта сме видяли, особено по времето на Брежнев.
Аз писах по-горе младите работещи, а не всички работещи. Младите започваха с ниски заплати.
Ниски, ниски, колко да са били ниски - 100, 120 лв.?

Аз през 1969г., като млад инженер в Нефтохим започнах с 105лв., след 1 година станах дежурен инженер по завод- диспечер и имах заплата 150лв, което се считаше доста висока заплата, но това беше национален обект. Тогава билет за влака струваше Бургас-София 6.50, а за самолет - 12 лв. През 1987г. имх заплата 360лв., като научен сътрудник 1-ва степен, а професор гонеше 500лв. Като сметнем, че цените сега са от 3 до 20 пъти по-високи, хайде сложи ги 5-6 пъти средно, сега, като професор би трябвало да получавам 2500-3000 лв, а аз съвсем не получавам толкова. Пенсията ми тогава би била около 400лв., т.е., по сегашни цени около 2000лв., а сега има таван 700лв., ако ги достигна разбира се.
А пенси над 150 лв. тогава вземаха само партийните секретари, милиционерите и военните и тук-там някой миньор. Ако си имал такива родители (баби и дядовци) - евала.
Аз много ясно горе съм ти обяснил какво е било положението на родителите ми - баща ми починал рано, като главен счетоводител в ДСК със заплата 80лв., майка ми чиновничка в съда. Най-големи заплати, съответно пенсии вземаха миньорите и работещите на национални обекти. Само щатните партийни секретари може да са вземали по-големи заплати, но не по-големи от директорите, зам-директорите на предриятията.
06 Април 2012 03:46
До Маркса и азбучния.

Не знам колко е можело да се купи с една пенсия, ама си спомням, че тогава имаше опашки пред магазините с празни щандове и бригадирско движение.

А сега безработица няма. Нежелаещи да работят - бол.

И не знам каква е била "покупателната способност" и измислените от вас нормални осигуровки които са плащали, ама колко от оплакваните от вас пенсионери са си плащали осигуровките в конвертируема валута, че искате да си получават пенсиите в конвертируеми левове?
Ами да им напечата както е в Куба неконвертируеми левове и да им дадат на кой колкото му трябват. От където и каквото намерят за добре - това да пазарят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД