:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,746
Активни 454
Страници 17,676
За един ден 1,302,066

Град на бъдещето или град без бъдеще

Студентският град в момента е среда, в която не съществуват нито правила, нито авторитети
Снимка: Борислав Николов
След всеки инцидент обикновено следват протести, но решения - никакви.
Студент е убит от пияна банда хулигани пред дискотека с емблематичното име "Амнезия". Оказва се, че самата дискотека, представляваща масивна двуетажна сграда, е напълно незаконна. Студентка е блъсната и убита от неправилно изпреварваща маршрутка на неосветен участък от улицата. Спящо момче е поставено в състояние на неизбежна отбрана от трима пияни негови колеги, нахлули в стаята му. В неразборията един от нападателите е убит от удар с кухненски нож. Трима криминално проявени студенти, регистрирани за хулиганство и телесни повреди, се колят в стаята на момиче в студентско общежитие. По случайност никой не загива. Въоръжен наркопласьор е задържан в Студентския град.

Прилича на сводка от Сомалия, където държава официално няма, или на бюлетин за бойни загуби по време на война. А е само едно обикновено отражение на ежедневието на "бъдещето на нацията", както наричаме студентите. След всеки инцидент следват дежурните вайкания и традиционната трескава имитация на действия. И нищо не се променя. Няколко политици си упражняват риториката, Столичната община и район Студентски представят поредния план, който така и не влиза в сила, а полицаите от 7-о РПУ дават обещания в стил "никога повече". И от понеделник - пак постарому.

Всеки, който пише по темата, обръща внимание, че на територията на квартала има твърде много питейни заведения, че дори посред бял ден щъкат криминално проявени лица, наркопласьори, че там полулегално съществува цяла сексиндустрия. Само полицията не знае нищо за това.

Всъщност едва ли някой може да каже колко души обитават Студентския град.



Масовата корупция и уреждачество



в общежитията и пълната неспособност на университетите да управляват предоставената им собственост се съчетават с почти безразборно застрояване на междублокови пространства и паркови площи, станали частна собственост след една, меко казано, "спорна" реституция.

Този възел от проблеми се заплита от средата на 90-те години, когато мутрите се настаниха в подблоковите пространства на общежитията и превърнаха библиотеките и шахклубовете в барове и зали с игрални автомати. Скоро след това рубриките за обяви в бързо деградиращите български вестници се напълниха с обяви за масажи и сексуслуги, които се вършеха в студентските общежития, отдавани "на хотелски начала". После дойдоха наркотиците и с това криминогенната обстановка в района придоби по-скоро структура, характерна за най-окаяните и лишени от бъдеще гета.

Строителният бум от началото на новия век добави нови щрихи пред проспериращата престъпност в Студентския град. Дойдоха на мода фиктивните реституции с участието на общински служители и съдии, на "схеми" за откровено заграбване на скъпи парцели и безразборно застрояване. Напълно незаконната дискотека "Амнезия" не е изключение. Запознати твърдят, че повечето от новопостроените сгради в района не биха издържали обстойна проверка на строителния контрол.

Днес Студентският град се обитава от хора до 30 години от всички краища на страната, с различен манталитет и възпитание. Общото между тях е, че са попаднали в среда, в която практически не съществуват нито правила, нито авторитети. За съжаление, те не могат да разчитат нито на полицията, нито на университетските управи да решат някой проблем.

Общежитията се управляват корумпирано и некомпетентно. Университетите са напълно дезинтересирани какво се случва в тях. Бивши студенти, напълно чужди на всякакво учене лица и дори престъпници безпрепятствено се укриват зад "академичната автономия". Част от стаите, предоставяни "на хотелски начала", се използват като публични домове.

В целия район на практика



няма нито една културна институция



Общежитията, реновирани или не, нямат никакви условия за самостоятелно съществуване като кампуси. Студентските столове са отдавна разпродадени и единствената им алтернатива са питейните заведения - какво да се прави - алкохолът дава несравнимо по-висока печалба от храната. И за капак на всичко, полицейското присъствие в района е символично. Извън публично обявяваните акции ежедневна и опасна престъпност се счита за нормална в "града на студентите".

Като вижда всичко това, младият човек може да си направи само два извода: на институциите не може да се разчита - нито университетът, нито общината, нито полицията ще ми помогнат; тук всичко е позволено, а реалната власт е у престъпниците.

Такова бъдеще се възпитава в Студентския град. И никакви планове за кампуси не могат да помогнат, защото при създадената от десетилетия обстановка кварталът се е превърнал в гето без нормална инфраструктура, където е по-лесно да се напиеш или надрусаш, отколкото да се нахраниш или да почетеш. Няма театър, няма библиотека, няма галерия. Няма дори улично осветление на повечето места. Има повече от 150 кръчми, няколко комарджийници и неустановен брой нелегални бардаци. В този квартал дори физическото оцеляване на човека е единствено негова грижа. Не ни ли напомня за нещо? Ами да - за Дивия запад от уестърните. Само че тук ги няма нито шерифът, нито кавалерията.

Какво може да се направи, за да се въведе ред в това гнездо на порока?

На първо място институциите трябва да си върнат Студентския град. Полицията трябва да установи точния брой на обитателите на общежитията и да прочисти от там всички лица с криминално поведение. Такива нямат място сред студентите, дори и да са записани да учат някъде. Вероятно обществото ще бъде изненадано от броя и славата на хората, които ще бъдат измъкнати от убежищата им.

Полицията следва да си върне улиците на квартала - особено нощем, когато младежите с опасно поведение се разпореждат безконтролно из тях. Университетите трябва или да управляват общежитията си при спазване на общоприетите правила за ред, или тези общежития да се отдадат за управление на институция, способна да го направи. При големия брой студенти, кандидатстващи за общежитие, отстраняването на някого при грубо или системно нарушаване на правилата е само от полза за всички.

Общинските власти трябва да създадат нормална инфраструктура. Добре да се преразгледат някои реституционни процедури, които отдалеч намирисват на далавера и които пречат на обособяването на нормални урбанистични зони. Трябва да се отнемат разрешителните на питейни заведения при допуснати нарушения и да се преразгледат документите за разрешение на много от тях. Това ще създаде работа и на съдебната власт, която впрочем също трябва да бъде наблюдавана. А прокуратурата и специализираният съд трябва да прекъснат ефективно връзките на корупция между престъпници, общински служители, полицаи и съдии, оплели студентското гето от десетилетия.

Тогава ще можем да говорим за Студентския град и в бъдеще време.

Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
От години Студентският град прилича на огромна строителна площадка. Само жилищните сгради в рамките на т.нар. "академичен кампус" вече са 30.
НЕВРАЛГИЧНИ ТОЧКИ

И с новата дисциплина всичко тече по старому

5 април, 22.30 часа. Във фоайето на блок в Студентски град животът тече по установения от години начин - текучеството на хора е обичайното за този час. Нощта тепърва предстои и ако в другите квартали умората от делничния ден е надделяла, то в академичното градче купонът тепърва започва. Неслучайно по това време на денонощието в Студентски град работят близо 200 заведения. На входа на общежитието стои надпис с големи букви, от който става ясно, че в блока се допускат само живущи, и то срещу пропуск. Обявата обаче не смущава компания от четирима младежи, от които само един вади пропуск. Останалите спокойно подминават портиера и хлътват в тъмните коридори на общежитието. Възрастният човек не реагира на минаващите, които едва не се сблъскват с друга компания. Познайте дали и те са проверени от портиера....

5 април, 22.30 часа. Нищо в Студентски град не подсказва, че десетина часа по-рано Съветът на ректорите е одобрил строги, някои студенти биха нарекли "драконовски", мерки по отношение на дисциплината в квартала. В общежитията няма да се допускат пияни или дрогирани, независимо дали живеят в същия блок или не. Общежитията ще се заключват в 22.00 часа, а след този час живущите ще се допускат след проверка от охраната или ще влизат с магнитните си карти, ако в общежитието има такава система на достъп. Външните посетители ще се записват в специален дневник. В подобна книга ще се записват и всички нарушения на реда в блока.



Купонджиите ще бъдат неприятно изненадани



и от друга промяна - забранява се вдигането на шум изобщо, а не само от 14.00 до 16.00 часа, както беше досега. Портиерите или охраната ще разполагат с паник-бутони, с които да алармират полицията, ако пияни студенти вдигат скандали. "Общежитието не е място за веселби, а за учене и затова не трябва в него да има шум и купони. Който иска да се весели, да излиза на квартира", отсече председателят на Съвета на ректорите и ректор на столичния Медицински университет проф. Ваньо Митев.

Опитите за връщане на дисциплината към момента са единственият резултат от безбройните дебати на тема Студентски град след убийството миналия месец. Студенти от УНСС и Техническия университет в София разказаха, че част от мерките вече се изпълняват - общежитията се заключват, външните лица се записват в тетрадки, но не всички. Според младежите към момента това не сломява духа на колегите им и броят на купоните изобщо не намалява. Вероятно ще е необходимо време, в което новите правила да започнат да се спазват еднакво от всички. Макар че правила не липсваха и до момента, особено ако се погледне статистиката на изгонените студенти. От 2009 до 2012 г. от общежития на Техническия университет са изгонени 24 студенти, като само за последния семестър броят им е 16.

Мащабите на останалите идеи за излизане от кризата "Студентски град" засега далеч надхвърлят реалистичното. На една от последните дискусии по темата - в комисията по образование на парламента, се разбра, че от предишната до настоящата работна група устройственият план на район "Студентски", в който влизат общежитията и учебните сгради на държавните висши училища, е блокиран. Причината - между 60 и 80 собственици го обжалват. В плана се предвиждаше обособяване на 8 кампуса, в които влизат по няколко общежития и територията им е ясно обозначена. Идеята беше строителството в тези миникампуси да бъде забранена. Друг е въпросът, че още тогава не беше ясно кой ще управлява тези нови структури. И дали плановете



не идват след дъжд качулка



В момента на територията на Студентски град има 191 заведения с работно време след 22.00 часа. В същото време жилищните сгради са 80 - 51 общежития и 30 новопостроени блока, т.е. на едно общежитие се падат по 4 заведения! Според справката на район "Студентски", предоставена на комисията по образование, павилионите и будките, замаскирани под т.нар. временни преместваеми съоръжения, са общо 41. Любопитна подробност е, че площта на тези съоръжения е от 3 до 310 кв.м.

Воля за промяна липсва дори на ниво академични ръководства. В момента министерството на образованието проверява при какви условия висшите училища са отдавали под наем и за какви нужди предоставените им терени, включително и общи части от общежитията. Разбира се, има и нарушения - договорите се подновяват автоматично, без да се обявяват нови поръчки или пък изобщо не се провеждат обществени поръчки, каквото е нормативното изискване. По неофициална информация кръчмите и чалготеките, които работят нощем и се помещават върху имоти на вузовете, са 44. След поредния шум, който се вдигна около ситуацията в градчето и струпването на нощни заведения, УНСС прекрати процедурата за отдаване под наем на част от студентския стол 33. В нея се помещава една от най-култовите и скъпи дискотеки - "Ориент 33". УНСС е дал под наем други три помещения, в които са се настанили заведения с работно време след 22.00 часа. Две от заведенията са кафенета, третото е ресторант. От справката на Техническия университет в София до депутатите става ясно, че върху терени на вуза се помещават две кафенета и два ресторанта, които работят след 10 часа вечерта. Култовата за Студентски град кръчма "Грошъ" от години ползва имот на Лесотехническия университет. Ресторант "Родопска къща" също се е настанила в помещения на ЛТУ.

Интересна е справката от Софийския университет. Според ректора проф. Иван Илчев в момента няма помещения, в които има питейни заведения. Вузът обаче се опитва да изгони четирима наематели, чиито договори са изтекли, но въпреки това не освобождават помещенията. В две от тях работят кафенета, в другите две - ресторанти.

Ректорът на УНСС проф. Стати Статев обобщава проблема така: "Никой от нас не е променял статут на обект. На нас ни е дадена дискотека "Ориент 33" и тя си работи като дискотека не защото УНСС си е направило дискотека, а защото този обект, както и още три обекта - интернет клуб, кафе и ресторант са ни дадени като такива през 1997 г. и е сметнато, че с наемите от тях ние си поддържаме общежитията. Ако се вземе решение да не ги отдаваме под наем, няма никакъв проблем. Само че те ни носят 30% от бюджета. Нека бюджетът от 1.5 млн. лв. да стане 2 млн. лв. - затваряме всичко и не се занимаваме с рентиерство. Много е проста задачата. Иначе няма с какво да оправяме покривите и съвсем ще протекат, защото за друго няма пари".
Снимка: БГ НЕС
От 5 април влязоха в сила новите правила за реда в общежитията. Тяхната ефективност ще зависи преди всичко от контрола по спазването им.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Улицата на чалготеките - култовите заведения "Ориент 33" и "Плаза", са буквално едно срещу друго, но клиентите са предостатъчно и едва ли има нелоялна конкуренция.
4
2974
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
08 Април 2012 21:27
Студентският град в София е само щрих от Реалното дезинтегриране , което търпи статистическият ни Град . Може да бъде употребяван , като Лош пример за усилията ни в обратната посока ...
08 Април 2012 21:32
"Общежитията се управляват корумпирано и некомпетентно. "
И защо общежитията трябва да са по-различни от всичко останало?!
08 Април 2012 21:48
Вузът обаче се опитва да изгони четирима наематели, чиито договори са изтекли, но въпреки това не освобождават помещенията.

хаха опитвали се..
хем договора изтакал хем като цяло незаконни..ама си работят ..
в СУ е гмеж от корупция и некадърност
09 Април 2012 16:56
хахах, еманациятаа на нацията :о) На времето студентския не беше толквоа зле. И момичетта по това врме бяха по- ...... млади :о)
А къв кмет си имат - направо да откършиш от него.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД