:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,640
Активни 499
Страници 17,570
За един ден 1,302,066

От кутията на Пандора се лее бензин

Дори титанът "ЛУКойл" се притесни от растящите цени. Никой обаче не може да обясни защо петролните фирми в Австрия и Англия имат по-ниски разходи и печалби от нашите
Снимка: ЕПА/БГНЕС
-----
Според древногръцкия мит Зевс пратил на Земята прекрасната Пандора, която очаровала Епиметей (брата на Прометей, който откраднал огъня от боговете) и станала негова жена. В дома на Епиметей имало кутия, която никой не смеел да отвори, но Пандора не се стърпяла, отворила капака, а отвътре се разлетели безброй злини и болести, които превзели планетата. И днес човечеството има Кутия на Пандора - само че от нея блика нефт с убийствено високи цени. Говори се, че след финансовата криза света го чака нов катаклизъм - петролен.

Жестокото поскъпване на течните горива напоследък тревожи дори най-богатите държави, а за бедните е повече от кошмар. Притеснени са всички - потребители, правителства, петролният и останалите бизнеси - понеже в стойността на всяка стока и услуга има някакъв процент петрол. Скъпите горива изяждат печалбите на фирмите и доходите на купувачите. Това важи особено за България - най-опърпаната по доходи страна в целия ЕС. Оказа се, че и могъщата компания "ЛУКойл" вече намира цените на бензина и дизела за непосилни и зове държавата да реагира. Валентин Златев, шеф на българския клон на "ЛУКойл" и приятел на българския премиер, има идеи по въпроса. Ясно е обаче, че дори можещият всичко Бойко Борисов не може да свали котировките на петрола. Тогава?

Отговорът има ли полезни ходове срещу нефтената инфлация и дали бензинът у нас наистина е неприлично скъп, както ни се струва, нямаше да е труден, ако имаше детайлен анализ на цените в България и сравнение с другите в Европа. Но анализ няма и затова остава неразгадана голямата загадка - защо у нас разходите и печалбите на петролния бизнес са по-високи отколкото в половината страни от ЕС. Порталът energy.eu разкрива, че крайните цени по бензиностанциите у нас са ниски на общия фон, но



по "марж" България е сред скъпите държави



По данни на energy.eu за 5 април 1 литър А 95 у нас се е продавал за 2.69 лв. В Румъния маржът е бил едва 0.106 евро на литър, а у нас - 0.194 евро - по-висок от половината държави в ЕС. Досега никой не е дал обяснение за този феномен. Фирмите от бранша неизменно подчертават, че горивата в България са много скъпи заради високите данъци. Но европорталът показва, че данъчната тежест у нас е най-ниска в ЕС. Че котировките на нефта са виновни - е факт. И за курса на долара сме наясно. Това, което не разбираме, е защо производствено-търговските разходи у нас неизменно са по-високи отколкото в Англия, Германия, Австрия. А на 11 февруари дори са били най-високи в целия ЕС - 0.420 евро на литър А 95?! На този фон твърденията, че цените в България са "изпилени", будят недоумение. Нашите петролни фирми отдавна твърдят, че работят на ръба на фалита. Но тогава как техни колеги в Западна Европа оцеляват с по-малки маржове?



Обяснения има всякакви



Например че румънците имали собствен нефт и затова ни удряли в земята по скромност в цените на горивата. Това има отношение към крайната цена, естествено, но не отговаря на другия въпрос - защо на 14 март маржът на нефтоиндустрията у нас е бил 1.159 евроцента за литър А 95, а в Румъния - само 0.100 евроцента?

За зимния ни дизел научихме, че бил скъпичък заради "антимраз" добавка и че от 1 март без тази съставка е с 4 ст. по-евтин. Да не би във Финландия, Швеция и Литва да не ползват добавки срещу студа?

Чухме още, че нашите бензиностанции работят денонощно и има наливачи на бензин, за разлика например от Испания, където сам си пълниш резервоара. Едва ли точно заплатите на наливачите натежават у нас.

Разбрахме също, че "Нефтохим" инвестира здраво, за да извлича повече продукти от петролната суровина. Че нали и другите рафинерии в ЕС инвестират - по същите причини.

И биосъставката е "виновна" за скъпите горива. Но и в другите страни от ЕС влагат "био" в горивата, даже по-големи проценти. И тук липсва яснота биокомпонентът ли струва много, смесването ли е скъпо.

Не е ясно и колко тежи на фирмите задължението да поддържат нефтени запаси в случай на бедствие или война. Само че и в другите членки на ЕС петролният бранш има такива задължения.

Факт е, че у нас



има прекомерни регулации и затягане на контрола



Въвеждане на нивомери, оборотомери, джипиеси, есемеси, онлайн връзки, смени на касови апарати - доколко това товари цената? Няма кой да ни каже - мълчат фирмите, немеят НАП и митниците, финансовото и икономическото министерство също пасуват, а Комисията за защита на конкуренцията пише някакви пазарни анализи, които също не осветляват в детайли темата, а вместо цени и проценти в тях четем "..." (било поверителна информация).

Казват, че изискванията за акцизните складове са сложни и скъпи и затова на пазара на горива има малко играчи. Но по всякакви статистики вносът на нефтопродукти расте и през 2011 г. 43 фирми са доставяли горива от други държави. Явно пречките не са чак толкова непреодолими и ценовият фон е достатъчно висок, че да направи изгоден импорта.



Къде е ролята на държавата във всичко това?



Да изрови корените на ценовите злини - да открие дали фирмите в България умишлено надуват разходите или просто са неефективни, или пък държавните изисквания им навличат допълнителни харчове и затова цените дебелеят. Ако фирмите в България помпат разходите си и "доказват" със счетоводни еквилибристики, че работят на ръба на загубата, бюджетът страда - не получава реалния данък печалба. Ако не разходите, а печалбите са високи, това си е симптом за картел, особено като имаме предвид, че цените на различните вериги са като близнаци.

КЗК вече "предяви твърдение" за картел, но още не знаем какви са доказателствата на комисията и къде точно по веригата цените на бензина и дизела в България дебелеят неприлично. В бургаската рафинерия при превръщането на нефта в гориво? При съхранението в складовите бази? При превозването? На бензиностанцията? А какви са разходите по отделните звена на веригата в другите страни?

Дано се намери държавен орган просто и ясно да обясни - ред по ред, компонент по компонент - защо в България фирмените разходи от петролния танкер до бензиноколонката са по-големи, отколкото в Чехия, Ирландия, Полша, Финландия, при положение че българинът е най-бедният гражданин на ЕС и заплатите и цените ни са най-ниски. КЗК може да разбули мистерията - тя има правомощията да събере необходимата информация, би трябвало да има капацитета да направи съответните анализи, изводи и препоръки.

Според мита, когато Пандора отворила онази кутия, злините се разлетели, но вътре останала Надеждата. Да се надяваме, че поне ще научим истината за това кой как помпа цените на българския бензин. И да стискаме палци за евтин петрол.

41
4909
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
08 Април 2012 19:30
къде точно по веригата цените на бензина и дизела в България дебелеят неприлично.

И за мен това е загадка...
Както е загадка как доматите (колкото ги има на територията) от 20-30 стотинки на полето стават два лева по пазарите...
И с гроздето съществува същата мистификация, и с млякото...
Да не говорим пък имотите какво се случи - стигнАхме Париж ...
Ама надали е от алчност...
08 Април 2012 20:18
Ама надали е от алчност...
Точно от алчност и мързел. Колкото повече, толкова повече. Ден година храни.
08 Април 2012 20:19
Искахте да няма държава. Ами няма. 20 години. Когато няма държава, се получава така. Вместо конкуренция имаме глутница.
08 Април 2012 20:21
Това,което аз не разбирам,как българите търпят марж на бензиностанциите от 20 ст./литър, когато в Германия този марж е около 1 евроцент(=2 ст.)?!?
Преди няколко години подобен скандал се разрази по повод надутите цени на автомобилния пропан-бутан в Бг: Тогава от доставна за газ-станциите цена от около 40ст. те го надуваха до 80 ст./литър !
Ами .........
08 Април 2012 20:31
Това, което вбесява хората на Дянков е, че Лукойл много точно смята разходите на конкуренцията и определя цени под техните.
Пак питам, ако Лукойл има свръхпечалба, къде са конкурентите да внесат горива на нормална цена и с нормална печалба?
Истината е, че всички опити да се посочи една фирма като единствен виновник за високите цени, са прах в очите на хората.
Ето, Златев предложи - да се премахне добавката за биодизел. Хем оскъпява горивото, хем оскъпява храните.
На което Дянков каза - "От ЕС искат - значи е задължително!"
Че защо да е задължително, като прави животът на хората по-труден?!
08 Април 2012 20:50
Борисов каза, че играел само на вързано.
Златев редовно играе с него.
Борисов с епохвали, че никога не губел.
Златев му плащал веднага печалбата.
Защо ли държавата не се интересува от сметките на Златев?
-----------------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек



08 Април 2012 20:56
Всички тук забравят, че Той работи като охрана на Златев. Всякакви други въпроси са излишни.
08 Април 2012 21:11
Сееш ветрове , бури жънеш ! С какво те вълнува , Авторе , модернизацията на Лукойл ? Вместо да решиш проблема си , по Капиталистическите начини ??? ...
08 Април 2012 21:21
Ето за това става дума

The price components that make up the retail price for one liter of fuel.

Crude - Purchase price of one liter of crude.
Margin - Refining, transportation, insurance, stockpiling, distribution and sale to consumers.
Excise duties and VAT - Taxes levied by local governments. May include environment related taxes.


April 8, 2012 Unleaded (Superbleifrei, Euro sans plomb, Euro95) Diesel (Gazole, Gasóleo)
Country Crude Margin Excise duties VAT Retail price Crude Margin Excise duties VAT Retail price
Austria € 0.588 € 0.160 € 0.482 € 0.246 € 1.476 € 0.588 € 0.185 € 0.397 € 0.234 € 1.404
Belgium € 0.588 € 0.246 € 0.614 € 0.304 € 1.752 € 0.588 € 0.267 € 0.428 € 0.270 € 1.553
[u]Bulgaria € 0.588 € 0.194 € 0.363 € 0.229 € 1.375 € 0.588 € 0.227 € 0.322 € 0.228 € 1.365 [/u]Cyprus € 0.588 € 0.232 € 0.359 € 0.201 € 1.380 € 0.588 € 0.267 € 0.330 € 0.202 € 1.387
Czech Republic € 0.588 € 0.157 € 0.516 € 0.252 € 1.514 € 0.588 € 0.230 € 0.440 € 0.252 € 1.510
Denmark € 0.588 € 0.309 € 0.587 € 0.371 € 1.856 € 0.588 € 0.278 € 0.444 € 0.328 € 1.638
Estonia € 0.588 € 0.153 € 0.423 € 0.233 € 1.397 € 0.588 € 0.189 € 0.393 € 0.234 € 1.405
Finland € 0.588 € 0.158 € 0.650 € 0.321 € 1.717 € 0.588 € 0.222 € 0.470 € 0.295 € 1.575
France € 0.588 € 0.251 € 0.607 € 0.284 € 1.730 € 0.588 € 0.286 € 0.428 € 0.255 € 1.558
Germany € 0.588 € 0.183 € 0.654 € 0.271 € 1.696 € 0.588 € 0.225 € 0.470 € 0.244 € 1.527
Greece € 0.588 € 0.236 € 0.670 € 0.344 € 1.838 € 0.588 € 0.292 € 0.412 € 0.297 € 1.590
Hungary € 0.588 € 0.192 € 0.419 € 0.324 € 1.523 € 0.588 € 0.225 € 0.386 € 0.324 € 1.523
Ireland € 0.588 € 0.170 € 0.588 € 0.310 € 1.656 € 0.588 € 0.221 € 0.479 € 0.296 € 1.585
Italy € 0.588 € 0.244 € 0.704 € 0.323 € 1.859 € 0.588 € 0.253 € 0.593 € 0.301 € 1.735
Latvia € 0.588 € 0.183 € 0.408 € 0.259 € 1.439 € 0.588 € 0.220 € 0.330 € 0.250 € 1.389
Lithuania € 0.588 € 0.163 € 0.434 € 0.249 € 1.434 € 0.588 € 0.223 € 0.302 € 0.234 € 1.347
Luxembourg € 0.588 € 0.228 € 0.462 € 0.192 € 1.470 € 0.588 € 0.192 € 0.330 € 0.167 € 1.277
Malta € 0.588 € 0.222 € 0.469 € 0.230 € 1.510 € 0.588 € 0.208 € 0.382 € 0.212 € 1.390
Netherlands € 0.588 € 0.240 € 0.730 € 0.296 € 1.855 € 0.588 € 0.248 € 0.431 € 0.241 € 1.508
Poland € 0.588 € 0.166 € 0.380 € 0.261 € 1.395 € 0.588 € 0.210 € 0.330 € 0.260 € 1.388
Portugal € 0.588 € 0.263 € 0.584 € 0.330 € 1.766 € 0.588 € 0.305 € 0.366 € 0.290 € 1.549
Romania € 0.588 € 0.106 € 0.360 € 0.253 € 1.308 € 0.588 € 0.182 € 0.316 € 0.261 € 1.347
Slovakia € 0.588 € 0.206 € 0.515 € 0.262 € 1.571 € 0.588 € 0.256 € 0.386 € 0.246 € 1.477
Slovenia € 0.588 € 0.194 € 0.491 € 0.255 € 1.528 € 0.588 € 0.182 € 0.361 € 0.226 € 1.358
Spain € 0.588 € 0.262 € 0.425 € 0.230 € 1.505 € 0.588 € 0.265 € 0.331 € 0.213 € 1.398
Sweden € 0.588 € 0.227 € 0.620 € 0.359 € 1.794 € 0.588 € 0.221 € 0.554 € 0.341 € 1.704
United Kingdom € 0.588 € 0.173 € 0.674 € 0.287 € 1.722 € 0.588 € 0.234 € 0.674 € 0.299 € 1.796

08 Април 2012 21:28
Забравяте нещо важно - от къде се финансират партиите и политиците в БГ. Специфичните разходи у нас за корупция са както по-необходими за функционирането на всеки печеливш бизнес, така и по-високи отколкото на други места в ЕС.
08 Април 2012 21:40
генек
08 Април 2012 20:50
08 Април 2012 21:50
pigeon208, а Россия где?
Щото "Лукойл" все пак е руска фирма, и работи само с руски нефт.
Или?
08 Април 2012 21:54
Гълъбе не зная кой си номер, пусни и за Венецуела
08 Април 2012 22:05
Като продаваха Нефтохим, не се ли сетихте че това ще се случи? Малко нескромно, но аз го предвидих. Както и други подобни неща. С електроразпределението например.
08 Април 2012 22:12
Да повторим девиза на С.Дянков специално за лаиците - Колкото по-високи цени на горивата, толко повече ДДС и акцизи в хазната!!
08 Април 2012 22:20
Колкото по-високи цени на горивата, толко повече ДДС и акцизи в хазната!!


И да потретиме откровенията Му: Нека си прават СРС-та, нали си прибираме ДДС-то!
08 Април 2012 22:28
Това, което съм пуснал, е от сайта energy.eu - данните са само за ЕС. Нормално е да се сравняваме с европейски държави - не с Венецуела или Русия, на които Брюксел не казва например колко минимум да е акцизът. Освен това далаверката на Лукойл - българския, е, че се прави, че внася петрол не от Русия, а от офшорката Литаско например. Не сте ли чули как Ваньо Танов се оплаква, че не може да им хване спатиите на Лукойлци, защото всичките им операции минават през фирми, регистрирани в зони със специален статут - където никога не си сигурен кои са собствениците и за кого за големите печалби.
А данните от европейския портал наистина доста ясно показват, че в България има нещо гнило по ценовата верига на горивата.
08 Април 2012 22:37
В.Танов го изключиха от бридж-белота, дай нещо ново!
09 Април 2012 01:50
КЗК вече "предяви твърдение" за картел, но още не знаем какви са доказателствата на комисията и къде точно по веригата цените на бензина и дизела в България дебелеят неприлично.


Е то и КЗК може да се пошегува. Едва ли твърди сериозно, че има картел за горивата. Ако наистина искаше да свърши някаква работа, трябваше да постъпи като германската КЗК, да влезе в офисите на заподозрените, да изземе документация, компютри, кореспонденция, мобилни телефони. Ама у нас съществува пълно доверие към "заподозрените" и всичко приключва с епистолярни изпълнения. Да не обидят момченцата, да не ги стресират. Нали рапоня се вайкаше, че "Лукойл" е най-големият данъкоплатец... ама преди повече от 5 години. Щото сега корпоративният му данък е 0 стинки. Дори Филанкишията да почне да внася горива отвън, докато потреблението е на едно ниво, акцизите ще си текат в държавната хазна.
Много ни лъжат, нагло и безочливо. Време е да кажем СТИГА!
09 Април 2012 04:40
КЗК,че се мота и нищо не върши е факт!Ама и как ще докажат,че има картел:със СРС-та ли?!И да бяха взели документите,не вярвам някой да е написал/подписал черно на бяло някакви договорки!Аз мисля,че картел няма,има монополист,с който останалите се равняват.Ако внесат гориво,то заедно с транспортните разходи и печалбата за вносителя,цената му не може да надвиши тази на Лукойл,защото няма да може да се продава.По-скоро Лукойл се грижи те да не излязат на загуба като вдига цените си на ниво,че все пак е да е изгодно да се внесе гориво,купено на международните пазари.КЗК не трябва да търси картел,трябва да търси злоупотреба с монополно положение.Но за целта държавата/експертите на Добрев и Дянков/ трябва да влязат вътре и да видят точно как този производител излиза на загуба и какви разходи си калкулира.Лошото е,че при т.нар. пазарна икономика всяка фирма може да си слага надценки,каквито си пожелае!И да прави врътки,които законите й позволяват.Т.е. като се установи къде са пробойните,законите трябва да се променят.И като се установи по какъв начин се трансформират печалбите в загуби,това поне да излезе на светло.Но тъй като държавата има интерес от покачването на цените на горивата и прибира все повече пари заради това,тя и нехае какви са проблемите и решенията.
09 Април 2012 06:32
тъй като държавата има интерес от покачването на цените на горивата и прибира все повече пари заради това, тя и нехае какви са проблемите и решенията.


Точно така е - държавата е в много голяма степен в положение на конфликт на интереси: Дори и правителства, които твърдят че са десни и искат да оставят колкото се може повече пари в хората, дефакто имат интерес да събират повече данъци. Освен това, оказва се, че е (много) по-лесно да събираш данъци и/или да вземаш заеми отколкото да се трудиш, мориш и потиш да правиш икономиката по-ефективна. И в резултат на това вече няма леви или десни правителства, а всички действат по един и същ начин - още данъци и/или още заеми (които после пак от данъци трябва да бъдат връщани). Това е (за съжаление) модела, който се наложи в последните няколко десетилетия. Без значение на реториката.
09 Април 2012 06:37
...И не само у нас разбира се.
09 Април 2012 06:46
в резултат на това вече няма леви или десни правителства, а всички действат по един и същ начин - още данъци и/или още заеми

Това е точно така, мога да го потвърдя и аз от Австралия. За това не мога да се съглася с цититаното недоразумение, че Дянков и т.н. и т.н. т.е. настоящото правителство били виновни за положението. Същото, че и много по-лошо би било, ако на власт бяха изпечените мошеници, айдуци и крадци от комунистическата партия в съюз с турци и цигани, които недоразумението представя като алтернатива.
09 Април 2012 07:10
Gasoline prices (most recent) by country

Натисни тук

United States: 0.77
Mexico: 1 (това не е верно, верното е около 0.8)
Bulgaria: 1.15
Germany: 1.49
Italy: 1.59
France: 1.62

Защо УСА има бензин два пъти по-евтин от европейския? И защо плачете като бензинът ви е доста по-евтин от средноевропейския?

09 Април 2012 08:10
В съседна Гърция и Турция бензинът е левче над нашия. Как очаквате в Б-я това да натиска цените у нас надолу? Аз например потрепервам ,че ще дойде ден доставчиците да опитат да ги изравнят.
09 Април 2012 09:01
Хубаво ги реди авторката, как нефтохима бил виновен за цените, ама забравя една подробност - горе-долу половината от България се намира в зони на ефективна логистика на други рафинерии - румънски, гръцки, турски. Тоест, гръцко, турско и румънско гориво може да влиза в България на по-ниска цена от кожодерските цени на нефтохима и бензина да е практически безплатен. Ама защо не става? Дали пък защото нефтохима успява да продава в същите тези страни, където честните рафинерии продават с малък марж? Всъщност за какъв монопол става дума, след като дела на нефтохима на българския пазар е около 40%? Останалите 60% нали са от немонополни доставчици? Защо примерно не се сформира една делегация, па да си хванат трена и да отидат да подадат едно прошение до Казахбаши? Все пак неговата КазМунай Газ е собственик на Ромпетрол. Отиват значи, подават махзарата, поклатят малко тюбетейки пред сиятелството и хоп! - бензина на Ромпетрол с левче по-евтин....После един тегел до Хеленик Петролеум, играят едно сиртаки пред борда - айде и оттам по-евтин бензин, накрая се отбиват и до Турция и с малко усилия, бензина става като за без пари.
Всъщност, той толи го е казал:
В съседна Гърция и Турция бензинът е левче над нашия. Как очаквате в Б-я това да натиска цените у нас надолу?

Класически пример за невидимата ръка на пазара
09 Април 2012 11:31
Ами самият факт, че вносът расте непрекъснато - въпреки всички хленчове колко било трудно, скъпо и дори невъзможно да направиш данъчен склад в Бг, показва, че цените у нас са толкова високи, че е изгодно да докарваш горива от други страни. А цените у нас ги диктуват ЛУКойл - рафинерията, и ЛУКойл - търговецът на едро. Много е просто! А 40% дял от национален пазар не е никак малко!
09 Април 2012 11:35
Предлагам няколко варианта за намаляване на цените на горивата:
1. БирникЪ го е казал:
да се изключи акцизът от облагаемата с ДДС основа

2. Неуважаемите производители на петрол да увеличат предлагането=>цената ще падне
3. Диверсификация(къде са сега разните му луди-млади защитници на правилния курс на партията?) щом може за урана, да направим и за нефта...Щом можем да се откажем от "руското Белене"-да се откажем и от "руския Лукойл"
И от трите ще имат ефект, само че зависят от алчноста на хомо сапиенс
Дали, ако бяхме потомци на неандерталеца, щяха да са по-различни нещата?
09 Април 2012 11:42
Защо УСА има бензин два пъти по-евтин от европейския?
-Защото имат самолетоносачи и са изпратени където трябва
09 Април 2012 12:14
"Никой обаче не може да обясни защо петролните фирми в Австрия и Англия имат по-ниски разходи и печалби от нашите" - е колко пъти да обяснявам, обясних го преди три години, преди две години, преди една година, други колеги също дадоха онагледени примери. Не виждате ли че правителството е подчиненео на едрите монополисти. Айде вижте с колко са се учеличили милионерите в Австрия за една година и с колко процента у нас и ще разберете как ви дялкат с пилата, и телефонните и газовите и петролните убавци. Там печалбата е 15% реално и 15% и по-документи. Тук е 0% по документи и и 50% до 100% и повече реално. И държавата си бърка в носа или дели с тях, а хората падат по улиците от глад. Сутринта слушах как не могат да ги осъдят предишните, щото били приели закон, каквото направят да е безнаказано. Ами те могат да приемат закон да ни таквоват на публични места и това ли е безнаказано щото имало закон? Време е пасмината да влезе в затвора - не е голяма бройката - около 10 000 човека. Ще спят по двама на нар с криминалните. Айде майната ви!
09 Април 2012 12:27
ако цената на нефта продължи да расте, скоро ще бъде достигната границата, при която ще стане икономически изгодно да се произвеждат течни горива
от въглища или биомаса. някъде към 150$ за барел била границата доколкото си спомням. ако се разсъждава по този начин нефта не може да се покачи значително над 150 $, защото ще бъдат построени инсталации за изкуствени горива.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fischer-Tropsch_process
http://en.wikipedia.org/wiki/Biomass_gasification

иначе да вижда ми се странно, че разходите, печалбата и пр. от един литър гориво са по-високи от някои други държави, но от друга страна разликите са само центове. един цент повече на литър дава 10 € повече за кубичен метър (а това са към 20 пълни резервоара по 50 литра).
09 Април 2012 13:12
а "сръбската" НИС де я забравихте хем вече влиза на пазара в България и остерайската ОМВ, турция не внася в бг. щото лукойл имат в турция рафинерия и купиха от опет безнзиностанции.
09 Април 2012 14:11
Колко пъти едно и също умни и не дотам умни люде повтарят и ще продължат да повтарят. Като ви е скъп бензина одете и си купете в съседните държави! Нали е конкуренция, нали има свободна стопанска инициатива, нали има общо икономическо пространство, няма граници и така нататък и т.н.
Само, че ако отскочите до Турция примерно ще видите че бензина е 4 кинта!!!. В Гърция е 3 кинта и т.н и т.н.
09 Април 2012 14:53
Наш бате Бойко ще напави всичко възможно да покаже на простия български народ, как неговия приятел В.Златев е загрижен за цената на бензина.
09 Април 2012 15:14

OLDMAD
pigeon208, а Россия где?
Щото "Лукойл" все пак е руска фирма, и работи само с руски нефт.
Или?

-----------------------------------------

Човекът pigeon208 е отговорил много разумно.
Само ще добавя, че благодарение на Русия и Лукой цените на бензина у нас са много по - ниски от тия в Европа.

( Ами ние не сме в Союзное Государсво с Русия а в нерушимият прогресивен богат и преуспяващ Евр. Съюз.
Така , че неприлично е да се оплаквааме от какова невиждано и нечувано щастие а трябва да се радваме и благославяме. )

Искам да попитам ?

Къде са нашите приятели от Америка и що не ни снабдяват с хубав, прогресивен, правилен американски бензин ?

Ами да внесът американски бензин и да разорят Лукойл ?
09 Април 2012 15:22
ЗИП


Колко пъти едно и също умни и не дотам умни люде повтарят и ще продължат да повтарят. Като ви е скъп бензина одете и си купете в съседните държави! Нали е конкуренция, нали има свободна стопанска инициатива, нали има общо икономическо пространство, няма граници и така нататък и т.н.
Само, че ако отскочите до Турция примерно ще видите че бензина е 4 кинта!!!. В Гърция е 3 кинта и т.н и т.н.

+++++++++++++++++++++

Просто нямам какво да добавя !
Златни думи на разумен човек, радетел на свободната инициатива и демократ какъвто е ЗИП. .

Ами като не ви харесва Лукой купувайте от ШЕЛ, Бритиш Петролиум, Стандарт ойл.
Кой Ви пречи ? Правилно Ви казва ЗИП.

Толкова много хора се пишат с гръмккото слово ДЕМОКРАТИ, а съзнанието им е на КОМУНЯГИ !
Ми нефта бил от Русия, ми Лукойл был русский ми не знам си какво.
Купувайте свободно европейското, американското.
Лукой в Евр. Съюз играе по правилата на Европа.

( Европа и Америка купуват и ползват китайското производство и руската енергетика и космос.)

--------------------------------------

Турция е регионална свърхсила, една от страните от Г 20 които водят световната икономика.
За това там и бензина е 2 евро . И не плачат както дечица.
09 Април 2012 15:31
Душе, доколкото знам, Протоците водещи до затворени морета имат особен статут.
Така че не се надай да мине някой "Ентърпайз" през Босфора, за да ни... демократизира!
Пък и вече си имаме американски бази на Територията.
09 Април 2012 16:41
Ще бъде много яко, ако за една седмица поне 80% от хората не карат колите си. Ще се прежалим, ще водим децата на детска пеша някоко дни, ще пазаруваме пеша или с колело, ще се тъпчем задушевно в градския транспорт без билет ... Е така за майтап, хем и да видят че не трябва да ни правят на идиоти. Ех, мечти ...
Пичове, лапачката от тая работа е толквоа голяма че изобщо не се надявайте някой да ни направи компромис - връщаме се в ерата на контрабандната нафта :о)
09 Април 2012 18:57
че цените у нас са толкова високи, че е изгодно да докарваш горива от други страни. А цените у нас ги диктуват ЛУКойл - рафинерията, и ЛУКойл - търговецът на едро. Много е просто! А 40% дял от национален пазар не е никак малко!

40% е много, ама сравнено с петте процента обем на пазара, колкото май имаха независимите търговци. Ама другите 3-4 основни играча, които внасят горива (Ромпетрол, ОМВ, Екоелда, Петрол) имат около 50-52%. Останалите проценти са на малките български рафинерии - Инса ойл, Българска петролна рафинерия, плама, която готви пуск и тя ще е там. Всъщност, всяка рафинерия, оператор на достатъчно голям акцизен склад или търговец, намиращ с в радиус около 400 км. от бургаската рафинерия е неин реален конкурент не само на българския пазар, но и на гръцки, сръбски, турски, румънски, македонски и т.н. пазар, включително средиземноморските хъбове. Интересно защо те не произвеждат по-евтино, па да продават на по-голям марж, па да удушат нефтохима? Сигурно искат, може дори да се стараят, ама не си дават много зор.
Щото зорът струва скъпо, а българският пазар е съмнителен (има една мисла, че 1% ръст на БВП води до ръст на потреблението на гориво между 3 и 7, в зависимост от структурата на икономиката.
От друга страна, турския пазар е сладък като шербет малеби.
Та, останалите големи играчи просто дават равнис по най-големия, тъй като ценовата война с него, ще се плаща на друг пазар. Пък и не върви днес да стъпваш по пръстите в Бургас понеже са свързани с г*за в Новоросийск, който ще цАлуваш за нефт утре.
09 Април 2012 20:43
***
10 Април 2012 00:47
Отговорите могат да са само два или комбинация от тях:

1. Износ на доход чрез трансферно ценообразуване, което натоварва стойността с изкуствени разходи от централа в чужбина

2. Олигополна структура, в която играят дистрибуторите на пазара и скубят потребителите

Всичко останало са празни приказки. Държавата е в състояние да разреши с лекота и двата проблема.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД