Според древногръцкия мит Зевс пратил на Земята прекрасната Пандора, която очаровала Епиметей (брата на Прометей, който откраднал огъня от боговете) и станала негова жена. В дома на Епиметей имало кутия, която никой не смеел да отвори, но Пандора не се стърпяла, отворила капака, а отвътре се разлетели безброй злини и болести, които превзели планетата. И днес човечеството има Кутия на Пандора - само че от нея блика нефт с убийствено високи цени. Говори се, че след финансовата криза света го чака нов катаклизъм - петролен.
Жестокото поскъпване на течните горива напоследък тревожи дори най-богатите държави, а за бедните е повече от кошмар. Притеснени са всички - потребители, правителства, петролният и останалите бизнеси - понеже в стойността на всяка стока и услуга има някакъв процент петрол. Скъпите горива изяждат печалбите на фирмите и доходите на купувачите. Това важи особено за България - най-опърпаната по доходи страна в целия ЕС. Оказа се, че и могъщата компания "ЛУКойл" вече намира цените на бензина и дизела за непосилни и зове държавата да реагира. Валентин Златев, шеф на българския клон на "ЛУКойл" и приятел на българския премиер, има идеи по въпроса. Ясно е обаче, че дори можещият всичко Бойко Борисов не може да свали котировките на петрола. Тогава?
Отговорът има ли полезни ходове срещу нефтената инфлация и дали бензинът у нас наистина е неприлично скъп, както ни се струва, нямаше да е труден, ако имаше детайлен анализ на цените в България и сравнение с другите в Европа. Но анализ няма и затова остава неразгадана голямата загадка - защо у нас разходите и печалбите на петролния бизнес са по-високи отколкото в половината страни от ЕС. Порталът energy.eu разкрива, че крайните цени по бензиностанциите у нас са ниски на общия фон, но
по "марж" България е сред скъпите държави
По данни на energy.eu за 5 април 1 литър А 95 у нас се е продавал за 2.69 лв. В Румъния маржът е бил едва 0.106 евро на литър, а у нас - 0.194 евро - по-висок от половината държави в ЕС. Досега никой не е дал обяснение за този феномен. Фирмите от бранша неизменно подчертават, че горивата в България са много скъпи заради високите данъци. Но европорталът показва, че данъчната тежест у нас е най-ниска в ЕС. Че котировките на нефта са виновни - е факт. И за курса на долара сме наясно. Това, което не разбираме, е защо производствено-търговските разходи у нас неизменно са по-високи отколкото в Англия, Германия, Австрия. А на 11 февруари дори са били най-високи в целия ЕС - 0.420 евро на литър А 95?! На този фон твърденията, че цените в България са "изпилени", будят недоумение. Нашите петролни фирми отдавна твърдят, че работят на ръба на фалита. Но тогава как техни колеги в Западна Европа оцеляват с по-малки маржове?
Обяснения има всякакви
Например че румънците имали собствен нефт и затова ни удряли в земята по скромност в цените на горивата. Това има отношение към крайната цена, естествено, но не отговаря на другия въпрос - защо на 14 март маржът на нефтоиндустрията у нас е бил 1.159 евроцента за литър А 95, а в Румъния - само 0.100 евроцента?
За зимния ни дизел научихме, че бил скъпичък заради "антимраз" добавка и че от 1 март без тази съставка е с 4 ст. по-евтин. Да не би във Финландия, Швеция и Литва да не ползват добавки срещу студа?
Чухме още, че нашите бензиностанции работят денонощно и има наливачи на бензин, за разлика например от Испания, където сам си пълниш резервоара. Едва ли точно заплатите на наливачите натежават у нас.
Разбрахме също, че "Нефтохим" инвестира здраво, за да извлича повече продукти от петролната суровина. Че нали и другите рафинерии в ЕС инвестират - по същите причини.
И биосъставката е "виновна" за скъпите горива. Но и в другите страни от ЕС влагат "био" в горивата, даже по-големи проценти. И тук липсва яснота биокомпонентът ли струва много, смесването ли е скъпо.
Не е ясно и колко тежи на фирмите задължението да поддържат нефтени запаси в случай на бедствие или война. Само че и в другите членки на ЕС петролният бранш има такива задължения.
Факт е, че у нас
има прекомерни регулации и затягане на контрола
Въвеждане на нивомери, оборотомери, джипиеси, есемеси, онлайн връзки, смени на касови апарати - доколко това товари цената? Няма кой да ни каже - мълчат фирмите, немеят НАП и митниците, финансовото и икономическото министерство също пасуват, а Комисията за защита на конкуренцията пише някакви пазарни анализи, които също не осветляват в детайли темата, а вместо цени и проценти в тях четем "..." (било поверителна информация).
Казват, че изискванията за акцизните складове са сложни и скъпи и затова на пазара на горива има малко играчи. Но по всякакви статистики вносът на нефтопродукти расте и през 2011 г. 43 фирми са доставяли горива от други държави. Явно пречките не са чак толкова непреодолими и ценовият фон е достатъчно висок, че да направи изгоден импорта.
Къде е ролята на държавата във всичко това?
Да изрови корените на ценовите злини - да открие дали фирмите в България умишлено надуват разходите или просто са неефективни, или пък държавните изисквания им навличат допълнителни харчове и затова цените дебелеят. Ако фирмите в България помпат разходите си и "доказват" със счетоводни еквилибристики, че работят на ръба на загубата, бюджетът страда - не получава реалния данък печалба. Ако не разходите, а печалбите са високи, това си е симптом за картел, особено като имаме предвид, че цените на различните вериги са като близнаци.
КЗК вече "предяви твърдение" за картел, но още не знаем какви са доказателствата на комисията и къде точно по веригата цените на бензина и дизела в България дебелеят неприлично. В бургаската рафинерия при превръщането на нефта в гориво? При съхранението в складовите бази? При превозването? На бензиностанцията? А какви са разходите по отделните звена на веригата в другите страни?
Дано се намери държавен орган просто и ясно да обясни - ред по ред, компонент по компонент - защо в България фирмените разходи от петролния танкер до бензиноколонката са по-големи, отколкото в Чехия, Ирландия, Полша, Финландия, при положение че българинът е най-бедният гражданин на ЕС и заплатите и цените ни са най-ниски. КЗК може да разбули мистерията - тя има правомощията да събере необходимата информация, би трябвало да има капацитета да направи съответните анализи, изводи и препоръки.
Според мита, когато Пандора отворила онази кутия, злините се разлетели, но вътре останала Надеждата. Да се надяваме, че поне ще научим истината за това кой как помпа цените на българския бензин. И да стискаме палци за евтин петрол.
къде точно по веригата цените на бензина и дизела в България дебелеят неприлично.
И за мен това е загадка...
Както е загадка как доматите (колкото ги има на територията) от 20-30 стотинки на полето стават два лева по пазарите...
И с гроздето съществува същата мистификация, и с млякото...
Да не говорим пък имотите какво се случи - стигнАхме Париж ...
Ама надали е от алчност...