- "В Америка по телевизията можеш да се подиграваш на политиците, а те - да се подиграват на народа", казва Гручо Маркс. Стигнахме ли американците?
- Май нашите политици правят всичко, за да загубят телевизията, а който загуби нея, губи властта. Законописците нямат представа от тв специфика. Говоря като човек, който знае как се прави телевизия, доказал съм го във времето. Не коментирам вътрешните им партийни решения, аз съм просто объркан от закона, ветото на президента и думите на уважавания от мен премиер, че ако не се спре рекламата в праймтайма - "тогава ние режем бюджета на БНТ". Не разбирам - защо им е бедна и унизена телевизия? Държава, която мисли за своята нация, има нужда от концепция за културна и медийна политика. И преди законите трябваше да се викне ръководството на БНТ, макар че в него има хора, които унищожиха българското кино, и да им се постави задача да изготвят национално отговорна програмна схема. А на тая база да се изчисли сериозен бюджет, както правят французите например.
- Каква скука - бюджет. И цифри ще почнеш да сипеш.
- Ще сипя! До 1989 г. бюджетът само за една програма беше 128 милиона лв.! А нямаше кабели, чиниите бяха рядкост, единствена конкуренция - руският канал, донякъде сръбските. Ами сравни оня бюджет, при тогавашния курс значи към 90 млн. долара, с тоя, който ми гласува 36-то НС, когато бях генерален директор - 20 млн. долара. А последният от 1-2 г. насам е вече 11 млн. долара. По мое време се спасявахме с извънбюджетна сметка: спонсори, копродукции и бартер. Имахме към 20 млн. долара в плюс. Парите отиваха в ново оборудване, и то е налице! В законите изобщо не са заложени пари за техническо обновление. Това, което аз и моето ръководство направихме, е само 1/10 част от нужното. Живял съм в чужбина, знам как е там. По-съвършена техника - по-изгодна телевизионна индустрия.
- За търговска телевизия ли говорим?
- За национална! У нас при шепата зрители, които спрямо другите държави са минимални - 2 милиона в най-гледаното време, тя трябва да си бъде държавна. И аз ще съм против рекламите по БНТ, но ако има един категоричен бюджет - далеч не този, който сега на всичко отгоре ще го режат.
- Ти ли? Дето пусна "Върха на сладоледа"!
- Но как, кога? Знаех дереджето на хората и никакви клипове за шоколадчета не пусках по време на детски предавания. Знам какво е да се набиват в главите на децата вафли трепачи, а бабите не могат да им ги купят. Но как без реклами при мизерен бюджет? И държавната тв не е само новини, сега като нямаме и кино, тя остава единствен център, който може да произвежда и възпроизвежда национална култура. А това става не с пари, а с много пари.
- Оригинално.
- Но факт. Вайканията на частниците, че не могат да пробият, защото БНТ смуче рекламите, са смешни. И при тях ще отидат реклами, ако правят добра телевизия. Който го бива, пробива.
- А БНТ бива ли я? Казват, че не й личи.
- Как да й личи, като разрушиха мостовете между поколенията, ликвидираха критериите за качествен продукт, а те не са цензура. "Важното е да ме има на екран", това е сега критерият. А какво има на екрана, е видно. Ако и занапред НСРТ, УС и ХС определят не кои са можещи, а кои са "наши", все това ще е видно.
- А кой да ги определя?
- Други можещи. Ако не бяха Медичите, Микеланджело нямаше да е той. Средствата, тласъкът са дошли от тях, разбирали са, че творчеството на гения не е стока за продан, а национална италианска култура.
- Откъде у нас медийни Медичи?
- Искам да кажа, че тия, които определят кои са можещи, също трябва да са доказали своето можене, а главно - разбиране на тв спецификата. Отварям скоби: в тия съвети има можещи, но в своите области - литература, история, фотография... А трябват телевизионери.
- Ами ти назначи Даверов за телевизионер, какво да те правя сега?
- Бяха го уволнили и го взех при мене за драматург. Не и главен, такава длъжност няма. Но истински телевизионер, от кабелист до публицист, се става със специфични данни и дълъг опит. А не по заповед на щуката. Често давам тоя пример - ако пусна маймуна да води предаване, озвучена от човек, ще ревнат: долу маймуната! Но ако тя 3 месеца им се блещи в праймтайма, а после я сваля, вече ще реват: искаме си маймуната! Е, от това тя не става публицист. Но подобни манипулации се извършват... Впрочем проблеми възникват и с можещи хора. Някои, които имат сериозни постижения в киното ни в миналото, не могат да се справят с 4 камери в студиото. Гледам алогични предавания, алогични като визия, като композиция, с безсмислена разкадровка... А не е само в БНТ така. Частните медии са царство за аматьорите, както ги нарича Нушич - професионални аналфабети. В радиата -неграмотни, заекващи, почти малоумни водещи, ниска музикална култура... Изключвам "Класик FM". Огромна аматьорска маса обсебва ефира и реално дезинформира хората в областта на културата. Кючек медии! Влизат в душите и ги разлагат, това е страшното. Ето и чужд пример: МТV унищожи рокендрола, нещо, което тоталитаризмът не успя. С тия идиотски клипове, с безумната пропаганда на боклуци. В опразнения мозък проникват само реклами на стоки. И да не са боклуци, мозъкът е промит. Патриотично си мисля, че нашите тийнейджъри повече от 10 минути не могат да гледат МТV. Затова, като се прави у нас закон, засягащ националната телевизия, трябва да се мисли за потомството, за националното бъдеще.
- Гручо Маркс казва: "Какво ме интересува потомството? То нещо да е направило за мен?"
- Какво все него цитираш?
- Това е моят начин в днешно време да съм марксист.
- Цинична смешка. Нас още ни крепи това, че помним българските Възродители - наивни, недотам отговарящи на нивото на Европа тогава, но с една цел за България -свята република и с национално самочувствие.
- А самочувствието на някои медийни труженици не идва ли от корупцията?
- Ах, продавали се журналисти на бизнесмени - ами продават се! На политици - продават се! А никой не пита колко взимат по ведомост тия корумпирани типове. В БНТ средната заплата е 150 000. Само няколко десетки души взимат повече, защото или са можещи, или държат програми в праймтайма и им идват реклами. Как да упрекнеш хората, че на тия мижави заплати се мъчат да си докарат още нещо? В цивилизования свят системата е друга. Лари Кинг не е на заплата, а на годишен договор за 5 млн. долара примерно. Защо да плаче за спонсори и реклами? Парите от тях отиват в касата на собственика на СNN, оттам растат приходите и на тия, дето не са Лари Кинг.
- Бе знаеш ли го и Лари чия е подлога.
- За него не знам, но у нас морално-политическата корупция е страшна. Тя идва от робския принцип: наведена главичка сабя я не сече. И от липсата на точни правила на играта, каквито няма нито в Гордостта на Клара, нито в Гордостта на Райчевски с идващите поправки. Как да изчезнат моралната корупция и автоцензурата?
- Добре, че ми напомни. Цензор такъв! Ти, лично ти беше залепил в телевизията табло, изобразяващо недопустими на екран окосмявания.
- Да, 1974 г. излезе разпоредба за "приличен външен вид", но незнайно какъв. А то лято, отпуски, аз единствен наличен началник - главен режисьор, и ме викат в отдела по агитация и пропаганда на ЦК по въпроса. Аз се подготвих - накарах Радостин Чомаков да изрисува разни бради, мустаци и бакенбарди, цяла нощ работи момчето. Изходихме от брадата на Стоян Венев като прилична и добавихме неприлични - дълги и рошави. Отивам и казвам на зав. отдела Димитър Димитров: теоретично разбрах за външния вид, но понеже ръководя 70 души режисьори, които реализират излизането в ефир на приличните и неприличните лица, приготвих това табло, моля да посочите кой външен вид е допустим. Той казва, като народния художник Стоян Венев може. Дерзайте. И закачих таблото в телевизията да видят всички нагледно. Като ще е цензура, да има правилник и неправилник. То пък се разчу из цяла София, ето и ти помниш, а нас ни викнаха с Георги Стойчев на мъмрене - какви били тия демонстрации. За малко да ме уволнят.
- А, ще те уволнят. Ти беше гъст със Славков.
- О, Иван какъв номер ми сви на един Златен Орфей! Дойде бигбендът на западното фрай Берлин Радио - съвършен оркестър. Тромпетист им беше един югославянин, разпопен поп с брада. На репетицията всичко наред, но преди самия рецитал попът ми се яви с един кръст 60 на 40 см на гърдите. За предаване на живо, в Интервизия! А той солира в 11 от 12 парчета, как да го извадя от кадър? Славков рядко влизаше в театъра, повече на бара, но нали рециталът беше от особено значение, седнал в ложата. Звъня по разговорната система и викам - Иване, главният солист е с кръст! Мълчание. След 10 секунди отговаря: ти да не искаш да е с петолъчка? Пилат, ти казвам, Понтийски, изми си ръцете. А аз го минах попа на най-едри планове - тромпет, уста и бузи.
- Къде ги тия Орфеи...
- За тях не съм носталгичен, върховете ми са в телевизионната драма. Тя вече не съществува. А как ми се прави нещо по Елин Пелин и Чудомир... Но сега ще поставям в Русенската опера "Моята прекрасна лейди по време на борд". И в БНТ предложих 3 заглавия за Нова година.
- По-малко и не очаквах.
- Сценарии ще пиша само след сключен договор. "Нощен труд" съобщи, че вече ми ги възложили, а аз не съм видял още очите на никой от БНТ. Ама аз защо ли говоря и с тебе, все едно говоря на себе си. Вестникът се пълни, приказките минават и заминават - и какво от това?
- Да не искаш и резултати? Хачо, Хачо. Аз как нищо не искам от телевизията?
- Как?
- Ами ръководя се от марксистката мисъл на Гручо: "Телевизията за мен е източник на просвета. Щом някой включи телевизора, отивам в друга стая и чета книга."
- Аз пък като видя вестникар...
- Не казвай, че включваш телевизора, защото нито е остроумно, нито е вярно. Като видиш вестникар, ти му даваш интервю!
|
|