:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,008
Активни 427
Страници 16,938
За един ден 1,302,066

Българската дипломация предпочита да оре на чужди ниви

Правителството е толкова заето да брани международни каузи, че губи от поглед националния интерес
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Външният министър Младенов и президентът Плевнелиев на конференцията на ръководителите на българските дипломатически мисии зад граница.
"Днес ние заставаме на правилната страна на историята в Близкия изток и Северна Африка". С тази реплика блесна външният ни министър Николай Младенов, когато наскоро събра родните посланици по света в София, за да ги посвети в новите-стари приоритети на българската външна политика. Първият ни дипломат обича да подчертава колко расте международният авторитет на България покрай участието й в победоносния ход на демокрацията в тези региони. И добавя по някоя дума за бляскавите перспективи, които се откриват пред нашенския бизнес там след политическия пробив, който сме направили с подкрепата си за новите режими.

Стана практика политиците ни да ни натикват в подобни каузи с прошушнатото на ухо за евентуалните облаги, които това може да донесе на България. Така преди 7-8 г., благодарение на бившия външен министър Соломон Паси, повлякохме крак в американската "Коалиция на желаещите" в Ирак. С едната ръка тогава първопреходникът на атлантизма размахваше лозунга за трансатлантическата солидарност и борбата с тиранията. С другата пък протягаше моркова с връщането на баснословния дълг на близкоизточната страна към България, който тогава изчисляваха на 2 млрд. долара.



Е, от милиардите не видяхме нищо,



те потънаха в бетона, с който големите играчи наливаха основите на новия Ирак. Съюзниците ни в ЕС се намръщиха, че подкрепихме американците. Че и жертви понесохме в разбушувалия се граждански конфликт. Накрая си останахме с моралното удовлетворение, че сме дали своя принос за демокрацията и възстановяването на Ирак.

По-лошото е, че сме на път да изтъргуваме по същия безславен начин подкрепата си за Арабската пролет. Това голямо разместване на пластовете в арабския свят ни даде уникален шанс да разрешим затлачени от години проблеми, особено със страна като Либия. Кошмарната история с 8-годишното заложничество на българските медици при Кадафи и организираният политически процес срещу тях съсипаха репутацията ни сред арабите и унижиха дипломацията ни, след като се наложи френският президент Никола Саркози да ни се притече на помощ. Сега обаче Кадафи го няма. А българската държава не върши нищо, за да изчисти хвърленото върху нея петно. Вярно, че премиерът Бойко Борисов по някое време си направи устата Либия да ни върне 50-те или 60-те милиона откуп, които платихме за медиците. Но не се забеляза някой да го е чул. Впоследствие Николай Младенов обясни, че всъщност не било толкова важно да ни се възстановят милионите, а да се разбере дали действително са отишли по предназначение за болните деца. Нещо повече, според Младенов всички двустранни проблеми трябвало да изчакат установяването на стабилна власт в Либия и едва тогава да се поставят на дневен ред.

Само за сведение - в Либия избори за Учредително събрание (един вид Велико народно събрание) ще има чак на 19 юни т.г. Веднъж като се изработи конституция, трябва да се проведат и редовни парламентарни и президентски избори. След това да се състави правителство. А още докато се планираше целият този процес, източната част на страната, където се намира Бенгази, бастионът на аникадафистката революция, взе че обяви автономия. Така че, докато чакаме да се появи новата стабилна, демократична, диалогична и компромисна Либия, нищо от това, което познаваме там, може вече да не е останало. А и да не забравяме, че властта е в ръцете на хора, които пряко участваха в политическия процес срещу българите - настоящият председател на Преходния национален съвет и фактически държавен глава на Либия е Мустафа Абдел Джалил, който бе правосъден министър по време на делото. През декември м.г. Джалил има наглостта да заяви, че българите трябва сами да докажат, че зад цялата история е стоял Кадафи. Това обаче не изглежда да притеснява никого от нашите съюзници. Което е по-лошо, не изглежда да притеснява и нашата държава.



А какво върши тя междувременно?



Организира училище за политика в Тунис, на което даде благословията си лично и на място Бойко Борисов, със смътната представа, че излезлите оттам кадри могат да прихванат някакъв сантимент към България. В София пък се проведе конференция по проблемите на прехода към демокрация, на която се веснаха неколцина евродепутати, както и граждански активисти и чиновници със среден ранг от тези региони. Това беше мероприятие, подходящо за някой неправителствен институт или think-tank, но не и за държавна институция, формираща национална политика. На международната арена подобен форум се брои за успех само ако на него успееш да строиш държавни глави и правителствени ръководители.

Въобще държавата оставя впечатлението, че преките двустранни проблеми не са толкова на дневен ред в сравнение с по-глобални въпроси като демократизацията на Близкия изток, ядрената програма на Иран, разширяването на ЕС и НАТО. Това донякъде е нормално. Безспорно като страна, която е част от подобни големи икономически и военно-политически структури, България не може да се ограничи само със собствения си заден двор. Трябва да участваме във вземането на колективни решения, да прокарваме общи политики и инициативи. В това е смисълът от подобни съюзи. Проблемът е, че външната ни политика се оставя да бъде повлечена от дневния ред на тези организации. А при съставянето на този дневен ред нашият глас се чува все по-слабо. И най-силното доказателство за това е именно отсъствието от него на подобни проблеми, които засягат преди всичко нас. А ние имаме правото като пълноправни членове да ги поставим за обсъждане и да поискаме подкрепа от съюзниците си. Вместо това, докато процесът в Либия се отдалечава във времето и потъва в забрава, ние пускаме декларации срещу ядрените инсталации на Северна Корея.
17
3735
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
25 Април 2012 20:00
Като гледам на снимката ,как Чехлю се радва на Николайчо,си мисля да не би тия двамата нещо а?(като се има в предвид,че чехлювица не се появява никъде с него,а булката на Младенов за последно се видя в Евсиновград на така наречената сватба)
25 Април 2012 20:07
май обикновени педали колега даже не гейьове..
25 Април 2012 20:28
Доста безсмислена статийка, ама на бройка думи барем го докарва.
25 Април 2012 20:35
Това беше мероприятие, подходящо за някой неправителствен институт или think-tank, но не и за държавна институция, формираща национална политика

Това е в момента външното ни министерство - една НПО, с всичките си качества на НПО.
25 Април 2012 21:02
Ама ние и външна политика ли имаме?
25 Април 2012 21:05
Първият ни дипломат обича да подчертава колко расте международният авторитет на България покрай участието й в победоносния ход на демокрацията в тези региони.

Толкова ни порасна международния авторитет, че чакаме да сложат ПРО да ни пази от блгодарностите на тези, на които победоносно им налагаме демокрация.
26 Април 2012 07:57
Правителството е толкова заето да брани международни каузи, че губи от поглед националния интерес
Сбирщината от еничари наречена българско Правителство и подкрепяна безпрекословно от парламентарния си башибозук се интересува от българския национален интерес колкото от ланшния сняг. И как да е иначе, след като са назначени от МИ6, МИТ, ЦРУ и Мосад за да обслужват интересите на "Международната общност", не на България?
26 Април 2012 09:03
И кое е за чудене, ченгетата-дипломати станаха двойни агенти и въртят бизнешчета.
26 Април 2012 09:49
Николайчо Младенов изобщо не мисли за Българските интереси. Неговата цел е да го забелжат господарите му, да го потупат и погледнеш заел някаква служба в Нато или ЕС.
26 Април 2012 09:54
А кой е националният ни интерес, че да го брани правителството? От къде може да се прочетат и видят българските национални интереси? В какви срокове какво трябва да се постигне и какво е постигнато до сега? За да браниш нещо поне трябва да знаеш какво е и как да го браниш.
26 Април 2012 11:14
С Николайчо Младенов повече какво да искаме.
26 Април 2012 11:29
Мутри и хюмнета се прегърнаха..
26 Април 2012 11:39
Ама верно много влюбени го раздават двамцата! Бетер Станишчо и Вигенин.
26 Април 2012 15:11
Какъвто ни е президентът , такъв ни е и министърът на външните работи, само че още по -смешен!.Нашите нови "приятели" които ни ги назначават подобни "личности" би било добре да имат малко поне уважение и към нас туземците живеещи все още в протектората България
26 Април 2012 15:14
Аре ве, пак задърпахте крачоло на наш Диньо и заприпявахте. Как да не си вършил работата со барабар ведомството? 'ми не е верно, заборавихте ли как смело се скара на Туркието задето те там - к'во беше, че забравих. Имаше и друго...

Дет' се вика, под черта, се са 'убави работи: - Ияс си го харесвам, я какъв е напет. И Траби даже няма!

Чекайте, сеги се съпохватих: - Кво стана, нали на времето прокуратурата май издаде заповед за арест на оня, Джелат ли бе, Джалил ли е - оня, сега дето станал началник на умрялата Джамахирия?! Ако е така, то и Диньо със сите си приетели и рода от странство, могат да го докарат овързан в един килим - на съд и за назидание - тоя де, Джелатя на сестрите. А после ша се иска откуп - ония 2 милярда и малце ситни милионе. Може и концесията за петроло да си я искаме, нал' ония от Нефт-гази я бастисаха...


PS Нека се посмеем малко, че инак все на вой и скърцане на зъби го докарваме. Досущ като глутницата на Еко-равновесие Nr. 5429 - отсреща...
26 Април 2012 18:22
И двамцата на кадрото са ухилени като пачи - току що, след поредното им "Yes sir", са били потупани по рамото с поредното "Congratulations".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД