:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,082
Активни 649
Страници 3,985
За един ден 1,302,066
Истинската история

Българският трибагреник е по-стар и от държавата ни

Под червените бойни знамена българската средновековна войска извоюва велики победи
Знаме на българския владетел победител, изображение върху кана №2 в съкровището от Надь сент Миклош, събрано в пълния му вид след средата на IХ в., Художествено-исторически музей, Виена
Вероятно ще е съвсем вярно исторически, ако разглеждаме развитието на българското знаме като част от развитието на българската държава, знамето е сред главните й символи, то е и сред най-важните белези на българските владетели. Противно на прекомерните ни очаквания, историческото развитие на днешния български трибагреник не е предизвикало кой знае какъв интерес сред изследователите.

Няма как да твърдим днес, че имаме запомнящ се национален флаг, даже е малко скучен поради едновремеността, с която са създавани всичките му европейски побратими през втората половина на XIX в., което ги прави общо взети прекалено сходни. Даже в отдалечени една от друга страни като Латвия и Австрия, които имат почти еднакви национални знамена - две червени хоризонтални полоси с по-тънка бяла в средата, се разказват съвсем еднакви легенди за възникването им - как окървавеният герой обагрил в червено полетата от двете страни на платното, с което го носят, а под него то остава бяло.

Малко обидно е повечето от това, което вече е написано и за българския трицвет - бели са планините през зимата, зелени са поляните през пролетта, червена е кръвта на героите. Описанията от букварите са пренесени и в официални документи, даже за повечето подобни европейски национални знамена преобладава инфантилният географизъм.

Родният ни трибагреник, за разлика от герба, няма нужда от промяна, той е изминал исторически път на развитие по-дълъг и от този на държавността ни, но ново тълкуване за смисъла му, включително и в официалните днешни български документи, със сигурност е потребно.

* * *

Възникнали като войскови знаци, бойните, а по-сетне владетелските и националните стягове, се изработват от нетрайни материали. Това ще да е главната причина за слабата ни осведоменост по знаменните въпроси в зората на българската държавност. Но не само. Колкото от небето до земята е разликата между смисловата натовареност на понятията за знаме днес и в ранното Средновековие. Отсъстват сигурни указания за тогавашното възприемане на стяговете, но изглежда първоначално те са само войскови указатели за местоположението на отделните съединения. Такъв ще да е първоначалният смисъл и на прабългарската конска опашка, и на стиската трева у славянските племена, и двете привързвани към дългите копия, за да се виждат отдалеч.

Изглежда доста по-късно тези войскови указатели придобиват нов и заплашителен смисъл, отправен към врага на бойното поле - нещо подобно на "и конете ви, и полята ви ще станат наши", може би. Ще трябва да се примирим, че горните тълкувания имат чисто предположителен характер. Те няма как да се основават на исторически извори, понеже такива практически няма. Единственото доста подробно обяснение за смисъла, вложен в едно владетелско знаме, е в писмо на папа Инокентий III до цар Иваница Асен от 27 март 1204 г. (вж. Извори).

Конската опашка като бойно знаме, или поне указател, е документирана в отговорите на папа Николай I на допитванията на княз Борис-Михаил в писмо от 13 ноември 866 г., но употребата й остава не твърде ясна. Изглежда към нея можем с увереност да приложим горните представи за безхитростната й смислова натовареност. Във всеки случай, този боен указателен знак, а по-късно знаме, ще да е преживял своя разцвет доста преди 681 г. През VIII и особено през IX в. подобен военен символ изглежда крайно несъвременно. Или едновременно с него, или най-късно от времето на кханасюбиги Крум започва трайната употреба на червени знамена от платно.

За наше завидно щастие, такова знаме, при това изковано от злато, е запазено върху кана № 2 в съкровището от Надь сент Миклош. В дясната си ръка старобългарският владетел победител, изобразен върху съда, придържа облегнато на рамото му копие, чийто свободен край завършва с тясно правоъгълно (червено вероятно, както ще видим) знаме, като старобългарският майстор се е постарал да наподоби и структурата на тъканта, въпреки незначителните размери на предмета. Непосредствено преди върха на копието е разположено второ (?) платно във формата на лястовича опашка. Такъв тип знамена се срещат по това време във всички европейски войскови съединения и са най-често червени. Ако е вярна съвременната ни интерпретация за изображението върху кана №2, вероятно ще трябва да твърдим уверено, че едно от най-ранните владетелски знамена е точно българско.

По данни от други части на широкия ареал на славянското разселване нашите прадеди са ползвали като боен указател първоначално стиска трева, привързана под върха на дълго копие. Не толкова ефектна като отрязаната опашка на мъртъв кон, стиската трева има същата функция - тя трябва да служи като указател за местоположението на "нашите", като място за сбор. Може би по-късно, и едновременно с конската опашка или под нейно влияние, този славянски боен указател ще да е получил и заплашителен към враговете смисъл. Трябва да признаем, че какъвто и смисъл да е бил вложен в този славянски боен символ, то той е бил достатъчно ефективен - за малко повече от хилядолетие славянските племена се разселват на територия, хилядократно по-голяма от прародината им, от Балтийско до Бяло море.

Съвременното обяснение на средновековните червени бойни знамена е най-близкото до ума. Те трябва да действат устрашително на враговете и да повдигат бойния дух на войската. До края на IX в. не може да се забележи стриктно функционално делене на стяговете. Във всеки случай съществуват пълководчески знамена и знамена на отделните войскови части. Изглежда от втория тип са разнообразните по форма знамена, представени изобилно в късния Търновски препис на летописта на Константин Манаси. Макар многобройните рисунки в нея да се датират към времето на създаването му - 1345 г., със сигурност те отразяват непроменените бойни знамена на българската войска от IX в. насам поне. Знамето върху кана №2 е същото като изобразените в Манасиевата летопис. Споменът за конските опашки и стиските трева или вече е напълно избледнял, или е подменен умишлено по идеологически подбуди.

Червените бойни знамена носят различни изображения, които художниците на Манасиевата летопис, на украсения препис на летописта на Йоан Скилица или на Търновското четириевангелие на цар Иван Александър не са можели да представят поради наистина незначителните размери на рисунките си. Днес разполагаме даже с описанието на едно такова знаме, при това владетелско, на цар Иваница Асен. На него са били изобразени два ключа, "единият за различаване, другият за власт". Подаръкът на папа Инокентий III едва ли е бил използван дълго, цар Иваница Асен твърде бързо преустройва религиозната си политика в посока на традиционното за България православие.

(следва)



Извори



"Глава 33. Вие заявявате, че когато сте влизали в сражение, досега обикновено сте носили като военно знаме конска опашка, и искате да узнаете какво трябва да носите вместо нея. Какво друго освен знака на светия кръст? . . . Но за да узнаете по-ясно какво трябва да носите вместо оная конска опашка като походно военно знаме когато пристъпвате към военни действия смятаме за нужно да ви припомним някои от делата на [император] Константин [I (306-337)] . . . [Императорът] видял, че застават пред него ангели, които казвали: "Константине, с това [с кръстния знак] побеждавай!". Тогава наистина обрадван и вече сигурен за победата . . . преобразува го [кръстния знак] във военни знамена и пригажда така наречения labarum [военно знаме] във вид на господен кръст . . ."

Из "Отговорите на папа Николай I на допитванията на българите", 13 ноември 866 г.



". . . понеже ти получи от нас чрез посланика на апостолическия престол кралски венец и военнно знаме, за да бъде твоята власт специално от блажения Петър, ние желаем да се погрижиш старателно [щото] освободен отвсякъде от нападенията на неприятелите, да се радваш на спокоен мир . . .

Освен знаковете на кралското достойнство, които ние отправихме на твое величество по обичния ни син [презвитер-кардинал] Лъв . . . решихме да пратим и знаме, което да употребяваш против ония, които почитат разпятието с устните си, а сърцето им е далеч от него . . . То [знамето] представлява двоен ключ, единият за различаване, другият за власт . . ."

Из писмо на папа Инокентий III до българския цар Иваница Асен (1197-1207) от 27 март 1204 г.



"И тъй, след като Тодор Комнин се издигнал с успехите си и станал съсед на българите, той сключил договор с царя на българите Иван Асен [Велики (1207-1241)] . . . А Тодор Ангел, понеже бил дързък и се държал своеволно не само в царските, но и във всички държавни работи . . . скъсал договорите с Иван Асен и тръгнал срещу българите . . . Иван Асен, уповавайки се повече на нарушението на клетвите и договорите . . . отколкото на войските си . . . се понесъл смело в сражението, като закачил на знамето, както казват някои, писмената клетва на Тодор . . ."

Из "История" на Георги Акрополит (1217-1282)

 Бойните български знамена според Търновския препис на летописта на Константин Манаси, 1345 г. От ляво на дясно - Български отряд преследва арабите през пролетта на 718 г. в околностите на Цариград; Българската войска, начело с великия господар Крум, преследва безредно отстъпващите византийци в Стара планина след битката на 26 юли 811 г.; Цар Симеон Велики, начело на българската войска, напада византийците в околностите на Цариград през 913 г.; Български отряд опожарява цариградската църква "Животворен извор" през 923 г.; Византийската войска, начело с император Василий II превзема старата българска столица Плиска през 1000 г.; рисунки на листове 136, 146, 172, 174, 178, 183; Библиотека на Ватикана
43
22963
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
02 Май 2012 20:34
Естествено ,че знамената на дедите ни са били червени - даже с една разцъфнала червена роза в единият ъгъл и с надпис БСП.Това идва да покаже, че БСП е по - стара от 3 - тата българска държава и ние погрешно сме смятали, че е на 120 години.Не ,на 1200 години е! А на картинката долу не са изобразени различни бойни действия на българска войска, а походът на Първа червенознаменна конна армия на Будьони срещу барон Врангел!
02 Май 2012 20:53
Котка -
------------------------------
Блогът на Генек


02 Май 2012 20:57
Незнам доколко е истина само Лили Иванова може да потвърди.
02 Май 2012 21:50
Аха..м прав си. Чувал съм че ЕГН то и е с римски цифри, понеже когато е родена арабските още били в процес на откриване
02 Май 2012 21:53
Кви треви, кви славяни, кво от Ванкувар до Владивосток.
-
Българското знаме през 1879 г. е прието по подобие на руското, като синият цвят е заменен с подобният му зелен (изгаряло синьо). За да се подчертае близстта с Освободителката, а и вероятно защото някои са си мислели, че дълго няма да бъде знаме на васално османско княжество, а скоро ще стане знаме на Задунайската губерния.
-
Сегашното българско знаме има едно предимство - че е непроменимо вече 132 години, и един недостатък - за далтонистите и за останалите в сумрака е неотличимо от много други знамена. Вероятно трябва да се помисли дали да не се смени с нещо, което да е различимо и в черно-бяло. Като например това Натисни тук
02 Май 2012 21:59

Ноо червено, бе...
02 Май 2012 22:49
Италианското знаме е като френското. Синьото е заменено със зелено.
По аналогия заместваме имперското синьо с гарибалдийско зелено.
Румънците сменят белия цвята в средата на френското знаме с жълто.
Сега същите цветове имат и държави от Африка - Чад и Руанда.
Унгарците заместват долната червена ивица на австрийското знаме
със зелена.
Зеленото е било модерно.
02 Май 2012 23:06
Източно-православното вероизповедание не е единствената традиционна религия в България. Ислямът, езическите традиции.. и дори вече атеизма са дълбоко вкоренени в българския национален дух, който по принцип се основава върху верски плурализъм и етно-религиозно разнообразие. Независимо от всевъзможната дискриминация, на която Църквата традиционно ги подлага с помощта на държавните институции
02 Май 2012 23:09
Румънците сменят белия цвята в средата на френското знаме с жълто.

Може и така да е станало, но интересно е например, че в казанлъшката гробница използваните цветове в тракийското слънчево колело на живота (т.н. розетка, която всъщност е колело), са червено жълто, синьо Натисни тук, Натисни тук. И нещо любопитно - обърни внимание на ъгъла под който е завъртяно колелото и съотнасянето му към съответните моменти от сцената. Завърта се плавно, като стрелка на часовник с изключение на едно място, което бележи едновременност.
03 Май 2012 01:59
Все още нямаме положителен отговор на основния въпрос: "Кой уши байряка, кой му тури знака?"
03 Май 2012 02:28
Българското знаме през 1879 г. е прието по подобие на руското, като синият цвят е заменен с подобният му зелен (изгаряло синьо). За да се подчертае близстта с Освободителката, а и вероятно защото някои са си мислели, че дълго няма да бъде знаме на васално османско княжество, а скоро ще стане знаме на Задунайската губерния.


Тоя коментар е гаче цитат я от "Македонско сонце", я от блога на Ристев(ски).
Ти за Раковски и Стилияна Параскевова, да си чувал?
03 Май 2012 03:32
Ти за Раковски и Стилияна Параскевова, да си чувал?

Ами чувал съм. Знамето на Раковски и зелено бяло червено (унгарското ама обърнато), а на Стилияна Параскевова е за целите на българското опълчение в състава на руската армия през 1877 г.. Въпреки това, знамето с което е известно опълчението е самарското - червено, бяло, синьо. Същото, като на Филип Тотю.
-
Ако можем да говорим за масово наложило се българско знаме преди Освобождението, то това е чисто зелено знаме с изображение на златен лъв и надпис "Свобода или смърт".
03 Май 2012 03:40
бонго-бонго,
я ти знаеш ли например, че при съчиняването на гербовете в края на 16 век гербът на България е червен лъв върху жълто (златно) поле, а на Македония жълт (златен) лъв върху червено поле. В Търновската конституция е приет всъщност "историческият" герб на Македония.
03 Май 2012 03:49
Защо Раковски е приел унгарското знаме наобратно ? Може да е имал чисто практични съображения. Например още преди създаването на СДС познах, че ще изберат синият цвят и синьо знаме. Защо ли ? Ами ако си спомняш преди 1989 г. украсите винаги бяха от по три знамена - националното, червеното и синьото, като последното символизираше мира. Към декември 1989 г. имаше готово изобилно количество от червени и сини знамена и най-рационалното бе просто да ги използват, вместо да шият нови.
03 Май 2012 04:16
Друго любопитно. Девизът "Съединението прави силата" знаем, че е копиран от Белгия, като го обясняваме с това, че Търновската конституция е заимствана от белгийската. Да ама не. "Съединението прави силата" е наложен чак през 1887 г. и не заради Белгия, а заради Фердинанд. Това просто е девизът на студентската асоциация на вюрцбургските възпитанци "Тевтония" в Бавария, провеждаща сбирките си в замъка Кобург.
-
Дали ще сменяме знамето - не знам, но замяната на девиза от Кобург с българският (макар и отново взаимстван) "Свобода или смърт" май е задължително. Поне, ако не смятаме да връщаме кобургската династия на трона.
03 Май 2012 04:20
Абе този Петрински няма ли да спре да си измисля. Сегашното ни знаме е въведено от Тайното общество от Свищов на Раковски през 1853 г.в устава на тайното общество. Като се има предвид, че Раковски е масон, с този факт може да си обясним друг факт- наличието на същите цветове в знамето на Италия, но подредени в друг ред. Същата логика на цветовете намираме при знамената на Русия и Франция. На мен лично това съвпадение не ми се струва случайно, а ми се вижда като своеобразен индикатор, кой с кого ще се коалира занапред, според замислите на масонерията.
03 Май 2012 07:21





03 Май 2012 07:54
"може би.." това е нАучният принос на автора към българските бойни знамена. и понеже тези дни отбелязваме годишнина от Априлското възстание, беше нормално г-на петрински да не се сети за това. за стиска слама се сети, може би. да беше прегледал щандартите на българската конница през Първата ветовна война (червени са) не сеети, но за казачеството се сети.
03 Май 2012 08:01
Голяма дъвка е г-н Петрински.Обзалагам се на една виртуална бира,че ще го дъвчете на 10 форумни страници,поне.
03 Май 2012 08:53
Почти всички славянски държави имат комбинацията бяло-синьо-червено в знамената си. Даже и тези, които са доста отдалечени от Русия. Бяло-зелено-червено има масонски контекст на триединството Вяра-Надежда-Любов. Заедно с името на столицата на новата държава София се получава много силен символичен заряд. По-сведущите знаят и името на този, който е предложил точно тази цветова комбинация за националния ни трибагреник. Друг е въпросът доколко заложеното като идея е реализирано и кои са разрушителните сили докарали сегашната деградация.
03 Май 2012 09:16
Пфф....този вече не е и забавен
03 Май 2012 09:33
замяната на девиза от Кобург с българският (макар и отново взаимстван) "Свобода или смърт" май е задължително.

Е да, ама съчетанието на този девиз с знамето, което съдържало в себе си презумпцията за бъдещо сливане с матушката-освободителка под формата на задунайска, някак не се връзва.
Ще трябва да се обсъдят двете тенденции и каквото сабя покаже...и честта, майко, пятоколонная.
03 Май 2012 09:38
"Нас червеното знаме роди-и-и (тъ-тъ-тътъ-тъъъъъъ)"
Класово-Партийният подход в родната нАука в действие!
Някой да е очаквал нещо друго от Петрински?
03 Май 2012 10:03
Бяло(лук, сирене), зелено(краставица, зелена пиперка), червено(домат, червена пиперка)- е па т'ва си е шопска салата...
03 Май 2012 10:07
Sistova11
„Абе този Петрински няма ли да спре да си измисля.”...” Сегашното ни знаме е въведено от Тайното общество”...” На мен лично това съвпадение не ми се струва случайно...”
Петрински и с-ие не могат да спрат защото са ангажирани и изпълняват поставени им задачи.Много са такива. Много са такива и в България и са все на важни постове с внушение за широка нАучна позиция.Това е „школата на Златарски”.Само представители на тази агентурна „школа” са на важните административни постове в българската "историческа" нАука от Освобождението до ден днешен.Като допълнение за приемането на трикольора ни може да се спомене и главният организатор - масонът Антим l , направил предложението,което е прието за около 15-тина минути.Борбата за надмощие с влияние върху „новата територия” е между различни клики на една и съща котерия. Повечето национални знамена са приемани през късното Средновековие и чак до края на 19 в.,а това време,за съжаление по наша вина, липсва в държавната ни история.Така че изборът за знаме след освобождението ни от външни сили не е бил възможен по друг начин освен чрез предложение от можещите да влияят и то по тяхно усмотрение.
03 Май 2012 10:20
Българският трибагреник е по-стар и от държавата ни
Под червените бойни знамена българската средновековна войска извоюва велики победи
Т.е., първо е било бяло-зелено-червено, а после става само червено, така ли?
03 Май 2012 11:31
Мдаа, и аз като Rakita, искам да намеря как трибагреника ни, тоест знамето с три цвята, е засвидетелствано преди основаването на държавата. Всъщност за коя държава става дума? Първата на Аспарух, втората на Асеневци или третата от 1878 насам? Защото някои споменават и повече държави. Познантата ни Стара Велика България на Кубрат, тази от 1944 до 1989, тази от 1989 насам...

Малко съм объркан и затруднен в намирането на доказателства в статията подкрепящи заглавието. Като пропуснем липсата на указание за коя държава става дума и за кога се брои началото й, аз все намирам да се говори за червено знаме, конски опашки и стръкове слама, и нито дума за бяло или зелено знаме, пък да не говорим за комбинация от трите.

Надявам се следващата седмица Петрински да ни представи знамената на Калоян и другите ни владетели от второта българска държава. Едно представяне и знамената на околните държави (Византия, Сърбия, Хърватско, Влашко, Кравунско деспотство ...) би било полезно. Така ще видим процесите формирали нашето знаме в контекста на балканските процеси. Както вече се спомена, Раковски и Филип Тотю са имали трицветни знамена. Също и Самарското. Но знамената на априлските въстаници и Ботевата чета са едноцветни (поне от едната страна).

Не знам защо Петрински не може да изложи фактите без да направи някакво бомбастично заглавие, което да не може да обоснове (просто защото фактите го опровергават).

Харесват ми редовните статии (като тези на Димитри Иванов и историческите теми представяни от Петрински), но определено се вижда изхабяване на автора и повърхностна работа. Особено много ми харесват дискусиите под статиите на Петрински, в които читателите много често представят дълбочина и различни ъгли, които липсват на статиите.
03 Май 2012 11:51
И не е ли по-правилно да се каже, че през средновековието конската опашка е била заменена от хоругви, а традиционните национални знамена се появяват доста по-късно - по време на националните революции, т.е. през ХІХ в.?
03 Май 2012 11:57
А относно знамената по ромейските хроники. Понеже става дума за миниатюри, ясно е, че не може да се изпишат оригиналните знамена с всичките им подробности. И затова нищо чудно, че там знамената са едноцветни. Много често по хрониките има само копия и никакви знамена.

Аз силно се съмнявам, че хронистите или художниците на миниатюрите към текста, са присъствали на описаните събития и поради тази причина, както дрехите, така и въоръжението и знамената по картините отразяват личната представа на художника. В този ред на мисли и знамената са представени символично и стилистично, от което ние не можем да твърдим със сигурност какви са били оригиналите.

Някой може ли да даде линкове към миниатюри, на които има и български и ромейски знамена? Знаем за ромейските хоругви, които продължават традицията на римските щандарти, но аз не съм видял хоругви по хрониките, а само вимпели. И доколкото си спомням, цветът пак беше червен. Но може и да се лъжа.

Интересно е дали има знамена по иконите и стенописите от онова време. Там, понеже се работи в по-големи размери, има място за повече подробности. Но пък и голямата част от оригиналните стенописи са загубени.
03 Май 2012 12:11
я ти знаеш ли например, че при съчиняването на гербовете в края на 16 век гербът на България е червен лъв върху жълто (златно) поле, а на Македония жълт (златен) лъв върху червено поле. В Търновската конституция е приет всъщност "историческият" герб на Македония.

Не знам това. Знам , че Жефарович напълно произволно си измисля български, мизийски, тракийски, дардански и македонски гербове.
За България описанието на Жефарович е: "Светлий лев в чарном полю себе изправляет/Грешит черна за светла иже поставляет" Натисни тук

"
03 Май 2012 12:11
Предполагам, че хоругвите са били знамената на владетеля и главните военачалници. По-нисшите санове, както може би и част от бойците са носели вимпели и ленти по копията за разпознаване. Изхождайки от конструкцията на хоругвата (и римския щандарт), тя е била идеална за спокойно време. Най-добре се вижда когато виси спокойно надолу. Това става при церемонии, походи и украса по стените. Лентата, вимпелът и знамето на окачено директно на прът се виждат най-добре, когато се развяват на ръка или от вятър. И затова мисля, че са ползвани в динамични ситуации, като например самата битка.

Няма да забравя как веднъж на Драгоман не можах да различа българското от сръбското знаме. Висеше отпуснато на един пилон. От растоянието не можах да преценя от коя страна на неутралната зона е. Бяло, червено и още някакъв цвят се омесваха така, че не можеше да се разбере ясно.
03 Май 2012 12:42
Знамето на Раковски и зелено бяло червено (унгарското ама обърнато), а на Стилияна Параскевова е за целите на българското опълчение в състава на руската армия през 1877 г.. Въпреки това, знамето с което е известно опълчението е самарското - червено, бяло, синьо. Същото, като на Филип Тотю.
-
Ако можем да говорим за масово наложило се българско знаме преди Освобождението, то това е чисто зелено знаме с изображение на златен лъв и надпис "Свобода или смърт".


Именно разликата в знамената на Стилияна Параскевова и подаръкът от Самара трябва да те открехне, че не иде реч за "руското знаме, ама обърнато". Самарското знаме си е чиста руска имперска проекция. В този смисъл, българските опълченци се бият под руско знаме в освободителната война. И не е същото като на Филип Тотю - в знамето на четата няма синьо, а зелено... макар, че него време Добродетелната дружина е на руска издръжка. В този смисъл, повече склонен съм да мисля, за семантична връзка с италиянското рисорджименто, чийто идеи силно отекват на Балканите, а не с Австрия или Унгария. Но това е безполезно, като се има предвид, че Раковски по съвсем друг признак извежда цветовете.
За Априлското въстание (предполагам това се крие в "масово наложило се българско знаме преди Освобождението" - може да погледнеш Натисни тук. Зелено знаме и златен лъв на червен фон. Т.е. няма единна концепция.
"Свобода или смърт" у българи и сърби иде от гърците. Гърците пък го заемат от американската война за независимост. Ако не се лъжа арменските революционери също го използват, а също доста е популярно и в Латинска Америка.
03 Май 2012 13:11
Всъщност, по време на Априлското въстание няма ли повече знамена. В главата ми се мотае някакво, което от едната страна е зелено, а от другата червено. Мисля, че беше това на Райна Княгиня.

Бонго-бонго, от къде е това, което си дал като линк?
03 Май 2012 13:33
Натисни тук и тук.
03 Май 2012 14:16
Червените бойни знамена носят различни изображения, които художниците на Манасиевата летопис, на украсения препис на летописта на Йоан Скилица или на Търновското четириевангелие на цар Иван Александър не са можели да представят поради наистина незначителните размери на рисунките си.


Проблемът е, че знамената развявани от миниатюрите на Манасиевата хроника са чисто символични. Тъй например, миниатюра 59, (снимка: натиснете тук) която изобразява покушение над византийския император Лъв VI Мъдри в храма на св. Мокий съдържа и военна сцена на една войска без знамена, преследваща друга войска с червени знамена. И до днес няма единно мнение, коя точно битка е изобразена: маджарите, които разбили българите, последвалия маджарски разгром от българите или българската победа над византийците.
По всяка вероятност иде реч за битката при Булгарофигон, защото следващата миниатюра 60 (снимка: натиснете тук) съдържа две рисунки - пир и под него битка (приета като битката при Ахелой), в която и двете войски - преследващата и бягащата - имат еднакви червени знамена. Текстът пък гласи: "При този цар Костандин българският цар Симеон влезе с мир в Цариград, благословен беше от патриарха и обядва с царя и с него ( т.е. патриарха). Като излезе от тук, започна да плячкосва и когато започна битка, победи жестоко гърците втори път". Т.е. логично е да предположим, че предходната миниатюра показва първия разгром на византийците от Симеон. В други илюстрации на хрониката пак същите червени знамена носят византийци, българи, руси, че и араби. Ето пример с арабите при Константинопол: (снимка: натиснете тук) , а ето червените знамена на Светослав (снимка: натиснете тук)
03 Май 2012 14:49
бонго-бонго

А някои даже показваха липсата на монголоидни черти в изображенията на българите на подобни миниатюри като доказателство за оспорване на тюркската теория за произхода ни. Много често на тях не може да се различи кой кой е, пък какво да говорим за черти на лицето или облеклото. Най-много едните да ги нарисуват с бради (тоест варвари), а другите голобради (цивилизирани), или пък с различен цвят на дрехите (което в повечето случаи не е така). Надявам Петрински да не започне да ни убеждава, че в армията ни имало голям брой сакати, само защото не може на преброи по пет пръста на всеки по тези миниатюри.

Бонго-бонго, а защо в сайта за бойните ни знамена липсва знамето на Райна Попгеоргиева? За протокола, то е било червено от двете страни.
03 Май 2012 17:13
че не иде реч за "руското знаме, ама обърнато"

Не. Иде реч за УНГАРСКОТО знаме, ама обърнато. И даже съм го написал, ама кой да чете.
03 Май 2012 17:19
Не. Иде реч за УНГАРСКОТО знаме, ама обърнато. И даже съм го написал, ама кой да чете.

Като преди това повтори дословно скопските историчари:
Българското знаме през 1879 г. е прието по подобие на руското, като синият цвят е заменен с подобният му зелен (изгаряло синьо). За да се подчертае близстта с Освободителката, а и вероятно защото някои са си мислели, че дълго няма да бъде знаме на васално османско княжество, а скоро ще стане знаме на Задунайската губерния.
. Едва като ти се напомни за предходните български трибагреници изведнъж реши, че иде реч за "Унгарско знаме"
03 Май 2012 18:26
А относно знамената по ромейските хроники. Понеже става дума за миниатюри, ясно е, че не може да се изпишат оригиналните знамена с всичките им подробности. И затова нищо чудно, че там знамената са едноцветни. Много често по хрониките има само копия и никакви знамена.


Така е. Снощи специално се намуших в шкафа и си извадих един албум със светско средновековно византийско изкуство. Във византийската традиция рядко могат да се видят знамена, дори щандарти, които пък идат от римската епоха. Светците воини - като започнете от Архистратига и войнството, през св.Георги, св.Димитър, св.Мина, св. Теодор и прочие - най-често са в доспехи на византийски воини и военачалници, но на копията им няма знаци.

Изображенията на съседните народи и противници също са така. В Манасиевата хроника, дали руси, дали българи, дали ромеи - все са изобразени с еднотипни знаменца на копията (пиките), подобни на тези на по-съвременните улани. И да е имало някакви знаци от този тип, като изключим кръста и хоругвите, то най-вероятно са били с гербовете на владетелите. Едва ли е имало цветове, още по-малко знаци, които да са "национални".

При степните народи цветовете носят символиката на световните посоки и чрез хода на слънцето - на календара. Крилата на конницата на степните народи също имат различни цветове. Хуните дори са групирали конете си по цвят. Цветната символика на световните посоки най-ясно е проявена в универсалните символи на мандала. Юртите на степните народи също са с ориентация и цветова символика според посоките на света, респективно - календара. По хода на слънчевите лъчи, идващи от димовия отвор горе и обхождащи юртата според движението на слънцето степните народи са се ориентирали и за времето. В Азия картите се рисуват не както е в Европа, а обратно - юг е отгоре. Ханът стои с лице на юг, така се ориентира и юртата. По посоките на петте дракона, според китайците, ханът стои в центъра (жълто-злато), пред него е югът (червено), вдясно е западът (бяло), вляво - изтокът (зелено). Зад гърба му остава северът (черно).

При построяването за битка крилата на армията са имали своята цветова символика. Разумно е да се построиш за бой в равнината, така щото слънцето да е зад гърба ти - с лице на север. Така конете и ездачите на противника ще са заслепени от слънцето, а и няма да виждат стрелите ти на фона на слънцето. Югът (червено) е твоят център, крилата ти са изток (десен фланг - зелено) и запад (ляв фланг - бяло). Ето ви и трикольора, ето ви и червеното знаме на владетеля (център). Нищо сложно. Просто Великата степна култура.
03 Май 2012 18:44
При построяването за битка крилата на армията са имали своята цветова символика. Разумно е да се построиш за бой в равнината, така щото слънцето да е зад гърба ти - с лице на север. Така конете и ездачите на противника ще са заслепени от слънцето, а и няма да виждат стрелите ти на фона на слънцето. Югът (червено) е твоят център, крилата ти са изток (десен фланг - зелено) и запад (ляв фланг - бяло). Ето ви и трикольора, ето ви и червеното знаме на владетеля (център). Нищо сложно. Просто Великата степна култура.


ха... Знаеш ли, че хуните отглеждали специално коне с различни светове за разнообразните сили във войската си? Рижо-кафеникави коне били използвани за ударно нападение, жълтеникави били конете с центъра, бели били в десния фанг, а сивкави за левия.
03 Май 2012 19:27
бонго-бонго,
ти май не правиш разлика между знамето на Раковски и официално приетото през 1879 г. българско национално знаме. Първото е обърнатото унгарско знаме, а второто руското със заменен син със зелен цвят.
03 Май 2012 20:25
ти май не правиш разлика между знамето на Раковски и официално приетото през 1879 г. българско национално знаме. Първото е обърнатото унгарско знаме, а второто руското със заменен син със зелен цвят.

Както ти казах, правя. Трите цвята - бяло. зелено и червено са "заковани" още от Раковски и той изобщо не се е ръководел от унгарци, а от собствените си виждания за "арийската принадлежност" на българите. Редуването на трите цвята варира и решението на Учредителното въстание няма нищо общо със знамето на Русия. Старозагорското въстание и Врачанският революционен комитет на Априлското въстание имат точно днешната последователност на цветовете. Троянският има същата, но обърната - червено, зелено, бяло, както се обръща българското държавно знаме по време на война. Тази последователност имат и знамената шити за опълченците в българските общини в Румъния, макар те да не влизат в бой, а са зачислени към формиращите се български дружини от земската войска, като "почетни знамена" едва през лятото на 1878 г., т.е. след войната, но преди решението на Учредителното събрание.
Аман от папагалщини на скопските глупости .



07 Май 2012 16:53
Учението Кабара (Кабала) е развито и в митологичен и религиозен план от египетската традиция. Митологичният план развива египетските разбирания за сътворението на Хор и хората.
На стълб от Хелиопол е показано изписването на КаБаРа с египетската символика.
Ра
Ба
Ка
Знакът Ра е кръг символизиращ слънце, звезда, бог Ра, чистия дух .
Знакът Ба се обозначава със скарабей и е символ на душата .
Знакът Ка с протегнати в молитва ръце, символизира енергийния двойник на човека.
Чете се отдолу нагоре КаБаРа , като цветовите им съответствия са :
Червено за Ка, зелено за душата Ба и бяло за чистия дух Ра .
В египетската астрономия КаБара е двойната звезда Сириус .
В египетската митология КаБара разказва за двамата създатели (родители) на Хор и хората - Озирис и Изида.
БаРа са Душата и Духът, които творят и създават като Бара означава Творец, Създател.
БаРа означава също "да сътвориш себе си", като египетската традиция така описва бога Ра, като "сътворил сам себе си и излязъл от цветовете на един син лотос".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД