Едва ли има някой, който да не знае култовата реплика от филма "Опасен чар" "милиционер, роднина, милиционер, роднина ..."? Сегашната власт се кани да направи римейк, в който тя ще звучи напълно еднозначно - "милиционер, милиционер, милиционер ...". Или пък - "зоомилиционер, данъчен милиционер, горски милиционер, строителен милиционер, милиционер, милиционер ...".
Защото и сегашната власт, като стигне до пълно безсилие и за да излезе от положението, започва да бълва абсурдни идеи, които
стигат до едно - до създаване на някаква полиция
Земеделският министър Мирослав Найденов - този генератор на безумия, излезе с идеята за създаване на зоополиция. А премиерът, за да надскочи личните си милиционери, от неделя насам разселва администрациите из страната. Засега само на думи. И се надяваме, че така и ще остане.
Найденов, хванат натясно преди две седмици пред Министерския съвет от протестиращи, мотивира набързо идеята за зоополиция с нуждата от по-строг контрол над нарушителите, изхвърлящи кучета на улицата. "Какви права има един инспектор от Столичния инспекторат, още по-малко - служител от Агенцията по храните, да проверява? За да има по-стриктен контрол, трябва да има зоополиция" , посочи ветеринарният лекар, който сега е министър. От думите му трябваше да се разбира, че въпросната полиция би трябвало да има изключителните правомощия - един вид да проверява по домове, паркове и улици. Например дали кучетата имат чипове, или пък дали не са опасни, дали са обезпаризитени и какво ли още не. Иначе защо ще се прави, след като примерно Агенцията по храните може да проверява къде ли не, след като общинските инспектори също се радват на не малко правомощия.
Цялата тази зоопатардия затапи пълното безсилие със справянето с бездомните кучета. И когато е очевидно, че има милиони разхищения, че стотици хора, получаващи тлъсти заплати, не могат да прекратят ужасяващата практика кучета да нападат хора, изведнъж се лансира идея не за какво, а за някаква поредна полиция. И сега седмици наред това и ще е извинението - ами чакаме да се създаде зоополиция, няма политическа воля за такава полиция и ред подобни.
Само два дни след лансираната от земеделския министър идея
и финансовият министър реши да си прави полиция - данъчна
Симеон Дянков обяви, че поискал от ръководството на НАП до му подготви за една седмица "проект за промени в самата агенция и в законодателството във връзка със създаването на данъчната полиция". "Аз искам тези законови промени да влязат в Народното събрание през юни и данъчната полиция да е факт от 1 януари 2013 година", заяви още той. И още - че очаквал "създаването на данъчната полиция да има същия положителен ефект, какъвто вече постига въведеното дознание в митниците". Дянков обясни, че данъчната полиция щяла да работи основно по "темата за данъчните измами - така наречените ДДС вериги, които вече 20 г. са проблем в България".
Интересно е, че тази идея идва в момент, в който изобщо не е сигурно, че тази власт може да върже бюджета. Или иначе казано, когато са напълно безсилни и изправени пред срив в приходната част. И какъв по-удобен отдушник от пускането на идеята за създаването на поредната полиция.
Всъщност през последните години неродената данъчна полиция периодично
пали междуинституционални войни
Предлагана беше и по времето на СДС, и на НДСВ, и на БСП. И резултатът е един и същ - изпокарват се депутати и министерства. И как иначе. Наличието й автоматично поставя въпроса какво ще правят икономическата полиция, съответните направления на контраразузнаването и на ГДБОП? И защо ще се създава спецданъчно звено, ако горепосочените си вършат работата ефективно?
Ами може утре и министерството на културата да поиска да си направи полиция срещу иманярите, министерството на образованието - полиция срещу корумпирани преподаватели, социалното министерство да си пусне полиция срещу крадящите социални помощи и т.н. Всъщност то през годините какви ли не полиции се предлагаше да има - ловна, горска, дървена, строителна .... Следващият етап е искането да имат оръжие, да могат да обискират и претърсват и какво ли още не. Все безумни неща на фона на съществуващ сектор за сигурност от близо 100 000 служители с милиарди левове бюджет. Та в България един полицай се пада на 100 цивилни.
МВР, службите, финансовото министерство имат огромни правомощия, работят с невероятен ресурс от пари и кадри и в момента. Би трябвало да имат възможност и сили да се справят с всяко предизвикателство и без още власт, и без нови структури, които единствено размиват отговорността. И ограничаването на индивидуалните права на гражданите е достатъчно и в момента. Всеки може да рови по сметки, кореспонденции, навсякъде.
Стига сте хвърляли прах в очите на хората, а си вършете работата, за която получавате милиарди от бюджета. Аман.
Леле-леле
Милиционерщината изпълзя на припек
Милиционерщината изпълзя на припек
Браво за заглавието!