Съобщението за смъртта на Осама бен Ладен м.г. изкара на "Таймс Скуеър" в Ню Йорк хиляди празнуващи американци. |
Колко актуална е терористичната организация "Ал Кайда" година след убийството на Осама бен Ладен? Десетилетие след атентатите от 11 септември 2001 г. Бен Ладен винаги бе смятан повече за символ, отколкото за оперативен ръководител. Смъртта му не повлия на дейността на организацията. През годините от време на време се появяваха записи на гласа му, които не съдържаха нови идеи и бяха използвани главно от "Ал Кайда" като начин да покаже, че той все още е жив. Смъртта на символ като Осама може да има по-голямо влияние, отколкото ако той беше жив, затова и ликвидирането на Бен Ладен от американските командоси няма фатални последствия за неговата организация.
Смъртта му беше много важна заради изключителната му роля в американските разкази за зли духове, отколкото за влиянието на Осама върху "Ал Кайда". Трудно е да се сетим за друг човек в американската история, който да е бил толкова сатанизиран като Бен Ладен. Президентът Барак Обама обяви откриването и ликвидирането на Бен Ладен като "един от най-големите успехи" на администрацията си. Смъртта на Осама улесни Белия дом да започне изтеглянето на войските си от Афганистан, където стотиците бойци на "Ал Кайда" бяха използвани като оправдание за присъствието на 90 000 американски войници.
Шокът, който американците преживяха в резултат на атентатите от 11 септември, може и да е намалял, но продължава да съществува. В резултат на това всяко действие на "Ал Кайда" ще продължи и в бъдеще да влияе на всички по начин, подобен на този след 11 септември.
Нито една американска администрация не може да си позволи да бъде приемана от гласоподавателите като незаинтересувана от преследването на "Ал Кайда", независимо от това че организацията може и да показва минимални признаци на живот. Малко американци обръщат внимание на вълненията в Йемен, но всяко размърдване в редиците на "Ал Кайда" на Арабския полуостров незабавно привлича вниманието на държавниците и на медиите.
Дали пък Арабската пролет и протестите от последната година не заличиха едно от основните идеологически оправдания на "Ал Кайда"? Това бяха диктаторските режими в мюсюлманския свят, които не можеше да бъдат свалени по мирен начин, а приоритет бе да се атакуват САЩ като техен основен спонсор. Би било малко наивно да си мислим, че "Ал Кайда" е останала на заден план в разгара на Арабската пролет. В Тунис, Египет и Либия ислямски и светски опоненти обединиха усилията си, за да няма полицейски държави. Преувеличени могат да се окажат твърденията, че ислямският фундаментализъм е минало. Първо, "Ал Кайда" никога не е планирала да се кандидатира на избори. Организацията няма да излезе на светло, тъй като има други ефективни начини за агитация, въпреки че призивите й могат да стигнат до ограничен брой хора. Израелският конфликт с палестинците скоро може да избухне отново, докато американците не правят нищо, за да ограничат израелските селища по Западния бряг. Напрежението на целия полуостров се покачва и това не може да бъде в ущърб на "Ал Кайда".
Ислямистките бунтовници в Източна Либия, някога благодатен терен за набиране на кандидат-камикадзета на "Ал Кайда" за Ирак, миналата година сътрудничеха тясно с НАТО за свалянето от власт на Муамар Кадафи. Сред тях са водещи фигури като Абделхаким Белхадж, бивш лидер на Либийската ислямска бойна група, който бе предаден на мъчителите на Кадафи от МИ6 и ЦРУ. Хора като него сега публично се дистанцират от "Ал Кайда". Както и салафистите в Египет, които отхвърляха демокрацията като неислямска, сега успешно се кандидатират на парламентарни избори, а преди дни изненадващо възприеха бивш активист на Мюсюлмански братя за свой кандидат-президент.
Но не всички новини са лоши за "Ал Кайда". Има варианти за организиране на малки въоръжени групи, без да са под постоянния натиск на силите за сигурност в съответните държави. Каквото и да се случи в Тунис, Египет, Либия, Йемен и Сирия през следващата година, държавите ще бъдат по-слаби отпреди. Още повече, че (почти) гражданските войни в Сирия и Йемен още не са приключили. Бойците на "Ал Кайда" в Ирак са започнали да организират самоубийствени атаки в Дамаск и Алепо, твърди ЦРУ.
Две са причините "Ал Кайда" да надживее смъртта на Бен Ладен през последната година. Според представители от сферата на сигурността в САЩ първата е, че "Ал Кайда" не е структурирана така, че организацията да се разстрои, ако високопоставените й фигури бъдат убити. Малко от бойците на "Ал Кайда", убити през последната година, са незаменими, сред изключенията например е Ануар ал Аулаки в Йемен. Интелигентният, свободно говорещ английски език фундаменталист, един от малцината истински ефективни пропагандатори на "Ал Кайда", бе убит от американски безпилотен самолет на 30 септември м.г.
Другата причина да е толкова трудно да се разруши "Ал Кайда" е, че някои от най-силните й структури винаги са били франчайз. Пример за това е "Ал Кайда" в Месопотамия, водена от Абу Мусаб ал Заркауи, която от 2003 г. се превърна в смъртоносно ефективна организация в Ирак, докато по-голямата част от сунитската общност не се обърна срещу нея. Но в апогея си тя контролираше сунитските квартали в Багдад и в други градове. Тя все още има капацитета да атакува и бомбардира шиитските райони и макар да е отслабена, далеч не е изкоренена. Проблем за "Ал Кайда" е, че като се асоциира с организацията по какъвто и да е начин, незабавно си създава множество врагове.
През 2003-2004 г., когато "Ал Кайда" набра мощ в Ирак, тя натрупа средства и се сдоби с чуждестранни атентатори-самоубийци. Днес тя осигурява известен ресурс за групировки като "Ал Шабаб" в Сомалия.
Същото се отнася и за "Ал Кайда" в Магреба (AQIM), която действа в Сахара, отвлича чужденци, но мотивите й са по-скоро криминални.
Колкото и да е отслабена обаче, "Ал Кайда" няма да изчезне от вестникарските заглавия. Отчасти това се дължи и на факта, че журналистите са свикнали със съществуването й като универсално плашило. След 11 септември "войната срещу "Ал Кайда" роди и цяло поколение самопровъзгласили се експерти, мозъчни тръстове, разузнавачи и генерали и всички те трябва да бранят бюджетите си. Те едва ли някога ще признаят, че заплахата от "Ал Кайда" е изчезнала, но ще подчертават, както посочва един експерт по антитероризъм, че "постигнахме успех по пътя към победата над "Ал Кайда".
Американски експерти по контратероризъм и сигурност казват, че вероятно "Ал Кайда" никога повече няма да осъществи такъв мащабен и унищожителен удар като този на 11 септември. Може би са прави. От друга страна, самият факт колко време отне на САЩ да открият Бен Ладен и семейството му, при положение че те години наред са обитавали една и съща къща, ясно показва, че компетентността на властите, в контраст с бюджетите им, не се е подобрила особено от времето, когато бе разрушен Световният търговски център.