Допреди няколко години Америка беше заветната мечта на милиони, но напоследък все повече талантливи имигранти я напускат. |
Самир не е единственият, решил се на такава стъпка. Според американски експерти броят на имигрантите в САЩ, които се завръщат в родните си страни, става все по-голям. Една част от тях са пристигнали в Америка още като деца. Такъв е и случаят на Самир Кападия. Други са родени в САЩ в имигрантски семейства и имат американско гражданство. Навремето родителите им са напуснали родните си страни заради бедността и безперспективността в тях, днес обаче тези страни са се превърнали в истински икономически тигри. Младите имигранти бързо откриват новите възможности в родните си страни, родителите обаче често проявяват неразбиране и се тревожат. "Пазарите се отварят, всеки ден в Индия пристигат хора с нови идеи. Тук има толкова много възможности", казва Самир, който днес работи като консултант в Gateway House, институт за изследване на външната политика със седалище в Мумбай.
Америка губи позиции
Десетилетия наред слаборазвитите страни страдаха от изтичането на мозъци. Макар процесът да не е спрял, днес вече се забелязват наченки на обратна вълна, на отлив към страни като Китай и Индия, и в по-малка степен към Бразилия и Русия. Много американски експерти са на мнение, че това развитие не е опасно за САЩ. Аргументът им гласи - Америка продължава да привлича нови имигранти, а тези, които я напускат, отнасят със себе си знания и опит, натрупани в САЩ, които по този начин ще се разпространяват по света. Експертите говорят не за обикновено обратно изтичане на мозъци, а за разпространението им (на английски - brain circulation). И все пак тенденцията крие известни рискове, защото в глобалната надпревара за привличането на таланти и "умни глави" САЩ губят позиции. Това се потвърждава и от актуалните данни: според индийското министерство за гражданите в чужбина само през 2010 година в страната са се завърнали 100 000 индийци, много от тях се завръщат от Щатите, като тенденцията е възходяща.
Изследователи от университета Дюк в Северна Каролина и Бъркли в Калифорния твърдят, че Америка вече не успява да задържи толкова много високо квалифицирани имигранти, колкото преди. Проучванията на двата американски университета също показват, че бързоразвиващите се икономики - най-вече тези в Азия и Латинска Америка - привличат обратно своите изучили се в САЩ таланти.
Икономиката ще усети ефекта от изтичането на мозъци
През следващите 5 години още поне 100 000 имигранти ще се завърнат в Индия, а други 100 000 - в Китай, прогнозират изследователите. Изтичането на мозъци се отнася както до специалисти с дългогодишна практика в САЩ, така и до току-що завършили в Америка млади учени и специалисти от чужд произход. Наблюдава се освен това спад в броя на пристигащите в Щатите имигранти, като за първи път от 40 години насам е намалял и относителният дял на населението с чужд произход. Броят на имигрантите е намалял в общо 25 щата. След началото на икономическата криза от САЩ са се изселили и голям брой нискоквалифицирани работници, предимно от Мексико. С оглед на това развитие Америка се опасява, че ще изгуби водещата си роля в научната област, в технологиите, както и в други сфери на знанието, в които чуждите таланти винаги са имали голям принос. Новата тенденция ще има отрицателни последици за американската икономика. Най-засегнати от нея са точните науки, инженерният сектор и технологиите. Главните причини за изтичането на мозъци от САЩ са възможностите за по-бърза кариера в родните страни на имигрантите, качеството на живота там, близостта до семейството и не на последно място бюрократичните спънки, с които се сблъскват много от чуждестранните таланти при опита да получат постоянен статут в САЩ. 140 000 зелени карти се раздават всяка година на талантливи чужди специалисти в Америка, но процедурата може да продължи години, а и броят на кандидатите е винаги по-голям от броя на зелените карти.
Докато стотици хиляди хора по цял свят искат да получат американско гражданство,
все повече граждани на САЩ се отказват от него
От началото на 2012 г. това са сторили 1800 души, твърди правителственото издание "Федъръл реджистър". По официални данни през 2008 г. американския си паспорт доброволно са върнали само 235 души. Но през 2009-а те са вече 743-ма, а през 2010 г. почти още толкова - или 1485 души. Така последните 4 години броят на напускащите САЩ се е увеличил 8 пъти. Финансовите съображения са основната причина за тази тенденция, твърди в. "Российская газета". САЩ са практически единствената държава в света, която задължава гражданите си да й плащат данъци, независимо къде живеят. Вследствие на това приблизително 6-милионната американска диаспора в чужбина плаща данъци както в страната на пребиваване, така и у дома. Необлагаеми са само първите 95 000 долара от доходите, които гражданите на САЩ са спечелили в чужбина. "Данъчното обирджийство" дразни американците, които постоянно живеят и работят в чужбина, коментира "Российская газета". Отделно от това, недоволни от данъците са и американците, живеещи в САЩ. Според проучване на социологическата агенция "Галъп" 46% от американците смятат "федералните данъци" за "много високи", а 37% ги окачествяват като "несправедливи".
----------------------------------------
Българите не правят изключение
Според данни от неофициални анкети на "Дойче веле" все по-голям брой завършили образованието си в Америка българи казват, че възнамеряват да се завърнат в България или в Европа. Заминават си и сънародниците ни, които вече са започнали кариерата си в Америка - пак според неофициалните анкети около 10-15% от българите в САЩ се връщат в България или заминават да работят в друга европейска държава. Други 5% възнамеряват да направят тази стъпка през следващите няколко години. Повечето българи, решили да напуснат Америка и да се върнат в България, са по образование архитекти, икономисти и бизнес мениджъри.
----
ТЕНДЕНЦИЯ
За пръв път нетната имиграция на мексиканците към и от САЩ падна почти до нулата, гласи изследване, публикувано в "Пю испаник сентър". С други думи, броят на мексиканците, напускащи САЩ, се е изравнил със сънародниците им, които емигрират в северната съседка. През периода 1995-2000 г. в САЩ са влезли около 3 млн. мексикански имигранти, но прибралите се в страната си от САЩ са били 700 000 мексиканци. През периода 2005-2010 г. по около 1.4 млн. мексиканци са влезли и излезли от САЩ. То дори допуска, че броят на завърналите се мексиканци е по-голям от емигриралите в САЩ лица. Изследователите обясняват тази тенденция с високата безработица в САЩ, засилването на граничния контрол, масираното депортиране на нелегални имигранти, спадането на раждаемостта в Мексико и подобряване на икономическата ситуация там. По данни на центъра в САЩ в момента има 5.8 млн. легални и 6.1 нелегални имигранти от Мексико. През 2007 г. последните са били 7 милиона. Мексиканците са 58% от намиращите се в САЩ нелегални имигранти.