ВИЗИТКА
Адвокатите Светлин и Любомир Георгиеви повече от 20 години се занимават със защитата на граждани и дружества в областта на административното, търговското и гражданското право. През последните години приоритет им стават казусите с "Топлофикация", особено на абонатите с огромни задължения към дружеството. Любомир Георгиев е завършил право в СУ "Св. Климент Охридски". По-късно специализира гражданско право в Париж и Рим. Светлин Георгиев е завършил право в Нов български университет. След това продължава обучението си с право на Европейския съюз в Софийския университет, а след това и в университета Нанси във Франция. И двамата адвокати са вписани в Софийската адвокатска колегия. Те успяват да oсъдят "Топлофикация" многократно.
- Много хора са убедени, че сметките им за парно са надписани, но малцина се обръщат към съда, за да търсят правата си. Защо се получава така?
- Хората не са наясно, че като спечелят делото срещу "Топлофикация", съдът ще им присъди всичките разноски, които са направили до стотинка. Освен това си мислят, че на тях не може да им се случи "Топлофикация" да ги съди, че ще им се размине. Не, не се разминава. "Топлофикация" вади стари изпълнителни листове от 2000 г., 2001 г. и образуват наново делата. И ако гражданинът има акъл да отиде при човек, който е компетентен, той ще му уреди въпроса. Не трябва да стъпва в "Топлофикация" - там ще го заблудят или ще го излъжат. Те ще кажат, че при тях давност не тече. А давността в случая е 3 години, след които става невъзможно за кредитора да се защити по съдебен ред. Той може и да се защити, но ако ответникът направи възражение за давност, тогава съдът признава, че ответникът не дължи сумата, защото ищецът не си е предявил вземането в този 3-годишен етап.
Хората това не го разбират. Бъркат си в джоба и плащат. Но как ще плащаш нещо, което не си сигурен, че трябва да платиш. "Топлофикация" е хитра и знае психиката на народа. Просто трябва да се чете, нищо друго. При такъв проблем първата мисъл на човек трябва да е - на мен ми трябва специализирана помощ. Проблемът за мен си остава проблем в закона, въпросната наредба за топлоснабдяване. Тя въвежда това дялово разпределение. Това е създаване на длъжници.
Има и друго нещо - от "Топлофикация" казват, че законната лихва е основният лихвен процент плюс 10 пункта. Тяхната счетоводна система обаче явно има някакви грешки, а те вероятно не подозират за цялата тази работа. Световната счетоводна практика не познава такова действие, каквото упражнява "Топлофикация". Но в "Топлофикация" играят магьосници. 0 по 13 колко прави? 0! За тях обаче прави нещо друго. 6 месеца поред имах главница от 0.00 лв., но лихвата, която тече по тях, бе от порядъка на 13 лв. Така например, върху 3 лв. за две години лихвата е 6 лв.
- Голяма част от хората се притесняват и от факта, че законодателството ни е бавно, а през това време лихвата си тече?
- Бавно е, да. Лихва тече, но само ако признаят главницата. За сума, която не дължите, всъщност не може да се начислява лихва. На всички хора казвам, че е най-удобно "Топлофикация" да ни съди нас. След като получите заповед за изпълнение от тях, най-важното е да знаете, че може да възразите в 14-дневен срок. В самата заповед го пише, но тази част никой не я чете. Ако обаче не възразите в този срок, процедурата вече става неспасяема. Когато видят заповедта, повечето хора вече смятат, че са осъдени и забравят дори да дишат. В София едно дело тече между 6 месеца и 1 година, най-често 8 месеца. На съдия в Софийския районен съд се падат по 1100 дела на година. Не им е лесно. Те трябва да спазват срокове, а ако бързат, ще допускат грешки. От подаването на исковата молба до делото минават 5-6 месеца. В съда вече има отделно деловодство само за делата на "Топлофикация", която образува по сто нови дела на седмица.
Проблемът е в тъй наречените топлинни счетоводители. Те са изкуствено вкарани в цялата тази верига. От тях идват проблемите, не толкова от "Топлофикация". Тя само приема данните, които им дават. Но те не идват да мерят всеки месец. Те са избрани, за да водят топлинно счетоводство, а като не знаят върху каква цифра да го водят, как ще водят топлинно счетоводство?! А накрая искат пари. Някой контролира ли ги тези всичките фирми за дялово разпределение? Като купихме всичките тези топломери, някой контролираше ли на каква цена ги купуват, на каква цена ги продават? "Топлофикация" трябва да си поеме цялата дейност, да си създаде отдел за отчитане като едно време. Цялата отговорност да легне върху тях и да не се прекъсва веригата никъде. Системата е направена така, че просто да не се дава избор на хората.
- А какво ви подтикна да започнете да водите дела срещу "Топлофикация"?
Л. Г. Падна ми пердето, защото реших, че не може да печелят по този начин. Водил съм три лични дела срещу тях. Две вече съм спечелил, изплатиха ми 570 лв. за разноски по адвокатски хонорари. Те не ми даваха възможност да платя стари мои сметки, защото според тяхната програма не можете да платите ново задължение, без да сте платили старото. От 2001 г., когато излезе т.нар. "топлинно счетоводство", нямам нито една изравнителна сметка, която да е със знак минус. Аз лично им дължа 600 лв. Но съм решил да си плащам по банков път и посочвам точно коя фактура плащам и на каква стойност. Законът ми позволява от няколкото мои задължения - стари и нови - да избера кое от тях да погася. И въпреки всичко отварям после онлайн извлечението и тези сметки остават неплатени, а се осчетоводяват някакви стари задължения, които аз умишлено не искам да плащам. Това е нарушение на член 76 от ЗЗД.
С.Г. Аз получавам фактура за януари, а срокът ми за плащане е до 28 февруари. Отивам в банката и си плащам на 23 февруари, обаче на следващата фактура пише, че не съм платил тази сума. От 1 март аз вече съм в забава, вече дължа лихва. Това е, защото ги мързи да отидат в банката и да си вземат парите. Оказва се, че те изобщо не са проявили интерес към тези пари и те не ми внасят по партидата. И тогава ми падна пердето и заведох второ дело. Показах бележките, съдията ги отряза, те обжалваха. Потвърдиха решението и платиха адвокатските хонорари. Те вонят навсякъде, където ги пипнеш. Нямат организация.
- В кое е най-уязвима "Топлофикация" според вас?
- Където и да ги пипнете - вонят. Всичко е във вреда на потребителите. Например, когато ви излезе изравнителната сметка и в нея пише, че имате да доплащате пари, дори и да са 5 лв., не се знае за кое задължение е начислена тази сума. Тук несправедливи са въпросните общи условия.
- Кой е най-абсурдният случай досега в кариерата ви?
- Случаят с делото на една жена, която има учредено право за ползване на апартамент. Това означава, че на нея й е дадено да ползва имота, тя дължи данъците за имота, таксата битови отпадъци, консумативите и може да го дава под наем. Собственик на апартамента е синът й, защото жената и бившият й мъж са му го дарили. Месечните фактури от "Топлофикация" обаче се издават на бившия й мъж, който някога е бил собственик на имота. По закона за енергетиката жената се води потребител на енергията в жилището и се намира в договорни отношения с "Топлофикация". В същото време на нейно име тези задължения не се водят, защото тя не е адресат на фактурите. Понеже не е подадено заявление за промяна на партидата към новия собственик, "Топлофикация" си издава фактурите от този, на когото те се водят. И така, въпреки всичко, те са си решили, че ще си ги търсят от жената, но това няма да стане.
- В случая с тази жена има ли проблем с начисляването на лихвите?
- Разбира се. При 3 лв. главница тя има 34 лв. лихва.
- Има ли някакъв европейски закон, който урежда действията на такива дружества?
- Има Европейска директива 32 от 2006 г., която казва, че месечните фактури трябва да съдържат информация за точно измерено количество енергия. Задължителна е. Когато националното законодателство противоречи на определена европейска директива, се спазва европейската директива. Това е съгласно договора ни за присъединяване в ЕС. Би трябвало да се прилага, но доколкото виждам, не се прилага.
- Как ви се струва идеята за забрана на отказ от парно?
- Ако се приеме като текст, това ще е абсолютно антиконституционен закон. Собственост на хората са единствено радиаторите в жилището. Така властта се опитва да ги задължи да ги използват. Проблемът идва от това, че от "Топлофикация" произвеждат повече, отколкото хората всъщност имат нужда да използват. Това е т.нар. "температурен график" - трябва да се произведе толкова, колкото потребителите имат нужда. Ще ви дам прост пример. Моята сметка за месец март е 301 лв., при положение че имахме рекордни температури. Няма реалност в тези цифри. Хората не смогват да плащат тези сметки, те просто нямат възможност.
Хеат...
Княза попържат...
------------------------------------
Блогът на Генек