:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,459
Активни 386
Страници 15,389
За един ден 1,302,066

Закон за престъпното имущество има. Е и...

Директната и публичната намеса на западните посланици във вътрешните работи на България станаха хронични. Местните управляващи пък не го намират за недопустимо вмешателство. Вероятно това се оправдава с обстоятелството, че между евроатлантически партньори е така. Или поне така говори лидерът на ГЕРБ, когато иска да подчертае колко добро мнение имат за него и управлението му "нашите евроатлантически партньори". Congratulations!

Масираната дипломатическа офанзива около новия закон за отнемане на престъпно имущество надмина вижданото досега. ГЕРБ толкова се престара в законотворческото претворяване на препоръките на ЕС и САЩ, че пропусна да забележи абсурдните текстове, които вероятно ще вкарат закона в Конституционния съд. Докато вървяха дебатите по второто четене на проекта, на балкона в пленарната зала се изсипа целият дипломатически корпус на ЕС.

Представителите на европейските столици и на Вашингтон използваха случая да се срещнат в парламента с правосъдния министър Дияна Ковачева, за да заявят подкрепата си за закона. След приемането му премиерът Борисов ги свика на специална среща, на която рапортува, че поставената задача е изпълнена в срок и качествено. Това обаче съвсем не беше краят. Посланиците показаха, че това не е всичко и не им стига - трябва и качествено прилагане на нормативния акт. А това също ще се следи изкъсо. Представителят на Германия Матиас Хьопфнер не пропусна многозначително да заяви, че ще бъде много изненадан, ако включването на административните нарушения - като повод за започване на процедура за отнемане на имущество, бъде отменено от КС. Дипломатическият прочит на подобна реплика е съдът да внимава как ще се произнесе.

Всичко това е удар върху управляващите, които трябва да бъдат надзиравани, докато изпълняват ангажиментите, които са поели. Много правителства се изредиха и все по-очевидно става, че властта у нас, независимо от цвета й, няма политическа воля, а може би и ресурс, за да води успешна битка с криминалната олигархия. Но гласуваният в НС закон е калпав и ако дипломатите си бяха направили труда да го прочетат внимателно, щяха да разберат, че с него трудно ще се пребори българската мафия.

Дори и да приемем, че опозицията преувеличава дефектите му, в него има многобройни текстове, които будят недоумение. Да, българските граждани, които имат имущество със съмнителен произход за над 250 000 лв., и онези, на които им е бил издаден акт за административно нарушение с облага от него за над 150 000 лв., със сигурност не са чак толкова много. Но това не променя факта, че едрите играчи в престъпния бизнес отдавна оперират в офшорни зони. На този фон дребен детайл е, че самият закон ще влезе в сила едва през ноември.

Никой от ГЕРБ не успя да обясни защо законът трябва да цапардоса третия в редицата, имал глупостта да купи престъпен имот по невнимание. Само си признаха, че вероятно законът няма да постигне желания ефект. Затова пък политизирането на комисията за незаконното имущество бе направено съвсем съзнателно. Шефът й ще се назначава от премиера, а заместникът и двама от членовете ще се избират от НС. На един свой представител ще разчита президентът. Властта ще може да отстрани всеки член на комисията, който по някаква причина й е станал неудобен, като му отнеме достъпа до класифицирана информация. Така партията на Борисов ще има законово основание да подгони неудобните. Поредната комисия в ръцете на властта ще разчиства пътя към евентуална изборна победа през лятото. Това е важното. А на хартия ще остане борбата с престъпността.
12
3025
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
10 Май 2012 00:40
По окумуш държавите и лустрация направиха. Ние пазихме човешките права.
Ама при тях процент тук, процент там. При нас дет бутнеш все чурук. Процента по-голям от бройката.
И все родени демократи.
10 Май 2012 00:50
Всъщност, впускайки, както често му се случва, по собствената си идейна плоскост, Л.О. пропуска оссновното и очевидното.
Депутатите отложива влизането на закона с половин година. Още колко време ще отнеме за изграждане на структурите по тоз закон - година - година и половина?
И хоп - периода до 2000 година, когато се натрупваха богатства изпада от 15 годишната давност. Остана периода на "отрязаните опашки".
10 Май 2012 07:23
За престъплението "геноцид" няма давност! Ako Парламентa гласува закон, признаващ действията на властите след 1989 година за геноцид над българския народ, всякаква давност на извършените престъпления ще отпадне автоматично!...
10 Май 2012 08:22
Eто нашият анализ по въпроса ЗАКОНЪТ ЗА КОНФИСКУВАНЕ НА НЕЗАКОННОТО ИМУЩЕСТВО - ЯЛОВ ЗАКОН НА ЯЛОВ ПАРЛАМЕНТ olitics&Itemid=137 target=_blank id=url>Натисни тук
10 Май 2012 09:08
Правилно се поставя въпросът за прилагането на закона. Но и отговорът е ясен- как да се прилага, след като всички са против него? Дори от форумните дискусии се видя, че на форумците хич не им трябва такъв закон. Всеки е смърсил нещо и сега го гони шубето.
На Русия и на България криминалните им олигархии не са най-големия проблем. Големият проблем е, че всички са престъпници. Всеки един може да попадне я под ударите на закона за конфискацията, а под кой да е член на Наказателния кодекс. И най-лошото, съзнанието им е престъпно. Всички псуват криминалните олигарси и корумпираните политици и същевременно завиждат, че не са на тяхното място. И най-много ги е яд, че нямат възможностите на онези отгоре да крадат.
10 Май 2012 09:26
....и Драшков.... Всичко е ясно!
10 Май 2012 10:28
До сега Закон за престъпното имущество нямаше. Е, и..?
10 Май 2012 10:55
Всеки е смърсил нещо и сега го гони шубето.

Не по-скоро всеки съзнава, че това е репресивен закон.
10 Май 2012 12:01
Българинът е против всяка корупционна схема в която той не участва!
10 Май 2012 17:18
Много баби /все западни/ - хилаво дете!
10 Май 2012 17:50
Отново ще повторя: под ударите на този закон няма да попадне едрия корпоративен бизнес и всички свързани с неговите схеми в това число и някои от управляващите. В случаят с приемането на закона в този му вид, пак се действаше по типично български(съжалявам, че го казвам, но е факт) - "за пред чужденците". Всеки, който разбира от тази материя е наясно, че големите разбойници, които ограбиха България нямат основание да се притесняват от това "недоносче". Те отдавна са препрали няколко пъти доходите си от кражби, криминална приватизация, контрабанда, проституция, незаконен трафик и т.н. , или ги въртят в офшорни компании или депозитите им са в Швейцария. Кой тогава ще го отнесе? Ясно е, че закона ще се използва, като репресивен инструмент срещу конкуренти и противници в бизнеса, политиката, дори и по чисто лични причини. В една правова държава не може правораздаването дори и частично да се осъществява от изпълнителната власт.
10 Май 2012 23:36
Мира не ми дава мисълта къде ще живее Цветан Цветанов,като влезе в сила закона за конфискация.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД