Идеята на регионалния министър Лиляна Павлова да забрани строежите непосредствено до плажа се сблъска със сериозна опозиция от депутатите на ГЕРБ. Вчера проектът на промени в закона за черноморското крайбрежие мина на първо четене в парламентарната комисия по регионална политика, но народните избраници от ГЕРБ категорично се изказаха против рестрикцията.
Павлова се зарече наскоро, че докато тя е министър, няма да разреши да се строи по брега. Законопроектът забранява строителството върху пясъчната ивица и в зона А от черноморското крайбрежие, отстояща на 100 м от плажовете. В зона А могат да се разполагат единствено паркове или обекти за спортни и културни дейности (концертни или театрални сцени и др.), чиято площ не може да надвишава 10% от общата територия на определения парцел в тази зона. Ограничението е за общини, които все още не са приели общи устройствени планове, т.е. за територии, които тепърва ще се урбанизират. За тези, които имат планове, ще важат сегашните ограничения - строежите да са с 20% плътност и 7.5% височина.
"Текстовете се прекалено рестриктивни и аз няма да ги подкрепя", заяви Владислав Димитров (ГЕРБ). Според водещия юрист на ГЕРБ Искра Фидосова сегашните ограничения, приети през 2008 г., са напълно достатъчни и на практика оттогава няма данни за презастрояване на Черноморието. Фидосова поиска експерти от МРРБ да й предоставят конкретни данни за нарушения на тези ограничения, на базата на които се предлага пълната забрана. "Не мога да ви отговоря в момента, това е лично мое незнание, тъй като отскоро съм в този законопроект, но предложенията не са направени ей така", отговори зам.-министърът Добри Симидчиев. Експертите от МРРБ обясниха, че няма такава справка, защото тези нарушения се следят от общините и други органи, а не от тях.
ОТПОР
Фидосова не се съгласи и с предлаганите ограничения за обслужващи обекти към спортните и културните съоръжения по плажа. В законопроекта тези обекти да са с до 10% плътност и 6 метра височина. "Защо един вид строежи ще са разрешени, а други - забранени", попита Фидосова. 99.9% от строежите в зона А са хотели и няма нито едно лятно кино и нито едно спортно съоръжение, отвърнаха й експертите от МРРБ. Според тях новите изисквания за обслужващи обекти към спортни и културни съоръжения ще стимулират инвеститорите да строят тенис кортове и футболни игрища, а не само хотели. "Залагаме на екологичната стратегия, а не на инвестиционната", обясни Симидчиев. Депутатите от ГЕРБ обаче явно ще се съобразят с мнението на черноморските кметове, които скочиха срещу подготвената забрана от регионалния министър, с обяснението, че ограничението щяло да вдигне безработицата в общините и да прогони туристите.